BANK van BRUSSEL Onze Scheepvaart Willemsfonds Wijziging dei Wntlen op d9 Bevoegdheid on do Rtchlsvoideiing in Stiafznken Taks op de Honden 3 Nieuwe Munten «■■M———ra— Ten einde de gerechtskosten te verminderen en de rechtbanken te ontlasten, wordt door een Koninklijk Besluit van 10 Januari 1935 het stelsel van minnelijke schikking, volgens hetwelk geen vervolgingen worden ingesteld zoo de over treder, op verzoek van het openbaar ministerie, de van hem geëischte som binnen den gestelden termijn in handen van den ontvanger der regis tratie stort, op een meer algemeene wijze toe passelijk gemaakt op de misdrijven die onder de bevoegdheid van de politierechtbank vallen. Volgens dit K.B. nemen de vrederechters thans als politierechter ook nog kennis, doch onvermin derd het recht van den procureur des Konings om een opsporingsonderzoek in te stellen of om een gerechtelijk onderzoek over de wanbedrij ven te vorderen, van sommige misdrijven die totnogtoe aan de boetstraffelijke rechtbanken onderworpen waren, en onder meer van 1) De bij de Veldwet voorziene wanbedrijven 2) De bij de Boschwet voorziene misdrijven 3) De misdrijven tegen de wet van 16 Augustus 1887 op de openbare dronkenschap, met uitzonde ring van die voorzien bij de artikelen 10 en 14 4) De misdrijven tegen de wetten op de rivier- visscherij 5) De misdrijven tegen het decreet van 16 De cember 1811, houdende het politiereglement op de polders, met uitzondering van die voorzien bij artikel 40 6) De misdrijven tegen de wetten en reglemen ten op de barreelen, het rijverkeer, de openbare en geregelde diensten van gemeenschappelijk vervoer te land en te water, de wegen te land en te water 7) De misdrijven tegen de provinciale verorde ningen met uitzondering van deze genomen door de provinciegouverneurs en de arrondissements commissarissen krachtens de artikelen 128 en 139 van de provinciale wet 8) De misdrijven tegen de gemeenteverorde ningen 9) De misdrijven gestraft krachtens alinea 2 van artikel 6 der wet van 4 Augustus 1890 op de vervalsching der levensmiddelen 10) De wanbedrijven waarvan de kennisne ming hun door een bijzondere bepaling toege kend is. Verder luidt artikel 166 als volgt Voor elk tot zijn bevoegdheid behoorend mis drijf, behoudens het geval waarin het feit aan een ander schade heeft berokkend, kan het open baar ministerie bij de rechtbank van politie, indien het acht enkel een geldboete ofwel een geldboete en de verbeurdverklaring te moeten vorderen, den overtreder verzoeken binnen een termijn, dien het zal bepalen en die ten minste acht dagen en ten hoogste een maand zal bedra gen, in handen van den ontvanger der registra tie een som te storten die het zal vaststellen. Deze som zal niet minder bedragen dan der tig frank, en niet meer dan het maximum der door de wet vastgestelde geldboete, verhoogd met de opdeciemen voorzien bij de wet houdende vestiging van opdeciemen op de geldboeten in strafzaken. In de gevallen waarin de bepalingen van de vorige alinea's toegepast worden op een misdrijf dat aanleiding geeft tot verbeurdverklaring, moet de overtreder, op verzoek van het openbaar mi nisterie en binnen den termijn bepaald krachtens alinea 1, verklaren afstand te doen van de aan verbeurdverklaring onderhevige goederen en, indien die voorwerpen niet werden in beslag ge nomen, ze uitleveren op de plaats aangeduid door het openbaar ministerie. De betaling en, in voorkomend geval, de in de vorige alinea voorziene afstand of uitlevering, doen de publieke vordering vervallen, indien zij binnen den bepaalden termijn plaats hebben. De ontvanger der registratie geeft het open baar ministerie kennis van de betaling. De in dit artikel voorziene verzoeken worden gedaan bij een ter post aangeteekend schrijven of door middel van een schriftelijke waarschu wing overhandigd door een agent van de open bare macht. Voor de overtreders zal dit nieuw Koninklijk Besluit dus als voornaamste voordeel hebben dat zij de politiestraffen, opgeloopen heel dikwijls voor onbeduidende zaken of lichte overtredingen van het reglement op het verkeer, enz., na waar schuwing van het openbaar ministerie, in handen van den Heer ontvanger der registratie zullen mogen betalen en aldus voor de politierechtbank niet meer zullen hoeven te verschijnen,\vat voor velen gewis een groote tijdbesparing zal betee- kenen. Om deze nieuwe bepaling te mogen toepassen, zijn er echter drie voorwaarden vereischt 1) Het misdrijf moet onder de bevoegdheid yan de politierechtbank vallen 2) Het mag geen schade aan een ander hebben toegebracht 3) Het is noodig dat het openbaar ministerie wettelijk enkel geldboete kan vorderen ofwel geldboete en verbeurdverklaring, hetgeen het gebruik van de nieuwe rechtspleging uitsluit wanneer het misdrijven geldt waarvoor de wet zonder voorbehoud en zelfs in geval van ver zachtende omstandigheden den rechter zou ver plichten een andere straf of een anderen maat regel toe te passen dan de geldboete en de ver beurdverklaring, bijvoorbeeld, een hoofdgevan genisstraf, een ontzetting van rechten of een onbekwaamheid Een ander en eveneens niet te versmaden voordeel van dit K. B. is vervat in artikel 139, dat de territoriale bevoegdheid der politierecht bank uitbreidt en luidt als volgt Zijn gelijkelijk bevoegd de politierechtbank van de plaats waar het misdrijf gepleegd werd, die van de verblijfplaats van den verdachte en die van de plaats waar de beklaagde werd aan getroffen. Daardoor zal een inwoner van Yper, die bij voorbeeld te Gent in overtreding van het regle ment op het verkeer genomen wordt, en in be ginsel voor de politierechtbank dezer laatste stad zou moeten verschijnen, voortaan door de poli tierechtbank van de plaats waar hij verblijft, dus hier in dit geval door de politierechtbank van Yper, gevonnist worden. ii iin i in mui i in i ■muil 11 iiin VELEN vragen zich af hoe zij best him BESCHIKBAAR GELD zouden plaatsen. De zekerste en meest rentgevende geldplaat- sing is een spaarboekje te nemen bij de NETTO INTREST 3.10 Zelfs voor bedragen boven de 20.000 frank TERUGBETALING OP EERSTE AANVRAAG. In aansluiting met de inlichtingen verstrekt in ons vorig nummer, moeten wij nog het vol gende bijvoegen Het provinciaal reglement beslist nog dat geen enkel eigenaar of kweeker van honden van de taks kan ontslagen worden, tenzij voor de vol gende honden 1)De honden welke dienen tot het geleiden van blinden, op voet van een hond per persoon. 2) De honden welke doorgaans dienen om ver minkten en gebrekkelijken voort te trekken, op voet van twee honden per persoon. 3) De honden minder dan drie maanden oud. 4) De politiehonden of andere waarvan het houden opgelegd is in uitvoering van reglemen ten uitgaande van openbare diensten. 5) De leger-berichthonden, welke in den opge- legden wedstrijd zijn geslaagd en waarvoor een verklaring van het Ministerie van landsverdedi ging wordt voorgelegd. De vrijstelling voor deze twee laatste soorten moet aan de Bestendige Deputatie aangevraagd worden. De taks is verschuldigd voor gansch het jaar of voor zes maanden, naar gelang het bezit of het houden van den belastbaren hond in het eerste of het tweede halfjaar aanvangt. Geen recht is ver schuldigd voor het loopende jaar, voor de hon den waarvan men na 15 December in 't bezit komt. In geval van vervanging van een gewonen hond door een pracht hond moet zulks aangege ven worden binnen de veertien dagen en de aanvullende taks moet terzelf dertij de betaald worden. Wie een belastbaren hond verkoopt of afstaat, is verplicht zulks aan te geven aan den Ontvan ger der belastingen binnen de 14 dagen. In dit geval wordt de voor het loopende jaar betaalde taks op naam van den nieuwen bezitter of hou der overgeschreven. STRAFBEPALINGAlwie een hond bezit of houdt en de belasting niet betaald heeft voor 15 Maart van ieder jaar, zal van ambtswege aangeslagen worden voor het dubbel der ont doken rechten. In geval deze dubbele taks bin nen den vastgestelden termijn niet betaald wordt, zal er een proces-verbaal opgemaakt worden, en zullen de overtreders gestraft worden met eene boete gelijk aan vijfmaal het beloop der ont doken belasting, zonder nochtans de 200 fr. te mogen overtreffen, en met eene bijkomende ge vangzitting van 2 tot 8 dagen. OP TE MERKEN Al deze lasten worden steeds verhoogd door de opcentiemen welke door de Gemeenten zouden kunnen gelegd worden. Deze gemeentelijke opcentiemen mogen beloopen op maximum 60 op de gewone honden en 40 op de rashonden, of 15 fr. voor de gewoné en 30 fr. voor de rashonden. Intrekking van de 10- en 20 frankstukken Artikel 1. Volgens de vastgestelde behoeften en binnen de bij de wet van 12 Juni 1930 be paalde grenzen, worden tijdens den duur der Internationale Wereldtentoonstelling te Brussel, 1935, gedenkmuntstukken van 40 frank aange- munt, uit een legeering van zilver en koper. Art. 2. Deze stukken dragen Op de voorzijdehet randschrift Royaurqe de Belgique Exposition de Bruxellesof Koninkrijk België Brusselsche Tentoonstel ling rond het St Michielsbeeld dat boven het stadhuis van Brussel staat, met de vermelding 40 fr. Op de keerzijdein het veld, de groote hall der Brusselsche Tentoonstelling, met, bovenaan, de data 1835-1935het al overtopt met het randschrift Centenaire des Chemins de fer beiges» cf «Eeuwgetijde der Belgische Spoor wegen Op den effen muntrand, het diep omschrift 1935 Sous le règne du Roi Léopold IIIof 1935 Onder de Regeering van Koning Leo pold III Art. 3. Deze stukken wegen twee en twintig gram. Een afwijking naar boven of onder van drie duizendsten van het gewicht der stukken wordt toegestaan. Art. 4. Deze stukken worden aangemunt uit een legeering van 680 duizendsten zilver en 320 duizendsten koper. De toegestane afwijking naar boven of onder is drie duizendsten groot. Art. 5. De diameter is 35 millimeter. Art. 6. Deze stukken worden bij gelijke hoe veelheden met Franschen en met Vlaamschen tekst aangemunt. Art. 7. Volgens de vastgestelde behoeften en binnen de bij voormelde wet van 12 Juni 1930 bepaalde grens worden 20-frankstukken aange munt, van het huidig type, met Onzen beelde naar, het gelaat van ter linkerzijde. Zij dragen Op de voorzijde, bovenaan, het randschrift Leopold III en onderaan, het jaartal Op de keerzijde, bovenaan, de koningskroon onderaan, een korenaar tusschen een eikenblad en een laurierblad op de zijkanten, de waarde- aanduiding 20 fr. het al omringd met het randschift Royaume de Belgique Konink rijk België De muntrand is effen en draagt het diep omschrift Belgique België Art. 8. De nikkelen 10- en 20-frankstukken aangemunt krachtens de koninklijke besluiten van 27 Juni 1930 en 31 Maart 1931 hebben met ingang van 1 Maart 1935 geen wettelijken koers meer. Art. 9. Tot 31 Mei 1935 zullen deze stukken tegen wettelijke gangbare munt uitgewisseld worden, aan de door den Minister van Finan ciën bepaalde openbare kassen. Binnengevaren Vrijdag 11 Januari, de «André», (schipper De Boeuf) met 40 ton beurtgoed voor verscheidenen. Maandag 14, de Irène(schipper Pauwels) met 110 ton graan voor M.M. Blootacker en Ver- meersch te Yper de Anna-Albert (schippep Van Houteghem) met 93 ton graan voor M. Van- deputte te Yper de Flandria III(schipper Dreessens) met 95 ton graan'voor M.M. Bloot acker en Vermeersch te Yper. Dinsdag 15, de Stad Lokeren I(schipper Vermoens) met 100 ton maïs voor M. Vandeputte te Yper de Deux frères (schipper La Haye) met 133 ton kolen voor M. Vanoverberghe te Langemarck. Weggevaren Vrijdag 11 Januari, de André (schipper De Boeuf) met 30 ton beurtgoed. Woensdag 16, de L'Active (schipper Vande Berghe) met 98 ton baksteen bevracht door de Briqueteries Yproises. De Afdeeling leper richt op Zaterdag 9 Februari, te 8 uur, in« Con cordia een CONCERT met BAL in voor haar leden en hun gezin. Mejuffrouwen de zangeressen en de heerert zangers worden, met hun familie, vriendelijk uit- genoodigd tot dit feest. De repetities voor de Dames hebben plaats Maandag en Woensdag te 8 u., bij M. J. De Cadt. De repetities voor heeren Zondag in Concordia, te 10 uur, en Woensdag te 6 u., bij M. J. De Cadt. Voor de kinderen 's Zondags te 9 u., in Cpn- cordia.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3