I IfORTBIJKSCHF ONDERLINGE Groote keus VULPENNEN Wie wil de prijzen kennen van de beste BELGISCHE en buitenlandsche KOLEN Faire nettoyer ou teindre ses vêtements chez Kleederen door c'est leur donner une nouvelle jeunesse. Glapage AmérScain da Cols et Manctiettes in 't nieuw gekuischtof geverfd zijn wederom zooals nieuw. Schoons Strijkwasch Kilowasch Succursale L. KNOCKAERT - JOOS Bijhuis Rue de Dixmude Diksmudestraat, Y P R E S. Tel. Waar zijt gij het ZEKERST en VOORDEELIGST verzekerd T NATUURLIJK bij de Naamlooze- Maatschappij, de TE KORTRIJK Brand - Levert Ongevallen Voor alle inlichtiogen wende men zich tot het Bijkantoor te Yper Algemeen Opziener OM ER ROBYN., Op den wandelweg krijgen de villas meer en meer een geheimzinnig uiterlijkde veranda „ligt in de schaduw, de voorzaal is weinig ver licht, doch in de achterzaal staat de groote bol- lamp, als eene nieuwe zon op de tafel te glanzen, en rond deze ziet men, door de geopende glazen deuren, gansch eene familie aan het avondmaal vereenigd. Straks klinken de tonen der piano uit de voorzaal over den zeedijk heen, en de wandelaars houden voor de open deuren stil, en luisteren naar de meesterlijke grepen, naar de heerlijke zangen, die door eene ongekende en in de schaduw der villa verborgen hand of stem kwis tig voor de luisterenden worden uitgeworpen. Sybrand zit onder de veranda van Villa Rosa en staart, zonder eigenlijk te zien, in den ge zichteinder, waar een uur geleden de driemasters en de stoomschepen zich nog flauw afteekenden, en waar nu niets meer te zien is dan een effen nevel, in welken soms een rood licht verschijnt, flikkert en weer verdwijnt een vuurbaak, die eenige mijlen van de kust den zeeman den weg aanwijst. Die roode vonk danst als een dwaallicht op die wijde vlakte, op dat grondeloos diep kerk hof maar zij voert den zeeman niet naar zijn verderf, neenzij voert hem behouden naar de zijnen terug. Laat ons dus zeggen, dat ginds een goede hemelgeest boven het water zweeft en de lamp van de huistafel des schippers genomen hebbende, deze voor hem in den donkeren nacht in de hoogte steekt, opdat hij behouden bij de zijnen zou mogen weêrkeeren. Sybrand ziet echter niets van dit alles hij denkt aan eene goudblonde, aan eene wonder- schoone verschijning, die hij dezer dagen in de oude visscherskerk zag, en die hij later te ver- Grove stukkolen, freinen aan 22 fr. per 100 kg Gailletins 80/120 24 fr. Gailletins 50/80 27 fr. Musschekoppen 30/50 27 fr. Braisetten 20/30 26 fr. Braisetten 10/20 19 fr. Braisetten 5/10 16 fr. Anthracieten voor centrale verwarming of feu continu. Grove anthracieten aan 24 fr. per 100 kg Gailletins 80/120 aan 25 fr. Gailletins 50/80 aan 27 fr. Musschekoppen ant. 30/50 aan 28 fr. Braisetten. anthr. 20/30 aan 27 fr. Braisetten anthr. 10/20 aan 21 fr. Braisetten anthr. 5/10 aan 16 fr. Belgische vette kolen, grove stukkolen of noten 40/70 aan 17 fr. Groote Briquetten aan 22 fr. Union Briquetten aan 22 fr. Op deze kolen wordt een vermindering toe gestaan van 1 fr. per 100 kg. bij levering van af 1000 kg. Engelsche grove of noten 50/80 aan 15 fr. Poolsche grove of noten 50/80 aan 16 fr. Deze prijzen verstaan zich thuis besteld, alles wordt op staal van 50 kg. geleverd. Voor uwe bestellingen wendt u tot het welgekend huis REMI DE GEEST, Kruisstraat, 174, Yper, Telefoon 227. geefs trachtte weêr te zienzij was niet op het strand, niet op den zeedijk, niét in de kursaal, niet op het concert verschenen. 't Is den jongeling of hij een droombeeld ge zien heeftmaar juist omdat Sybrand dit we zen niet meer ziet, schijnt hem de gansche bad- stad ledig en uitgestorven. Gisteren avond wandelde hij herhaalde malen ever den zeedijk, zooveel mogelijk de kennissen vermijdende, omdat hij alleen wilde zijnhij volgde den wandelweg noordwaarts, waar het publiek minder talrijk is, en waar de villas zoo wat het voorgeborcht van 't drukke centrum schijnen te zijn. Voor eene der laatste woningen stond, in de schemering, eene groep wandelaars, luisterend naar de heerlijkste grepen en smeltendste me lodieën op eene piano, welke men droomen kan, en die uit gezegde villa opstegen. Prachtig, prachtig.fluisterde nu deze, dan gene, en niemand ging heen. Ook Sybrand voegde zich bij de luisteraars, en onderging even als zij den invloed van die mysterieuse tonen. De tonen stierven eindelijk weg men wachtte, men hoopte dat zij andermaal zouden opstijgen, doch men was teleur gesteld. Langzamerhand verspreidde zich de groep, doch Sybrand bleef en toen hij eindelijk de villa naderde en een onderzoekenden oogslag in deze wierp, zag hij dfe goudblonde weêr. In de twee door elkander loopende kamers waren drie personen aanwezig de goudblonde, YPER. een kind dat zijne pop in een wagentje door twee vertrekken reed, en in een leuningstoel zat een manspersoon, dien Sybrand niet kon waarnemen, dewijl hij zich deels met dért rüg naar de deur gekeerd had. Denzelfden avond wist hij dat de Villa Sancta Maria bewoond was door de familie, die onder den naam van Daliski, op de lijst der badgasten was ingeschreven doch waarom dénkt Sybrand aan die blonde onbekende Gij droomt alsof gij een dichter waart, Mijn heer Sybrand zegt eensklaps een lang en ma ger jongeling, die tot in zijne kleeding, van het hoofd tot de voeten, van zijne witte, met schuin- sche gele banden belegde schoenen, tot aan zijn wit linnen hoedje, wel degelijk wil doen zien dat hij een badgast is. Die figuur staat in het licht voor de veranda. Het langwerpig vierkant oogglas, waardoor de rechterzij van het wezen iets getrokken heeft, de weelderige, krullende haarbos, de opkomen de knevel iets wolligs zwart, als had hij met twee vingers in den kortharigen pels van een zwart schaap gegrepen, en wat hij meêrukte on der den neus geplakt de onbeschaamde oog slag, de scherpe en wawelende uitspraak, alsof hij zijne woorden eerst in den mond heen en weêr werkte vóór dat hij ze al gorgelend uit stootde cigaar en' dê bverzware wandelstok, die veeleer eenp vracht dan eene vérlichting in den gang is alles toont ons den student. Laat ons elkander goed verstaan een van die, welke nog door hun uiterlijk zich van de andere gewone stervelingen willen doen onderscheiden die nog eene bijzondere en overheerschend.e klas van burgers willen zijn, doch minder uitmunten in de pandecten, dan in het plegen van straat schenderijen en betwistbare aardigheden. Goeden avond, Mijnheer Chiduc antwoordt Sybrand, die een paar dagen geleden in de Kur saal met Mijnheer Chiduc, Albertkennis maakte Mijnheer Chiduc, student in de rech ten ter hoogeschool van Brussel, Mijnheer Chi duc, die hem als eene geestigheid gezegd heeft, dat er hem slechts twee letters ontbreken, om arChiduc Albert te zijn. In de korte oogenblikken, die Sybrand met den student doorbracht, heeft deze zich doen kennen als een losse kwant, die gaarne voor een Don Juan gehouden wordt. Hij is een voorstander van het materialisme of naturalism, zooals men nu zegt, in taal en zeden, en heeft dus alles wat hoo- ger staat dan zijne hersenkas, weggecijferd. De student spreekt dan ook, op de meest cy- nieke wijze, over alles wat eerbied vraagt zijn eigen vader en moeder hiervan niet uitge zonderd. In alles de pandecten natuurlijk daarge laten r wil Chiduc zich onderscheiden en, zegt hij, zijn meester nog niet te hebben gevonden hij zwemt als een haai, hij danst zoo onver moeid als een marionet in de poppenkas, hij roeit als de beste zeerob, hij schiet op dertig pas sen afstand een kersensteen in twee, hij staat met zijn stok gewapend tegenover het fleuret, en zoo in het oneindige kortom, Chiduc weet al les, kan alles, durft alles, doet alles. Zonder hem zou de badplaats een doodver velend graf en de gansche kolonie eene vereeni- ging van spoken en schimmen zijn. Ten minste... naar Chiduc zelf zegt? Velen denken er echter anders over zij wen- schen dien gedruischmaker letterlijk naar de maan. Verkiest ge niet te gaan zitten, Mijnheer Chiduc vraagt Sybrand, die den knaap nog niet zoo diep doorgrond heeft als wij. Neen willen wij eene wandeling beneden langs het strand maken Daar is nu geen levende ziel. Gij weet niet wat ge zegt, o jonkheid't Is daar toch altijd aangenamer dan juist op den zeedijk, tusschen die ebbe en vloed van zijde, neteldoek, blanketsel en klatergoud Sybrand staat op hij is overigens gelukkig eene afleiding te vinden. Willen wij eerst eene versche sigaar opste ken vraagt hij. 't Zij zoo. De twee vrienden van gisteren of het woord vriendjuist is, weten wij niet dalen een der breede hardsteenen trappen af, verdwijnen achter de badtenten en verder in de schemering. Het strand is zoo effen alsof het gemangeld en gestreken is de -kinderforten, de grachten, de greppels en putten zijn door den golfslag, die het kiezelig zand in beweging brengt, weêr geslecht en gevuld. Nu zou ik wel eens willen weten,zegt Sy brand, waarom gij het juist hier, op het een zaam strand, aangenamer vindt dan op den zee dijk En ik ben, niet waar nog al een vijand van eenzaamheid, Vae soliIk haat de droomerij en streef naar de werkelijkheid. Wat men poëzie noemt, noem ik een der graden van de zinne loosheid Hebt ge soms het strand gekozen om mij ge noegen te doen Om u genoegen te doen Zooals ge ver kiest maar ook omdat het mij genoegen doet. Ik heb mijn plan, o jonkheid Het stoot Sybrand wel eenigszins tegen de borst dat hij tot middel van uitvoering in ge zegd plan dient, zonder dat het academie-licht zich gewaardigt, hem ten dezen opzichte in te lichten. ('t Vervolgt) Met toelating der maatschappij Voor God en Volk Handelsregister: Kortrijk 952 Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Beslui<5 van 23 December iq32, in uitvoering van de wed van 25 Juni ig3o. Hare werking uitstrekkende over gansch het: land, worden er nog ernstige Vertegenwoor digers gevraagd. 8, Mondstraat - Tel- 189 ter Drukkerij DUMORT1BRJ 3-4, Boteratraat, 3-4.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 12