Onze Autobusdiensten 3 Sint Vincentius Col if ge, leper De Spoorbrug te Caeskerke Meer dan honderd jaar, vrijwillige werkeloozen een behoorlijk bestaan te verzekeren maar heeft ook het recht van hen een wederdienst te vragen onder vorm van werk en zelfvolmaking. A) Terug naar school. Er zijn op dit oogen- blik meei 'dan 50.000 jonge lieden van 14 a 16 jaar werkzaam in handel en nijverheid. Volgens het arbeidsblad 1959 jongens en 1665 meisjes als bedienden en 29.411 jongens 18.160 meisjes als arbeiders allen van 14 a 16 jaar. Kan men voor <iie jonge lieden den schoolplicht verlengen tot 16 jaar, dan komt er voor 51.295 jongelingen bo ven de 16 jaar werkgelegenheid. Verleden Woensdag besloot de commissie een voorstel in te dienen, houdende inrichting, door de openbare machten en partikuliere organismen van een onderwijs met algemeen en een be- Toepskarakter, dat kosteloos zou zijn, maar ver plicht voor werkeloozen van 14 a 16 jaar. De leergangen moeten regionaal .zijn 3 a 4 uur en 4 of 5 dagen per week in beslag nemen met on derstand voor de behoeft igen. In die periode zïfe men de beroepsoriëntatie kunnen bestudeeren ten einde den aanleg voor bepaalde ambachten vast te stellen vooraleer zij hun leertijd aanvangen in school of fabriek. M. F. Masson heeft in de Kamer twee wets ontwerpen ingediend, het eene om dén toegang tot de fabriek te verbieden aan meisjes, beneden de 16 jaar het andere om ze te verplichten de huishoudschool van 14 a 16 jaar bij te wonen, om het Koninklijk besluit te versterken, dat een contingenteering voorziet van het procent der ge huwde vrouwen in de fabriek. Hij zegt De beperking van het werk der vrouw in de fabriek of het verbod heeft als nood zakelijk gevolg de vrouw voorbereiden tot haar wezenlijke roeping van huismoeder En dat is ze niet. Het onderwijs, dat het meisje in de lagere school geniet, is slechts theoretisch het krijgt eenige elementaire begrippen van wetenschappelijken aard het is niet voorbereid tot de levensvoorwaarden, die het zullen opge legd worden. Geen het minste benul van de werken, die een huishoudster moet doen, noch van de ken nissen die een huismoeder moet bezitten. De kinderen, die haar geschonken zullen worden, zullen tellement quellement opgekweekt wor den. Hoevelen ervan zullen sterven bij gebrek aan verstandige zorg De geest van orde en spaarzaamheid worden door gewoonte aangeleerd. Wie zal ze inprenten aan het jonge meisje De huismoeder Och ze lijdt er veelal zelf gebrek aan. Haar rol is nochtans van het grootste belang in de huiselijke economie zij staat in voor de uitgaven het loon van haar man, van haar zonen moet door haar handen gaan zij alleen kan een spaarpotje vormen. Daarom moet men, in den huidigen tijd de op voeding der meisjes uitbreiden tot een metho disch en praktisch onderwijs van de huishoud kunde. En zulk onderwijs kan maar gegeven worden cqp den ouderdom waarop het meisje er de zwaarte en den last van kan dragen. Nu, het lager onderwijs eindigt op den ouder dom van 14 jaar. Van de school vliegt het meisje de werkplaats of de fabriek binnen de verwor ven vrijheid stelt het aan alle gevaren bloot en zijn krachten zijn ontoereikend om het werk van het. atelier te torsen. Aangezien er toch handen te veel zijn moet men de meisjes van 14 a 16 jaar ook weer naar school doen gaan. Die twee bijkomende jaren zullen op hun beurt het leger jeugdige werkeloo zen verminderen en de maatschappij wat betere huismoeders geven. B) Terug naar het land. Verleden Maandag heeft de commissie het vroeger geopperd voor- Stel van werkerskampen verworpen. De Belgen verdragen geen dwang ze willen niet van den Knoutnoch van de Moskouvitsche of Hitle- riaansche methoden. Men is overeengekomen op het stichten van een werkcentrale, die al de bestaande jeugd organisaties zou omsluiten, zonder te raken aan haar onafhankelijkheid maar onder haar arbei dersjeugd de werken van openbaar nut zou ver- deelen. Sommige jeugdorganisaties hebben reeds prachtig werk geleverd die vereenigingen zijn bestuurd door jonge werklieden die goed de noodwendigheden der werkeloozen kennen, die ondervinding hebben en beter dan wie ook ge documenteerd zijn. Zij zouden leergangen willen Inrichten, tehuizen openen, werkcentrale's stich ten tan de werkelooze jeugd van straat te houden om ze den werklust, de lichamelijke en zedelijke gezondheid weer te geven. De eerste tehuizen zijn in Vlaanderen geopend; ze moeten uitgebreid worden in alle voorname centra. De jeugdorganisaties moeten lokalen hebben, moniteurs die de leergangen en de uit spanningen zouden bewaken. Die tehuizen wa ren beter dan de beruchte werkkampen met militairen dwang. Aangezien de Staat 200 mil joenen zal uitgeven tot openbare werken voor de werkeloozen, vragen de jeugdorganisaties slechts 20 miljoen of 10 frank per jongen om er een goed burger van te maken. Die som is voor den Staat een verzekeringspremie tegen bolche- visme. Waarom zou hij aarzelen Dat men in 's hemelsnaam eindige met de wer keloozen een passieven steun te geven onder vorm van bons voor kleederen, bons voor voed sel, bons voor kolen. Wat heeft men al niet moeten doen om daartoe de noodige fondsen bijeen te brengen De ellende van den werkelooze lenigt men ermee maar zoo lang als de steun duurt. Al wat de Onderlinge Bijstand of Vincentiusgenootschap geeft kost aan de gemeenschap jaarlijks 50 miljoen en brengt amper 5 miljoen voor den werkelooze. Een andere vorm is de aktieve steun of terug naar het land, of het werk van den akker dat aan de gemeenschap maar 5 vraagt en 50 aan den werkelooze geeft. Een lapje grond ziedaar het werk dat de jonge werkelooze vruchteloos aan de gemeen schap vraagt. Hij is 18 jaar hij wenscht niet ge holpen te worden gelijk een zieke of een ouder ling zijn physieke kracht, zijn moreele energie vragen benuttiging hij vraagt om zijn brood te verdienen. Aan landarbeid kan iedereen meedoen spe- cialetechnische vorming is niet vereischtland arbeid is ideale sportwordt uitgeoefend in volle vrijheid in het hofje, dat hij huurt, komt nie mand hem bevelen. Opmerkingsgeest en geheu gen komen voortdurend in werking de akker ontwikkelt 't schoonheidsgevoel, geeft de vreug de die een uitvinder slechts kent en de zedelijke redding van den jonge werkelooze. Gisteren nog was hij een minderwaardige, teneergedrukt, zon der fierheid, zonder levensideaal, een onverschil lige, een toekomende opstandeling. Heden met zijn lapje grond, hem toevertrouwd, is hij zijn eigen meester, hij wordt nuttig aan de zijnen, hij heft het hoofd op, hij werkt en verdient een deel van zijn dagelijksch brood. Italië, Duitsch- land en Engeland zijn ons hierin voor. In België van 1915 tot 1918 gaf het werk van den akker 7300 Ha. aan 180.000 gezinnen of 400 vkm. per huisgezin. Men kan dat nog, en zulken aktieven steun is duizendmaal meer waard dan al de vergoedingen en hulpgelden, nutteloos vergooid aan werkloo- zensteun. Terug naar school Terug naar 't land Ziedaar de oplossing, den eenigen uitweg voor de werkelooze jeugd. M. HETT. Dit artikel wierd verleden week bij plaats gebrek tot heden verschoven. Betrekkelijk de kwestie der afschaffing van de autobusdiensten Yper-Watou en Yper-Rous- brugge heeft de Handels- en Nijverheidskamer van Yper nog volgenden brief gezonden aan den Heer du Bus de Warnaffe, Minister van het Ver keerswezen Yper, den 30 Januari 1935. Heer Minister, Het bestuur der Handelskamer neemt de vrij heid Ued. zijn brief van 11 December te herin neren betreffende de afschaffing der autoverbin dingen Yper-Watou en Yper-Rousbrugge. In zitting van 28 Januari heeft het bestuur kennis genomen van de vraag gedaan door de Bestendige Afvaardiging van West-Vlaanderen om aan de uitbaters een nieuwe voorloopige toe lating van zes maanden te schenken en intus- schen het vraagstuk door een bevoegde commis sie te doen oplossen. Het bestuur heeft besloten bij Ued. aan te dringen opdat aan deze voorstellen voldoening zou gegeven worden. Met de hoop dat dit zóó belangrijk vraag stuk weldra tot de algemeene voldoening zal opgelost worden, bieden wij U, Heer Minister, de verzekering onzer beste gevoelens. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, Ed. Toussaert. H. Vermeulen: Op Zondag, 10 Februari en Maandag 11 Fe bruari zal het jaarlijksch tooneelfeest plaats grijpen ten voordeele van de Conferentie Van St-Vincentius a Paulo tot ondersteuning der ar men. Wie de armen genegen is en tevens den lief- dadigen ijver van de jonge studenten steunen wil, zal er aan houden het feest bij te wonen. Alle oud-leerlingen evenals hun familieleden en alle vrienden van het College houden, dezen avond vrij. ..4, V Onze lezers weten dat, in het midden der Handels- en Nijverheidskamer van Yper, een afdeeling werd gesticht onder de benaming Comiteit tot Verdediging der Scheepvaart in de Yzerkom, afdeeling die aangesloten is bij het Nationaal Comiteit voor de Verdediging der Binnenscheepvaart. Wij bestatigen heden met genoegen dat dit Nationaal Comiteit voor de Verdediging der Bin nenscheepvaart de scheepvaartbelangen onzer streek behartigt en volgende brieven gezonden heeft aan de Hoogere Bestuurders der Water wegen Nationaal Comiteit voor de Verdediging der Binnenscheepvaart. Antwerpen, den 19 Januari 1935. Aan den Heer De BRABANDERE, Algemeen Bestuurder der Waterwegen Ministerie van Openbare Werken, Leuvensche weg, Nu 38, Brussel. Zeer Geachte Heer Algemeen Bestuurder, Wij nemen de eerbiedige vrijheid nogmaals, uwe aandacht te vragen voor den zeer moeilijken toestand welke heerscht op de waterwegen toe gang gevende tot de haven van Yper. Deze moeilijke toestand wordt verwekt door de oude spoorbrug van Caeskerke. Wegens hare geringe vrije hoogte bestaan er slechts twaalf schepen die de haven kunnen bereiken. Deze vaartuigen zijn bijzonder laag gebouwd en niet tegenstaande deze eigenschap zijn hunne schip pers verplicht al het aan dek staande tuig af te breken om onder de brug door te varen. Mogen wij U vragen hoever thans de zaak van vernieuwing dezer brug gevorderd is en tevens aandringen opdat eene oplossing zoo spoe dig mogelijk gegeven worde aan dezen ramp- spoedigen toestand. Ter gelegenheid der studiereis op de water wegen van Veurne Ambacht, welke verleden jaar onder uwe hooge leiding plaats had, heeft ieder zich kunnen overtuigen van de hoogdringend heid tot uitvoering van dit werk. De verschil lende maatregelen, welke U zoo welwillend hebt getroffen om aan de scheepvaart een beteren toegang tot de haven van Yper te verschaffen, kunnen nooit hun volkomen nut bereiken zoo lang deze hinderpaal niet opgeheven wordt, welke de sleutel is tot het opleven van den handel der verschillende plaatsen in de nabij heid der stad Yper gelegen. Uwe bezorgdheid voor de welvaart onzer ne ring is ons te zeer bekend, om niet te verhopen dat U eene bijzondere aandacht zult willen schenken, om deze voorname vaarweg zonder verwijl tot zijne normale uitbatings mogelijkheid te brengen. In de hoop te mogen vernemen hoever deze zaak is gevorderd bieden wij U, Zeer Geachte Heer Algemeen Bestuurder, de verzekering onzer bijzondere hoogachting. Namens het Nationaal Comiteit De Algemeene Secretaris, De Voorzitter, (get.) Van Acker. (get.) Frans Boel. Scheepsbouwer te Temsche. Anvers, le 22 janvier 1935 Monsieur DELMER, Prés. du Conseil Supérieur de la Navigation Int. Ministère des Travaux Publics 38, Rue de Louvain, Bruxelles Monsieur le Président, Nous avons l'honneur de vous faire parvenir copie d'une lettre, que nous avons adressé a Mon sieur le Directeur Général de Brabandere, con- cernant les inconvénients que présente le pont rail de Caeskerke prés de Dixmude, au point de vue de la navigation vers la région Yproise. Nous nous permettons de vous demander de bien vouloir mettre la question du remplacement de eet ouvrage a l'ordre du jour de la prochaine séance du Conseil. Nous vous en remercions et vous prions d'agréer, Monsieur le Président, l'expression de nos sentiments trés distingués. Pour le Comité National Le Secrétaire Général, Le Président, (s.) Van Acker. (s.) Frans Boel. Wij zijn verzekerd de tolk te zijn van alwie het met onze belangen wel meent, wanneer wij hier het Nationaal Comiteit voor de Verdediging der Binnenscheepvaart van harte bedanken voor zijne machtige en gepaste tusschenkomst Geeft PACHA beste waar, Chicorei gezond en droog Die nocit in water woog

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2