Gemeenteraad van Yper Vin. Buurtlijn Yper-Nieuwkerke-Waasten Afschaffing van het vak Kemmel-Waasten Instemming. A Verslag der Zitting van 28 Januari 1935. De zitting wordt te 18 u. 5 geopend. Zijn tegen woordig de Heeren Vanderghote, burgemeester- voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenenPattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Missiaen. Michiel, Cou- telle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke, raadsleden Versailles, secretaris. I. Processen-verbaal der zittingen van 17 18, en 22 December 1934. De Heer secretaris geeft lezing van het proces verbaal der zitting van 17 December. M. Missiaen. Men heeft vergeten in dit ver slag te vermelden dat ik mij voor die zitting verontschuldigd heb. M. Vanderghote. Dit zal verbeterd worden. Indien er geen andere opmerkingen zijn, ver klaar ik dit proces-verbaal goedgekeurd. Het wcord is aan den Heer secretaris om lezing te geven van de processen-verbaal der zittingen van 18 en 22 December. Deze twee verslagen worden, na lezing, opvol- genlijk en zonder opmerkingen goedgekeurd. M. Vanderghote. Het woord is aan den Heer schepen Lemahieu om verslag te geven over den toestand der stadsbevolking in 1934. M. Lemahieu. Mevrouw, Mijnheeren, zooals telken jare in de eerste zitting heb ik de eer u kennis te geven van de beweging der bevolking gedurende het verloopen jaar. Op 31 December 1933 bedroeg de bevolking van Yper 15.842 per sonen en op 31 December 1934 telde zij er 15.872, 't zij dus 30 eenheden meer. Daaronder bevonden zich 595 vreemdelingen, te weten 295 Engelsche, 208 Fransche, 25 Italiaansche, 22 Nederlanders, 18 Amerikanen, 11 Hongaarsche, 9 Duitsche, 3 Grieken, 3 Luxemburgers en 1 Zwitsersche, 't zij een totaal van 595 vreemdelingen die hier te Yper verblijven. En ziehier nu de beweging der bevolking in 1934 Geboorten Van personen wettelijk gehuisvest te Ypermannelijke98, vrouwelijke111, samen209. GeboortenVan personen in eene andere ge- meer,te gehuisvestmannelijke 13, vrouwelijke: 11, samen 24. GeboortenVan personen in eene andere ge meente des rijks geboren, maar die tot de wer kelijke bevolking van Yper toebehooren man nelijke 6, vrouwelijke 8, samen 14. Totaal geboorten in Yper 209 +24=233. Totaal geboorten van de wettelijke bevolking 209+14=223. Huwelijken 105. Echtscheidingen5. OverlijdensVan personen wettelijk gehuis vest te Yper mannelijke 65, vrouwelijke 116, samen 181. OverlijdensVan personen in eene andere ge meente gehuisvestmannelijke 16, vrouwelijke: 45, samen 61. OverlijdensVan personen in eene andere ge meente des rijks overleden maar die tot de wer kelijke bevolking van Yper toebehooren man nelijke 9, vrouwelijke 5, samen 14. Totaal overlijdens in Yper 181+61=242. Totaal overlijdens die tot de werkelijke be volking toebehooren: 181 14=195. Intredingen door woonstverandering mannen: 334, vrouwen 482, samen 816. Totaal intredingen door woonstverandering 816geboorten 209 geboorten in eene andere gemeente 14. Samen 1039 intredingen. Uittredingen door woonstveranderingman nen 367 vrouwen 447 samen 814. Totaal uittredingen door woonstverandering 814, door sterfte 181, door sterfte in een andere gemeente 14, samen 1009 uittredingen. Totaal geboorten der wettelijke bevolking: 223. Totaal overlijdens der wettelijke bevolking 195 Bijgevolg er is een vermeerdering van bevol king van 30 personen tusschen den 31-12-1933 en den 31 December 1934. Er zijn ook meer ge boorten dan sterfgevallen dit jaar, hetgeen een verbetering is, want vroeger waren er soms meer sterfgevallen dan geboorten. H. Onderzoek der stadskas - Proces-verbaal. M. Vanderghote. Volgens het gedane onder zoek ziet de toestand der stadskas er uit als volgt: Batig slot op 31 December 1934 245.702,90 Ontvangsten sedert 1 Januari 1935 326.027,30 Samen 571.730,20 Uitgaven sedert 1 Januari 1935 109.569,96 Blijft een batig slot van 462.160,24 Waarvan af te trekken een tegoed aan het Gemeentekrediet van 3.507,12 Blijft in kas 458.653,12 III. Stadseigendommen - Pacht - Overdracht. M. Vanderghote. Dit betreft een perceel land ter grootte van 1 ha. 03 a. 91 ca. gelegen te Dicke- busch en Kemmel en verpacht aan den Heer Henri Meulemeester, landbouwer te Voorme- zeele. Deze wenscht zijn pacht aan den Heer Ma- ricau, van Vlamertinghe, te mogen overdragen, die zulks aanvaardt, doch blijft borg voor het betalen der pachtsom tot het vervallen van den pachttermijn. M. Lemahieu. Ik wensch enkel een woordje uitleg te geven. De Heer Meulemeester verlaat de streek. Hij gaat zich in de provincie Hene gouw vestigen, zoodat het hem dus onmogelijk is dit land hier nog voort te gebruiken. Hij blijft niettemin borg voor de pachtsom en nog een jaar met October aanstaande is de pacht vervallen. De stad verliest dus niets, gezien de eerste pach ter borg blijft. Op voorstel van den Heer burgemeester, wordt deze overdracht van pacht eenparig goedge keurd. IV. Openbare Onderstand Openbare ver- kooping van bouwgrond. M. Vanderghote. In zitting van 24 December 1934 heeft de Commissie van Openbaren Onder stand besloten een deel, dat als bouwgrond ge schikt is, te verkoopen uit een weide, groot om trent 1 hectare, gelegen te Yper, Dickebusch- steenweg en verpacht aan Sylvere Bauden tot 1 April 1943. Een deel van ongeveer 25 aren zal openbaar te koop geboden* worden aan den instel- prijs van 20 fr. den vierkanten meter, en de verkoopprijs zal dienen om de interesten en del ging te dekken der leening van 554.000 fr. aan gegaan voor den opbouw der gestichten van den Openbaren Onderstand. M. Seys. Moet die grond dienen om er on middellijk op te bouwen De Heer Missiaen antwoordt bevestigend. Bij stemming wordt de beslissing der Commis sie van Openbaren Onderstand goedgekeurd. Al leen de Heer Missiaen, lid dezer Commissie, onthoudt zich. V. Openbare Onderstand Openbare ver pachting van een huis. M. Vanderghote. Bij beraadslaging van 8 Januari II. heeft de Openbare Onderstand beslo ten het huis, gepacht door den Heer Gillioen Alphonse en gelegen Boomgaardstraat, nr 6, met 1" April 1935 opnieuw openbaar in pacht aan te bieden. Al de raadsleden stemmen ja, behalve de Heer Missiaen die zich onthoudt. VI. Openbare verpachting van drie woon huizen Proces-verbaal. M. Vanderghote. De Commissie van Open baren Onderstand heeft, den 31 December laatst leden, overgegaan, door het ambt van den Heer notaris D'Huvettere, tot de openbare verpach ting van drie huizen. Het huis gelegen in de Mee- nenstraat, nr 21, werd slechts 4500 fr. ingesteld. Daar het nu aan 5700 fr. verpacht is en die som geenszins overdreven is, werd het gedane aan bod niet voldoende geacht en heeft de Commissie van Openbaren Onderstand besloten de toela ting te vragen dit huis uit ter hand te verpach ten. Ik stel voor hierop een gunstig advies uit te brengen. De raadsleden stemmen ja, uitgenomen de Hee ren Missiaen, Leuridan en Verbeke, die zich onthouden. De Heer voorzitter zoekt vervolgens eenigen tijd naar de processen-verbaal der verpachting van de twee andere huizen. M. Seys. Die beraadslagingen bevinden zich nochtans in den bundel, ik heb ze gezien. De Heer voorzitter leest dan de beraadslaging, door den Openbaren Onderstand genomen in da tum van 24 December 11., waarbij zij besloot, ge zien het gunstig advies dat zij bekomen had, de huizen gelegen in de Meenenstraat, nr 19, en Bukkerstraat, nr 5, openbaar te verpachten. Hierop wordt eveneens, met dezelfde stemming als zooeven, een gunstig advies uitgebracht. VII. Openbare Onderstand Onderzoek der kas 4e kwartaal 1934 Proces-verbaal. M. Vanderghote. Op 14 Januari 1935 werd er overgegaan tot het nazicht der kas van den Openbaren Onderstand. De ontvangsten bedroe gen 4.223.329 fr. 19 en de uitgaven 3.364.508 fr. 04, wat een boni overlaat van 858.821 fr. 15. Daar van is nog af te trekken een schuld van 450.000 fr. aan de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas, blijft dus een overschot van 458.821 fr. 15, som die overeenstemt met den inhoud der kas. M. Vanderghote. Den 29 December 1934 hebben wij een brief ontvangen van den Heer Directeur Generaal der Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen. De tramlijn Yper-Nieuw kerke-Waasten bestaat uit twee vakken, het eerste van Yper - Kemmel - Nieuwkerke naar De Seule, het tweede van Kemmel naar Waasten. Daar dit laatste vak de bijzon derste oorzaak is van het tekort op gansch de lijn, stelt de maatschappij voer die oorzaak te doen verdwijnen door de afschaffing van dit vak. Zij moet echter de toestemming hebben der aan deelhouders om de afschaffing dezer buurtlijn aan den Heer minister te kunnen voorstellen. De maatschappij van buurtspoorwegen dringt aan om spoedig een gunstig advies van den gemeen teraad te mogen ontvangen, zooniet zou zij ver plicht zijn weldra de volledige opgeving van gansch de lijn voor te stellen. Naar aanleiding van dit voorstel hebben wij den 27 dezer, van wege de Vereen iging voor toeristenverkeer De West-Vlaamsche Bergeneen brief ontvangen waarbij zij vraagt dat de raad bij de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen zou willen aandringen om een betere verbinding tusschen Yper en Kemmel te bekomen en alzoo het toe ristenverkeer te vergemakkelijken. Zij vraagt ons een wensch uit te drukken om die verbete ring te bekomen. Het schepencollege stelt voor de vraag der Buurtspoorwegen in te willigen en de afschaffing van het baanvak Kemmel-Waasten te stemmen. M. Leuridan. Wordt die baan dan door een autobuslijn bediend M. Vanderghote. Dit zal gedaan worden. M. Van Alleynnes. Dit gebeurt reeds. M. Van der Mersch. Ja, door de autobus Yper-Bizet. M. Missiaen. In 't geheel niet, tusschen Kemmel en Waasten is er geen regelmatige autobusdienst. M. Leuridan. Indien de afschaffing dier buurtlijn dus het voordeel zal hebben het tekort weg te nemen, dan heeft zij ook het nadeel het gemak van het verkeer te verminderen. M. Lemahieu. Wanneer vroeger het aanleg gen dezer tramlijn besproken werd, dan was er spraak deze lijn voorts te leggen van Kemmel, langs Reninghelst, De Clytte naar Poperinghe. Het ware wenschelijk dat er nu een dergelijke autobusdienst ingericht worde, doch wij zullen misschien wel de gelegenheid hebben daarover in een volgende zitting te spreken. De voortzet ting der lijn werd echter niet verwezenlijkt, met den oorlog is dit ontwerp in duigen gevallen. Een feit is zeker en 't is dat het vak Kemmel- Waasten niets opbrengt, noch voor het reizigers verkeer noch voor het vervoer van groote koop waren. Er ligt immers nog een ijzerweglijn van Waasten naar De Zwijnebak en dagelijks ver zekert een trein het goederenvervoer, wat veel gemakkelijker is, gezien de koopwaren niet meer moeten overgeladen worden. Ik denk dat er geen gevaar bestaat dit einde tramlijn weg te smijten, daar het reizigersverkeer genoeg zou kunnen verzekerd worden met een autobus die van Waasten aiover Kemmel, de Clytte, Reninghelst naar Poperinghe zou loopen. Alzoo zou dit einde tusschen Waasten en Kemmel toch bediend zijn. Ik ben dus van oordeel dat wij de voorgestelde afschaffing mogen stemmen, en dan later kunnen wij den wensch uitdrukken een autobusdienst Poperinghe - Reninghelst - Clytte- Kemmel -Wyt- schaete-Meessen-Waasten te zien inrichten. De tram eindigt thans te Kemmel en had moeten voortloopen tot Poperinghe. Een autobusdienst, die gansch deze lijn zou bedienen, zal leefbaar zijn. M. Biebuyck. Ware het niet beter nu seffens den wensch uit te drukken om deze tramlijn door een autobus te vervangen en de voorge stelde afschaffing onder die voorwaarde te stem men. M. Lemahieu. Wij mogen bij onze stemming geen voorbehoud maken. M. Leuridan.Maar die wensch zou toch af zonderlijk kunnen gestemd worden. M. Seys. Men mag niet vergeten dat gansch de tramlijn in de vereischte voorwaarden ver keert om afgeschaft te worden. M. Vanderghote. Ik stel voor de afschaffing te stemmen en daarna den wensch uit te drukken om op die lijn een autobusdienst in te richten en het trafiek Yper-Kemmel te zien verbeteren. M. Lemahieu. Thans loopt er een autobus De Seule, West-Nieuwkerke, Wulverghem, Kem mel, Clytte, Reninghelst, Dickebusch, Yper. Deze autobus zou, mits een vergoeding aan de buurt spoorwegmaatschappij te betalen, moeten blijven bestaan, want zooniet zou de gemeente Wulver ghem afgezonderd zijn en door geen enkel ver voermiddel meer bediend worden. Het voorstel van den Heer burgemeester wordt hierop eenparig gestemd. IX. Stadseigendommen Onderhoud der hovingen Aanbesteding Proces-verbaal. M. Vanderghote. Den Donderdag 10 Januari 11. werd er overgegaan tot de opening der aan biedingen voor het onderhoud der stadstuinen. Het bestek voor de twee loten voorzag de som van 19.840 fr. Volgens het proces-verbaal der aan besteding, waaruit blijkt dat, in tegenstrijd met wat in het lastenkohier eerst vermeld was, de stad zelf de asch zal leveren en dichtbij de hovin gen brengen, doch dat de aanbesteder ze moet uitstrooien, werden volgende aanbiedingen ge daan 1) Paul Boudein-Deltombe, Capucienen- straat, 1.200 fr. 's jaars voor gedeeltelijke aanbe steding 2) Michel Vervaele, van Yper, 17.000 fr.;

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4