3) Jules Casier - Debruyne, Komensteenweg, 17.000 fr. 's jaars4) Hector Casier-Vandeputte, Bruggesteenweg, 12.000 fr. voor het eerste lot en 15.000 fr. voor het tweede lot5) Firmin Lepercq, Dickebuschsteenweg, 10.000 fr. voor lot een al leen 6) Theophile Dekeerschmaker, Meenen- :straat, 4.500 fr. voor het eerste lot en 6.800 fr. voor het tweede7) de naamlooze vennootschap Algemeene Tuinbouwondernemingen, 10.000 fr. voor het eerste lot en 8.000 fr. voor het tweede. Het schepencollege stelt voor het onderhoud der hovingen toe te vertrouwen aan den Heer De keerschmaker Theophile, laagste aanbieder, ge zien .volgens het onderzoek door den Heer sche pen Delahaye gedaan, alle waarborg bestaat dat het werk goed zal uitgevoerd worden. M. Leuridan. Zijn het al stielmannen die in geschreven hebben M. Delahaye (twijfelend de schouders opha lend). Het verschil tusschen den laagsten aan bieder en de hoveniers is toch te groot. M. Verbeke. Ik verzet mij tegen de goed keuring dezer aanbesteding omdat er zekere on regelmatigheden bij het opmaken van het lasten- kohier hebben plaats gehad. Op voorstel van den Heer Biebuyck, die in dergelijke zaken zeer be voegd is, werd er algemeen besloten enkele wij zigingen aan het ontwerp van lastenkohier te brengen. Niettegenstaande dit werden slechts enkele veranderingen gedaan die door de Com missie van Openbare Werken waren voorgesteld geweest en het was een ongewijzigd lastenkohier dat ter inzage der liefhebbers lag. Zoo werd er onder meer in het lastenkohier bepaald dat al de heesters en struiken die uitsterven vóór ln Februari moeten uitgeroeid en vervangen zijn. Welnu, volgens het oorspronkelijk lastenkohier waarvan zij kennis kregen, wisten de hoveniers niet dat zij die planten moesten leveren als ze uitstierven. Volgens de aan het lastenkohier ge brachte wijzigingen moet de aanbesteder thans ook de asch in de wegen der hovingen uit strooien. Dit is een handwerk dat zijn invloed kan hebben op den inschrijvingsprijs en dat door den aanbesteder misschien niet voorzien werd, gezien die verplichting niet vermeld was in het dossier dat ter inzage der belanghebbenden be rustte. M. Delahaye. Wat de Heer Verbeke zegt is waar. De gemeenteraad heeft het gewijzigd ont werp van lastenkohier goedgekeurd en besloten het werk in aanbesteding uit te geven. Om alle misverstand te vermijden hebben wij echter al de onderschrijvers van de gedane veranderingen verwittigd, en allen zegden dat zij dit reeds in hunne inschrijving voorzien hadden en liever zelf de asch uitstrooiden en de noodige struiken leverden. Het is op die uitdrukkelijke voorwaar de en met de instemming der inschrijvers, dit ten einde later alle mogelijke klachten te vermij- den, dat de aanbiedingen geopend werden. M. Verbeke. De Heer schepen is in tegen spraak met het proces-verbaal der aanbesteding. Immers, daarin wordt geen gewag gemaakt van het vernieuwen der heesters, doch alleen maar van het uitstrooien der asch. M. Delahaye. Alles wat tijdens de aanbeste ding gezegd werd, staat in het proces-verbaal niet vermeld. M. Seys. Aanvaardt de laagste aanbieder het werk uit te voeren M. Verbeke. Maar hij is zelfs niet in 't bezit van een exemplaar van het lastenkohier. Gij zoudt toch zeker niemand willen verbinden voor iets dat hij niet kent M. Seys. Ik vraag alleen maar of de laagste aanbieder zelf gereklameerd heeft. M. Delahaye. Neen. Wij hebben verschei dene exemplaren van het lastenkohier doen druk ken ten behoeve der Commissie van Openbare Werken. Op zekeren dag is een stadhuisbode naar mijn huis komen vragen of ik nog een exemplaar van het lastenkohier bezat. Ik heb het hem medegegeven, doch heb gezegd dat het eerst nog in de bureelen van het stadhuis moest gewijzigd worden. Het is slechts later, wanneer ik hier kwam, dat ik gezien heb dat dit lasten kohier niet veranderd werd. Daarom werd beslo ten de uitgeschreven aanbesteding niet te laten doorgaan zonder eerst al de belanghebbenden te verwittigen, en het is enkel nadat allen t'akkoord waren dat wij de ingezonden aanbiedingen ge opend hebben. Al de inschrijvers waren het eens om te verklaren dat zij, ten andere, nooit aan iemand anders zouden toegelaten hebben asch op hun werk uit te strooien en dat zij zelf ook de doode struiken zouden vernieuwen. M. Seys. Ik vraag aan den Heer schepen van Openbare Werken zoo dit punt ja of neen vóór het openen der aanbiedingen aangeraakt werd. M. Delahaye. Ja. M. Verbeke. Dit staat in het proces-verbaal der aanbesteding niet vermeld. Die menschen werden verrast. Ook al de personen hebben geen exemplaar van het lastenkohier gekregen, want er werden er slechts zeven gedrukt. Een voor den Heer schepen van openbare werken en een voor jeder der leden van de Commissie van Openbare Werken, is vijf, een zesde in het dossier van den gemeenteraad, en dan nog een in het dossier dat ter inzage van de hoveniers lag, is zeven. M. Vanderghote. Wij zullen hierover niet langer onzen tijd verspelen. M. Seys. Dit is ten andere van weinig be lang, en zoo de laagste aanbieder het werk niet kan of niet wenscht uit te voeren, omdat hij de voorwaarden niet kende, heeft hij het recht te vragen «.m van het werk ontslegen te worden. M. Vanderghote. De raadsleden, die met de gedane aanbesteding niet instemmen, kunnen zich ook onthouden of tegen stemmen. De aanbesteding wordt hierop goedgekeurd rnet 13 stemmen tegen 2 (M.M. Leuridan en Ver beke). X. Muziekschool - Rekening over het dienst jaar 1934. M. Vanderghote. De rekening sluit in ont vangsten met de som van 59.450 fr. en in uit gaven met 59.435 fr. 89, wat een overschot laat van 14 fr. 11. Deze rekening wordt eenparig goedgekeurd. XI. Reinigheids- en Ruimingsdienst - Lasten kohier. M. Vanderghote. Zooals gij weet werd op tijd en stond opzeg beteekend aan den vergun ninghouder en de concessie vervalt nu met 31 Maart 1935. Wij hebben van die gelegenheid ge bruik gemaakt om het lastenkohier te herzien en er enkele verbeteringen aan te brengen. M. Seys. Zal dit lastenkohier hier gansch ge lezen worden Het is nog al lang. M. Vanderghote. Ja, want het moet toch goedgekeurd zijn vooraleer de nieuwe aanbe steding uit te schrijven. M. Leuridan. Indien ik den Heer burge meester goed begrepen heb, werd er aan den vergunninghouder wettelijken opzeg beteekend. Welnu, deze beweert dat hij nog aanbesteder is tot in 1941. M. Van Alleynnes. Het verwondert mij dat de noodige stukken in het dossier niet liggen, zoodat het ons niet mogelijk is in die zaak klaar te zien. M. Leuridan. Hij beweert dat het schepen college hem bevestigd heeft dat de vergunning loopt tot in 1941. M. Vanderghote. Wanneer de aanbesteding slechts later moet gebeuren, dan ware het ook best het lastenkohier nu niet te bespreken. Om de zaak volledig te kunnen uiteenzetten, zou ik in 't bezit van al de stukken moeten zijn. M. Leuridan. Mijne vdaag was dus gegrond. De Heer secretaris 4Wordt hierop gelast de ont brekende stukken te halen. M. Missiaen. Volgens het lastenkohier be droeg de duur der aanbesteding den termijn van 3, 6, 9 of 12 jaar. Eens het lastenkohier door den gemeenteraad goedgekeurd, was niemand meer gerechtigd, noch de Heer burgemeester, noch het schepencollege, eraan eenige verandering te brengen zonder de toestemming van den raad. Welnu, het schijnt dat er aan den heer Hosten een brief geschreven werd dat hij te beginnen met zulken datum de vergunning had voor 12 jaar. Die brief werd geschreven door den heer burgemeester van dien tijd. De burgemeester had echter het recht niet den termijn in het las tenkohier vermeld op die wijze uit te leggen, doch dat is een rechtskundige kwestie waarover ik mij niet uitspreek. De raad heeft het recht niet een betwisting te interpreteeren en het be hoort aan de rechtbank in dergelijke gevallen uit spraak te doen. Ik wil echter hier toch nog doen opmerken dat, wanneer het in het gedacht van den raad gekomen is de vergunning op te zeggen, het de schuld is van den heer Hosten zelf. Hij moest maar den dienst verzekeren zooals het be hoort, anders hadden weinig of geen der colle ga's hier gevonden geweest om een regelmatig toegestaan contract te doen ophouden. Ik oordeel echter niet, maar wil er alleen maar op wijzen dat de heer Hosten de verplichtingen van het lastenkohier niet naleeft ten eerste voor wat betreft de betaling der loonen, ten tweede voor het begeleiden der wagens, en ten derde voor wat aangaat de eerbiediging der acht uren wet. Ten tijde dat ik schepen was, werd hij genoeg zaam op die drie punten gewezen, en niettegen staande dit heeft hij niets veranderd, zoodat er dus voldoende redenen bestaan om de vergun ning op te schorsen. M. Vanderghote. (in 't bezit der noodige stuk ken) De raad heeft in 1926 of 1927 het lasten kohier gestemd volgens hetwelk de aanbesteding toegestaan wordt voor een termijn van 3, 6, 9 of 12 jaar. De vergunning heeft den 1 Maart 1929 beginnen te loopen met het vermogen ze op te zeggen mits een voorafgaandelijke verwittiging van 6 maanden. De heer burgemeester van dien tijd heeft aan den aanbesteder geschreven dat hij de vergunning had voor een termijn van twaalf jaar te beginnen van zulken datum tot zulken datum. M. Van Alleynnes. Ware het niet mogelijk kennis te hebben van dezen brief M. Vanderghote. Ik heb hem niet terugge- jji 5 vonden. In het lastenkohier was door den raad uitdrukkelijk bedongen dat de aanbesteding toe gestaan was voor 3, 6, 9 of 12 jaar. De termijn van 12 jaar was dus een maximum. Volgens be- I slissing door den gemeenteraad genomen heeft het schepencollege den 23 Juni 1.1. opzeg aan den heer Hosten beteekend. Vanwege den raadsman van den heer Hosten, die een advocaat heeft ge raadpleegd, hebben wij in datum van 4 Oogst 1934 een brief ontvangen waarin hij ons ont vangst meldt van den beteekenden opzeg en tevens laat opmerken dat hij vergunninghouder is voor 12 jaar. Als staving daarvan geeft hij afschrift van den brief hem destijds door den heer burgemeester geschreven. Hier hebben wij dus den tekst van dezen brief. Uit de lezing, die de heer burgemeester van dezen brief geeft, blijkt dat de heer Hosten de vergunning van den reinigheids- en ruimings dienst bekomen heeft voor een termijn van 12 jaar, gaande van den 1 Maart 1929 tot Maart 1941. M. Van Alleynnes. In dien brief wordt dus niet het minste voorbehoud gemaakt en daar staat wel in bepaald van zulken datum tot zul ken datum. M. Missiaen. Dit is hier een echt persoon lijke zaak en het ware misschien best dit in ge heime zitting te bespreken. M. Leuridan. Het weze mij nochtans nog toegelaten hier te zeggen dat het betoog van den heer Missiaen mij niet overtuigd heeft. Over de kwestie van den brief spreek ik mij ook niet uit, maar ik vraag mij af zoo de drie aangehaalde tekortkomingen zijner sociale verplichtingen wel een reden zijn om het contract met den vergun ninghouder te breken. Indien hij het lastenko hier niet naleeft, dan kunt gij hem op de vin gers tikken. Zou de heer Missiaen om die reden een contract breken en den vergunninghouder een kapitaal doen verliezen dat hij gehoopt had in twaalf jaar te kunnen delgen M. Missiaen. Neen, ik zou daarom het con tract niet verbreken, maar de heer Hosten was reeds verwittigd. Hij deed echter niets en het stadsbestuur heeft het recht het contract na 6 jaar op te zeggen mits 6 maanden op voorhand te verwittigen. M. Leuridan. Dit is een andere zaak, hij moet zijn verplichtingen nakomen. M. Van Alleynnes. Het is toch niet aanne melijk t' einde drie of zes jaar een contract te breken dat den aankoop van een geheel mate riaal heeft vereischt en waarvoor de vergunning houder nog onlangs een leening heeft moeten aangaan om dit contract te kunnen uitvoeren. Ik kan niet aanvaarden dat, wanneer alles ge daan is, men hem dan kome zeggennu moogt gij er van onder trekken. M. Vanderghote. Dit is door den gemeente raad gestemd geweest. M. Van Alleynnes. Dan was ik er niet aan wezig. M. Missiaen. Het ware beter die bespreking in de geheime zitting voort te zetten. M. Vanderghote. Dit punt wordt dus naar de geheime zitting verschoven. Het ware voor zeker ook geraadzaam het punt twaalf der dag orde, over het jacht- en pachtrecht van Zille- bekevijver, eveneens in de geheime zitting te bespreken. Al de raadsleden stemmen hiermede in. XIII. - Mededeelingen. M.Missiaen. Ik zou aan den heer schepen van onderwijs willen vragen of het niet moge lijk ware een exemplaar te bekomen van het schoolreglement in de stadsscholen. M. Van der Mersch. Ik ben bezig dit regle ment volledig op te maken en het zou reeds ge daan zijn, doch dezen morgen heeft de bestuur der der stadsjongensschool nog gevraagd er een supplement bij te voegen aangaande de concier ges der scholen. Van zoodra dit gedaan is, zal het reglement aan den raad medegedeeld wor den. De openbare zitting wordt hierop te 19 ui 10 opgeheven. Tijdens de geheime zitting werd de Heer Dr veearts Caenepeel Alfred, met algemeenheid van stemmen, bestuurder benoemd van het stedelijk slachthuis in vervanging van zijn vader, wijlen Heer Dr veearts Caenepeel Edmond. Het exaam, af te leggen door de candidaten die zich aanboden voor de twee openstaande plaatsen van stadhuisbedienden, werd op die zelfde zitting vastgesteld voor den Donderdag 7 Februari aanstaande, om 3 uur namiddag, in de stadsjongensschool. Dit bekwaamheidsexa men zal afgenomen worden door den Heer bur gemeester in tegenwoordigheid van een afge vaardigde van elk der politieke partijen. 18 can didaten hebben zich aangeboden, waarvan 3 de vereischte voorwaarden niet vervulden. Zitting van 4 Februari 1935, om 19 uur. 1. Proces-verbaal der zitting van 28 Januari 1935. 2. Stedelijk kerkhof Grondvergunningen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5