HST YP6RSCHE- LA RÉQION D'YPREfc Zondagrnsf - Repos dominical Amitiés Fran^aises Sljvoegsel Wekelijksch Overzicht 15* Jezrging, Nf 45 9 Februari 1935 15' ^nóe. K° 45 - 9 Février 1935 Supplément Davidsfonds - Yper Sint Vincentius College, leper Prijskampen voor Hengstenveulens op hun tweede jaar gaande en bijgevoegde Heogstenkeuringen Burgerlijke Stand van Yper f Sterfgeval Leontine - Clementine MOREAU Bedankingen Heer Henri DELAERE. Heer Emile BRAEM t ZIELMISSEN M' HOUTEKIER Meenenstvaat -o— Rue de Menin is alleen open op Ij reste seule ouverte Ie Zondag 10 Febr. |J Dimanche 10 Févr. Frankrijk en Engeland hebben, na de bijeen komst van Rome, eene vergadering belegd te Londen, alwaar een allerbelangrijkste overeen komst gesloten werd. Eerst en vooral moet erop gewezen worden dat beide mogendheden, zeer goed op de hoogte der nieuwe duitsche herbewapening, opgehouden hebben te zoeken naar middelen om dat te belet ten. Wij hebben er hier reeds meermalen ge noeg op gewezen, dat het door niemand meer in twijfel getrokken wordt, dat het Reich zoo sterk staat als wie ook op bewapeningsgebied. Men is overal al te lang vrijwillig blind geweest op dit punt. Maar wij zegden er ook bij in dien tijd dat er geen ander middel was om dit te beletten dan met gewapende hand in te grijpen. Dit ook wilde men niet. Thans heeft de fransch-engelsche bijeenkomst er een anderen uitweg aan gevon den. Frankrijk, Engeland en Italië zijn thans overeengekomen om alles gezamenlijk in 't werk te stellen ten einde vrede te handhaven en daar toe opzettelijk verbonden. Maar na de bijeen komst van Londen is er nog iets meer bijgeko men in geval van gevaar zullen deze drie mogendheden hunne luchtvloot onmiddellijk sa men doen werken om een aanval te verhinderen of te bestraffen. Natuurlijk wil men de houding niet aannemen dat deze bedreiging zou gericht zijn tegen DuitschlandWelnu, Berlijn werd op zijne beurt uitgenoodigd om dit verdrag bij te treden. Nog nooit, tot hiertoe, werd het Reich zoo in 't nauw gebrachtWaarom Omdat men tot nog toe al de vredelievende verklaringen als klin kende munt heeft moeten aannemen. Niemand kon het ten laste leggen met bewijzen erbij dat het onrust zocht te verwekken. Maar nu wordt dat heel iets anders men vraagt het een ja of neen Wil het meedoen aan die alge- meene beweging tot het in stand houden van vrede en 't beletten van oorlog, dan zal zijn ant woord duidelijk zijn en spoedig gegeven worden. Wil het echter niet dan is het klaar bewezen dat het andere bedoelingen in 't schild voert. Maar dan weet het ook dat de andere mogendheden met vereenigde krachten zullen waken. Men zegt reeds dat het duitsche antwoord niet vóór veertien dagen zal gegeven worden. Dit bewijst vooreerst dat het Reich wel bewust is van de gewichtigheid der zaak. Maar het laat ook vermoeden dat het heel voorzichtig, na rijpe beraadslaging zal te werk gaan Aan het ja-woord van Duitschland is daaren boven nog heel wat meer verbondenindien zijn antwoord gunstig is en dat men met alle gerustheid op zijne toetreding mag rekenen, dan .zullen de ontwapeningsplannen, die tot hiertoe te Geneve altijd mislukten een heel anderen weg kunnen opgaan. Het was indertijd een prachtig voorstel eene internationale politie in te stellen om den mogelijken aanvaller op 't lijf te gaan, maar dat ging niet door. Thans, bij deze jongste overeenkomsten, zal deze politiemacht, alhoewel niet afzonderlijk bestaande, spontaan optreden door het wederkeerig verbond der voornaamste westelijke mogendheden. Frankrijk heeft hiermede natuurlijk eene al lergrootste toegeving gedaan, met sprakeloos de herbewapening van Duitschland te aanvaarden en te laten bestaan, niettegenstaande al de voor schriften van het vredesverdrag. Frankrijk alleen werd onmiddellijk bedreigd, want het is eene uitgemaakte zaak dat het Reich van zijn tegen strever geen aanval te vreezen had. Ook voor België komt die zaak natuurlijk ten goede, want al gaat het immer om belangen van groote landen, toch hebben wij er het grootste belang bij, al zijn we ook zoo klein, 't is immers altijd over onzen bodem dat de vlaag het ergste neerkomt. Alles laat verhopen dat Europa thans de goede baan volgt om in vrede te leven. Veel hangt er natuurlijk nog af van het duitsche antwoord, maar zelfs indien dit ongunstig of twijfelachtig mocht zijn, is er toch een blok tot stand gekomen waarmede onvermijdelijk duchtig rekening zal moeten gehouden worden. RIK. Op Dinsdag 12 Februari, te 8 u. in de Feestzaal van het St- Vincentiuscollege Derde Wintervoordracht over het hoogst actueel onderwerp Hitier en het Nationaal- Socialisme in Duitschland door den heer De loose, Licentiaat in Paedagogische Weten schappen. De avond wordt opgeluisterd met ^kunstliederen. Un Mois avec les Contrebandiers des Pays Basques. Tel était le titre de la conférence qui nous a été donnée mercredi dernier par un homme de lettres francais d'origine basque. Spécialisé dans les grands reportages, notre conférencier, M. HERISSON - LAROCHE, se décida un jour a aller compléter sa documentation sur les moeurs des hardis montagnards des Pyrénées Occiden- tales, parmi lesquels il avait vécu une partie de son enfance. Malgré la méfiance opposée habituellement par les contrebandiers de ces régions a l'intru- sion de tout étranger dans leurs affaires, il par- vint, grace sans doute a certaines attaches fami liales qu'il avait conservées la-bas, a se faire accréditer chez un chef de bande, et a obtenir de celui-ci l'autorisation de se mêler clandesti- nement a ses hommes, et de participer ainsi a plusieurs de leurs périlleuses expéditions. c'est de ces entreprises peu ordinaires qu'il a rapporté une belle série de clichés, et surtout les nom- breux et intéressants détails dont il nous a lon- guement entretenus. Nous avouons que nous avons été quelque peu étonné d'entendre notre brillant causeur mani fester a plusieurs reprises une réelle sympathie a l'égard des audacieux fraudeurs du Pays Basque. Cependant, si nous nous en rapportons a ses renseignements sur les médiocres moyens de subsistance des populations de ces régions, nous pouvons peut-être, nous aussi, incliner a une certaine indulgence envers des hommes trop souvent condamnés a l'inactivité par suite de l'insuffisance des conditions régionales, et dont par ailleurs les moeurs témoignent presque tou- jours, nous a-t-on affirmé, une parfaite honnêteté. Quels qu'aient. été les sentiments des auditeurs a eet égard, chacun aura pu jouir mercredi d'une causerie trés intéressante au point de vue docu mentaire, qui fut au surplus développée dans un langage délicatement soigné. R. D. Op Zondag, 10 Februari en Maandag II Fe bruari zal het jaarlijksch tooneelfeest plaats grijpen ten voordeele van de Conferentie van St-Vincentius a Paulo tot ondersteuning der ar men. Wie de armen genegen is en tevens den lief- dadigen ijver van de jonge studenten steunen wil, zal er aan houden het feest bij te wonen. Alle oud-leerlingen evenals hun familieleden en alle vrienden van het College houden dezen avond vrij. Voor de 6e Omschrijving te YPER, op Dinsdag 19 Februari 1935, om 11 ure voormiddag, op de Groote Markt. De inschrijvingsbulletijns der te keuren heng sten en der aan den prijskamp deel nemende hengstenveulens, moeten naar het Provinciebe stuur gezonden worden vijf dagen vóór den dag van den prijskamp. van den 2 tot den 8 Februari 1935. Geboorten Rolfe Kenneth, Meenensteenweg, 147. Bonte Roland, Schuttelaerestraat, 1. HuwelijkDeleu Nestor, fabriekwerker, te Holle- beke en Mulle Madeleine, fabriekwerkster, te Yper. OverlijdensDenecker Zoë, 1 d., Capucienenstraati 146. Berten Julianus, 78 j., z. b., ongehuwd, St Ja- cobstraat, 26. Deknudt Marie, 64 j., landbouwster, echtg. Verhee Henri, Lange Thouroutstraat, 25. Claerebout Carolus, 65 j., gepensionneerde brievenbe steller, echtg. Decoene Victorine, Rijsselsteenweg, 28. Simoen Rosalie, 78 j., huishoudster, echtg. Masschelein Isidore, Komensteenweg. 2. Devos Lucie, 82 j., z. b., weduwe Dumortier Carolus, Meenensteenweg, 25. Moreau Leontina, 67 j., naaister, ongehuwd. Beluik- straat, 4. Huwelijksbeloften Maurice Coene, fabriekwerker, te Elverdinghe en Antonia Cottegnie, fabriekwerkster, te Yper. Antonius Demeere, handelaar, en Hilda De Clercq, z. b., beiden te Yper. Camillus Versavel, aardewerker, en Emma Pynket, huishoudster, beiden te Yper. - Julius Demeulenaere, landwerker, te Sta- den en Maria Cornette, dienstmeid, te Staden, voor- gaandelijk te Yper. Robertus Vanderschelden, han delaar, te Yper en Martha Verduyn, regentes, te St- Michiels. - Alphonsus Baekeland, gepensionneerde brie venbesteller, te Yper en Marie Verkeyn, z. b., te Cor- temarek. Jufvrouw Marie Moreau Vrouw Weduwe Aphonse Moreau, geboren Clementine Wilde Heer en Vrouw Arthur Moreau-Creoin De familiën Moreau en Vandenbussche, laten met diepe droefheid weten het pijnlijk verlies dat zij komen te ondergaan door het afsterven van hun teerbe minde zuster, schoonzuster en bloedverwante JUFVROUW geboren te Yper, den 1 Juli 1867, en er godvruchtig overle den den 7 Februari 1935. De plechtige lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling, zal plaats hebben in St-Niklaaskerk, op ZATERDAG 9 FEBRUARI 1935, om 9 uur. Vergadering in de Kerk. De personen, die bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrouw W* Henri Delaere -Vanwynsberghe De familiën Delaere, Delporte, Vanwyns- berghe en Vercamer, danken inniglijk, langs dezen weg, voor de talrijke blijken van deel neming haar betoond bij het afsterven van haar teerbeminden echtgenoot en bloedverwant Vrouw Weduwe Emile Braem en familie, bedanken vrienden en kennissen voor de talrijke blijken van genegenheid haar betuigd tijdens het afsterven van haar teerbeminden echtgenoot en bloedverwant en voor hunne tegenwoordigheid op de be grafenis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezorgen worden op Zondag 10 Februari, om 8v«u., in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Aloïs DEPTJYDT geboren Octavie Ladouceur. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIE LM IS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 Februari, om 9 u., in de kerk der E. E. Paters Karmelieten, tot zielelafenis van Sylvie DECRAMER echtgenoote van Hugo Serryn, onderwijzer. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 10 Februari, om 9 u., in St-Niklaaskeik, tot zielelafenis van Jufvrouw Rosanne DEROO. Vrienden en kennissen worden uitger^oodigd de ZIELMTS bij te wonen die za'x gelezen worden op Zondag 10 Februari, em 11 y»u.,. in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Mevrouw Weduwe Gérard VICTOR geboren Emma Behaeghel. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd iet Solemneel Jaargetijde bij te wonen dat zal gezongen worden op Dinsdag 12 IFebruari, om gu., in de parochiale kerk van Elverdinghe. tot zielelafenis van Heer Joseph WARLOP vanwege de Weduwe Warlop - Dewulf. Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister a la Messe Anniversaire qui sera célébrée le Dimanche 17 Février a 9 h., en l'église St Nicolas, pour le repos de l'ame ce Monsieur Roger DEDUYTSCHAEVER Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 17 Februari, om 11 y, u in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Jules PLATEVOET en dochter Agnes. De Apotheek van La Pharmacie de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 11