Gemeenteraad van Yper A I Verslag der Zitting van 4 Februari 1935. De zitting wordt te 19 u. 25 geopend. Zijn tegen woordig de Heeren Vanderghote, burgemeester voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Michiel, Cou- telle. Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke, raadsleden Versailles, secretaris. I. Proces-verbaal der zitting van 28 Januari 1935. De Heer secretaris geeft lezing van dit proces verbaal, waarna het zonder opmerkingen goed gekeurd wordt. II. Stedelijk kerkhof Grondvergunningen. M. Vanderghote. De Commissie van Open baren Onderstand stelt ons voor een beraadsla ging goed te keuren waarbij er, voor verschei dene aangevraagde grondvergunningen op het stedelijk kerkhof, een gezamenlijke vergoeding van 2090 fr. ten voordeele der armen toegekend wordt. Deze beraadslaging wordt goedgekeurd. Alleen de Heer Missiaen onthoudt zich als lid der Com missie van Openbaren Onderstand. De HH. Mi chiel en Coutelle onthielden zich insgelijks, doch verbeterden nadien hunne stemming, zeggende dat het bij vergissing was dat zij zich onthouden hadden. in. Stadseigendommen Aanvraag van optie voor aankoop. M. Vanderghote. Vanwege de Samenwer kende Maatschappij van Goedkoope Woningen Ons Onderdak hebben wij een brief ontvan gen waarin zij laat weten dat zij, ingaande op den wensch der regeering om zooveel mogelijk goedkoope werkmanswoningen te bouwen, zin nens is een nieuwe reeks van een dertigtal wo ningen op te richten. Daarvoor vraagt zij ons haar de optie voor aankoop te willen toestaan over al den grond gelegen tusschen de Yperlee- straat en de Wateringstraat, om daar desgeval lend die huizen te kunnen bouwen, indien, zooals zij het verhoopt, de Nationale Maatschappij van Goedkoope Woningen hare vraag voor het bou wen van 30 huizen inwilligt. Het schepencollege stelt voor die optie voor aankoop toe te staan gedurende een termijn van zes maanden mits den instelprijs van 20 fr. den vierkanten meter. Dit voorstel wordt zonder opmerkingen ge stemd. De Heer schepen Van der Mersch en de Heer Missiaen, leden der maatschappij Ons Onderdak onthouden zich. IV. Taksverordening op het leuren Wijzi ging. M. Vanderghote. Dit punt betreft de wijzi ging, door het provinciaal bestuur voorgesteld, van de gestemde taksverordening op het leuren. Bij brief van 21 Januari laatstleden heeft de Heer Gouverneur der provincie onze vroeger ge nomen beraadslaging teruggezonden met verzoek artikel een der taksverordening aan te vullen door er een belasting bij te voegen per dag, ten einde alzoo de leurders, die hier slechts tijdelijk of voor een enkelen dag hun bedrijf uitoefenen, niet te benadeeligen door ze te verplichten voor een gansche week te betalen. In artikel twee moet bepaald worden dat, om de toelating voor het leuren op den openbaren weg te bekomen, de belanghebbenden er vooraf de verklaring van moeten doen aan den gemeenteontvanger en de verschuldigde belasting in zijne handen moeten storten, waarvan hun dan een bewijs wordt af geleverd. De twee laatste paragrafen van artikel vier dienen geschrapt te worden daar die bepa lingen reeds in de politieverordening vermeld staan, en eindelijk moet ook nog den termijn der taksverordening aangeduid worden. Het sche pencollege stelt dan voor volgende veranderin gen te stemmen. De verkoop van allerhande voor werpen op den openbaren weg blijft vrij, doch de leurders, behalve de verkoopers van eetwaren en dagbladventers, dienen een taks te betalen van 1 fr. per dag, 4 fr. per week, 8 fr. per maand, 16 fr. per kwartaal, 25 fr. per half jaar en 50 fr. per jaar. De leurders met stootkarren of honden karren betalen een taks van 4 fr. per dag, 9 fr. per week, 18 fr. voor een maand, 36 fr. voor een kwartaal, 45 fr. voor 6 maanden en 100 fr. voor een jaar. De taks voor dezen die rondleuren met alle andere rijtuigen is vastgesteld respectieve lijk op 5 fr., 15 fr., 30 fr., 60 fr., 75 fr. en 150 fr. Artikel twee wordt aangevuld door de wijze waarop die taksen geïnd worden. De twee laatste alinea's van artikel vier vallen weg en de taks verordening wordt voorgesteld voor een termijn van vijf jaar. M. Biebuyck. Voor sommige artikelen is de taks te betalen voor een duur van zes maanden niet minder dan voor een jaar Zoo bijvoorbeeld 45 fr. en 100 fr. M. Lemahieu. Ja. M. Biebuyck. Zoodat de leurders er alle voordeel bij hebben de toelating te vragen voor twee maal zes maanden in plaats van voor een jaar. M. Vanderghote. Die taks brengt slechts 500 frank op, zoodat dit maar van weinig belang is. Ik stel voor de aangeduide wijzigingen goed te keuren. Al de raadsleden stemmen ja. V. Reinigheids- en Ruimingsdienst - Lasten- kohier. M. Vanderghote. Het schepencollege stelt voor het lastenkohier goed te keuren zooals het in sectie onderzocht en gewijzigd werd. Daar werden enkele veranderingen gebracht aan arti kelen 2, 7, 16, 19, 22 en 23, terwijl artikel 4 ge schrapt werd en vervangen door een amende ment door den Heer Biebuyck ingediend. M. Van Alleynnes. Zoudt gij ons daarvan geen lezing kunnen geven M. Vanderghote. In artikel twee wordt thans bepaald dat de vergunninghouder minstens vijf vuilniskarren in werking moet hebben, door die ren getrokken en van het noodig personeel voor zien. In geval van gebruik van motorvoertuigen, moet het getal en het kenmerk ervan aangegeven worden. Het schepencollege is gemachtigd het gebruikt rollend materiaal door motorvoertuigen te doen vervangen op voorwaarde dat zulks geen meerdere kosten of lasten voor de stad bij brengt. De vuilnisbakken mogen met hun in houd niet meer dan 25 kgr. wegen. Artikel vier wordt geschrapt en vervangen door de volgende bepaling de aannemer is gelast met het regel matig kuischen der rioolleidingen en moet de vuilnis ervan wegvoeren. Deze reiniging moet minstens alle twee maanden gedaan worden en zoo er een afleider of riool moest verstopt zijn, dan wordt de reiniging door de zorgen der stad uitgevoerd doch op de kosten van den aannemer, die gehouden is een vergoeding van 50 fr. per riool te betalen. Artikel zeven bepaalt dat de straten en openbare plaatsen, waar de weke- lijksche markt heeft plaats gehad, den Zaterdag namiddag en ook na de kermisdagen zullen moe ten gekuischt worden. Dit werk moet rond 16 u. voltooid zijn. Artikel zestien wordt veranderd als volgtde beerputten moeten op een afstand van minstens 200 m. van alle gehuchten ingericht worden volgens de voorwaarden door het lastenkohier bepaald en op de kosten van den vergunninghouder. In artikel negentien wordt voorzien dat de vergunninghouder zijne werk lieden zal betalen volgens de voorschriften der provinciale looncommissie. Artikel twintig ver plicht den aannemer zijne huisvesting te Yper te hebben en er te verblijven, en verbiedt hem zijne aanneming geheel of gedeeltelijk aan een ander over te laten. Artikel twee en twintig zegt dat de niet naleving van de voorwaarden van het lastenkohier door de politie zal besta- tigd worden, die ervan een proces-verbaal in 't dubbel zal opmaken, waarvan een exemplaar aan den aannemer gezonden en het tweede aan het schepencollege overhandigd wordt. In geval van herhaalde bestatigingen of van blijkbare verwaarloozing van den dienst, heeft het sche pencollege het recht de vergunning te verbreken zonder dat de aannemer eenige schadevergoe ding kan eischen. Artikel drie en twintig stelt den termijn der vergunning vast op 9 naeenvolgende jaren, aanvang nemende den 1 Maart 1935. Inge val van schommelingen van meer dan 35 punten van den landelijken index zooals hij op 1 Maart 1935 vastgesteld werd, zal de prijs der aanneming alle zes maanden herzien en met 4 percent ver hoogd of verminderd worden. Verder worden nog de woorden een borgsom van gebruikt in plaats van tot beloop van De Heer voorzitter leest ten slotte ook nog het model van verbintenis dat door den vergunning houder moet onderteekend worden en waarbij hij zich verbindt den reinigheids- en ruimings dienst vanaf 1 Maart 1935 te verzekeren aan de voorwaarden hem door het lastenkohier opge legd, en stelt dan aan den raad voor dit lasten kohier, alzoo gewijzigd, te willen goedkeuren. Al de raadsleden stemmen eenparig ja. VI. Ontwerp van lastenkohier van de open bare verpachting der standplaatsen op markten. M. Vanderghote. Dit punt wordt naar de geheime zitting verschoven, alsmede het vol gende punt betrekkelijk het ontwerp der werken uit te voeren aan Dickebuschvijver. VIII. Deelneming aan de Tentoonstelling van Brussel Krediet. M. Vanderghote. Wij hebben verscheidene voorstellen ontvangen om aan de Tentoonstel ling van Brussel deel te nemen. Vooreerst, van wege de Royal Automobielclub door bemiddeling van het Comiteit voor vreemdelingenverkeer, die een toelage van 600 fr. vraagt voor toeris tische inrichting in de Wereldtentoonstelling. Met het tweede voorstel heeft de raad reeds ken nis genomen. Het betreft het oprichten van een paviljoen van toerisme der provincie West- Vlaanderen. Bij brief van 10 Januari 1935 schreef men ons dat het voor het oogenblik nog onmoge lijk was heel nauwkeurige inlichtingen te ver strekken. Er zal een naamlooze vennootschap, gelast met de inrichting en de uitbating van het paviljoen, gesticht worden en de aandeelen zul len van een bedrag van 1000 fr. zijn. Het kapitaal der vennootschap zal 250.000 fr. bedragen en er bestaat veel kans dat het onderschreven kapitaal zal kunnen terugbetaald worden, gezien de zaak zonder twijfel winstgevend zal zijn. Het pavil joen zal een eetzaal, een tentoonstellingszaal en een rotonde bevatten. In de tentoonstellingszaal zal een diorama opgesteld worden waaraan de badsteden en andere kunststeden der provincie zullen kunnen deelnemen. Het diorama zal een afmeting hebben van 14 m. op 1 m. Men vraagt ons dringend te laten weten hoeveel aandeelen wij onderschrijven en of wij gebeurlijk ook aan het diorama wenschen deel te, nemen. Die kwestie werd door den raad in zijn laatste zit ting reeds besproken en het bleek alsdan dat men maar weinig geneigd was op dit voorstel in te gaan zoo er geen betere inlichtingen konden verstrekt worden. Daarop hebben wij om nadere inlichtingen gevraagd en men heeft ons geant woord namelijk dat de uitbating der eetzaal en gelagzaal door een private maatschappij zal ge daan worden, dat het diorama iets geheel afhan kelijk is en zal kunnen bezocht worden zonder door de gelagzaal te moeten gaan, en dat het mogelijk zal zijn een deel van het onderschreven kapitaal terug te betalen. Wij hebben vervolgens ook nog om inlichtingen geschreven aan ver scheidene andere steden van West - Vlaanderen die in het paviljoen zullen deelnemen, namelijk Brugge, Kortrijk, Nieuwpoort, Dixmude en Veur- ne. Van Nieuwpoort hebben wij een brief ont vangen waarin het stadsbestuur ons laat weten dat het besloten heeft daarvoor een krediet ran 5000 fr. te voorzien. Veurne heeft een aandeel genomen en schrijft in voor de helft van een deel van het diorama, 't zij samen 3000 fr. Dixmude besteedt ervoor 1 frank per inwoner en van de andere steden, Brugge en Kortrijk, hebben wij tot op heden nog geen nieuws ont vangen. Bij deze uiteenzetting moet ik nog eraan toevoegen dat de oprichting van dit paviljoen onder de hooge bescherming staat van den Heer Baels, gouverneur der provincie, hetgeen voor ons dus een zekere waarborg is. In geval de raad ermede zou instemmen een som van 5000 fr. in te schrijven, zouden wij dan geen andere kosten voor het diorama meer moeten dragen. Wij hebben vervolgens nog een derde vraag ont vangen, uitgaande van den Belgisch-Luxem- burgschen Dienst voor Toerisme, die ons de verpachting van een stand voorstelt. Bij brief van 25 Januari 11. laat deze dienst ons weten dat, gezien de stad Yper vroeger niet geneigd scheen aan de Tentoonstelling deel te nemen, alle stands van eenig belang reeds verpacht zijn. Alleen beschikt hij thans nog over een goed ge legen stand van 4 m. op 4 m. waarvoor de som van 10.000 fr. gevraagd wordt. Daar deze stand door andere organismen zeer begeerd wordt, vraagt de Belgisch - Luxemburgsche dienst ons hem zoo spoedig mogelijk bescheid te willen geven. De kosten van inrichting van dezen stand zijn echter nog ten laste van de stad, zoodat wij daarvoor in 't geheel misschien wel een uitgaaf van 15.000 fr. zouden moeten voorzien. Het sche pencollege stelt voor, in geval de raad met het princiep van deelneming aan de Tentoonstelling van Brussel t'akkoord gaat, een som van 5000 fr. in den buitengewonen dienst van 1935 te voor zien. M. Leuridan. De waarborg, die de Heer voorzitter meent te zien in het feit dat de uit bating van het paviljoen van toerisme onder het hoog en zeer gewaardeerd eerevoorzitterschap staat van den Heer gouverneur, is volgens mij maar van weinig waarde en dit om redenen die ik hier niet wil zeggen. Doch er is nog iets meer. De Heer voorzitter komt hier namelijk terug met een verworpen artikel uit de stadsbegroo- ting van 1935. Bij de bespreking der begrooting werd dit artikel door den raad verworpen. M. Vanderghote. Niet verworpen, doch voor behouden. M. Leuridan. Dit voorbehoud staat gelijk met een verwerping, gezien de begrooting thans een afgedane zaak is. Ik heb alsdan voorgesteld die som, indien ze beschikbaar is, doelmatiger te gebruiken voor het verbeteren der schoolsoep en om het voordeel ervan ook tot de vrije scho len uit te breiden. De Heer schepen Van der Mersch heeft ons vroeger een verslag beloofd over de uitdeeling der schoolsoep. Alhoewel dit nog niet gedaan werd, houd ik mijn voorstel staande om de schoolsoep ook tot de vrije scho len uit te breiden. Wat rru de vraag van deelne ming aan de Tentoonstelling zelf betreft, meen ik dat wij ons op dit gladde ijs niet mogen bege ven. In de uitbating, ik zeg niet uitbuiting, van dit paviljoen van West-Vlaanderen zal er maar iemand zijn die goede zaken zal doen. Het zijn de private ondernemers en niet deze die de ge bouwen oprichten, wij hebben immers maar al te dikwijls gezien hoe de lichamen der openbare besturen, die zich met dergelijke wer ken bezig houden, steeds een nadeelig saldo boeken. Alleen de private diensten halen er de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4