beste brokken uit. Daarbij ik vind dat de stad Yper, zonder daarvoor eenig geld te moeten uit geven, op zeer doelmatige wijze hare toeristische ♦belangen kan dienen. Immers, de pap wordt ons in den mond gegeven door de laatste alinea van •den brief van den Belgisch - Luxemburgschen Dienst voor Toerisme, in datum van 25 Januari 1935 en waarin verklaard wordt dat de dienst zich bereidwillig ter beschikking stelt der stad om in zijn inlichtingsbureel allerhande toe ristische drukwerken en propagandamiddelen aan den man te brengen. Met gratis en vriende lijk gebruik te maken van deze gelegenheid zullen wij dus reeds ruimschoots aan de Tentoon stelling van Brussel deelnemen. Ik stel dus voor op geen andere manier, dan deze laatste, aan de Tentoonstelling deel te nemen en geen enkel der ons gedane voorstellen bij te treden, ook niet dit van de Royal Automobile Club, die, 't zij hier tusschen haakjes gezegd, ook nog het brokje taalwet had kunnen naleven. M. Vanderghote. Dit is een brief gericht aan het Comité d'Initiative. M. Leuridan. Die brief is toch in het dossier van een openbaar bestuur terecht gekomen. Nu, om kort te zijn, stel ik voor alle geldelijke mede werking aan de Tentoonstelling van Brussel van xle hand te wijzen. M. Missiaen. Zooals ik het gezegd heb tij dens de bespreking der begrooting, ben ik van het gedacht van den Heer Leuridan dat het beter ware het geld, Waarover kan beschikt worden, te besteden voor het lenigen der bestaande ellen de. Ik moet hier echter nog bijvoegen dat de Heer Leuridan een verkeerd gedacht heeft wan neer hij thans de uitbreiding der schoolsoep tot de vrije scholen voorstelt, en hem doen opmerken dat zulks nu reeds bestaat. De toelage voor de schoolsoep wordt onder alle scholen gelijk ver deeld, alleen met dit verschil dat de Commissie van Openbaren Onderstand de toelagen voor de officieele scholen aan de stad overhandigt, ter wijl, voor wat de andere betreft, de toelagen rechtstreeks aan de vrije scholen gegeven wor den. Het ware dus niet de uitbreiding der school soep tot de vrije scholen die zou moeten ge vraagd worden, maar de verbetering van de schoolsoep zelf. Voor wat nu de andere gedane voorstellen aangaat, ben ik ook van gedacht dat de stad er volstrekt niets bij te winnen heeft met aan die grootsche, onmetelijke tentoonstel ling deel te nemen en voor 5000 fr. een meter plaatsruimte in een overgroot gebouw te beko men. Wie zal daar iets gaan zoeken en welke waarde als toeristische reklaam zal onze geringe deelneming hebben tusschen al die artistieke en weelderige andere voorwerpen. Het ware al ver loren geld dat wij. nuttiger voor andere zaken kunnen besteden. Ten andere, als propaganda middel om op de Tentoonstelling uit te stellen, zou er nog eerst iets moeten gemaakt worden dat waardig is de aandacht der vreemde bezoe kers op onze stad te trekken, en er zou ook nog iemand ermee moeten gelast worden iets op te •stellen in verschillige talen om het aan de bezoe kers op de Tentoonstelling aan te bieden. M. Van der Mersch. Ik heb vroeger beloofd «en verslag te geven nopens de uitdeeling der schoolsoep en ben bereid dit thans tijdens de ge heime zitting te doen. Voor wat de andere vraag betreft, ben ik niet van het gedacht van de Hee- ren Leuridan en Missiaen, en ik meen integen deel dat Yper, die een stad is welke bijna uit sluitend van het toerisme leeft, iets moet doen in de Tentoonstelling van Brussel en van die schoone gelegenheid moet gebruik maken om haar nog meer te doen kennen. Andere steden van West - Vlaanderen, zooals Veurne, Nieuwpoort, enz., hebben allen reeds een toelage gestemd, en zoo Yper niets zal geven, dan zal het ook geen reklaam hebben te Brussel. De Heer Leuridan zegt dat de Belgisch-Luxemburgsche Dienst voor Toerisme bereid is reklamepapieren kosteloos uit te deelen voor Yper. Ik denk echter- dat deze dienst niet bereid zal zijn dit te doen, wanneer hij van Yper geen toelage krijgt. Het voorstel van de Brasserie Chasse Royale is volgens mij voordeeliger dan al de andere, gezien het alleen «en som van 5000 fr. vergt voor gansch den duur der Tentoonstelling. Ter gelegenheid der ten toonstelling zullen hier in België veel vreemde lingen komen, die niet alleen Brussel maar ook nog andere steden zullen bezoeken. Zoo de stad Yper geen reklaam maakt, dan zal zij ook verge ten worden, daar de vreemde bezoekers zich natuurlijk zullen aangetrokken gevoelen door de steden die zich het meest doen kennen. Alswan- neer de hoteliers zooveel doen om de vreemde lingen hier te Yper aan te trekken, moeten wij dus ook om wel te zijn een zekere toelage stem men, de raad echter zal bepalen hoeveel zij moet bedragen. In 't belang der stad Yper vraag ik dus dat een toelage verleend worde voor de deelneming aan de Tentoonstelling van Brussel. Nadien zal ik uitleg geven over de schoolsoep, doch alleen in de geheime zitting omdat ik daar bij zal moeten spreken over personen eri ik dit jhier in 't openbaar niet verlang te doen. M. Leuridan. Ik vind dat die deelneming aan de Tentoonstelling, zooals de Heer schepen Van der Mersch ze zou wenschen, te duur be taald is. 5000 fr. is te veel in verhouding van het geen wij ervoor mogen verwachten. Alles wat Yper daar zou kunnen doen zal, gelijk de Heer Missiaen het zegt, verzwolgen zijn in die groot sche onderneming welke de Tentoonstelling van Brussel zal zijn. Ik zou daarbij, alhoewel ze door de andere raadsleden misschien niet geheel zal gedeeld worden, nog een andere opmerking kun nen voegen die voor ons een reden te meer is om allesbehalve vriendschappelijk gezind te zijn te genover het inrichtend Comiteit der tentoonstel ling. Immers wanneer wij zien hoe het nu reeds te werk gaat met het uitgeven van een veertien- daagsch bulletijn, waarvan alleen het deksel zoo opgesteld is om de geit en de kool te sparen. M. Missiaen. Het cijfer is tweetalig. M. Leuridan. Ja, de titel van dit bulletijn is 1935, doch de inhoud van dit officieel orgaan is kortweg een schandaal en een beleediging voor onze vlaamsche bevolking. M. Missiaen. De Heer schepen Van der Mersch twijfelt eraan dat de Belgisch-Luxem burgsche Dienst zou bereid zijn vlugschrif ten met reklaam voor Yper uit te deelen zoo wij geen toelage stemmen, doch als ik mij niet be drieg heeft de stad reeds een toelage gestemd ten voordeele van dezen dienst. M. Vanderghote. In de begrooting werd reeds een krediet van 2500 fr. voorzien. M. Missiaen. Waarom moet die som dan die nen De Heer schepen Van der Mersch zegt ook nog dat de hoteliers van Yper genoeg doen om de toeristen hier aan te lokken en dat de stad dan ook wel iets mag doen. De stad geeft nu reeds 2500 fr. en wat doen de hoteliers? De eenige taks die de hoteliers moesten betalen en die die nen kon om hier het vreemdelingenverkeer te bevorderen, werd afgeschaft en anders doen de hoteliers niets voor het toeristenverkeer. M. Van der Mersch. Die som van 2500 fr. dient voor de gewone propaganda ten voordeele van Yper, doch wanneer wij nu geen bijzondere toelage verleenen dan zal er ook geen bijzondere reklaam voor Yper in de Tentoonstelling van Brussel gemaakt worden. De hoteliers betalen hier ook alle andere belastingen, zoodat wij ook wel iets in hun voordeel mogen doen. Wij zien daarbij dat alle andere steden van West-Vlaan- deren iets te doen, zoodat, als wij ook ons aandeel in het toeristenverkeer wenschen te bekomen, wij insgelijks verplicht ±ijrt fets te verwezenlij ken. Dit zal in 't voordeel ^kijn niet alleen van de hoteliers of van eep soort belastingbetalers, maar van alle handelaars en neringdoeners en van gansch de stad. M. Leuridan. De Heer schepen Van der Mersch schijnt te vergeten dat de Belgisch- Luxemburgsche Dienst voor Toerisme schier een volledig officieele dienst is die van Staatswege opgericht werd en groote toelagen ontvangt. Niettegenstaande deze dienst dus vet betaald is met de centen van jan en alleman, doet hij daarbij nog beroep op de hulpgelden van private organismen, van provinciën en gemeentebestu ren. Ik denk dat, wanneer deze dienst, die van de stad Yper reeds 2500 fr. krijgt, ons geen waar voor ons geld geeft, het werkelijk over zijn hout gaat en in dit geval zou ik, als weerwraakmiddel, de schrapping der toelage van 2500 fr. voor toe komende jaar voorstellen. M. Vanderghote. Het is een kiesche vraag en niemand kan op voorhand weten welk nut de stad Yper uit die gebeurlijke deelneming aan de Tentoonstelling zal trekken, daarom wil ik mijn oordeel hier in deze zaak niet. opdringen. Ik weet echter dat de Vereeniging De West- Vlaamsche Bergen en de «Syndicat d'Initiative» geneigd zijn aan de Tentoonstelling van Brussel mede te werken, maar het niet kunnen bij ge brek aan middelen. Indien de raad nu oordeelt dat de propaganda ten voordeele van Yper doel matig genoeg zal kunnen gedaan worden in het inlichtingsbureel van den Belgisch-Luxemburg- schen Dienst voor Toerisme door het uitdeelen van prospectussen aan de bezoekers, is de raad vrij dit te beslissen. M. Van der Mersch. Ziet eens wat door de andere steden gedaan wordt. Veurne met zijn 6000 inwoners geeft 3000 fr. en Yper, een stad die bij de 16.000 inwoners heeft, zou niets doen M. Leuridan. Daarentegen zouden wij u an dere steden kunnen aanhalen die evenals Yper niet geneigd zijn in de inrichting der Tentoon stelling geldelijk tusschen te komen. M. Van der Mersch. In 't belang van Yper zou er toch iets moeten gedaan worden. M. Leuridan. Dit ware een slechte belegging. M. Missiaen. Het ware beter een duizendtal kunstaffichen te doen maken en deze in de bij zonderste staties van gansch het land uit te hangen. De uitgaaf, die wij daarvoor zouden doen, zou zoo spoedig niet verzwolgen zijn. M. Delaliaye. Dit is ook mijn gedacht. M. Vanderghote. De twee hier bestaande vereenigingen tot bevordering- van het vreemde-; lihgepverkeer bezitten bet noodige materiaal niet om het inlichtingskantoor op de Tentoonstel ling te spijzen. Die kwestie zou nog nader kun» nen ingestudeerd worden. Ik dring dan ook niet aan voor één onmiddellijke oplossing van die zaak, omdat niemand weet of de uitslag ervan gelukkig zal zijn of niet. Het diorama, dat men voornemens is op te richten, kan succes hebben of geen. M. Seys. Een feit staat vast en 't is dat wij iets moeten doen. Ik zou met het voorstel van den Heer Missiaen instemmen om een zeker aantal affichen in het land te verspreiden. Indien de stad een toelage verleent, wie. zult gij ermee ge lasten ze doelmatig en ten beste mogelijk voor Yper te gebruiken Zult gij alles aan die Heeren overlaten en kan de raad ermede instemmen hen. een toelage te geven en te zeggen doet er mede wat gij wilt Ik zou voorstellen nu een som te stemmen en dan later te beslissen zoo er vlugschriften of plakbrieven moeten uitgegeven worden. M. Vanderghote. De kwestie is thans alleen te weten zoo wij ja of neen aan den opbouw van het paviljoen deelnemen. M. Van der Mersch. Er zijn reeds affichen in het land verspreid. M. Seys. Niet veel. M. Vanderghote. Het verspreiden der affi chen is het werk van den Belgisch-Luxemburg- schen Dienst voor Toerisme. M. Seys. Ik ben nochtans dikwijls op reis en in de staties heb ik nog nooit affichen over Yper gezien. M. Missiaen. Er zijn nergens geen te zien. Daarbij het moeten ook eens nieuwe affichen zijn. M. Leuridan. Welk is dan de prestatie van den Belgisch-Luxemburgschen Dienst M. Vanderghote. Hij bewerkstelligt de pro paganda die het Comité d'Initiativeen de Vereeniging der West-Vlaamsche Bergen hem bezorgen, en zendt de vlugschriften en andere naar Parijs en elders. In dezen dienst wordt de propaganda om zeggens gecentraliseerd en van daaruit naar de bijzonderste centrums gezonden. M. Leuridan. Hier in 't land blijft er dus niet veel over van deze reklaam en in het buiten land is het moeilijk te controleeren wat gedaan werd. M. Van der Mersch. Deze dienst heeft hier reeds binst het verlof geweest met 200 tot 300 engelsche leerlingen. M. Leuridan. Dit gebeurt eerder in akkoord met het Ministerie van Openbaar Onderwijs. M. Van der Mersch. Had de stad Yper er niet moeten aan geabonneerd zijn, dan zou de Belgisch-Luxemburgsche Dienst hier die bede vaarten niet ingericht hebben. M. Vanderghote. Wij moeten toch een beslis sing nemen om te weten wat wij op de ons ge dane voorstellen moeten antwoorden. M. Seys. Er dient iets gedaan te worden, doch dit moet niet noodzakelijk in de Tentoon stelling zelf geschieden. Dit kan terzelfdertijd gedaan worden. M. Missiaen. Een nieuwe kunstaffiche overal in 't land verspreid zou niet eenmaal, zooals de gedane reklaam in de Tentoonstelling, maar hon derdmaal gezien worden en dus meer vruchten dragen. M. Vanderghote. Ik stel voor te stemmen over het princiep van medewerking aan de op richting van het paviljoen van West-Vlaanderen. Stemmen ja de Heeren Van der Mersch, Ver- gracht, Van Alleynnes en Vanderghote neen de Heeren Lemahieu, Delahaye, Pattyn, Jvr. Cor- nillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Mi- chiel, Coutelle, Leuridan en Verbeke. M. Van der Mersch. Dit voorstel is dus ver worpen, doch ik zou toch, zooals de Heer Seys, 'vragen om algelijk iets te doen. M. Vanderghote. Het schepencollege zal een nieuw voorstel indienen. M. Missiaen. Zooals het gedaan werd voor de inhuldiging van het Belfort, zou men een nieu wen wedstrijd voor een kunstplakbrief kunnen uitschrijven en de raad zou dan over de inge diende schetsen beslissen. M. Van der Mersch. Die affichen zouden ook in de Tentoonstelling gehangen worden De Heer voorzitter vraagt zoo er geen andere opmerkingen of vragen te stellen zijn en, op het ontkennend antwoord, verklaart de zitting om 20 u. 20 opgeheven. Betreffende den uitslag der aanbesteding voor het onderhoud der stadshovingen, welke in de gemeenteraadszitting van 28 Januari 1. 1. werd medegedeeld en waarover wij verleden week verslag uitbrachten, doet de heer Jules Casier ons opmerken dat zijn aanbieding 8000 fr. bedroeg voor het eerste lot en 17.000 fr. voor de twee loten Wij deelen deze terechtwijzing gaarne mede en wijzen er tevens op dat wij in onze verslagen de besprekingen zoo nauwkeurig mogelijk weergeven, doch wij kunnen niet ver zekeren dat er nooit geen onjuistheden in voor komen. Het-»fc immers onmogelijk alles op te nemen; de besprekingen zijn. lastig rirh volgen', bijzonderlijk wanneer het officieele stukken of mededeelingen geldt die afgelezen worden.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5