Charles HONCENAE Ordres de Bourse Comptant Terme Vlaamsche Taaiistenbond - Tak lep» Federatie der Geteisterden van het Arrondissement Yper Stad Yper - MUZIEKSCHOOL Haimonie Ypriana Ontslag van Burgemeester Fonds der Meest Begaafden \- OMSCHR r J VINGSPRIJSKAMP Verslag der Vergadering van 10-2-35 De vergadering wordt te 14 u. 30 geopend on der het voorzitterschap van den Heer advokaat Arth. Butaye, omringd van de Heeren L. Geuten, bestuurder der Samenwerkende Vennootschap voor Oorlogsschade Het Leiedalte Wervick, en Dr H. Brutsaert, gewezen volksvertegenwoor diger. Onder de aanwezige afgevaardigden bemerken we onder meer de Heeren B. Vermeulen, bur gemeester van St-Jan Degraeve, burgemeester van Poelcapelle; C. Lemahieu, schepen van Yper; H. Vermeulen, voorzitter der Handels- en Nijver heidskamer van Yper L. Vandevoorde, bestuur der der Samenwerkende Vennootschap voor Oor logsschade Yper en de Omstreken Capelle, van WaastenLeroux, van Wervick Demeule- naere, van Houthem, enz. De Heer voorzitter deelt aan de vergadering mede dat, gezien het antwoord uitbleef op de eerste vraag om verhoor die door de Federatie gedaan werd weinigen tijd voor dat de ministe- rieele crisis uitbrak, hij zijn schrijven aan den Heer Eerste Minister Theunis heeft herinnerd van zoodra deze de stemming van vertrouwen in de Kamers bekomen had. In zijn antwoord verzocht de Heer Theunis ons onze vraag te wil len, richten tot den Heer Gutt, minister van Fi nanciën, zoodat wij alzoo verplicht waren ons verzoek om verhoor andermaal te vernieuwen. Dit werd gedaan en tevens werd bij den minis ter aangedrongen opdat het aangevraagd ver hoor. nog vóór de vergadering van heden zou kunnen plaats hebben. Daar de minister voor het oogenblik al zijn tijd moet besteden aan het on derzoek der begrooting, heeft hij den Heer Ver- haeghe, algemeen bestuurder, gelast de afgevaar digden der Federatie in zijne plaats te ontvan gen. De brief van den Heer Verhaeghe, waarbij ons deze beslissing van den minister werd mede gedeeld en waarvan de voornaamste deelen over veertien dagen in Het Yperscheverschenen hebben,' is slechts van den 6" dezer maand ge- dagteekend zoodat, ten gevolge der gevoerde briefwisseling die nog al eenigen tijd in beslag heeft genomen, het ministerieel verhoor nog geen plaats heeft kunnen hebben. t'Akkoord met den Heer Geuten, die den Heer Voorzitter zal vergezellen, stelt deze voor den datum van het onderhoud met den Hr Algemeen Bestuurder Verhaeghe op Donderdag 14 Februari e. k. te bepalen. Al de tegenwoordige afgevaar digden stemmen met dit voorstel in. De Heer Voorzitter doet vervolgens nog op merken dat het schrijven van den Heer Ver haeghe ons geen voldoening geeft. Immers, daar in wordt namelijk gezegd voor de private schaden wordt de terugbetaling van interesten slechts voorgeschreven dan wanneer een zelf- de som tweemaal betaald werd of wanneer een gegeven voorschot niet afgehouden werd van de vergoedingen uitbetaald in hoofdsom en interesten. In deze gevallen alleen wordt een verbeterende afrekening opgemaakt en moet het ten onrechte betaalde bedrag teruggeïnd worden, zooals het Rekenhof het eischt. Voor de nijverheids- en handelsschaden van meer dan 100.000 fr. worden de ten onrechte betaalde interesten op aanvraag van het Re- kenhof alleen teruggevorderd 1) wanneer zij vastgesteld werden in tegen- strijd met de beslissingen der rechtbanken of der eindbewijzen van herbeleg 2) wanneer er dubbel betaling is 3) wanneer de voorraadstoelage het bedrag der eindvergoeding overtreft 4) wanneer er verval bestaat door de recht- bank uitgevaardigd. Welnu, het besluit van den Ministerraad maakt geen gewag van dergelijk voorbehoud. Wanneer een rekening gansch vereffend is, dan kan er geen spraak meer zijn van terugbetaling van in teresten die te goeder trouw gegeven en ontvan gen werden en door de geteisterden gebruikt om de geleden schade te herstellen. Verscheidene gevallen, voor dewelke de Staat een dwangbevel tegenover den geteisterde heeft doen beteekenen, werden voor de Rechtbanken van Yper en Veurne gebracht, doch deze hebben nog geen uitspraak gedaan en wachten af welk gevolg aan de stappen, thans door de Federatie gedaan, zal gegeven worden. De Heer Geuten zegt dat de Staat thans in som mige gevallen de terugbetaling eischt van inte resten die op titels betaald werden. Daarover zal Donderdag, tijdens de onderhandeling met den Heer Verhaeghe, insgelijks gesproken worden. Ook het tweede punt der dagorde, namelijk de afhouding van interesten die men van ambts halve in het ministerie doet, zal tijdens het ver hoor aangeraakt worden. Het is inderdaad even min geoorloofd vroeger betaalde interesten af te houden van de rekeningen der geteisterden die thans nog niet geheel zijn opbetaald geworden, als het niet gerechtvaardigd is op afgesloten rekeningen terug te komen. De geteisterden, wien men de interesten van ambtswege aftrekt van hetgeen hen nog verschuldigd blijft, dienen tegen deze handelwijze protest aan te teekenen en al hun rechten voor te behouden. Vervolgens wordt overgegaan tot de bespre king van het derde punt der dagorde de vaart van Yper naar Komen. De Heer Hector Vermeu len stelt voor een verhoor te vragen aan de Na tionale Commissie van den Arbeid, die onlangs opgericht werd met het doel naar middelen te zoeken om de werkloosheid te verminderen, en waarvan de Heer Francqui voorzitter benoemd werd. Zonder twijfel zou de Heer senator Mullie, lid van gezegde Commissie, er in toestemmen ons aan dit Nationaal Comiteit voor te stellen en onze vraag té ondersteunen. Daar dit Comiteit zijne studies spoedig moet eindigen en de uit slagen ervan naarmate hunne vordering aan de Regeering moét mededeelen, is het te veronder stellen dat de werken die het eerst aan deze Com missie zullen voorgelegd worden, ook het meest kans hebben eerst uitgevoerd te worden. Het her stel der vaart van Yper naar Komen is een werk dat ten volle beantwoordt aan het doel dat het Comiteit gelast is na te streven, gezien dit werk hier onmiddellijk zou kunnen aangevat worden en aan een duizendtal werkloozen arbeid zou verschaffen. Hierop ontstaat een zeer interessante bespre king waaraan meest al de afgevaardigden deel nemen. Zij zijn het ten 'andere volledig eens om te verklaren dat het herstel dezer vaart voor de economische heropleving van gansch onze streek een dringende noodzakelijkheid geworden is. Het voorstel van den Heer H. Vermeulen wordt dan ook eenparig aanvaard en er wordt besloten aan het stadsbestuur van Yper te vragen zich bij de Federatie der Geteisterden en'de Handelskamer van Yper te willen aansluiten om dit verhoor aan te vragen." De Heer Vermeulen laat aan de vergadering ook nog weten dat, van zoodra het weder het toelaat, de stadsoverheden van Nieuwpoort en de leden der Handelskamer dezer stad ons het beloofde tegenbezoek zullen brengen om de vaart van Yper naar Komen, waarin zij ook veel belang stellen, te bezichtigen. Na besloten te hebben den tweeden Zondag van aanstaande maand, zijnde den 10 Maart, opnieuw bijeen te komen, wordt de vergadering te 15 u. 30 geheven. Op Zondag 10 Maart aanstaande, om 3 uur namiddag, in den Stadsschouwburg, Vanden- peereboomplaats CONCERT uit te voeren door de leerlingen der school. Ingang vrij. De Beheerraad. PROGRAMMA 1") Rondo in do klein, voor Klavier Fr. Chopin door Mej. Pyck Denise. 2°) Allegro uit het Concertino in sol groot voor Viool. F. Kückler door M. Opdebeeck Franz. 3°) a) Al Spinnend, voor Klavier Jos. Hazen b) Jachtlied, voor Klavier Jos. Hazen door M. Van Puyvelde Constant. 4°) a) Nocturne, voor Cello Jos. Ryelandt b) Gavotte, voor Cello Lorenzitti door Mej. Dethoor Antoinette. 5°) a) Eeuwige Klacht, Jos. Ryelandt voor Klavier, b) Impromptu in mi b groot Fr. Schubert voor Klavier. door Mej. Denys Albertine. 6°) Concertino, voor Klarinette C. M. v. Weber door M. Vermeulen Maurice. 7°) Ballet Scène, voor Viool Ch. de Bériot door Mej. Masquelier Paule. 8°) a) Herhaalt mij nu Jos. Ryelandt b) De Maaier Jos. Ryelandt voor twee gelijkstemmige koren. 9° Fantaisie in do groot, Fr. Schubert voor Klavier. door Mej. Blanckaert Alice. Gedurende de uitvoering der stukken zullen de deuren gesloten blijven. Dinsdag toekomende, zijnde 26 Februari, om 8 u., in de Cinemazaal Oud Yper Bal gegeven door de Harmonie Ypriana. Vier prachtige prijzen zullen onder de tegen woordige Damen en Juffers uitgeloot worden. De Eereleden, die bij misslag geen uitnoodi- ging zouden ontvangen hebben, worden vriende lijk verzocht zich bij den Voorzitter te wenden. Bij Koninklijk Besluit van 14 Februari 1935 werd de Heer Lagache H., op zijn verzoek, ont slagen uit zijn ambt van burgemeester der ge meente Wulverghem, arrondissement Yper. -sa—-BB 3 UITSTAP Op Maandag 18 Maart e. k. (Kattefeest) org»- niseeren wij een zeer interessanten uitstap naar Doornik, 's Morgens bezoek aan de Brasserie du Lionin volle bedrijvigheid en ontvangst door een afgevaardigde-beheerder der inrichting, 's Namiddags bezoek aan de beroemde kathe draal van Doornik en verder wandeling door de stad. Inschrijven zoo vroeg mogelijk, opdat wij in de mogelijkheid zouden zijn de noodige schik kingen te nemen. Inschrijven bij den verte genwoordiger, Cartonstraat, 16, te leper. Prijs (alles inbegrepen) 30 fr. Mits tijdig te verwit tigen kan een middagmaal aan verminderden prijs worden besteld. ONZE LAATSTE VOORDRACHT De voordracht welke de heer Jena is komen houden over het ontstaan en den groei dér druivencultuur in het IJschedal is werkelijk goed geslaagd. Voor een talrijk opgekomen pu bliek heeft de spreker verteld wat een eenvou dige hovenier als Felix Sohie wist tot stand -te brengen begonnen met enkele primitieve ser- ren kon hij na vele jaren noesten arbeid en vele tegenkantingen terugzien op het resultaat&en inrichting voor druivenkweek onder glas, zonder weerga in gansch de wereld. Wat Hoeilaart thans is, heeft het te danken aan Felix Sohie ook de omliggende gemeenten deelen van dien bloei, vooral Overijsche, dat, evenals Hoeilaart zqlf, zoowat een 11.000 serren telt. Inderdaad glazen dorpen In het tweede deel had de spreker hét over de druif zelf haar groei, de verzorging geen les echterde oogst, de inpakking en de verzending om te eindigen met de propaganda. Het derde deel was een wandeling door de zeer lieve vallei van de IJsche, met hare typische molens, hare interessante hoeven en kasteelen «n... hare serren ...3 De voordracht die bijzonder goed ingekleed was, behaalde dan ook een waardig succes. NOG EEN VOORDRACHT VOLGENDE MAAND Een dezer dagen zullen wij het onderwérp mede deelen van onze tweede wintervoordracht. Er wordt ter kennis gebracht der belangheb benden dat de aanvragen om door het Fonds der Meest Begaafden geholpen te worden vóór 15 Maart aanstaande naar den Heer Gouverneur der Provincie West-Vlaanderen te Brugge tnoe- ten gezonden zijn. De aanvragen moeten gedaan zijn door de ge zinshoofden die hun beroep moeten opgeven. Bij iedere aanvraag moet er gevoegd worden 1°) Uittreksel der geboorteakte van het kind 2°) Getuigschrift afgeleverd door de hoofden van de Verschillende onderwijsgestichten welke gedurende de drie laatste jaren werden bezocht. Deze getuigschriften zullen vermelden de uitsla gen door den leerling bekomen op school, in de wedstrijden, enz., en zoo nauwkeurig mogelijk zijn verstandelijken aanleg en zijn zedelijke hoedanigheden opgeven. 3°) Een afschrift van het gezondheidsboekje. De aanvragen na den vastgestelden datum óp- gezonden zullen zonder gevolg blijven. voor HENGSTEVEULENS van het Belgisch Trekras op hun tweede jaar gaande gehouden te YPER, den 19 Februari 1935. 3 Mededingers. 1* Premie van 600 fr. met zilveren eeremetaal aan M. Verplancke Charles, te Boezinge, voor Major, baai. 2° Premie van 500 fr. met bronzen eeremetaal aan M. Verplancke Charles te Boezinge, vöor Nero, baai. 3C Premie van 300 fr. met bronzen eeremetaal aan M. Remmery Emiel te Staden, voor Cesar, baai. BIJGEVOEGDE HENGSTENKEURING Hengsten aangeboden 5 Goedgekeurd 1 Afgekeurd 4. Agent de change agréé a la Bourse de Bruxelles 2 5, RUE DU TEMPLE, 2 5, YPRES Téléphone 461

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3