De Voetbalkoning Vrome Herdenking van Wijlen Z. M. Koning Albert Hoe men Propaganda voor YPER maken kan Koninblijbe TooneelKring DE VLAAMSCHE ST£R - Yper Op Maandag 25 Februari 1935 De Stoet der Oud-Strijders Zondag laatst, 17 Februari, was het dag op dag juist een jaar geleden dat België in den rouw ge dompeld lag en het verlies betreurde van zijn heldhaftigen Koning, den meest beminden aller vorsten. Aan talrijke gevels hingen de vlaggen half-top. Den oproep beantwoordende der geestelijkheid om dezen droevigen verjaringsdag op vrome en godvruchtige wijze te herdenken, hadden hier vele geloovigen eraan gehouden 's morgens ter H. Tafel te naderen ter intentie van Z. M. Koning Albert die, een jaar geleden, zoo plotselings en op zoo tragische wijze aan de liefde van gansch zijn volk en aan de vereering der geheele wereld ontrukt werd. Bijzonder talrijke afvaardigingen, met vaandel, van den plaatselijken Invalidenbond, van den Nationalen Oudstrijderbond, van den Bond der Oorlogsvrijwilligers en der Verbroedering van het 3° en 23' linieregiment, begaven zich dienzelfden morgen in stoet naar St- Maar- tenskathedraal om er de Hoogmis, op het einde waarvan een De Profundis gezongen werd tot zielerust van den grooten afgestorvene, bij te wonen. Op dezen dienst waren eveneens de Hee- ren Clinckemaille, arrondissementscommissaris Vanderghote, burgemeesterLemahieu en Van der Mersch, schepenenBiebuyck en Seys, ge meenteraadsleden, en tal van andere vooraan staande personen aanwezig. Na de kerkelijke plechtigheid begaven de stadsoverheden, vergezeld van de vereenigde in- EEN VOORBEELD Een bestuurslid van den Landsbond der Bel gische Bakkersbazen, die gelast is te zorgen voor de ontvangst, het verblijf en het tijdverdrijf der vreemde afgevaardigden die naar het Interna tionaal Congres der Bakkerij te Brussel zullen komen, schrijft ons het volgende Door toedoen van een vriend uit Yper heb ik onlangs een vijf en twintigtal propagandaboek jes van de West-Vlaamsche Bergen ontvangen. Die heb ik opgestuurd naar de aangesloten bak kersmaatschappijen, wier leden de gewoonte heb ben jaarlijks een gezamenlijken uitstap in te richten, en heb mij de kosten opgelegd er nog een brief met verderen uitleg bij te voegen, en aan die bonden mijne leiding voor deze een- daagsche reis te verzekeren. Voor andere groe pen zou een Ypersch propaganda comiteit mis schien iemand kunnen ten dienste stellen om de reisgasten voor enkele uren in Yper en naaste omgeving te vergezellen. Van deze bakkersbonden heb ik tot op heden reeds een eerste voldoende antwoord bekomen. Een groep bakkers met hun familieleden zullen op Zondag 19 Mei, onder mijne leiding, de reis ondernemen naar de West-Vlaamsche Bergen met middagmaal te Kemmel, en 's namiddags zijn er een paar uren bestemd voor het bezoek der stad Yper, waar zichtkaarten, oorlogssouve nirs en andere voorwerpen zullen aangekocht en wat verteer in de herbergen zal gemaakt worden, enz. Die bakkers en hun familieleden, ten getale van 35 a 40, komen uit Hamme bij St-Niklaas. Hadden zij niet ingelicht en aange wakkerd geweest, zeker en vast zou er geen en kel onder hen erop gedacht hebben die reis te ondernemen. Doch ter zake nu, namelijk over de inrichting van het Internationaal Congres. Tot de internationale bakkersvereeniging be- hooren de bonden van Frankrijk, Engeland, Duitschland, Holland, Zwitserland, Italië, Spanje, Polen, Oostenrijk, België en andere landen. Onze afgevaardigde werd over drie jaar ontvangen te Rome, over twee jaar te Parijs en verleden jaar te Berlijn, telkens op de kosten van den Lands bond van dat land waar het Congres plaats greep. Daar het Congres dit jaar te Brussel ge houden wordt moet de Belgische Landsbond validen- en oudstrijdersbonden, zich tot aan den voet van den Belforttoren waar, onder het beeld van onzen betreurden Vorst Albert I, een kroon werd neergelegd door den Heer Burgemeester namens de stad Yper, en een prachtigen krans van natuurlijke bloemen door de Heeren Isaï Gruwez en Georges Vanhecke namens het Ver- standhoudingscomiteit der Oudstrijders van Yper, terwijl de talrijke omstaanders eerbiedig het hoofd ontblootten en een minuut van stille ingetogenheid onderhielden. Hier ook werd dien dag in alle gemeenten van het arrondissement, zooals het ten andere gansch het land door gedaan is geweest, de medaille van Koning Albert verkocht ten voordeele van het monument dat ter verheerlijking van den Ko ning-Soldaat aan de Yzer zal opgericht worden. De verkoop van dezen gedenkpenning is hier over 't algemeen voldoende geweest, en vooral het zuiden van het arrondissement heeft den gedanen oproep goed beantwoord. Te Yper alleen hebben de dienstvaardige juffers, die zich met den verkoop der medailles gelast hebben, er niet minder dan 2050 aan den man gebracht. Rekening houdende met het feit dat het meerendeel der scholen reeds tal van medailles onder al haar leerlingen verspreid hadden, mag gezegd worden dat de verkoop der medaille van Koning Albert hier een onverhoopt succes heeft gehad. De inrichters van dien dag, de offervaardige verkoopsters en al dezen die het hunne hebben bijgebracht, verdienen dan ook den besten dank. thans op zijne beurt die kosten afdragen voor 12 afgevaardigden. Deze afgevaardigden komen echter af vergezeld door tal van vakgenooten uit hunne respectieve landen die hier zelf hun verblijfkosten te dragen hebben. Zoo ging onze afgevaardigde naar Rome vergezeld van een groep van 16 vrienden en Dames, 't Zelfde ge schiedde voor de reis naar Parijs waar er 25 le den naartoe trokken. Te Berlijn was onze afge vaardigde alleen, alsook in Holland, maar 12 Franschen, 3 Zwitsers, 2 Italianen enz., trokken er naartoe zoodat ze daar gezamenlijk met 25 gedelegeerden waren. In die landen worden er dan uitstappen ingericht, waaraan de vreemde afgevaardigden en ook landelijke bakkers deel nemen. Voor 't inrichten van ons internationaal Con gres heb ik mij gericht naar het inrichtingsbu reel der Tentoonstelling, Kunstlaan, 28, te Brus sel, waar alle inlichtingen worden verschaft. Daar heb ik de lange lijst ontvangen der Congres sen. Nationale en Internationale, die dit jaar te Brussel zullen gehouden worden en om u daar van een juist gedacht te kunnen geven, weze ge zegd dat de zalen, welke in de Tentoonstelling voor Congressen beschikt zijn, nu reeds bespro ken zijn van 8 Juni tot einde Juli en van 15 Oogst tot bijna einde September. Daarom hebben wij de openingsdatum van ons Congres gesteld op Dinsdag 4 Juni. Dit Congres duurt twee dagen en de volgende dagen blijven beschikt om dagelijksche reizen te ondernemen. Den derden dag is een bezoek voorzien, 's voormiddags, aan Brussel, Ter Kame- ren Bosch en Waterloo, met maaltijd te Brussel, en 's namiddags aan Antwerpen alwaar de afge vaardigden officieel zullen ontvangen worden. Den vierden dag bezoeken wij Gent, Brugge (ontvangst door den Heer Baels, gouverneur), Knocke, de zeekust tot Oostende. Wij houden ons ter beschikking dér vreemde afgevaardigden gedurende gansch een week, in dien zij zulks begeeren. De hotelkamers te Brus sel zijn reeds besproken voor de 12 afgevaardig den die komen op de kosten van den Landsbond en wanneer wij het getal hunner medereizigers kennen, dragen wij dan ook voor hen, doch op hunne kosten, zorg voor slaapgelegenheid en verblijf. Aan die vreemde besturen moesten er eenige uitstappen in 't land, welke dan aan hun keus overgelaten zijn, voorgesteld worden. Om de noodige stof en inlichtingen daarvoor te beko men, heb ik mij gewend tot het officieel reis- bureel, 48, De Brouckèreplaats, Brussel. Daar heeft men mij een ganschen bundel propaganda- brochuren overhandigd die aan dit bureel door toeristenmaatschappijen worden toegezonden. Eerst de officieele Hotellijst, waarin ik voor Yper onder de rubriek hotels vermeld zie Conti nental, Excelsior, Régina, Shannon, (porte de Menin), Skindies, Splendid Britannique en Sultan. Als Restaurants, enkel tweeContinen tal en Splendid Britannique. Ik neem nochtans aan dat voor de andere hun vernoeming als hotel ook dienen kan als restaurant. Ziehier nu verder de lijst der mij overhan digde propagandaboekjes Belgique les Villes d'art (daar prijkt Yper's herbouwden Halletoren) Bruxelles An vers (Ville) Anvers (Jardin Zoologique) (Fransche en Vlaamsche uitleg) Gand Mechelen (Vlaamsch, Fransch, Duitsch en Engelsch) Leuven (Vlaamsch, Fransch en Engelsch) Bruges la Belle Zeebrugge (Port de Mer Plage) Knocke Le Zoute I, Albert Plage(alles enkel fransch); Ostende Ligne Maritime Ostende- Douvres Le Zoute IIMiddelkerke (fransch) Blankenberghe (Fransch) Heyst Duinber gen (Fransch) Coxyde Baden en St Idesbald (Vlaamsche en Fransche tekst) Namur Vallée de la Meuse Jardins frangais du Chateau d'Annevoie DinantEglise de Foy Notre Dame- lez-DinantRochefort-Grottes de Han La Roche en Ardenne Bonsecours (Hainaut) Mons Grotte de RemouchampsGuide aquatien de la région d'Aywaille; Huy s/Meuse Liége Spa Verviers Eupen Vallée de l'Amblève Eupen HoulfalizeBouillon. Hiermede sluit de lijst. Dus niet een woord over Yper, noch over de West - Vlaamsche Bergen, Diksmuide, Nieuw- poort, De Panne, Kortrijk enz. Werd dit heele- maal veronachtzaamd Of werd er wel iets opge stuurd, maar niet voldoende rondgedeeld Daar ik er niets van afweet, geef ik op die vra gen liever geen antwoord. Ik heb vijf reizen voorgesteld, waaronder die langs Diksmuide, Yper (met middagmaal), en West-Vlaamsche Bergen. Zal zij aangenomen worden 'k En weet het niet, doch er bestaat mogelijkheid voor gezien zij opgegeven werd. Maar voor iemand die met Yper en de Vlaamsche Bergstreken niet nauw bekend is, die er door persoonlijke kennis geen inlichtingen over kan geven en als er dan, vanwege officieele inlich- tingsbureelen, niets ter hand wordt gesteld, hoe wil men dat er op die wijze deugdelijke propa ganda gemaakt worde om, gedurende dit jaar van tentoonstelling, de vreemdelingen naar Yper te lokken opdat zij vervolgens, bij hunne thuis komst, de goede faam ervan in hun land zouden verspreiden. Wat ik voor het bakkersambacht beproef, kan het ook niet voor andere vakken gebeuren Schrijft naar het inrichtingsbureel der Tentoon stelling, Kunstlaan (Avenue des Arts), 28, en vraagt er de lijst der Congressen. Dokters, advo- katen, bouwkundigen, electriekbewerkers, pastei bakkers, beenhouwers, hoteliers enz., richten Congressen in. Zijn er niet overal tegenwoordige- of gewezen Yperlingen dichtbij, anderen kunnen toch door een schrijven of door voetstappen misschien veel goeds verrichten, en zulks met kleine kosten, voor den handel en nering der stad. Het gaat er hier meer om persoonlijke dan om geldelijke offers Zonder moeite bekomt men niets, en in dezen crisistijd doet men soms zoo veel om een weinig te bekomen. Het is nog niet te laat, doch zoo men iets wil doen moet men met spoed handelen, gezien ons alleen nog enkele weken van de opening der Tentoonstelling schei den. Zulks heb ik gemeld, zonder iemand in iets te willen kwetsen of de les te willen spellen, maar uitsluitend en alleen met het gedacht wel te doen en mogelijks dienst te bewijzen. Van een Ypersch kind, dat niettegenstaande jaren verwijdering een Ypersch hart en Ypersche liefde bewaard heeft. Bureel om 7-3o u. Gordijn om 8 u. in de Feestzaal Concordia Seminariestraat OPVOERING VAN Blijspel in drie bedrijven Vlaamsche bewerking Mark BeUoy Naar hei Duitsch doorM.Heimannen O. Schwartz De een Minister zegt droog, de ander nat Welk zot schouwspel is me dat PACHA chicorei is kampioen van droog En haar faam rijst hemelhoog.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4