Cinema FLORA ESQUIMAUX De Twaalfde handelsfoor 1 Sedert Vrijdag 1" Maart Handels- en Nijverheidshamer YPER De Oproep der Koningin STAD YPER - BERICHT Familie- en Kindervertooning. Zoo lekker van geur, Hoe men Propaganda voor Yper maken kan uitgaaf van 20 millioen voor het sloopen der oude vestingsmuren, het bouwen van kazernen en het aanleggen van een nieuw oefeningsplein. De tunnelmaatschappij van de Schelde zal op den linkeroever voor 4 i millioen wegeniswerken uitvoeren. De Nationale Maatschappij dér Spoor wegen wil op de Noordergronden een vormings statie bouwen, met aansluiting op de Zuidstatie, en ook de ontdubbeling der spoorlijn Antwerpen (Waes)-Gent wordt voorzien, enz. Deze lijst, en wij geven ze nog niet volledig, is waarlijk indrukwekkend en nochtans wij twij felen er niet aan dat al deze kredieten zullen goedgekeurd en al deze werken uitgevoerd wor den. Waarom Omdat Antwerpen een groote en machtige havenstad is Misschien wel van ja, doch eerst en meest nog omdat haar mandataris sen mannen zijn die het vertrouwen, dat hun kiezers in hen gesteld hebben, trachten waardig te blijven mannen die bewust zijn van de over wegende rol die zij te vervullen hebben en van den machtigen invloed dien zij bezitten in een woord mannen die zich'de taak, welke zij vrij- willig op zich genomen hebben, ter harte trek ken en onverpoosd werken voor de belangen der streek die zij vertegenwoordigen. En hier, wat doen onze volksvertegenwoor digers, onze senators, onze gemeentebesturen en allen die eenig gezag hebben Weten zij dat de Regeering en inzonderheid de pas gestichte Na tionale Commissie van den Arbeid, die speciaal met dit doel werd opgericht, besloten zijn de werkloosheid te bestrijden door het uitvoeren van allerhande werken van openbaar nut, en dat zij dan ook die werken verkiezen die het meest handenarbeid vergen Weten zij dat het her stel der vaart Yper-Komen een werk is dat ten volle aan die voorwaarden beantwoordt Dat van morgen, zoo men het wil, daar honderde en honderde onzer werkloozen aan het werk kun nen gesteld worden, gezien er geen voorafgaande studies noch onteigeningen meer moeten gedaan worden, dat alles bestaat en het slechts een her stellingswerk betreft. Nu dat zoovelen onzer ar beiders in Frankrijk onmeedoogend aan de deur worden gezet, alswanneer ze daar jaren lang het beste hunner krachten hebben gegeven en er steeds om hun groote werkzaamheid en be kwaamheid zoo graag door de fransche onder- nemingshóofden in dienst genomen werden, is het hoog tijd dat wij hier op onze beurt en voor zooveel mogelijk al deze goede werkkrachten, deze bekwame metsers, deze ervaren aardewer kers en andere gebruiken in plaats van ze tot een vernederende en afmattende werkeloosheid te doemen. Het middel daarvoor ligt hier ter hand het herstel der vaart Yper-Komen. En dit herstel kan bekomen worden zoo wij het maar willen, zoo al onze mandatarissen hun plicht begrijpen. Het mag niet gezegd worden dat onze volksver tegenwoordigers en senatoren minder invloed hebben dan deze van andere arrondissementen waar de minste wensch werkelijkheid wordt. Zij ook zij kunnen... als ze willen. En dat ze zich niet langer meer laten paaien met het'tot verve lens toe herhaald uitvluchtseler is geen geld. Men vindt zoo maar in eens 100 millioen voor werken te Antwerpen uit te voerenHier vra gen wij geen zooveel, niettegenstaande wij er op recht hebben, want hadden de ruiterijka zerne, de rijschool, het weldadigheidsgesticht, het Koninklijk Gesticht van Meessen en al de andere inkomstbronnen die sedert den oorlog aan Yper en de streek onrechtvaardig ontnomen werden, hier moeten heropgericht worden dan zou deze heropbouw nog meer dan 100 millioen aan den Staat gekost hebben. Alles wat wij vra gen, is het herstel, het terug bevaarbaar maken van een schamel eindje vaart van 15 km. lang, dat bestaat, dat door oorlogsfeiten beschadigd werd en wiens herstel dus ook, voor een gedeel te ten minste, ten laste der oorlogsschade kan gelegd worden. In haar vergadering van Dinsdag 26° Februari der Nationale Commissie van den Arbeid heeft een onderafdeeling, die zich met de openbare werken bezig houdt, de middelen bestudeerd om de moeilijkheden op te lossen die de uitvoering vertragen van talrijke andere werken die in princiep besloten zijn en waarvoor de noodige kredieten bestaan. In die reeks andere werken zouden wij wen- schen dat ook het herstel onzer vaart Yper-Ko men begrepen worde, opdat onze reeds te lang vergeten en te veel verwaarloosde streek alzoo ©p hare beurt eindelijk eens al ware het maar van een klein deeltje van den overvloed, die el ders heerscht, zou mogen genieten. Wij rekenen er dan op dat onze volksvertegen woordigers, senatoren, gemeentebesturen en al len die het met de belangen der streek goed meenen, hunne krachten zullen vereenigen en samen zullen werken ter verovering van hetgeen dat ons toekomt, dat aan onze arbeidersbevol king werk en brood moet verschaffen en aan Yper en gansch de gewezen frontstreek tot aan Nieuwpoort een deel van den verloren welstand moet terugbezorgen. Aan hen ervoor te zorgen dat de verwachting, die onze bevolking op hen stelt, niet opnieuw teleurgtesteld worde. Het woord 'is aan onze senatoren en volksver tegenwoordigers, het woord is aan ons stads bestuur... Onze bevolking, onze werkersklas wacht op hunne daden. Zooals in een voorgaande mededeeling aan gekondigd werd, geven wij thans de lijst der vreemde muziekmaatschappijen die hare toe treding bij het Bestuur hebben ingezonden en de Handelsfoor, die met de Paaschfeesten samen treft, zullen komen opluisteren. Deze zijnHarmonie Municipale, Belle Fan fare, Dranouter Stp Cecilia, Isenberghe Har monie, Merckem Katholieke Fanfare, Nieuw poort Volksvreugd, Proven Vrais Amis, Ploeg- steert, en Ste Cecilia, Westnieuwkerke. De Tentoonstelling bevat twee sectieseen in het heropgebouwd gedeelte der Hallen en een in de lokalen der Middelbare School. Zij begint op Witten Donderdag 18 April en duurt tot tweeden Paaschdag 22 April inbe grepen. Een inkomgeld van 1.50 fr. wordt vereischt om toegang tot de lokalen te verkrijgen. Een kostelooze tombola wordt aan de bezoe kers aangeboden en zal, zooals ieder jaar, een machtigen bijval verwerven. Een nieuwigheid wordt ingevoerd, betreffende de Tombolakaarten. Tot heden werd aan ieder kooper eener ingangskaart een tweede ticket overhandigd dat recht gaf op deelname aan de Tombola. Dit jaar zullen de ingangskaarten gemaakt worden in drie aaneengehechte deelen. Het tom bolabiljet zal twee strookjes bevatten, welke dienen zullen voor de controle in den ingang der zalen, en het overblijvende gedeelte, waarop de melding zal staan Tombolazal moeten dienen voor de trekking der te winnen prijzen. Dit stelsel zal veel doelmatiger wezen dan vroeger en geen enkel bezoeker zal in het bezit niet wezen zijner tombolakaart. Sedert eenige dagen zijn de toetredingen zoo talrijk dat er weldra eene bekommernis zal op rijzen nopens de plaatsruimte. Menige firma's wenschen dit jaar een grooten en prachtigen stand door de bezoekers te laten bewonderen. Ten einde den vooruitgang der Handelsfoor niet te hinderen zal de Middelbare School geen deel nemen aan de Tentoonstelling. Reeds zijn een vijftigtal deelnemers ingeschreven en alles voorspelt dus een grooten bijval. Het is een ver heugend verschijnsel hoe alle belanghebbenden wedijveren om iets degelijks tot stand te bren gen en hoe iedereen, die zijne stede bemint, alles in het werk stelt om het zijne bij te brengen tot haar welvaart. Julien TAHON. Komt deze week de reusachüee film, sedert het bestaan der sprekende cinema, zien. De Heer Voorzitter der Handelskamer van Yper komt, vanwege den Heer Gouverneur van West-Vlaanderen, den volgenden brief te ont vangen samen met den tekst van den oproep tot de bevolking, dien wij in ons nummer van ver leden week reeds opnamen Provincie West-Vlaanderen Kabinet van den Gouverneur N. H. C. I Bijlage Brugge, den 22 Febr. 1935. Waarde Heer, Hierbijliggend heb ik de eer U den tekst van den algemeenen oproep te sturen aan de bevol king van West-Vlaanderen, ten gevolge van het grootmoedig initiatief van H. M. de Koningin. Het is van overwegend belang dat de hoof den der productie en handelsondernemingen daarin vermeld, met geestdrift en edelmoedig heid vooruitspringen. West-Vlaanderen's fabri kanten en Nijveraars mogen niet achterwege blijven in dit werk van menschlievendheid en behelping der noodlijdenden. Het' is me niet onbekend hoe zwaar onze nijverheden geteisterd zijn. Maar ergens in uwe stapelhuizen en fabrieken liggen nog wel een aantal voorwerpen, als kleedingstoffen, lijnwaad, katoen, schoenen, welke zonder groote finan- cieele opoffering ten offer der naastenliefde kun nen geschonken worden. En is het een opoffering, deze is wel besteed en komt immer ten goede. De giften kunnen vermeld worden aan het Nationaal Hulpcomiteit en aan mij zelf de voor werpen mogen gestuurd worden rechtstreeks naar het Paleis Belle Vue te Brussel, of naar het Provinciaal Paleis, Groote Markt, Brugge, vanwaar ze de hoofdstad zullen bereiken. Een warm persoonlijk beroep durf ik te maken op uwe vrijgevigheid. Wees indachtig dat het gaat om een groot werk. Uwe tusschenkomst, Waarde Heer, bij uwe leden zal machtig veel bijdragen om het heerlijk doel te bereiken. Met dankbare en hoogachtende gevoelens. De Gouverneur, (get.) H. BAELS. Aan den Heer Vermeulen, Voorzitter der Han dels- en Nijverheidskamer, van Yper. Het Bestuur der Handels- en Nijverheidska mer van Yper verhaast zich den oproep van den Heer Gouverneur Baels te steunen. Het wakkert de leden der Ypersche Handels- en Nijverheids kamer aan, op milde wijze te antwoorden op de uitnoodiging van den Heer Gouverneur en aldus te maken dat het liefdadig gebaar van onze geliefde Koningin tot in alle hoeken van het land zijn zegenden invloed kunne uitvoeren. Het College van Burgemeester en Schepenen van Yper heeft in zitting van 25 dezer besloten een lokaal Hulpcomiteit te vormen om den op roep van H. M. de Koningin ten voordeele der noodlijdenden te beantwoorden. Yper, den 28 Februari 1935. De Burgemeester, J. Vanderghote. Voor de kinders. is het een les die ze nooit zullen vergeten. V®or de grootere is deze film aandoenlijk en tevens hoogst aangenaam. Zoo heerlijk van kleur, Zoo smakelijk dat is ja, Onze chicorei PACHA In aansluiting met het artikel verleden week onder deze hoofding verschenen, ontvingen wij van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer «De West-Vlaamsche Bergen» volgend schrijven: Mijnheer de Uitgever, In uw blad van Zaterdag, 23 Februari laatst, geeft U een artikel over propaganda, waarin onder meer ook wordt gesproken over onze ver eeniging. Zooals het daar staat, zou het den schijn kun nen wekken, dat wij geen propaganda maken waar wij ze zouden kunnen maken. Mag ik echter aan den steller van het artikel laten op merken, dat tot vóór een maand ongeveer, er in de uitstalling van den Belgisch-Luxemburg- schen Dienst te Brussel, brochures over de West- Vlaamsche Bergen en ook over leper lagen uit gestald. Indien de bewuste persoon geen pros pectussen ontvangen heeft, dan is dit hoogst waarschijnlijk aan het bureel, maar niet aan ons te wijten. Aanvaard, Mijnheer de Uitgever, de betui ging van mijn ware hoogachting. «Namens de V.V.V. De WestvlaamscheBergen, BUCKINX, Sekretaris.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2