Gemeenteraad van Yper Harmonie Ypriana Hel Bel der Harmonie Ypriana De Voetbalkoning Op 21 Maart geeft de Harmonie Ypriana haar tweede winterconcert. Op het programma staat er wat minder klassieke muziek dan de andere malen, maar het Gomiteit heeft het genoegen een gansch nieuw spektakel voor te stellen aan zijne leden. We zullen een Poppenspel te zien krijgen, ons voorgesteld door een vermaard artist die dit jaar soortgelijke voorstellingen zal geven in de Wereldtentoonstelling van Brussel. Het overgroot succes door hem reeds behaald in Brussel, Antwerpen en Gent, bewijst ons ge noeg dat dit kunstspektakel niet alleenlijk aan kinderen voorbehouden is, maar bij iedereen een groote belangstelling zal verwekken door de muzikale begeleiding en de behendigheid aan den dag gelegd door den bezieler van dit dwergentooneel. Nogmaals kunnen wij slechts de leden van het Comiteit van Ypriana gelukwenschen en bedan ken om den prachtigen kunstavond dien zij weerom aan hunne leden zullen verschaffen. Le 21 Mars prochain l'Harmonie Ypriana offrira son second concert d'hiver. Le choix des morceaux, quoiqu'un peu moins classique, sera de nature a satisfaire le nombreux public habituel. Outre la partie orchestrale, le comité aura le plaisir de présenter un spectacle inédit. Ce ne seront cette fois, ni sélections d'opéras, ni ex- traits d'opéras-comiques. Quant a l'opérette, on en parle dans les coulisses pour... mais, chut, n'anticipons pas. Le prochain spectacle, a la fois inspiré des temps anciens et du folklore, sera constitué par une representation d'un thé- atre de marionnettes. Si nous en croyons le triomphal succès rem- porté au Palais des Beaux Arts de Bruxelles, a Anvers, a Gand, par des soirées de ce genre, nous ne pouvons que nous estimer trés heureux de l'aubaine qui nous échoit. Cependant il ne s'agit nullement ici d'un spec tacle réservé uniquement a la jeunesse, bian- au contraire il nous sera donné de voir a Ypres, un théatre de Marionnettes d'Art. Ces poupées animées jouissent partout en ce moment d'une vogue incontestablel'exposition de Marion nettes a Paris en est une preuve. Les procédés modernes et artistiques employés, provoquent une étonnante impression de vérité, et les mul tiples scènes, accompagnées de musique choisie exercent une trés forte emprise sur l'auditoire. Félicitons done pour cette heureuse initiative le Comité d'Ypriana, qui inlassablement pour- suit son but initial, celui d'offrir a ses membres des soirées d'art et d'agrément. Dinsdag laatst hebben de talrijke eereleden van den Muziekkring Ypriana, die het tweede en laatste bal van het winterseizoen 1934-45 bij woonden, hen door de afdeeling Harmonie aan geboden, in de mooie feestzaal Oud Yper nogmaals een uiterst gezelligen en aangenamen avond doorgebracht, waar jong en oud veel ge noegen aan beleefd hebben. Een volledig en puik orkest, onder de leiding van den sympathieken sous-chef Van Egroo, voerde er onvermoeibaar de mooiste en meesle- pendste danswijzen van zijn repertorium uit, zoodat de geestdrift, die er van in den aanvang heerschte, nooit een oogenblik verzwakte maar integendeel tot aan het eindsignaal, dat voor velen nog te vroeg gegeven werd, crescendo steeg. Tijdens de korte tusschenpoos, om aan de danslustigen en ook en vooral aan de muzikan ten toe te laten een nieuwen voorraad adem op te doen, werden onder de aanwezige dames en juffers vier prachtige prijzen verloot, geschon ken door de Heeren Arm. Donck-Vermeulen, Aimé Gruwez, Arthur Weckesser en Maurice Bagein, bestuursleden der Harmonie Ypriana, wier mildheid en genegenheid voor al de leden hunner geliefkoosde maatschappij waarlijk geen grenzen kent. Aan hen en aan het orkest, hartelijk dank voor den genoeglijken avond dien zij ons gegeven hebben. zonde comedie, sprankelend woordenspel en be- tooverenden levenslust in 'n kader van moreele doelstreving af. De Vlaamsche Ster moet bloeien. Haar werk zaamheid is onontbeerlijk in de kunstbedrijvig heid onzer stad. Heil haar flinke troep, die ons inziens zou mo gen doorgaan als het schouwburggezelschap on zer stad. Nu dien schitterenden avond, dien we Maan dag laatst in de «Vlaamsche Ster» mochten beleven, voorbij is weerstaan we niet aan den lust hier ons bescheiden oordeel erover te vellen. De aloude Ster, die de kunstroem onzer vade ren in haar lading dekte bij haar zegetocht in de naburige en meer verwijderde steden, leeft en bloeit terug in schoonheid en degelijkheid. Getuige25 Februari. Succes bij haar tech nische uitvoering succes bij de keus van haar stuk'n mooi werk met edele bedoelingen puike woordspelingen waardoor vele grootsche lachbuien door de zaal donderden. En lachen is de beste geneesheer. Scenario Een ingebeelde zieke de zwaarste zieke met rose teint en buitelende spieren, maakt zijn gezin ongelukkig door zijn rusteloos opsporen van kwalen in zichzelf. Hij verwaar loost en ontzegt de meest geoorloofde liefkoozin- gen aan 'n springlevende wederhelft. De duivel der bekoring haar stootend, blijft het nochtans bij platonische uitingen. Het spel blijft in zijn geheel in zeer zedige en gezonde sfeer ijveren. Maar wat nu de edele kunst der faculteiten niet vermogen te doen, zal de opgezweepte ja- loerschheid meesterlijk verrichten namelijk levenslust en strijdlust bezorgen aan den ge drukte. 't Stuk verheerlijkt de sport en meer speciaal het voetbalspel. Daarbij komen leute en dans, golven van roes en drukte, die een schaterlach verwekken. Dit alles geschiedt in 'n midden van sierlijkheid bloemen van het huis Deproost; meubelen van het huis Dehaene mooie verlich ting en dito apparaten van het huis A. Lacante. In dit stoffelijk verzorgd midden speelt het spel van beschaving, gezond zieleleven, zijn psy chologisch verloop. Wij zouden ons partijdig aanstellen indien we niet in de eerste plaats hulde brachten aan heer Durnez, de ziel dezer vertolking. Wij heb ben zijn sobere, kunstvolle en spiritueele zetten met veel genoegen gevolgd. Lijdend, mistroostig, haarkliever, spelbreker, zwartgallig, wordt hij onder den drang en, door jaloerschheid gebeten, een spierkrachtige bleuzerd, bekwaam de we reld te veroveren en den afgod van de voetbal pleinen in het zand van zijn misprijzen te doen bijten 'n Flinke kracht. Mevrouw Van Malderen, in de rol van Otillie, beheerscht haar spel. Bevallige echtgenoote, wier levenslust aanstoot vindt bij de knorrigheid van haar man. Haar verwijt dat hij geen oog heeft voor haar charmes is raak. 't Scenetje van den zakdoek is voortreffelijk van naieveteit. De wis selvalligheid harer hartstochten vloeide uit 't verloop van 't gebeuren. Flinke kracht. Zeer goede aanwinst voor den kring. 'n Ernstige artiste vinden we in Mevr. Le- longslingerend verliefd, laat zich zich harts tochtelijk zoenen en smaakt zij ingenieus de premisses van liefdegevoelens in een atmosfeer van lentegeur en voetbalmatch. Voor haar aan durfkracht mangelenden verloofde, kan zij woe dend optreden en hem tot durf aanmanen. Alles zins bezit ze een innig gedragen gevoel, met elegante beweging. Procuratiehouder (M. Lelong) doet eer aan zijn rol. Afwisselend kranig, aangebeden als Voetbalkoning, vertroetelde commensaal, schraagt hij de intrigue met gemak en onder scheiding. 'n Beste speler. Dr Frolig (h. Monteyne) is een jonge kracht die groeien gaat. Zijn optreding in II en III ga ven blijken van vastheid. Mevr. Spindelfusch (Mej. Heyvaert) mocht meermalen de instemming voor haar goed spel in ontvangst nemen. Zij was ook zeer wel in haar rol van verwaarloosde oude trouwens- lustige. Mej. Verhaeghe en Gouwy Rachel waren flink. Haar optreden was vol soepelheid en laat veel verhopen. Heer Vanden Driessche (zaakwaarnemer). Zijn spel vindt groote instemming bij 't publiek. Hij is natuurlijk, zijn toorn of leute zijn ge meend. Hij weet de poozen met draagwijdte uit te baten. Hij bevalt. Heer Arfeuille was spijtig genoeg verkouden. Dit benadeelde hem, anders is er trok in zijn handeling. Madame Notebaert, steeds prijzenswaardig, speelde met groote overtuiging. Zij weet onge kunsteld naïef te zijn of doortrapt, laat haar ge weten in slaap te sussen door een stuk choco lade. 'n Goede kracht. En dan 12 flinke voetbalspelers brengen op tooneel 'n gevoel van kracht en jeugd, van hoop voor de toekomst. Laten we niet vergeten 'n hulde te brengen aan 't orkest dat zoo opvallend zijn gewaardeer de hulp verleende." Voor onze verbeelding rolt deze film van ge- Vervolg onderaan vorige kolom). Verslag der Zitting van 25 Februari 1935. De zitting wordt te 18 u. 5 geopend. Zijn tegen woordig de Heeren Vanderghote, burgemeestpr- voorzitter Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenenPattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Missiaen, Michiel, Cou- telle, Vergracht, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke, raadsleden Versailles, secretaris. I. Proces-verbaal der zitting van 4 Februari 1935. De Heer secretaris geeft lezing van dit proces verbaal, waarna het zonder opmerkingen wordt goedgekeurd. II. Reinigbeids- en Ruimingsdienst Aan besteding Proces-verbaal Goedkeuring. M. Vanderghote. Het tweede punt der dag orde betreft de goedkeuring der aanbesteding van den reinigheids- en ruimingsdienst. Op Dins dag 19 Februari, om 3 u., heeft het schepencol lege in openbare zitting overgegaan tot de ope ning der aanbiedingen. Er werden zes aanboden ingezonden, namelijk door de Heeren1) Six Henri, Tempelstraat, 102.610 fr.; 2) Derycke René, Bruggesteenweg, 102.972 fr.3) Missy Jerome en Degroote Camille, \Dickebuschsteenweg, 105.000 fr.; 4) Claeyssens Adolf, Dickebuschsteenweg, 97.400 fr. met de bepaling van twee autovoer tuigen in gebruik te stellen 5) Peene Achille, Minneplein, 109.750 fr. en 6) Hosten Henri, Ca- pucienenstraat, 85.530 fr. Het schepencollege stelt voor de aanbieding van den Heer Hosten goed te keuren. Misschien wenscht men daarover eenige bemerkingen in geheime zitting te maken Zoo neen, stel ik voor over te gaan tot de goedkeuring der gedane aanbesteding en der laagste aanbie ding. Al de raadsleden stemmen eenparig ja. M. Van Alleynnes. Hoeveel verschilt het laagste aanbod met de oude aanbieding M. Vanderghote. - Vroeger kostte deze dienst de som van 122. 000 fr. zoodat dit thans een ver schil in min uitmaakt van omtrent 38.000 fr. M. Van Alleynnes. Het zal daarmee nu mis schien mogelijk zijn de belastingen te vermin-- deren. m. Stadsschouwburg - Gordijn - Aankoop. M. Vanderghote. Daar de noodige inlichtin gen ons nog niet toegekomen zijn zooals wij het verhoopt hadden, stelt het schepencollege voor dit punt tot een volgende zitting te ver schuiven. IV. Brandweer Rekening over het dienst jaar 1934. M. Vanderghote. De rekening der brand weer voor het dienstjaar 1934 sluit in ontvang sten en uitgaven met 7647 fr. een batig slot la tende van 33 fr. 30 dat over te dragen is op,:de rekening voor het jaar 1935. Het artikel 114 der stadsbegrooting sluit aldus in ontvangstenen uitgaven met de som van 7232 fr. 20. Deze rekening wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. Alleen de Heer schepen Delahaye, lid van het brandweerkorps, onthoudt zich. V. Steenweg Yper-Pilkem Verbeterings- werken Goedkeuring. M. Vanderghote. Dit punt betreft de goed keuring vari het lastenkohier en plan der ver beter ings werken uit te voeren aan de Kalf vaart, Lange- en Korte Thouroutstraat en Kauwekijn- straat. Het bestek dezer werken voorziet de som van 331.241 fr. 95. Het schepencollege stelt voor dit gped te keuren, doch is van oordeel dat het geraadzaam ware een zeker voorbehoud te ma ken om die werken slechts te laten uitvoeren in geval de stad hiervoor de noodige toelagen van de bevoegde overheid ontvangt. M. Van Alleynnes. Bedraagt die toelage geen 65 M. Vanderghote. Ja, dit is ongeveer 65 Het voorstel van het schepencollege wordt hierop eenparig gestemd. VI. Stadsscholen Burgerlijke verantwoor delijkheid Verzekering. M. Vanderghote. Het woord is aan den Heer schepen van openbaar onderwijs om hierover verslag uit te brengen. M. Van der Mersch. Gij zult, zooals ik, be merkt hebben dat de stad niet verzekerd, is tegen de ongevallen die aan de leerlingen onzer scholen kunnen overkomen. Ik heb onlangs be- statigd dat de rechtbanken beslissen dat, wan neer een ongeluk in de school gebeurt, de onder wijzers ofwel de stad verantwoordelijk zijn. Met betrek daarop heb ik het bezoek ontvangen van een afgevaardigde eener verzekeringsmaatschap pij van Brussel, die mij de noodige formulieren heeft gegeven. Deze zijn hier in mijn bezit en de raadsleden kunnen aldus van de gestelde voor waarden kennis nemen. Thans vraag ik dat de raad over het princiep der verzekering zou wiL len stemmen, ten einde te weten zoo de stad ja of neen noodig verzekerd is tegen de ongevallen die in de scholen aan de leerlingen kunnen over-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3