Charles HONGENAE Ordres de Bourse Comptant Terme 4 komen. Wat mij betreft, ik denk van ja. Over enkele weken is in een school een ongeluk ge beurd, gelukkiglijk was het niet al te erg, doch in_ dergelijke gevallen is de stad verantwoorde lijk. M. Leuridan. Op de vraag zoo die verzeke ring dient aangegaan te worden is het zeker en vast dat er in beginsel moet ja geantwoord wor den. Dit had zelfs reeds sedert lang wettelijk zoo moeten zijn, want wij kennen reeds maar al te veel treurige gevallen waar geen verzekering bestond en die aanleiding gaven tot allerhande betwistingen, soms jaren lang, tusschen ouders, onderwijzers en scholen. In princiep zeggen wij dus ja, de stad moet verzekerd zijn. Doch er is nog een andere vraag die wij hier moeten stel len, namelijk waarop is uwe keus van verzeke ringsmaatschappij gesteund M. Van der Mersch. Ik heb alleen het prin ciep der verzekering voorgesteld en er is nog geen keus van maatschappij daarvoor gedaan. Het is enkel om als voorbeeld te dienen en de noodige inlichtingen te hebben, dat ik mij tot een verzekeringsmaatschappij heb gericht om hare voorwaarden en voordeelen te kennen. Ik wil deze hier zelfs niet in 't openbaar kenbaar maken, gezien de prijs der verzekering naar alle waarschijnlijkheid door een aanbesteding zal bepaald worden. M. Seys. Zullen de leermeesters ook verze kerd worden En welke verzekering is dat M. Vanderghote. Tegen de burgerlijke ver antwoordelijkheid die de stad draagt voor de ongelukken die aan leerlingen of onderwijzers kunnen overkomen. M. Lemahieu. Echter niet voor deze welke buiten de school gebeuren. M. Van der Mersch. Natuurlijk niet, enkel en alleen in de school of bijvoorbeeld op wan deling, wanneer de leerlingen vergezeld van hun meesters of van een bewaker uitgaan. M. Missiaen. Het ware u ook nog mogelijk inlichtingen te bekomen bij de Commissie van Openbaren Onderstand over de voorwaarden aan dewelke de kinderen der Weezenscholen .verzekerd zijn. M. Van der Mersch. - De Commissie van Open baren Onderstand is verzekerd bij dezelfde maatschappij als deze waaraan ik inlichtingen heb gevraagd. Ik heb het verzekeringscontract gezien dat met den Openbaren Onderstand afge sloten is. M. Missiaen. Ik zeg daarom echter niet dat het contract van den Openbaren Onderstand het voordeeligste is. M. Van Alleynnes. Ik zou voorstellen die verzekering seffens aan te gaan voor een jaar met de maatschappij die hare voorwaarden aan den Heer schepen Van der Mersch heeft mede gedeeld, gezien het groot gevaar dat de stad loopt door niet verzekerd te zijn. Indien er thans nog een oproep moet gedaan worden tot al de verzekeringsmaatschappijen om hare voorwaar den te laten kennen, dan zal dit nog eenigen tijd duren eer de stad zal kunnen verzekerd zijn. M. Leuridan. Ik ben integendeel overtuigd dat ge binnen de acht dagen reeds de tarieven kent van al de verzekeringsmaatschappijen. M. Vanderghote. Er is daar nog een andere moeilijkheid aan vast. Immers, dit werd niet voorzien in de begrooting. M. Van Alleynnes. - De som die daarvoor moet voorzien worden, is toch maar gering. M. Van der Mersch. Om dit te kunnen be palen zal er moeten gevraagd worden hoeveel leerlingen er zijn. Ik denk dat er van 6 a 700 leerlingen zijn. M. Seys. Zijn de meesters door die verzeke ring ook gedekt tegen tijdelijke of bestendige werkonbekwaamheid M. Van der Mersch. Dit is enkel de verzeke ring voor de burgerlijke verantwoordelijkheid die de stad tegenover derden heeft. M. Missiaen. Waarom zouden de onderwij zers daarvoor moeten verzekerd worden, gezien zij, wanneer er iets gebeurt, voorts him volle wedde trekken tot alswanneer zij op pensioen gesteld worden. M. Van der Mersch. Die verzekering wordt enkel aangegaan voor de ongevallen die moge lijks in de school kunnen gebeuren. Er ontstaat bijvoorbeeld twist tusschen twee kinderen en een ervan wordt gekwetst, de stad is verant- Avoordelijk voor de gevolgen daarvan. M. Delahaye. Het ware best nu het princiep der verzekering te stemmen en een aanbesteding uit te schrijven. M. Vanderghote. Hoeveel zal er daarvoor moeten voorzien worden M. Van der Mersch. Moet ik dit hier publiek zeggen M. Leuridan. Ik begrijp die haast en ook die verrassing niet waarmede men thans wil te werk gaan. Ik ben van oordeel dat, zoo er mor gen van uit het secretariaat een brief gezonden wordt naar al de verzekeringsmaatschappijen, gij binnen de twee dagen een stortvloed van ant woorden zult ontvangen. Dan zal het u mogelijk zijn de goedkoopste voorwaarden uit te zoeken. Ik weet niet wat de Heeren Van Alleynnes, Missiaen en ook het schepencollege doet denken dat de maatschappij, die hier bedoeld wordt, de uitgelezenste is. M. Missiaen. Ik ken ze niet. M. Leuridan. Waarom dan niet getracht de voordeeligste voorwaarden van betaling te bekomen M. Missiaen. De Heer Leuridan zelf zegde dat de stad reeds sedert lang had moeten in regel zijn voor wat die verzekering aangaat. Eiken dag die voorbijgaat bestaat er gevaar dat een ongeluk kan gebeuren, en voor die enkele franken verschil die de stad misschien voor een jaar zou moeten meer uitgeven, loopt zij iederen dag gevaar duizenden franken te moeten be talen. M. Leuridan. Dit bewijst dat het vanwege het schepencollege en den raad zeer zorgelijk was daarop niet vroeger te denken. Doch er bestaat thans ook geen reden zoodanig benauwd te zijn van een toestand die sedert jaren reeds bestaat. M. Van der Mersch. Het schepencollege is niet benauwd, gezien het thans slechts voorstelt het princiep te stemmen. M. Missiaen. Ik ben verwonderd thans te vernemen dat de stad daarvoor niet verzekerd was. Het is reeds lang dat zulks gedaan werd voor de leerlingen der Weezenschool, en zoo het noodig is voor den Openbaren Onderstand, dan is het ook hoogst noodig voor de stad. M. Van der Mersch. Ik wist het ook niet en van zoodra ik het vernam dat die verzekering niet bestond, heb ik ze voorgesteld. M. Vanderghote. Daar iedereen met het princiep van verzekering t'akkoord is, stel ik voor te stemmen over het voorstel van den Heer Van Alleynnes, om de verzekering seffens voor een jaar aan te gaan. Stemmen neen de Heer Lemahieu ja de Heer Delahaye. M. Van der Mersch. Ik onthoud mij, gezien ik met die maatschappij in onderhandeling ben. M. Leuridan. Mijnheer de voorzitter, er komt zich thans nog een nieuw bestanddeel bij de bespreking voegen. Immers, verneem ik daar zooeven niet dat er reeds een heele reeks brieven en vragen tusschen het schepencollege en die maatschappij gewisseld werden M. Van der Mersch. Ik heb haar alleen om inlichtingen gevraagd. M. Vanderghote. Dé stemming is begonnen en mag niet meer onderbroken worden. Stemmen nog neen de Heer Pattyn, Jufvr. Cornillie ja de Heer Seysneen de Heer Biebuyck ja de Heeren Missiaen, Michiel, Cou- telle, Vergracht en Van Alleynnesneende Heeren Verbeke en Leuridanja de Heer Van derghote. M. Vanderghote. Het voorstel is dus ver worpen. Het schepencollege zal het noodige doen om de aanbesteding zoohaast mogelijk uit te schrijven. VIL Mededeelingen. 1) M. Vanderghote. Er loopen allerhande geruchten in stad nopens den hygienischen toe stand in de scholen. Er zijn gevallen van griep, doch deze zijn niet erg en er bestaat in alle geval nog geen vrees dat zij een doodelijken afloop zouden kunnen hebben. Moest het echter noodig blijken de scholen voor eenigen tijd te sluiten, dan zou niet geaarzeld worden dezen maatregel te nemen, in geval de plaag moest verergeren. M. Missiaen. Men moet de zaak niet over drijven, het is reeds erg genoeg doch men moet ook den toestand niet verdoezelen, want dit neemt de kwaal niet weg. Er zijn veel kinders die thans door de griep zijn aangetast. Telken jare wordt er een krediet voorzien voor het ge neeskundig schooltoezicht, en nu dat er een plaag heerscht, vraag ik mij af wat er gedaan werd om ze zooveel mogelijk te keer te gaan. Heeft de aangestelde geneesheer u op tijd en stond verwittigd Is hij de verschillige scholen gaan bezoeken Het is eveneens een nalatigheid vanwege de schoolbestuurders zoo zij verwaar- loozen het geneeskundig schooltoezicht te ver wittigen en niet vragen wat hun te doen staat. M. Van der Mersch. Ik geloof dat de Heer Missiaen mis is. Dezen morgen, immers, heb ik nog gesproken met den aangestelden geneesheer op het oogenblik dat hij een school binnentrad. Ik heb hem inlichtingen gevraagd over den aard der kwaal en het procent der zieken. Hij zegde dat er tot op heden 20 per honderd der leerlin gen aangetast waren door de griep en dat er volstrekt geen andere ziekte woedde. Men had in stad reeds gesproken van gevallen van kroep en mazelen, doch daar is niets van. Tot nu toe zijn er nog geen erge gevallen van griep geweest en t'akkoord met het geneeskundig schooltoe zicht hebben de schoolbestuurders besloten de scholen nog niet te sluiten. Ik spreek hier van een school die door den aangestelden geneesheer bezocht werd, omdat ik hem persoonlijk gezien heb op het oogenblik dat hij er naartoe ging, doch ik zou niet kunnen bevestigen zoo al de scholen reeds bezocht werden. M. Missiaen. De griep is nog niet erg, maar ze kan gevaarlijk komen, 't Is nu reeds acht da gen dat wij weten dat er gevallen van griep zijn in de scholen en 't is alleen vandaag of Zaterdag laatst misschien dat men er aan denkt een onderzoek in de scholen te doen. M. Van der Mersch. Zaterdag laatst ben ik in een school geweest en de bestuurder zegde mij dat de geneesheer reeds gekomen was. En dezen morgen heb ik nog persoonlijk met den geneesheer over de heerschende kwaal gespro ken. M. Vanderghote. Wij zullen vragen dat hij voor het oogenblik zijn gansch bijzondere- zorg aan de scholen zou wijden ten einde alle verer gering te voorkomen. 2) M. Vanderghote. Het schepencollege zou thans aan den raad willen vragen om bij hoog dringendheid een kredietopening ten bedrage van 570.000 fr. bij het Gemeentekrediet van Bel gië goed te keuren. In December laatstleden besloot de raad een kredietopening van 700.000 fr. aan het Gemeentekrediet te vragen doch, na onderzocht te hebben hoe de financieele toestand der stad voor 1934 vermoedelijk zal sluiten, heeft het Gemeentekrediet besloten dat de stad ge rechtigd is een kredietopening van 570.000 fr. te vragen. Dit is een verbetering in vergelij king van verleden jaar, gezien er ons alsdan alleen een kredietopening van 70.000 fr. ter be schikking kon gesteld worden. Ik stel dus voor een beraadslaging te nemen waarbij besloten wordt de kredietopening van 700.000 fr. te her leiden en te verminderen op 570.000 fr. De thans voorgestelde beraadslaging wordt ook gewijzigd in dien zin dat al de sommen, op de krediet opening af te nemen, voortaan slechts zullen uitbetaald worden op aanvraag der stad naar mate de noodwendigheden, en niet meer auto matisch elke maand zooals vroeger, wat voor gevolg zal hebben de door de stad verschuldigde interesten te verminderen. Ik stel dan voor de hoogdringendheid te stemmen. Al de raadsleden brengen een gunstige stem ming uit. M. Vanderghote. En nu vraag ik de leening van 570.000 fr. onder vorm van kredietopening bij het Gemeentekrediet te willen goedkeuren. Ook dit voorstel wordt eenparig gestemd. 3) M. Vanderghote. Thans vraag ik nog de hoogdringendheid voor een besluit dat gewoon lijk met de Carnavaldagen genomen Wordt. Zoo als ieder jaar wordt dan een politieverordening gestemd waarbij alleen de verkleedingen en ver mommingen op sommige dagen zijn toegelaten. Ik denk dat er thans geen reden bestaat om met dit gebruik afbreuk te doen. M. Missiaen. Het is nu negen jaar dat ik hier in den gemeenteraad zetel en 't is het negende jaar dat zulks bij hoogdringendheid moet gestemd worden. M. Vanderghote. Het is het tweede jaar dat ik zulks voorstel, vroeger werd die politiever ordening door den burgemeester genomen. Het treft nu ook daar deze gemeenteraadszitting zoo korts vóór den Carnaval komt. M. Van der Mersch. Het zal de laatste maal zijn dat zulks bij hoogdringendheid moet ge stemd worden. De gevraagde hoogdringendheid wordt hierop, op voorstel van den Heer voorzitter, eenparig gestemd. De Heer voorzitter leest vervolgens de beraad slaging, waarbij bepaald wordt dat, ter gelegen heid van Carnaval, de verkleedingen en ver mommingen in de straten en openbare plaatsen alleen toegelaten zijn op Zondag 3, Dinsdag 5 en Zondag 31 Maart, van 20 u. tot 1 u., uitzonde ring gemaakt voor dezen die deelnemen aan den Carnavalstoet van 3 Maart. Het dragen van het masker is volstrekt verboden. M. Vanderghote. Ik stel voor dit politie- reglement alzoo goed te keuren. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Hee ren Seys, Biebuyck, Missiaen, Michiel, Coutelle, Leuridan, Verbeke en Vanderghote. De Heeren Ver gracht en Van Alleynnes onthouden zich. De openbare zitting wordt hierop te 18 u. 40 opgeheven. Agent de change agréé a la Bourse de Bruxelles 2 5, RUE DU TEMPLE, 2 5, YPRES Téléphone 461

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4