2 zonder geweld met eer.lge schee ve bokke^p^on- ®en, de opeengepakte toeschouwers onmeed oo gend de uiterste grenzen der voorlanden eer biedigen. Met zulke onvermoeibare peerdeman- nen heeft men waarlijk geen politie van doen om de straten voor den stoet vrij te houden. De drie netgekleede champetters te paard, die «aarop volgden, namen hun taak wat ernstiger «p. Fier op hun ros gezeten en statig op één rij stappende, openden zij den eigenlijken geeos- tvimeerden optocht en regelden den gang ervan. Acht kleine en lieve pierrots droegen de mooie /anions, giften door verschillige Ypersche ver- i' groepen van grcote steden in niets meer onder doen. Dit jaar waren de Stroppen hier in onzen stoet uitermate goed vertegenwoordigd en het waren voorzeker wel van hun schoonste groepen die zij ons hadden gezonden. Immers, zoo wij reeds met veel lof over de twee vorige groepen van Gent mochten spreken, dan verdienen De Gent- sche Straatmuzikanten» eveneens een gansch bijzondere melding. Met hun wit en zwart ge streepte kleedij en hun puntige muts vormden zij een heel eigenaardige en bevallige groep die, met haar accordeon- en banjo muziek, de en- beenen alleen uit valies uitstaken en de bond, waarvan alleen cje kop met zijn somtijds vonkelende oogen en de staart uit een tweede valies te voorschijn kwamen, waren goed zicht baar. Doch waar beypnd zich het kind Niemand zou het ooit geraden hebben moest de man, die er uiterst beleefd uitzag, niet van tijd tot tijd de menigte gegroet hebben om alzoo het kind, dat van boven op zijn hoofd stond, te laten zien. In deze tijden van crisis en besparingen kennen de Yperlingen nu een goed middel om met gansch de familie goedkoop op reis te gaan. Of er daarmee gelachen werdOok bekwam de De Pauw eenigingen aan het Inricht ingscomiteit van den stoet gedaan, om als belooning en blijvende herinnering van hare deelneming aan de ver dienstelijkste groepen overhandigd te worden. «Les Hussards modernes van Yper vormden en dit mag gezegd worden zonder vrees dat men ons van partijdigheid zou kunnen beschul digen omdat het een Ypersche maatschappij betreft ontegensprekelijk de uitblinkersgroep vin gansch den stoet, waarin nochtans veel an dere schoone groepen meestapten. De Lustige Vrienden», die hier en elders in hun vroegere kleedij, 't zij van vliegers, 't zij van Mexikanen, reeds zooveel bijval verwierven, hebben dit jaar zich zei ven overtroffen en ons op iets eenigs in dien aard vergast. Hun sierlijk opgevat en prachtig splinternieuw kostuum zoo rijk van kleuren, de zoo in 't oog springende verzorging van gansch hun opschik, hun zoo talrijke groep, kunne tuchtvolle houding en hun mooi ballet U?bben op al de toeschouwers den besten indruk nagelaten en allen waren het eens om er met den meesten lof over te spreken. Yper mag fier zijn over die schoone en bloeiende maatschappij die, onder de leiding van haar ieverigen voorzitter, M. Lamoot - Dumoulin, verzekerd is nog veel eereprijzen te behalen en overal op den vreemde Onze stad met veel eer zal vertegenwoordigen. «De Volendammers van Gent» bestonden uit talrijke en goed in rij stappende koppels van Hollandsche boeren en boerinne tjes allen met witte klompen aan. De vrouwen droegen veelkleurige regenschermen op den schouder en van langs achter gezien was dit van het gelukkigste effect. Ook behaalde die mooie groep, wier houding in den stoet zoo onberis pelijk was, op gansch den door tocht een terecht verdienden bij val. En wat gezegd van De Bel gische Vlag eveneens een groep van Gent, tenzij dat ze effenaf prachtig was. Dit was waarlijk een fijn opgevatte groep bestaan de uit drie lange rijen netgekleede vrouwen en mannen, waarvan de eene Tij een zwarten, de tweede rij een gelen en de derde een rooden mantel over de schouders droeg. Samen vormden zij dus de Belgische driekleurige vlag en het zoo sierlijk als kunstig ballet, dat deze groep wist uit te voeren, werd telkens door de begeesterde menigte luidruchtig toegejuicht. De Spaansche Toréadors de nieuwe groep van Willen is Kunnen van Hollebeke, waren ook heel lief en hun kleederdracht was zoo wel bestudeerd en zoo goed verzorgd dat, hadden ze een door de zon wat bruiner gebrand vel gehad, men ze voor echte Spanjaards zou genomen heb ben. Die maatschappij doet hare kenspreuk heel wat eere aan, want ze is merkelijk verbeterd en vooruitgegaan bij vroeger en moet voor vele De Waterfontein toeschouwers op gansch den doortocht verlustig de. Wat vooral bij die Gentsche groepen opvalt, is de goede orde en tucht, wat soms bij andere groepen nog iets wat te wenschen laat. De Schippers van Boesinghe zijn hier voor ons geen onbekenden meer en bekwamen niette min nog evenveel bijval als bij hun eerste op treden. Hun kostuum is nog altijd even net, hun groep even wel geordepd en hun klein ballet goed uitgevoerd. Les Pierrots et Pierrettes van Meessen wa ren opperbest. De groep van Meessen is er ten andere voor bekend iets puiks te verwezenlijken. Het ballet vooral viel bijzonder in den smaak en werd, in tegenstrijd met dit van de andere groe pen, uitgevoerd al voortgaan, dus zonder den gang van den stoet een oogenblik op te houden. De groep van Antwerpen, een kermis in Bre- tanje verbeeldende, bevatte een heele reeks van lieve kinderen met witte kantenmuts en ge kleurd keurslijf, vergezeld van grooteren, even eens op zijn Bretoensch gekleed, die samen on der een gehemelte van rozenkransen vroolijk door elkaar dansten. Zij kregen dan ook ruim schoots hun deel in het succes. - De Socialistische Harmonie van Yper, hare oude en loffelijke gewoonte getrouw blijvende, luisterde insgelijks den stoet op en wist onver moeibaar de schoonste aria's uit haar reperir lorium op te voeren en alzoo niet alleen de Yoer Cosmopolite toeschouwers maar ook de dichtst bij haar stap pende groepen te vergeestigen. De Ypersche Schottenalhoewel wat ver minderd in getal, maken nog steeds een flinke groep uit die hier door allen graag gezien wordt. Naar het schijnt heeft deze vroeger zoo schoone maatschappij met wat moeilijkheden te kampen gehad. Doch daarom den moed niet verloren geven, mannen Aan 't'gras houden en de kostu- men wat opgefrischt, en ongetwijfeld staat u nog veel bijval te wachten. De man, die het middel gevonden heeft om met één enkel treinkaartje samen met zijn vrouw, kind en hond op reis te gaan, had het op recht fijn uitgevonden. De vrouw, wier hoofd Kortrijkzaan, die dit nummer verbeeldde, veel succes. De Romeinsche strijders, van Rijsel, met hun stalen borstharnas, hun schietlap om de armen, hun witten helm, hun versierden rok, hun zwaard en hun langen mantel over de schouders, waren vernuftig nagebootst en hun plastische houding, alswanneer zij hun bogen overtrokken, was onder alle opzichten verzorgd. En hier volgde nu een gansch nieuwe groep Yper Cosmopolite of Yper toeristenstad, die een machtigen bijval bekwam en de inrichters ervan ter eere strekt. Die verschillige eigenaardige en groteske koppen deden op gansch den door tocht een ware lachbui ontstaan en allen die ze zagen wenschen niets beters dan ze telken jare in den stoet en zoo mogelijk in nog grooter getal te zien opstappen. Eerst hadden wij John Buil, een voornaam Engelschman die al was hij. niet graatmager, ver van daar, toch rijzig van ge stalte was en, als ware zakenman, vergezeld was van zijn secretaris met de portefeuille onder den arm. Dan volgde Bamboula, eerr niet gemakke lijke neger om zien, en een klein ezelke met een kostbare lading van goudstukken, zoo maar de kleinigheid van 160 millioen of hetgeen de K. lo terij tot op heden opbracht. Het ezelke zag er zoodanig doodfraai, zoo klein en zoo zwak uit dat velen zich bevreesd afvroegen of het wel kloek genoeg op zijn pooten zal staan om, met zijn zware lading goudstukken, ooit het verre zwar- teland te bereiken. De kaasman en zijn vrouw waren op weg om hun onwilligen; jongen, mgt nog een tutjein zijn mond, naar school te brengen. En 't ep was voorwaar geen gemakkelijke taak, zoodat moeder de kaasvrouw meer maals verplicht was haar lieven kleinen dikkop op zijn centrum gravitatis te geven. Yper is alge lijk toch heinde en verre bekend, want ook de Magyar, tot .zelfs een chineesch toe van uit het Land van den Glimlach waren naar hier gekomen en stapten nieuwsgierig in den stoet meê om alzoo, zonder aan iemand den weg te moeten vragen gezien men ze toch niet zou verstaan, al de merk waardigheden van onze stad te kunnen be wonderen. Moeder Sophiè, een oude jonge dochter die iedereen toch moeder Sophie noemt omdat ze met zoo een moederlijke zorg over haar jongsten broeder waakt, was met dezen ook eens naar den stoet gekomen. Zij komen weliswaar van geen zoo ver, maar voor die oude menschen is het toch ook een heele verdienste naar hier te komen, want sedert het Decauvilletje daar weggenomen werd moeten de menschen van het Paddegat, die noch trein, noch tram, noch auto bus hebben, steeds zooals in den goeden ouden tijd den weg te voet aftrappen. De opperbevel- De Opperbevelhebber met zijn Dame (uit Yper Cosmopolite)

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2