Verlangt gij "Het Ypersche" regelmatig te ontvangen 3 hebber, een vermaahï generaal, met zijn dame, stapte ze fier langs hadr' gemaal en was ze be wust van Zijn grootheid, waren uiterst wel. De baron ZWans met zijn boezemvriend, een kellner, met een ledige champagnefiesch op zijn bord, hoe ze er niet van afviel is een raadsel, had nog maals een stuk in zijn kraag. En eindelijk de brouwersgast van de Brasserie Centrale, met zijn opgezwollen, paarsblauw uitgeslegen wezen was het echte type van een Bac- chusvriend. Gestadig veegde hij de bier... pardon, de zweetdrup pels van zijn voorhoofd, doch nie mand kon zeggen of het was van te veel te werken ofwel van het bier te goed en te smakelijk te vinden. Dan hadden wij nog een paar afzonderlijken, waarvan het moei lijk zou vallen te zeggen wie van de twee het prachtigste, het koste lijkste kostuum droeg. «De Pauw», een bevallige dame die bij middel van twee eenig mooie en groote opengespreide vleugels op zoo wonderschoone wijze een pauw staart verbeeldde, waarvan de streelende kleuren en de sierlijke vorm vanwege de toeschouwers een kreet van bewondering En de «Waterfontein», re-ós huppelden, navolgen en blijgezind, op de maat van het meeslepend reuzenmuziek, den grooten reus door zes kloeke mannen gedragen, al dansen opvolgen. Deze lange, wemelende en zoo bontkleurige stoet doortrok steeds te midden een opeenge pakte haag van toeschouwers van allen ouder dom en van allen rang en stand, gedurende om trent vier uren, zoo wat een vijf en twintigtal De Belgische Vlag (Gent) voert zijn schoone dansen uit uitlokten, eveneens aller prachtigst weergegeven, was een niet minder aangename verrassing. Het is zelfs niet geloof- lijk hoe men een dergelijk kunstig geheel kan samenstellen. Dit kostuum, dat geheel en gansch uit zilveren franjes scheen te bestaan, was naar men ons verzekerde van niets anders gemaakt dan met een soort doorschijnend papier dat een verzilverden glans heeft. Op het hoofd en de schouders scheen het werkelijk een echte fon tein waarvan het water in sierlijke bogen neer- zijpelde langs het half bedekte wezen om dan rond het lichaam als in een kleinen en echt ver nuftig gemaakten waterval te verdwijnen. Dit waren twee prachtnummers die aan onzen stoet een zeker cachet van kunst gaven en er niet weinig toe bijbrachten om hem ten zeerste aan trekkelijk te maken. De Mickeys Club van Dendermonde, vorm de het geestige deel van den stoet uit. Die groote mannen met hun rekbaren hals hebben, tot groot vermaak vooral der kleinen, die ze zoo gaarne zagen maar er toch een weinig bang van waren, meer dan een meisje doen opschrikken en meer dan een manshoed doen afvallen. Iedereen vond het meeste pret in hun zotte streken en die groep, een nieuwigheid die wij hier voor de eerste maal zagen, heeft uiterst wel bevallen. Les Espagnols van Halluin, met hun zwarten broek, gelen gi let boven een wit hemd en hun roode muts, waren een allervoor treffelijkste groep waarvan de mannen met hun tamboerijnen en de vrouwen met haar castagnetten het muziek begeleidden en samen een smaakvol en allerprachtigst ballet uitvoerden, dat kunstig door twee hoofddansers geleid werd en met een mooie pyramide eindigde. Telkens deze uitstekende groep haar ballet uitvoerde, werd ze iedermaal op langdurig en geest driftig handgeklap onthaald. De Lustige Zeelieden van De Panne, waren dit jaar nog eens afgekomen met een mooie groep vis- schers met verbrande huid en visscherinnetjes met blozende kaken, voorzien van al het noodige materiaal, zeeschuit op een autowagen geladen, allerhande vischnetten en visschen, tot proevers van garnalen toe. Deze echt natuurlijke en le vendige groep bekwam zooals altijd den meesten bijval en bewijst alzoo dat niet alleen de excen trieke vermommingen maar ook het ongekun stelde en natuurlijke van aard is om aan de menigte te bevallen. De Zuid Amerikaansche Dansers van Leu ven, met zwarten hoed, groene vest en rooden broek, beschikten over een talrijke en goed ge ordende groep die hier eveneens een wel ver dienden bijval verwierf. Daarop volgde de statige Tambour Major voor afgegaan door zijn kleinzoon, het muziek van den Reus Goliath, gevormd door muzikanten der Harmonie Ypriana in pierrots verkleed, en ein delijk de oudste en grootste burger onzer goede Yperstede, Reus Goliath, die oordeelt dat hij wel het recht heeft in al onze vreugden te deelen en dan ook, naar het goede gebruik van weleer, voortaan onze feesten door zijne imposante aan wezigheid zal opluisteren. Niettegenstaande zijn streng gezicht, wordt hij hier van allen even gaarne gezien en langs den weg zagen wij meer maals oudere menschen het voorbeeld der blau we en roode kaboutertjes, die vroolijk rond den verschillige straten der stad en hield op sommi ge plaatsen enkele oogenblikken stil om aan de deelnemers wat rust te gunnen. Overal, op gansch den doortocht tot in de afgelegenste wij ken toe, bracht hij door zijn kleurenrijkheid, door de eigenaardigheid der kostumen, door de groote deftigheid van al de groepen, door de verschillige aria's die de talrijke muzieken onaf gebroken lieten hooren, door de sierlijke dansen, door de komische en geestige zetten van som mige deelnemers, door het kunstgehalte van andere, bracht hij, zeggen wij, de grootste be weging, de uitbundigste geestdrift, de hartelijk ste vreugde en de meeste opgetogenheid. Zijn voorbijtrekken was een verrukking voor hart en oog en overal hoorde men de honderde toe schouwers hun algeheele voldoening en bewon dering uitdrukken. DE APOTHEOSE En dit alles werd besloten op de Groote Markt waar de groepen, naarmate zij na afloop van den stoet uit de Dixmudestraat kwamen, in tegen woordigheid eener dichte volksmassa, die de politie met moeite achter de gespannen koorden De Spaansche Toreadors (Hollebeke) weerhouden kon, hare balletten en dansen uit voerden om dan allen te zamen, alswanneer Reus Goliath daar insgelijks aangekomen was, in verschillige groote ronden aan de uitbun digste vreugde en geestdrift lucht te geven en vroolijk zingend, dansend, springend, jublend rond den reus te draaien. Dit was waarlijk een onvergetelijk oogenblik, de waardige bekroning van dien overschoonen dag, zooals wij allen en vooral onze neringdoeners die er het best bjj varen, er hier nog vele zouden willen beleven. Aan de verdienstëlijke inrichters van dit zoo prachtig geslaagd feest, dat om zijn deftigheid en schoonheid aan iedereen behaagde, aan de onverdroten werkers die, voor de tiende ver jaring van onzen Carnavalstoet, er in gelukt zijn een feest op touw te zetten waarvan zij alle eer halen en waarover nog lang zal gespro ken worden, onzen innigsten dank en de ver zekering dat zij voorts op den steun der Yperlin- gen zullen mogen rekenen om hunne zoo geluk kige en weldoende werking voort te zetten. OP HET STADHUIS De Heer schepen Lemahieu, omringd van de Heeren Van der Mersch, schepen; Seys, Missiaen, Vergracht, gemeenteraadsleden Clinckemaille, arrondissementscommissaris en voorzitter van de jury; Gruwez Aimé, voorzitter van het inrich- tingscomiteit, enz., miek zich, in de raadszaal van het stadhuis, de tolk van allen om inrich ters en deelnemers van harte geluk te wenschtn ert te bedanken voor hetgeen zij ten bate der stad en hare inwoners gedaan hadden. Hij richtte daarna nog enkele woorden in -'t fransCh tot de deelnemende groepen van Rijsël en Halluin. Ook de Heer Gruwez bedankte op zijne beurt het stadsbestuur voor de medewer king die het telken jare zoo bereidwillig ver leent, de jury wier taak dit jaar bijzonder moeilijk was geweest, en ook al de deelnemende groepen die gewedijverd hadden om den stoet zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. De Heer Clinckemaille kondigde vervolgens den uitslag van den wedstrijd af, uitslag die iedereen ten zeerste bevredigde, en zegde dat de acht eerst geklas seerde groepen recht hadden elk een fanion te kiezen als blijvend aandenken van hare zoo gewaar deerde deelneming aan den Ypeir- schen Carnavalstoet. Yper heeft Zondag laatst een schoonen. vreugdevollen dag be leefd. Heil de inrichters ervan Hier volgt thans den UITSLAG VAN DEN WEDSTRIJD 1' Reeks 1. Les Hussards Modernes d'Ypres, met ge- lukwenschen van de Jury. 2. De Belgische Vlag, St Amandsberg. Groupe d'Espagnols d'Halluin. 4. De Volendammers van Gent. 5. Spaansche Toréadors, Hollebeke. 6. Gentsche Straatmuzikanten. 7. Zuid Amerikaansche Dansers, Leuven. 8. Kermis in Bretagne, Antwerpen. 9. Lustige Zeelieden, De Panne. 10. Pierrots et Pierriettes, Messines. 11. Schippers van Boesinghe. 12. Ypersche Schotten. 2 Reeks Afzonderlijken 1. Jet d'Eau. 1. Paon. 2. Guerriers Romains. Origineel Groep Buiten Wedstrijd Mickey's Club. Origineel Afzonderlijk De man op reis. Buiten wedstrijd De Socialistische Harmqnie; Yper CosmopoliteHet Muziek van den Reus GoliathDe Reus Goliath. Benevens de acht fanions, toe gekend zooals hier hooger gezegd, werd er nog een bijkomende fa nion geschonken aan de schoone groep van de Mickeys Club, vón Dendermonde. De Pierrots en Pierrettes Vt»n M e e s s e n, niettegenstaande -iHe schoone uitvoering van hunne bal- letten, hebben in aanmerking rtiet kunnen komen voor het toekennen van een fanion, daar de maatscHap- pij onvolledig was. Het Comiteit hoopt toekomende jaar aan al de deelnemende groe pen een fanion te kunnen aanbie den, hetgeen ongetwijfeld aan al len het grootste genoegen "zal schenken. stort dan 14 fr. op postcheckrekening 46.113 (C. Dumortier Yper) of knipt hieronderstaand bulletijn uit en stuurt het ons onder open omslag op, (gefrankeerd met 0.10 fr.) na het behoorlijk ingevuld te hebben. HET YPERSCHE 34, Boterstraat, 34 YPER Ondergeteekende verlangt tot einde 't jaar Het Ypersche te ontvangen. Wil een kwijtschrift van 14 fr. lateq aanbieden. Leesbaar adres T7

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3