Uitslagen van da Paarder.prijskampan Xiandbouwcomice Yper - Kemmel «an Rsschen-Woensdag, 6 Maart 1935 EEN SCHOON INITIATIEF Het Speciaal Krediet van 150.000.000 ter Bestrijding der Werkloosheid Peter BENOIT - J'&M 1 -« gehouden te YPER, ter Groote Markt, om io ure 1* PRIJSKAMP Hengsteveulens van één jaar (12 inschrijvingen) 1® Prijs Verguld eeremetaal en 50 fr., eigenaar Gillis Pieter, leper. 2® Prijs: Zilveren eeremetaal en 40 fr., eigenaar Coene Marcel, Dikkebusch. 3® Prijs Bronzen eeremetaal en 35 fr., eigenaar Ostijn Raymond, Passchendaele. 4® Prijs Bronzen eeremetaal en 20 fr., eigenaar Vandecandelaere Ern., Wervick. 5® Prijs Bronzen eeremetaal en 15 fr., eigenaar Verplancke Charles, Boesinghe. 2® PRIJSKAMP Hengstens van twee jaar (3 inschrijvingen) 1® Prijs Verguld eeremetaal en 100 fr., eige naar Verplancke Charles, Boesinghe. 2® PrijsZilveren eeremetaal en 80 fr., eige naar Verplancke Charles, Boesinghe. 3® Prijs Bronzen eeremetaal en 60 fr., eige naar Vandecandelaere Ern., Wervick. 3® PRIJSKAMP Merriën van één jaar (13 inschrijvingen) 1® Prijs Verguld eeremetaal en 50 fr., eige naar Knockaert Jules, Wervick. 2® Prijs Zilveren eeremetaal en 40 fr., eige naar Steelandt Emiel, Vlamertinghe. 3® Prijs Bronzen eeremetaal en 35 fr., eige naar Baelde Charles, Dranouter. 4® Prijs Bronzen eeremetaal en 15 fr., eige naar Steelandt Emiel, Vlamertinghe. 5® Prijs Bronzen eeremetaal en 10 fr., eige naar Steelandt Emiel, Vlamertinghe. 4® PRIJSKAMP Merriën van twee jaar (10 inschrijvingen) 1® Prijs Verguld eeremetaal en 60 fr., eige naar Hardeman Benoit, Westouter. 2® PrijsZilveren eeremetaal en 55 fr., eige naar Sonneville Adolf, Locre. 3® Prijs Bronzen eeremetaal en 50 fr., eige naar Bafcop Julien, Reninghelst. 4® Prijs Bronzen eeremetaal en 25 fr., eige naar Coene Marcel, Dikkebusch. 5® Prijs Bronzen eeremetaal en 10 fr.. eige naar Goderis Henri, Boesinghe. 5® PRIJSKAMP Merriën van drie jaar (5 inschrijvingen) 1® Prijs Verguld eeremetaal en 75 fr., eige naar Coene Marcel, Dikkebusch. 2® PrijsZilveren eeremetaal en 60 fr., eige naar Lampaert Emiel, Yper. 3® Prijs Bronzen eeremetaal en 50 fr., eige naar Lampaert Emiel, Yper. 6® PRIJSKAMP Merriën van vier jaar en daarboven (11 inschrijvingen) 1® PrijsVerguld eeremetaal en 100 fr., eige naar Coene Emiel, Vlamertinghe. 2® Prijs Zilveren eeremetaal en 80 fr., eige naar Lampaert Emiel, Yper. 3® Prijs Bronzen eeremetaal en 60 fr., eige naar Nuytten Henri, Yper. 4" Prijs Bronzen eeremetaal en 40 fr., eige naar Hardeman Benoit, Westouter. 5® Prijs Bronzen eeremetaal en 30 fr., eige naar Deraedt Arthur, Dikkebusch. 6® Prijs Bronzen eeremetaal en 20 fr., eige naar Barbez Marcel, Dikkebusch. «De Vlaamsche Ster», de welgekende Iepersche Tooneelmaatschappij heeft besloten het hare bij te dragen in den oproep door onze Koningin gericht tot gansch het land met het oog op de ondersteuning van hare goede werken. «De Vlaamsche Ster» stelt zich ten dienste van de verschillende gemeenten van het arron dissement om vertooningen te geven ten bate van dat goede werk. Een schrijven zal gericht worden tot al de Burgemeesters ten einde de toezegging van de gemeenten te bekomen. De Vlaamsche Ster stelt haren uitstekenden troep ter beschikking en vraagt enkel dat er eene zaal zou bezorgd worden. Ook te leper zal De Vlaamsche Ster hare vertooning geven, mits toestemming van het Schepencollege, in den Stadsschouwburg. Wij kunnen niets anders doen dan den Heer Leon Durnez, de flinke tooneelleider van deze schoone groepeering, geluk te wenschen met zijn uitstekend gedacht. In uw nummer van verleden Zondag zet gij de gemeentebesturen aan ervoor te zorgen wer ken te doen uitvoeren öm van dat krediet te ge nieten. Volgens de dagbladen heeft Antwerpen reeds ruim zijn deel. Sedert zes weken zoekt en vorscht mijn ge meentebestuur om te weten op welke toelage wij voor eenige bepaalde werken rekenen mogen. We weten nog van niets. Over vijf weken schre ven wij aan het ministerie van Arbeid, Nijver heid en Maatschappelijke Voorzorg"het is dit ministerie dat met de toekenning der toelagen belast is. Wij hebben tot nu toe geen antwoord bekomen. Wij hebben er weerom geschreven. Wij hebben ons gericht tot den provincialen technischen dienst. Ze weten nog van nietswe hebben ons gericht tot een hoofdingenieur welke deelmaakt van het comiteit dat met de toepassing belast is hij weet rfog niets. Heden hooren we dat er in ieder provincie een comité zal ingericht worden om het stelsel in uitwerking te brengen. De eerste stap is nog te doen en de werken moeten voor 1 Juli in aanbesteding gegeven worden We hooren verder geruchten, dat er zooveel hinderlijke voorwaarden aan de toekenning van die kredieten zullen verbonden zijn dat moge lijks de uitvoering zulker werken meer zal kos ten dan het bedrag der toegekende speciale tusschenkomst. Het ware toch te wenschen, dat er wat meer vooruitgang in kome en inzonderheid geene in gewikkelde en hinderende voorwaarden bijge- sleurd worden. In het vooruitzicht van de uitvoering van vele werken heeft onze Bestendige Deputatie op 22-2-1935 een besluit getroffen waarbij voor we- geniswerken en gezondmaking van waterloopen de tusschenkomst der provincie vermindert naar mate de tusschenkomst van den Staat hooger is. Dit is te betreuren. Een Burgemeester. Hoe zullen wij, zooals 't behoort, 't publiek dezen, genialen Vlaming voorstellen Zijn jeugd verliep aan de boorden der dich terlijke Leie, die in hem de kiemen van 't schoonheidsgevoel legde. Zijn ouders waren zeer eenvoudige lieden. Zijn grootvader en zijn oom vertelden hem van de helden van Vlaanderen Breidel, De Coninck, enz. Zijn moeder was zeer verstandig. Verders puurt hij zijn dichterlijk voedsel bij de kleine menschen te lande. Al de dorpen in het omlig gende van Harelbeke bezocht hij en veroverde er de harten. Vroeg reeds was zijn goede inborst geschokt door 't onrecht den Vlamingen aangedaan. Ge heel zijn leven zal een .strijd van elk oogenblik zijn om de Vlaamsche volkskracht op te stuwen. Van den aanvang af valt zijn talent op en is hij overtuigd van zijn eigenwaarde. Alhoewel de Vlaamsche muziekkunst 't vries punt nabij is durft hij te verklarenIk zal de gansche wereld doen luisteren naar mijn mu ziek. Bij zijn reis in Duitschland, na den prijs van Rome, werd hij er met geestdrift begroet en de Vlamingen als Hellenen van de nieuwe we reld bedacht. Was dat geen gunstig voor teeken In Parijs was hij bij de toenmalige meesters zeer in aanzien. Welhaast zou hij zijn eigen weegs gaan. In Vlaanderen deed hij 't oratorium en 't kin deroratorium herleven, zou hij de kerkmuziek omwentelen, de koormuziek en de symphonische muziek op nieuwe banen stuwen. 't Is in zijn onderbewust Vlaamsch krachtge- voel dat hij de bron vond, die zijn luisterend volk laven zou en de heele wereld tot nieuwe s—5 schoonheids geluiden nopen. 't Was 't oude volkslied, nog ongekunsteld be waard, dat hij zou doen opfleuren en waarvoor hij orchestratie zou schrijven die donderen zou in praeht akkoorden of suizen in zachte lis pe lingen..L 't Verheerlijken der Vlaamsche gouwen door zijn inspiratie zou hem een spoorslag wezen, zijn genie én de Vlaamsche topographie waren een. Zijn epos, zou 't epos van Vlaanderen zijn. Kon men zich dit gezegend land uitdenken zon der the golden river zonder de Schelde, den prachtigen stroom in wiens kabbelende waters machtige metropoles zich spiegelen, die rijk dom brengen aan een titanenvolk, als geen an der beroemd en koen. Dit slapende volk wakker schudden, meer nog, het doen bewonderen door het genium der volkeren, was de droom van dezen nederigen en toch hartstochtelijken man. Zijn gloedvol woord, muziek is 'n taal die eenieder kan verstaan, bezielde jongere krachtenVan Gheluwe, Huberty, Waelput, De- mol, Vanden Eede, Wambach, Keuwels, Blockx, enz. Grieg, Borodine, Gluck, Tchaikowsky, ver kondden 't nieuwe evangelie in hun respectieve gouwen. Randoux, Waalsche toondichter, zong Benoit's lof in de Belgische Academie, het behoudsgezinde korps bij uitstek. Van toen af treedt hij op met pen en woord, ter verdediging van zijn ideaal. Zijn bespraakt heid in beide landstalen is zuiver, krachtig, over tuigend. Hij ontmoet Hiel die libretto's maakt voor de Wind, de Oorlog. Een massa jeugdige schrij vers tilt hij in de hoogte Van Beers, De Geyter, Gittens, enz. Fetis hoort «Lucifer» te Gent en zou de opvoering te Brussel verzekeren. Het komt hier tot een dolzinnig succes. Door toedoen van heer Alfons Vanden Peere boom, Minister van Binnenlandsche Zaken, wor den deze oratoria opgevoerd te Gent, te Antwer pen, te Brussel. De droom van Benoit was de muziekschool te Antwerpen te doen aanvaarden als Koninklijke Vlaamsche School. Wat al vernederingen, wat al bitterheid, wat al gal heeft hem dezen strijd niet berokkend De vacaturen te Gent en te Brussel zouden gelegenheid geweest zijn om zijn streven te verwezenlijken. Het viel hem deerlijk tegen. Door toedoen van Minister De Bruyne werd in September 1897 de dróóm van Benoit ver wezenlijkt. Deze dag was er een van triomf voor den strijder. Een gansche volk bracht hem de hulde van bewondering en liefde, Kufferath en ook G. Eeckhoudt noemden hem den Rubens van de muziek. Zijn talent is de synthese van onze volks kracht innige gevoeligheid, geestdrift, zin voor kleur en praal. Door de machtige fresco's van Benoit zingt ons eeuwigen droom van berusting in 't lot en geloof in ons evenwichtige kracht. Noch de knevelarijen van vijandige vorsten, noch vreem de invallen hebben ons ooit kunnen doen twij felen aan 't goede recht. Deze droom van eigenliefde voelde Benoit in zich zelf zinderen toen hij als versteend stond onder den grooten Halletoren, hart en vernuft van onze titanen voorouders. Hij vat 't idee op zijn klokken te doen beieren ter verheerlijking van ons ras. Dan mocht de beiaard spelen gaat het in de Rubenscantate en werkelijk de reus zingt het epos der opstanding. Antwerpen schijnt nu het hart van Vlaande ren. Brugge, Gent en leper waren vroeger de bakermat van roepa en kunst. Antwerpen zou met zijn kinderen Vondel (toevallig te Keulen geboren), met Rubens (wiens wieg schommelde te Siegen), met L. von Beethoven (die eveneens het licht in Duitschland zag), de eerste maal het lied der herboren kunst aanheffen. Latei} zal Benoit er zegevierend de triomftrompet laten schallen. Het thema van Lucifer ingezet door- Vondel, wordt voortgezet met Rubens in den Val der Gedoemden door von Beethoven den geniaalste der musiciin zijn Heldensym- phonieEn in het hedendaagsch tijdstip zal deze stad den Vlaamschen genius vieren in Lucifer van Benoit. Gezegend land waar de kunsttraditie door de eeuwen heen een zelfde motief van schoonheid ontwikkelen kan. 't Is 'n troetelkind der Goden en gaat zegerijk naar 'n groote toekomst. Dat Benoit, die zoo specifiek Vlaamsch is ge bleven, toch 'n wereldfaam mocht bereiken is troostend. Zijn liefde voor onze gouwen, met dewelke hij in geest telkens en telkens communiceerde, vertolkte hij ook door zijn ongemeene ouder liefde. Voor zijn vader vroeg hij aan Leopold II de gunst om hem tot sluiswachter te zien bevorde ren. Zoolang zijn moedertje leefde, moest zij bij elke zijner opvoeringen op den eersten rang zit-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5