-HET YPËRSCHE- LA RÉOION D'YPREi Zondagrnst - Repos dominical Bijvoegsel Supplément Wekelijksch Overzicht ZIELMISSEN 15' Jaargang, Nr 50 16 Maart 1935 15' Année. N° 50 - 16 Mars 1935 Leest en verspreidt Het Ypersche Provinciaal Verbond der Kroostrijke Gezinnen van West-Vlaanderen IN SINT MAARTENSKRING VASTENPREEKEN S. Jozefs Kerk der Paters Karmelieten Feest van den H. Jozef Sterfgevallen Heer Henri TIMMERMAN Mijnheer Jules - Aloïs DECROCK Charles CLAEREBOUT echtgenoot van Vrouw Victorine Decoene. Jufvrouw Hélène CPULEMBIER. Zondag 17 Maart De omwenteling die Griekenland te vuur en te zwaard heeft gezet werd door de Regeering overwonnen. De opstandelingen stonden onder de leiding van den ouden, alomgekenden heer Venizelos, die op zijn zeventig jarigen leeftijd nog de taak aandurfde eene Revolutie aan te voeren. In den beginne was het algemeen gevoe len dat de opstandelingen het er zouden door halen. Maar er zijn zooveel bijkomende fak- toren die eene beweging kunnen verijdelen, dat het heel moeilijk te voorzien is hoe de gebeur tenissen zullen afloopen. De heer Venizelos en zijne partijgangers hebben het dus moeten laten steken. De Grieksche regeering is den toestand weer volkomen meester en meestal de kopstuk ken der omwenteling zijn op de vlucht. Nochtans schijnt er, tengevolge dezer jongste gebeurte- nisen iets veranderd te zijn in Griekenland. Bij het feestvieren op de behaalde overwinning heeft men bemerkt dat er een hevigen stroom ontstaan is om terug te komen tot het koningdom. De ge dachten schijnen echter nog al verdeeld op de wijze waarop men daartoe zou komen. Sommigen willen den voormaligen koning Georges terug roepen tot den troon. Anderen willen wel een koning, maar zouden de voorkeur geven aan den zoon van den koning van Engeland, die eene Grieksche prinses gehuwd heeft. De voorstanders dezer oplossing zouden daarin allergrootste voor- deelen zien voor hun land, door eene verwant schap met de engelsche kroon. Al deze plannen zullen wellicht slechts een vasten vorm aanne men, na de algemeene verkiezingen die men voornemens is te houden. Ook heeft de Regee ring besloten het Senaat af te schaffen en de uitvoerende macht te versterken. De diplomatische ongesteldheid van Hitier, schijnt over te zijn en men denkt dat de engel sche minister, J. Simon, den 24° dezer maand naar Berlijn zal gaan. Intusschen heeft de uit gave van het engelsch Witboek, waarover wij reeds gesproken hebben, nog al veel inkt doen vloeien. Men betreurt in sommige middens dat die verklaringen alle onderhandelingen tot ont wapening zeer zullen bemoeilijken. Anderen ver heugen er zich over dat er eens openbaar gezegd werd hoe men in Engeland de duitsche herbe wapening beoordeelt. Maar alle mogelijkheid tot overeenkomst schijnt niet verworpen, aangezien het bezoek van den heer Simon, niet lang wordt uitgesteld. Men vreesde eerst dat Engeland zich wat gekrenkt zou gevoeld hebben en dat de en gelsche minister zijn bezoek aan Berlijn zou over 't hoofd zien om eerst naar Warschau en Moscou te reizen. Deze week bleef het heel kalm over de kwestie die Italië en Ethiopië in 't gedrang bracht. Eens dat de zaak der neutrale grondstreep aangeno men werd, kon dat geschil met meer kalmte, koelbloedigheid en overleg behandeld worden. Italië heeft daarom niet nagelaten zijne legers te versterken in 't bedreigde gebied. Dit wil dus klaar genoeg zeggen dat men bijlange nog niet weet hoe de verwikkelingen stilaan kunnen uit- loopen. Toch is de onmiddellijke oorlogsbedrei ging daarmeê geweken. We hadden verleden week even aangestipt dat het bewind van den heer Theunis meer dan eens, in de laatste dagen liep gevaar, omvergeworpen te worden. Met eene buitengewone behendigheid werden tot heden toe alle stronkelsteenen uit den weg geruimd. En intusschentijd ging dat behendig ministerie steeds voort met maatrege len te treffen, die de levensduurte deden zakken, die de aanzuivering van de begrooting bevorder den, die de nuttelooze of overdreven uitgaven deden verminderen. Maar al dat vernuft, al die werkzaamheid schijnen stilaan overweldigd te worden door de tijdsomstandigheden. Een andere brug moet overgestoken worden die de sterkste hoedanigheden van evenwicht vergt en die meer dan gelijk welke andere wellicht een val zal veroorzaken. Er werd in den laatsten tijd een on- gehoorden strijd aangegaan over het al of niet la ten schieten van de goudwaarde, over het al of niet verminderen van de frankvaarde. De waarde van het engelsch pond, dat gedurig zakt en niet tegenstaande tegenwerking flauw blijft, komt de bezwaren nog vermeerderen. Thans is er een onderhoud te Parijs voorbeschikt en van de uit slagen dezer bijeenkomst hangen de groote be slissingen af. Voor en tegen zijn even sterk ver dedigd door de partijgangers van de eene of van de andere oplossing. Wij, oningewijden, moeten de gebeurtenissen afwachten. RIK. Op Zondag 7 April 1935, zal in West-Vlaande ren een algemeene bloempjes - verkoop plaats hebben, waarvan de totale opbrengst ten goede komt aan het Provinciaal Steunfonds voor We duwen en Weezen der Kroostrijke Gezinnen van West-Vlaanderen. Het Bestuur houdt er aan, langs dezen weg, zijn welgemeenden dank te betuigen voor den sympathieken steun, waarvan de West-Vlaam- sche bevolking verleden jaar blijk gegeven heeft door het koopen van ons bloempje. Het rekent dit jaar nogmaals op de algemeene medewerking om dit uitmuntend menschlievend werk te on dersteunen. Volgende cijfers alleen zullen de meest onver schilligen overtuigen Sedert 1 Juli 1933 tot 31 Januari 1935 werd aan 175 Weduwen (met 827 inwonende kinders) een bedrag uitbetaald van 120.850 fr. in hulpgelden verschillend van 200 tot 2.800 fr. Gezien het edel doel zal niemand weigeren ons werk te steunen. Op voorhand besten dank. Terloops weze herinnerd dat alle aanvragen tot het bekomen der vermindering op de grond belasting ingediend voor het dienstjaar 1932 reeds afgehandeld zijn. Voor 1933 zijn de werk zaamheden eveneens ver gevorderd. Voor het dienstjaar 1934 zijn er reeds velen welke bij de betaling, rechtstreeks het bedrag der verminde ring bekomen hebben. De overigen zullen vol gen. Het Bestuur. Op den Zondag van Half-Vasten, zijnde den 31° Maart, gaat het jaarlijksch avondfeest door, ten voordeele van de in leper zoo gunstig gekende St - Maartenscongregatie, gelegen in de Lange Meerschstraat, Nr 7. Aan onze geliefde weldoeners hebben we iets nieuws willen bezorgen, en als gelukkig resul taat der samenwerking van de katholieke jeugd groepen van 't Westland, bezield met geestdrift en offervaardigheid voor het goede, kunnen wij Ued. aankondigen dat het feest van Half-Vasten U zal gegeven worden door de zoo gunstig ge kende tooneelafdeeling van den kristen midden stand van Poperinghe. Een prachtig blijspel Adel en Zwijnen uiterst geschikt om iedereen hartelijk te doen lachen, zal op de meest ver zorgde manier uitgevoerd worden. Het feest begint om 6 u. zeer stipt, deur open om 5 u. en eindigt rond 9 u. Eene uitnoodigings- kaart zal streng vereischt worden. Die er geene ontving, kan er eene bekomen op Zondag 31° Maart in het voornoemd lokaal van 11 tot 12 u. Dan ook zullen er de voorbehouden plaatsen kunnen genummerd worden, tegen betaling van één frank per hoofd en het aanbieden der uit- noodigingskaart. Tusschen het eerste en het tweede deel ge schiedt eene omhaling voor de Congregatie, een werk ten behoeve onzer duurbare jeugd, dat mild dient ondersteund te worden. Het eerste Vastensermoen, Zondag 11., in St- Maartenskathedraal, heeft diepen en deugddoen- den indruk gemaakt op de talrijke toehoorders. E. H. Socquet, bestuurder der Vakschool, preekt met hart en ziel. Hij doet ons bidden en nadenken. Op alle Zondagen van de Vasten, te 3 u., Vespers en Lof. Om 4 u. stipt, de Meditatie over het Bitter Lijden des Heeren. Alle christenen die het goed meenen zullen gaan luisteren naar die ontroerende Vastenser- moenen in St-Maartens. (Dinsdag19 Maart) Te 9 u., zeer plechtige Hoogmis. 's Avonds, 1/4 vóór 6 u., rozenkrans en oefe ningen. Te 6 u., zeer plechtig lof, muziek in gemengd koor met orchester. Dit lof wordt gecelebreerd door den Z. E. H. Deken der stad. Na het lof, sluitingssermoen door den E. P. Thomas-Aquinas, Karmeliet. PRIESTERLIJKE BENOEMING De E. H. Germonprez, bewaker in het Klein Seminarie, van Roeselaere, is onderpastoor be noemd te Wervick, in vervanging van den E. H. Spruytte. Heer en Vrouw Charles Timmerman-Drgoes en kinders Heer en Vrouw Gustaaf Timmerman en zoon Vrouw Weduwe Georges Timmerman-Van Hecke en zoon; Heer en Vrouw Georges Ghys-Timmerman en kinders Heer en Vrouw Maurits Legrand-Timmerman en dochter Heer en Vrouw Hector Timmerman-Vanhaverbeke en kinders De familiën Dethoor, Huyghe, Fultiauw, melden met diepe droefheid het afsterven van hunnen teerbeminden vader, schoonvader,grootvader, schoon broeder en bloedverwant, geboren te Yper, den 1 Oogst 1850, en er godvruchtig overleden den 4 Maart 1935, vaoi- zien van de gerechten onzer Moeder de Heilige Kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben of niet vermaand wer den, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Vrouw Jules Decrock, geboren Clotilde Verhille De familiën Decrock, Leuridan, Verhille en Lemahieu, melden met diepe droefheid het pijnlijk verlies, welke z(j komen te ondergaan door het afsterven van bunnen teerge liefden echtgenoot en bloedverwant echtgenoot van Vrouw Clotilde Verhille, geboren te Reninghelst, den 18 Juli 1880, en overleden te Yper, den 14 Maart 1935, na ontvangen te hebben de ge rechten Onzer Moeder de Heilige Kerk. De Lijkdienst, gevolgd van de teraardbestelling, zal plaats hebben op MAANDAG 18 MAART 1935, om 10 uur, in St-Maartens Kathedraal te Yper. Vergadering ten sterfhuize, Maarschalk Haiglaan, 158, om 9 1/4 uur. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben of niet vermaand werden, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aan zien. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 17 Maart, om 8 u., in Belle Godshuis tot zielelafenis van Raymond COFFYN zoon van Robert en Estella D'Hondt. Pennestraat. 48. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 17 Maart, om 10 u., in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 17 Maart, om iiYiu., in St Maartenskei k, tot zielelafenis van Vrouw Gustave GILLIS geboren Lucie Tanghe. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARVIIS bii te wonen die zal gelezen worden op Zondag 24 Maart, om8Viu., in St Pieterskeik, tot zielelafenis van Heer Désiré MONNET echtgenoot van Vrouw Maria Catteeuw en zoontje Albert. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 24 Maart, om 10 u., in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 24 Maart, om nViu., in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Vrouw Clemence DEBRUYNE echtgenoote van Henri Faes. De Apotheek van La Pharmacie de M' S N O E C K Groote Markt o— Graod'Place is ALLEEN OPEN op reste seule ouverte Ie Dimanche 17 Marc

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 11