Groote Gala - Avood FL. VANDEVOORDE Intellektueele Werkeloozen Het Concert der Leerlingen onzer Muziekschool Stad Yper Kattefeest Nationaal Werk Nationaal Verbond van Oorlogsinvaliden Op Woensdag 27 Maart 1935 in het Carroussel-Salon Devos met Prachtige TOMBOLA Prijs per kaait2 fr., recht gevende op 4 koersen. De niet verbruikte bons zullen 's anderdaags, Donderdag namiddag, kunnen dienen. Le Maitre - Fourreur 31, Rue au Beurre, YPRES Vous offre de la récolte fraiche 1934-35, outre une superbe collection de Pékans, des RENARDS ARGENTÉS et BLEUS naturels depuis le prix inoui de 950 Fr. Profitez en tant qu'il y a du choix I VeHeden Maandag vond ik in de wachtkamer der statie te Roeselaere een mijner oudleerlingen weer. Hij had de lagere school verlaten met al de eerste prijzen. Vader zegde dat hij te geleerd was om voor den trog te staan en Jan ging naar de Middelbare school, vandaar naar het athe neum te Gent, doorliep de koloniale leergangen van het Hooger Instituut te Antwerpen en kwam met 4 a 5 diploma's en evenzooveel groote onder scheidingen naar huis. Zijn opleiding had dui zenden franks gekost. Een gouden toekomst lachte hem tegen Arme dwaas «Overal, zoo sprak hij, waar ik mij aanbood, wierd ik met open armen... buitengewalst. De plaatsen waren bezet, men had er zoo juist afge dankt, enz... Ik heb aan 17 examens deel genomen voor allerhande postjes, maar het zoontje van het gemeenteraadslid, de protégé van den volksver tegenwoordiger, de bevoorrechte der politiek kaapte mij het postje voor den neus weg. Examen Belachelijke schijn!... Kennis is hedendaags van geen tel Mijnheer, protectie en huichelen dat moet men hebben en kunnen Nu ben ik voyageur in schoenblink. Moet u er soms een doos hebben, u krijgt er een vijf tigste lot van de Koloniale loterij bij toe, Mijn heer, pak vast, u zult mij handgiften!...» Ik heb dien jongen man lang bezien en onwil lekeurig wierden mijn oogen nat en zuchtend dacht ik op het groot aantal intellektueele werke loozen die het in den huidigen tijd zoo hard te verduren hebben. En dat leger wordt met den dag grooter. Normaalscholen zitten opgepropt en honderden onderwijzers loopen reeds jaren op de klaverscolleges, athenea's maken jacht op al hetgeen ze grijpen kunnen, hun bevolking stijgt voortdurend en honderden klerken klop pen tevergeefs aan Staats- of privaat bureelen de hoogescholen slokken duizenden studenten op, om binnen enkele jaren een vloed van genees- heeren, apothekers, advokaten uit te storten. En aan wie de schuld Aan de onderwijzers, die pronkten met hun begaafde leerlingen, die het hoofd der ouders volgeraasd hebben met hooge plannen en schit terende toekomst voor hun geleerde jongens. Aan de ouders zelf, die hun kinderen in de hoogte willen zien die uit jaloerschheid, uit na ijver, uit naaperij, het handwerk dat hen zelf welstand heeft gebracht, te klein vinden voor hun kinderen en in ieder van hen een advokaat meenen te ontdekken. Aan de maatschappij, die honderden bureelen vult met vrouwelijke werkkracht aan minder loon. Aan den Staat, die door al te gemakkelijke tegemoetkomingen, studiebeurzen, fonds van meestbegaafden, enz. jongens en meisjes opjaagt naar de vrije beroepen. Men zou nooit kunnen vermoeden hebben dat ons land zulk een begaafde natie was, zulk intel- lektueel volk in zich hield, wanneer men die opgepropte scholen aanziet. Ehwel! Het is voor al die verantwoordelijke kategorieën een misdaad tegen de samenleving met de jeugd op -te roepen tot een vrij beroep en ze dan na volbrachte studiën met een schitterend diploma van zich af te stooten in een noodlottige werkeloosheid. Het is van den anderen kant een onbetwist baar feit dat, door de macht der dingen zelf en door de wet van het getal, meest al de sociale wetten tot hiertoe in het leven geroepen; dat al de schikkingen en besluiten tot hiertoe getroffen; dat al de maatregelen om de werkeloosheid te bekampen tot hiertoe genomen, zich enkel en alleen hebben bezig gehouden met de handar beiders en de geestesarbeiders in de schaduw lieten. Och jaDe handarbeiders zijn de grootste, de indrukwekkendste massa en dat is een sterk ar gument, waaraan ons huidig regiem, gegrondvest op het grootste getal stemmen, nooit ongevoe lig is. Hun halve opvoeding heeft aan die massa ar beiders nooit toegelaten al hun gaven te ont wikkelen en zoo is het te verstaan dat de open bare machten het als hun plicht moeten aanzien al hun bezorgdheid te wijden aan deze eenvou dige lieden, die bijzonderlijk steun, raad, leiders en goede voorbeelden behoeven. Eindelijk hun droevig bestaan dat ze tot hier toe geleid hebben zou hen, veel rapper dan ande ren, naar de ellende brengen, zoo men in tijds niet ingreep om ze bij te springen, ze te helpen om in de grootst mogelijke maat de strengheid te verzachten van een levenslot dat hun zoo lang soms op onrechtvaardige wijze op den nek woog. Maar zulke bezorgdheid voor de zedenleer en de naastenliefde mag geen andere plichten, even gebiedend doen vergeten, ten voordeele der geestesarbeiders. Indien deze, minder talrijk, be ter dan al de anderen, het genot van den wel stand in tijd van voorspoed hebben gekend, zoo is het ook onomstootbaar waar dat de ekono- mische krisis aan die klas van personen een slag heeft toegebracht die zooveel te harder en zoo veel te noodlottiger is. De huidige wetgeving, die het monopool laat aan de politieke syndikaten, had aan de intellek- tueelen den weg afgesneden en ze belet zich in te lijven bij groepeeringen, wier openbare wer king en streving zij afkeurden, zoodanig dat ve len, schier allen, beroofd waren van allen werk- loozensteun wanneer de krisis boven hun hoofd losbrak. En toch meer dan van het lot der handarbei ders, hangt het welzijn van het land af van het lot der geestesarbeiders. Deze hebben op de ande ren dat voor, dat zij al de gaven, de edelste en de waardigste van hun persoonlijkheid, te weten het verstand en het geweten, hebben kunnen ont wikkelen. Zij hebben over het algemeen een vol lediger vorming, een gezonder oordeel, een betere werkgeschiktheid die aan de maatschappij meer nut geeft dan het machien en het dagelijksch handwerk. Zoo er onder de massa intellektueelen sommigen gevonden worden, waarbij de naïeve en bescheiden bekrompenheid den weg heeft ge baand tot aanstellerige onwetendheid, zijn er zooveel te meer die verstand te koop hebben en die de élite van het land vormen. En zoo er een regiem is, dat broodnoodig éli temannen noodig heeft, dan is het wel de de mocratie. Eindelijk de werkelooze intellektueelen zijn meer dan de andere geneigd tot opstand en revo- lutionnaire beweging, omdat ze 'nen klaarderen kijk en een scherperen blik hebben op de sociale mistoestanden en toezien dat al hun talenten lager gesteld worden dan de stoffelijke bedrij vigheid van het groot getal. Werkelooze intellektueelen, wier misnoegdheid deze der handarbeiders komt versterken en lei den, verhaasten de omwenteling der orde en den ondergang der maatschappij. Daarom zien we met voldoening dat de Regee ring in haar program de leniging van den nood toestand der intellektueele werkeloozen heeft op genomen. De levensstandaard die zij vroeger hadden en hun onmacht bij de huidige ellende maken hun lot pijnlijker en doen hen scherper dan anderen de wreedheid der tijden gevoelen., M. HETT. Zondag namiddag, te 3 u., in den Stadsschouw burg, gaven de leerlingen der stedelijke muziek school een concert dat uiterst goed geslaagd mag geheeten worden en al de toehoorders ten zeer ste heeft voldaan. Niettegenstaande de hevige koude hadden deze laatsten talrijk de uitnoodiging van den beheerraad der Muziekschool beantwoord en de hen alzoo geboden gelegenheid waargenomen om zich eens te meer van den door de leerlingen gemaakten vooruitgang te vergewissen. Op de eereplaatsen bemerkten wij de Heeren schepe nen Van der Mersch, voorzitter van den Beheer raad der school, en Delahaye; de Heeren Weckes- ser, Bouquet,Antony en Dethoor, bestuursleden Opdebeeck, substituut van den Procureur des Konings Pien, hoofdgriffier der Rechtbank van 1° Aanleg Tordeur, schoolopziener Versailles, gemeentesecretaris; Oorts, bestuurder der Staats middelbare schooladvokaat Sobry, oud-burge meester der stadD'Huvettere, voorzitter, en Deroo, ondervoorzitter der Symphonie Ypriana. i 3 Ju-Ter Denise Pyck had zich doen veront schuldigen, daar zij, spijtig genoeg voor die Uit muntende leerlinge, wegens ongesteldheid i*i de onmogelijkheid was ons het eerste nummer van het voorziene programma, namelijk d- Rondo in do mineur voor klavier, van Cho pin, té laten hooren. De jonge Heer Franz Opdebeeck, leerling van den Heer Bestuurder Blomme, vertolkte op voortreffelijke wijze het Allegro du Concertino en sol majeurvoor viool, van F. Kückler en doet zijn uitstekenden leeraar alle eer aan. Zijn spel is zuiver en van een verbazende zekerheid, ook zal hij het, met verderen aanleg en de was kracht die hem bezielt, heel ver weten te brengen. De Heer Constant Van Puyvelde, leerling Van MeVr. De Backer, speelde met veel gevoel en kunde twee mooie klavierstukken, Al Spin nend en Jachtlied van J. Hazen. Vérvolgéns hoorden wij Juffer Antoinette De thoor, leerlinge van den Heer Vlaminck, in Nocturne voor violoncel, van Jos. Ryelaiidt, en Gavotte van Lorenzetti. Terwijl het eerste stuk, in den schijn gemakkelijk, reeds zekere kunst vergt vanwege een beginnelinge, kan het tweede alleen door een meer geoefende hind gespeeld worden. Door hare prachtige uitvoe ring van dit stuk, overtuigde Juffer Dethpor ons van den grooten vooruitgang dien zij sedert haar laatste optreden gemaakt had en bewees, al de geschikte hoedanigheden en vooral een groote handigheid te bezitten om een goede violoncel- liste te worden. Juffer Albertine Denys, leerlinge van Mevr. De Backer, vertolkte het kort maar uitdrukkings vol treurlied Eeuwige Klachtvan Jos. Rye- landt, en Impromptu en mi bémol majeur r, voor klavier van Fr. Schubert. Niettegenstaande de herhaalde klacht, gedurig dezelfde, die in het lied terugkomt, wist Juffer Denys het dóór haar gevoelvol spel aangenaam en levendig te maken, en in het tweede stuk overwon zij met evenveel gemak al de rhythmische moeilijk heden ervan. Voor haar ook is, zoo zij volhardt, een schoone toekomst weggelegd. De Heer Maurice Vermeulen, klarinettist^ is ongetwijfeld een der leerlingen die aan zijn muziekleeraar, M. Marcel Andries, het grootste genoegen schenkt. Het moeilijke Concertiijo van C. M. v. Weber vertolkte hij met een juist heid en een zuiverheid die veelbelovend zijn. Juffer Paule Masquelier, leerlinge van M. De- cock, liet ook op al haar toehoorders den besten indruk door de handigheid waarvan zij $ïijk gaf tijdens de uitvoering van Scène de Ballet voor viool, van Ch. Bériot. Dank aan de gqéde raadgevingen van haar leeraar, die van zijne leerlinge alle eer haalt, zal deze door haar aan houdend werk ons later nog aangename ver rassingen bezorgen. Onder de kundige leiding van den Heer "Be stuurder, zongen de jufvrouwen der hoogére notenleerklassen vervolgens twee mooie koor zangen «Herhaalt mij nu» en «De Maaier» Van Jos. Ryelandt, en bekwamen een welverdienden bijval. Om te eindigen gaf Juffer Alice Blanckdert, leerlinge van Mevr. De Backer, ons Fan ta is ie en do majeurvoor klavier, van F. Schiibert te hooren. De vorderingen door deze uitstekende leerlinge gemaakt zijn opzienbarend en zij is de volmaaktheid nabij. Haar spel verraadt ëeh groote begaafdheid en bedrevenheid, het is vol gevoel, wel begrepen en uiterst aangenaam'. Alhoewel al de toehoorders wisten dat zij van wege de leerlingen die optraden de volmaakt heid niet mochten verwachten, waren allen toch uiterst voldaan over de goede en verzorgde uit voering van de verschillige nummers en oVer den aangenamen en nuttigen namiddag daar doorgebracht. Aan den talentvollen bestuurder, Heer L. Bïóm- me, aan de offervaardige leeraars, aan de vlij tige leerlingen die ons deze genoeglijke stonden verschaften, sturen wij onze meest hartelijke gelukwenschen en onzen besten dank. - j Ten voordeele der Weduwen en Invaliden in nood

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3