Plechtige Communie Drukkerij Dumortier Gemeenteraad van Yper Een Kijkje op Griekenland n. Stedelijk kerkhof Grond vergunningen. GESCHIEDKUNDIG De jongste gebeurtenissen in Griekenland heb ben eens te meer de aandacht getrokken op dat land dat in de oudheid de bakermat der bescha ving was. Van al zijn vroegere grootheid in macht en kunst blijft er niets over dan de klas- s:eke werken zijner wijsgeeren en de in puin gevallen kunstwerken zijner groote meesters. Eeuwen lang zuchtte dat land onder den Turk- schen hiel tot in 1821 het met Russische hulp zich uit die overheersching loswrong en door den vrede van Andrinopel in 1829 een onafhanke lijke Staat werd met bekrachtiging der Konfe- rentie van Londen. De Mogendheden boden aan Leopold van Sak sen Koburg, later onze eerste Koning, de kroon aan van 't jonge koninkrijk, doch deze bedankte voor de eer. Prins Otto van Beieren werd dan in 1832 tot Koning van Griekenland uitgeroepen, maar hij kon de liefde der Grieken niet winnen. In 1862 joeg een opstand hem van den troon. On der den druk van Engeland, die de Ionische eilanden aan Griekenland afstond, kozen de Grieken Georges I, een Deensch prins, aan 't En- gelsch Koningshuis verwant. In 1897 kwam het land weerom in oorlog met Türkye om wille van Kreta, een groot eiland in de Middellandsche Zee. Alleen de tusschenkomst der Mogendheden heeft dan de inpalming van het land door de Turken kunnen verhoeden en Kreta kwam aan Griekenland. De grootheid van het land is vooral te danken aan Venizelos, een Kretenzer, die nu het onder spit heeft moeten delven. Hij bracht Macedonië met Salonika, als vrucht der Grieksche overwin ningen na den eersten en tweeden Balkanoorlog in 1912 met een groot deel van Klein Azia aan het moederland. Kort daarop werd Koning Geor ges te Salonika in 1913 vermoord door een waan zinnige. Zijn zoon Konstantyn kon nu de vruch ten plukken van den vijftigjarigen arbeid zijns vaders, doch in den wereldoorlog koos hij de partij van Duitschland, verloor ermee den troon en werd verbannen toen Griekenland zich schaarde aan de zijde der geallieërden. De republiek scheen al niet sterker dan het koninkrijk ze zag in een nieuwen Turkschen oorlog Smyrna met geheel haar Aziatisch bezit verloren gaan en beleeft sedert dien de eene om wenteling na de andere. AARDRIJKSKUNDE Het geheele land is een aaneenschakeling van kleine bekkens, die enkel over zee gemakkelijk te verbinden zijn. Hooge en steile kalk- en kris- tallijne gebergten scheiden ze van elkaarbe kend zijn het Pindusgebergte en de Olympus. Enkele landschappen zijn Macedonië, Thessalië, Epirus, Hellas en de Peloponnesus het midden hiervan, Arcadië, is een weidegebied, dat door dichters en schrijvers te poëtisch is voorgesteld. In de dalen wordt landbouw gedrevendeze zijn ook meest rijk aan bosch. Aan de Westzijde liggen de Ionische eilanden waarvan hooger spraak, die nooit onder Turksche voogdij ston den en daardoor ekonomisch beter ontwikkeld en dichter bevolkt zijn. Aan de Oostzijde lig gen de Sporaden en de Cycladeneilanden, waar van spraak in den laatsten opstand, en in 't Zui den het mooie Kreta met vruchtbaar heuvelland, geschikte havens en een overwegende Grieksche bevolking. De tegenwoordige Grieken in Griekenland zijn een mengsel van Grieken, Slaven en Albaneezen en dus niet de nakomelingen der oude Hellenen 80 der bevolking is Grieksch-katholiek. Daar een groot deel van den bodem uit kalk bestaat, is Griekenland niet vruchtbaar de land bouw is er achterlijk. Vooral het Westen levert krenten de krentenuitvoer brengt zooveel geld in 't land, als het betalen moet voor koren. In het Oosten komt de olijf veel voor, verders vij gen, tabak en katoen. De veeteelt omvat meest schapen en geiten. Merkwaardig is, dat de Grie ken geen visschers zijn terwijl de Grieksche zeeën meest door Italianen afgevischt worden alleen de sponsvisscherij wordt er beoefend, voor al aan de Afrikaansche kust. De ertsen nemen de tweede plaats in voor den uitvoerlood- en zilvererts gaan meest naar ons land, de mijnen zijn in handen van vreemdelingen. Industrie is er heel weinigdat is aan Turk schen invloed te danken. Steenkolen en water kracht ontbreken. De handel moet het tekort ver goeden en het is vooral de tusschenhandel in de Zwarte en Middellandsche zee. De hoofdstad is Athene met de ruïnes van oude gebouwen uit zijn glansperiodePiroeus, de voorhaven is de stad van handel en de reederij. De grootheid van Sparta en Korinthe is geheel verdwenen. De landengte van Korinthe is door gegraven, maar het kanaal is te smal voor groote schepen. Op het Kalcidisch schiereiland ligt de berg Athos met zijn honderden monnikenkloos ters, die onla.-gs door de regeering ontbonden zijn. Het land is niet ontwikkeld schier geen steen wegen, zelden een brug over de rivieren, dik wijls overstroomingen en somis een aardbe- /ingsje. Verkeer is er dus moeilijk en begrij pelijk is het hoe het volk zich met politiek wei nig kan inlaten het mangelt hem aan ontwik keling, geld en lust. Een omwenteling op touw zetten is het werk van generaals en staatslieden gelijk weer onlangs gebeurd is OMWENTELING De twee Zuidelijke punten van Europa, Spanje en Griekenland hebben hun periodieke beroe ringen dit zijn herhaalde omwentelingen, gene zijn pronuntiamentosen beiden een bevol king met warm bloed en onverzadelijke poli tieke heerschzucht bij de leiders. De jongste opstand is weeral achter den rug. Voor hoelang Ware het niet dat de minste schok in dien Balkanschen heksenketel aanlei ding kan geven tot een nieuwen Balkanoorlog en zoo het overige van Europa op sprieten stel len, men zou er niet veel aandacht moeten aan wijden. Immers de Grieksche opstand is enkel een gewapende strijd om de macht te veroveren het volk blijft afzijdig er was dus geen burger oorlog. De Griek, op zich zelf, trekt zich weinig aan van al de kuiperijen zijner politieke en mili taire hoofden, met veel belangstelling volgt hij al de phasen van de worsteling maar houdt er voorzichtig de handen uit. De ware oorzaak van den opstand is gelegen in den wedijver, de jaloerschheid en de heersch zucht der Staatsmannen. De macht oefent op hen een magnetische kracht uit en wie er van verwijderd is, beschouwt zich als een banneling. Neemt b. v. de zeventigjarige Venizelos, een maal de god van Griekenland, later in beeltenis verbrand en vervloekt, opnieuw aanzien als de redder van het vaderland om ten slótte beladen met den haat en den wrok van 't volk en om zijn leven te redden, zich terug had getrokken op Kreta. Van op zijn eiland keek hij begeerig naar Athene en droomde van een schitterende weer wraak en zegepralenden terugkeer. Maar, eenig feit in de geschiedenis van Griekenland sedert de 20 laatste jaren, de regeering Tsaldaris, spijts opeenvolgende ministeries, biedt het hoofd aan den druk van de sterke Veniziliaansche tegen partij. Voegt daarbij het wrokken der hooge ambtenaren en der hoogere legeroversten die na den val der liberale partij in 1933 afgedankt werden en die enkel naar een gelegenheid uit zagen om hun verloren troontje weer te bemach tigen, en men zal licht begrijpen dat, waar wet tige strijdmiddelen falen, men naar onwettige grijpt en het land in rep en roer brengt zonder ommeziens naar de rust en welvaart van het volk. Men mag ook niet vergeten dat in Griekenland de macht gemakkelijk dengene verrijkt, die ze in handen heeft. De kleine en groote voordeelen zijn het natuurlijk loon der politieke mannen in het Oosten. Dat is in den huidigen tijd in bijna alle landen de heerschende ziektehet vaderland wordt zoo trouw gediend als er boter bij den visch is Alles voor het volk, door het volk, met het volk is de leuze, maar die ron kende woorden dekken het eenig en nagestreefde doelmacht en geld. Is het herstel van het koningdom op handen Och, het gaat daar niet om, geen enkele partij denkt er ernstig aan want het Grieksche volk is republikeinsch met hart en ziel; 't zit in 't bloed van over oeroude tijden. Het koningdom werd het land opgedrongen door de Mogendheden in 1821 bij de omwenteling en de Grieken hebben het deemoedig aanvaard om te ontsnappen aan de Turksche overheersching. Groote gebeurtenissen, een hopejooze toestand alleen zouden misschien den Griek en voorname lijk den Athener ertoe kunnen brengen opnieuw beroep te doen op een koning, anders kan er van een herstel der monarchie geen sprake zijn. In het belang van Griekenland en den wereld vrede, is het tijd dat zulke politieke beroeringen een einde nemen. M. HETT. GEDACHTENISSEN - PATERNOSTERS - KERKBOEKEN 34, Bo terstraat, 34 Y P E R 3 Verslag der Zitting van 25 Maart 1935 De zitting wordt te 18 u. 5 geopend. Zijn tegen woordig de Heeren Vanderghote, burgemeester voorzitter; Lemahieu. Delahaye, Van der Mersch, schepenenPattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Biebuvck, Michiel, Coutelle en Vergracht, raads leden. M. Vanderghote. De Heer Leuridan heeft zich laten verontschuldigen op de zitting yan dezen avond niet te kunnen aanwezig zijn. I. Proces-verbaal der zitting van 25 Februari 1935. De Heer secretaris geeft lezing van dit verslstg, waarna het zonder opmerkingen goedgekeurd wordt. M. Vanderghote. Voor de verschillige aange vraagde grondvergunningen op het stedelijk kerkhof beloopen de te betalen vergoedingen t,en voordeele van den arme tot de gezamenlijke som van 1860 fr. Het schepencollege stelt voor deze alzoo vastgestelde vergoedingen goed te keuren. t Dit voorstel wordt eenparig gestemd. m. Belasting op het openen van straten, van voetpaden, het uitvoeren van aardewerken, enz. Aanvulling. M. Vanderghote. Dit punt betreft de aan vulling der belasting op het openen van straten en voetpaden, die den 10 December laatstleden door den gemeenteraad gestemd werd. Deze be raadslaging werd aan de goedkeuring van den Koning onderworpen en thans krijgen wij ze van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken tyrug met verzoek ze aan te vullen door de bepaling waarbij de belasting voorzien onder artikels 10 en 11 niet toepasselijk is op de eigenaars die den grond noodig voor het rechtmaken der stra ten kosteloos hebben afgestaan. Dit is dus een wijziging in de proceduur van onteigening. Hét schepencollege stelt voor deze verandering te doen en artikel 11 der taksverordening weer pp te nemen. Al de aanwezige raadsleden stemmen ja. M. Vanderghote. Een andere opmerking die door het Ministerie van Binnenlandsche Zakgh gemaakt werd, is dat er in de beraadslaging ,zop moeten voorzien worden dat de toelagen van Staat en Provincie zullen afgetrokken wore}en van de kosten voor uitvoering der riolen. Dit is maar redelijk ook en het schepencollege stelt voor dit in artikel 39bis der verordening te voor zien. Ook die aanvulling wordt zonder opmerkingen' goedgekeurd. IV. Openbare Onderstand Verwisseling van grond. M. Vanderghote. De Commissie van Open baren Onderstand heeft in zitting van 19 Maait 1935 besloten de noodige machtiging te vragen om 23 a. 85 ca. land gelegen te Boesinghe sectigJ8 deelen van nummers 656g en 658, te mogen ver wisselen tegen 23 a. 85 ca. land, gelegen te Boe singhe sectie B nummer 057d en deel van nr 659, toebehoorende aan De Backer Gérard te Boesip- ghe. In de beraadslaging, door den Openbaren Onderstand genomen, worden o. m. als beweeg redenen aangehaald dat beide perceelen laijd van gelijke oppervlakte, hoedanigheid en waarde zijn, dat die verwisseling de eigendommen zpl verbeteren en dat er tijdens het onderzoek van commodo en incommodo geen bezwaren werd&n ingediend. De kosten dezer verwisseling zullen door beide partijen, elk voor de helft, gedragen- worden. Het schepencollege stelt voor hierop een gunstig advies uit te brengen. Eenparige instemming. V. Openbare Onderstand Eigendommen Openbare verpachting bij schriftelijk aanbod Lastenkohier. M. Vanderghote. In hare zitting van 26 Februari 1935 heeft de Commissie van Open baren Onderstand besloten aan de hoogere over heid de toelating te vragen om een nieuwen pachtprijs te mogen vaststellen voor de eigen dommen waarvan de pacht eindigt met 1" Octo ber 1935 of waarvoor wettelijke aanzegging ge daan werd. Daar het echter moeilijk is nu reedsf den nieuwen pachtprijs te bepalen en deze alleen in den loop van den zomer zal kunnen vastge steld worden, zal de verpachting der eigendom men, waarvan de lijst bij den bundel gevoegd bij schriftelijk aanbod geschieden. Het schepen college stelt voor hierop een gunstig advies u}t te brengen. De Heer Verbeke is ondertusschen de raads zaal binnen gekomen. M. Lemahieu. Ik zal aan de bespreking, zóo er een plaats heeft, geen deelnemen en zal dit

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3