12de HRNDELSFOOR 12me Foire Commerciale STAD Y D EJR VI Li Li E.D' .P 2 Da Strijd tegen da Woekerprijzen Nationale Militie - Bericht Stad Yper - Bericht Stad Yper - Bericht Ville d'Ypres - Avis Aan de Vuurkruisers van Yper en Omliggende Van Witten - Donderdag 18 April tot 2" Paaschdag 22 April 1935 Vereerd met het bezoek van den Weled. Heer BAELS Gouverneur van West - Vlaanderen. Prachtige TOMBOLA Kers aangeboden. Du Jeudi-Saint 18 Avril au Lundi de P&ques 22 Avril 1935 Honorée de la visite de Monsieur A Êi L. S Gouverneur de la Flandre Occidentale. Superbe TOMBOLA en rijk de massa is ontmoedigd, teleurgesteld, walgt van de politiek, wordt band- en teugelloos, staat op een kruispuntorde of wanorde, rust of omwenteling, kijkt verlangend uit naar wie redding brengt, 't is eender wie, 't is eender wat!... Zoover zijn we gekomen!,.. Zoo dit ministerie faalt, wat dan Korpora- tieve Staat diktatuur kommunisme Alles is mogelijk Men bedenke dat men niet roekeloos met het vertrouwen mag blijven spe len en al wat eerlijk is voor den aap houden, of de wildste buitensporigheden kunnen ook hier, in ons aartsvaderlijk België plaats grijpen, want een bevolking tot het uiterste gedreven door bedrog, wanbeheer, berooving is tot alles in staat. Waarheen Al wie bezadigd en redelijk is verwerpt het kommunisme. Het was de oorlogskreet der verdrukten ten tijde van Luther, bij de opstanden van Spartacus, Bagaudes, Pastoureaux en Jacques't was de hersenschim van sommige groote geesten, zooals Plato in zijn RepubliekThomas Morus in zijn Utopia1516. Campanella in zijn Cité du Soleil1620, Fénélon in Salentevan Telemacus. Het is de toepassing van het woord van J.J. RousseauVergeet nimmer dat de vruchten allen toebehooren en de aarde aan niemand en van het princiep: «Aan ieder volgens zijn noodwendigheden van ieder volgens zijn krach ten Nooit kan het zuiver kommunisme gedijen. Zie maar-naar Rusland. Het verkracht de recht vaardigheid en miskent de edelste instinkten van den mensch. De rechtvaardigheid zegtIeder het zijne en aan ieder volgens zijn werkenHet kommu nisme houdt daar geen rekenschap van. De naar stige man is de dupe van den vadsige, die hem uitbuit. De veerkracht van 't menschelijk handelen is altijd het eigenbelang't kommunisme wil daar niet van tenzij in een gevalden mensch tot luiheid en gulzigheid brengen. Het kommunisme, zegt de socialist Proudhon, is de afkeer van het werk, de verveling van het leven, het uitschakelen van ieder gedacht, de bevestiging van den niet. Wij willen ook niet van de leer van den Rus- sischen omwentelaar Bakounine, vader van het nihilisme die door troebelwatervisschers in deze onrustige dagen verkondigd wordt onder den kreetWeg met den Staat De Belg, de werkman, zoo schreeuwen ze, is be stolen, verpletterd, tot de ellende gedoemd door al de instellingen, die voor zending hebben zijn geluk te verzekeren, zooals Staat, koningdom, godsdienst, leger, eigendom, familie. De mensch zal maar gelukkig en vrij zijn wanneer van de huidige maatschappij geen steen meer op elkan der blijft. Men moest alles vernietigen Nihil nietsdat is het doel, dat is de redding. Hoe ongelooflijk het schijnt, toch is het waar, dat bij velen onzer gefopte boeren en bedrogen kleine spaarders, die woorden in den mond lig gen. Dat Brussel wake en beve NihilNiets maar welke nieuwe inrichting moet er dan komen Uit het volk,zegt Ba kounine zal spontaan die sociale vorm oprij zen die past bij de vrijgemaakte menschheid Indien men zooals de anarchisten den Staat wil wegcijferen, indien men gelijk Roussëau de menschheid wil terugbrengen tot het oerwoud, dan komt men terug tot de vóórhistorische wil dernis, waar bij gebrek van alle recht en gezag, het geweld zegeviert en de sterke den zwakke verslindt gelijk de dieren doen, gelijk we de Bolchevisten zagen doen. Wij willen ook niets van een kollektivischen Staat die aan de maatschappij grond, mijnen, ijzerwegen, fabrieken, alles geeft. Wie zal de eigenaar wezen van die voortbrengingsmidde- len De Staat, de gemeente, het syndicaat Het systeem weet het zelf niet. M. Louis Blanc in zijn Organisation du Travaildat alle nijverheid door den Staat worde uitgeoefend. Daaruit volgt noodzakelijk dat iedereen zou ambtenaar zijn en dat de gansche maatschappij gedrild zou we zen als het leger. De werkman, die niet werkt, wordt nu wegge zonden, maar als al de nijverheden in Staats- handen zijn, kan zulks niet meer men zou hem dan naar het gevang moeten zenden. In plaats van voortbrengende bedrijvigheid en van initia tief zou men enkel slaafsche gehoorzaamheid en dwang ontmoeten. De nijverheid kan slechts vooruitgang boeken, zoo ieder ondernemer zich inspant om goedkoop te fabrikeeren en veel te verkoopen om veel te winnen. Maar wie zal er belang bij hebben de fabrikatiemethoden te verbeteren indien ieder een een wedde trekt en over denzelfden kam geschoren wordt Het einde van allen vooruitgang en een alge meen despotisme, dat al de daden van het eko- nomisch leven regelt, dat zou het lot wezen van den kollektieven Staat. Neen, in de huidige omstandigheden vooral, voor het algemeen welzijn en uit liefde voor het vaderland, moet men afzien, niettegenstaande wrok, verbittering, wanhoop, vertwijfeling, van alle uiterste maatregelendat is omwenteling, anarchie, kommunisme en kollektieven Staat. Men moet durven eindigen en afbreken met die futtelooze parlementen, die niets uitrichten. Hebben de herhaalde volmachten hun nutteloos heid niet herkend, waarom betaalt men nog zul ke luxeinstelïingen Men moet durven eindigen en afbreken met alle partijpolitiek en partijministeries, geboren uit kliekjes en groepjes egoïsten. Men moet willens nillens en met koenen durf overgaan tot een waar nationaal ministerie los van partijen, politiek, finantie, banken, boven het alledaagsch gedoe en loensch gekonkelen kel behept met den zucht en den wil het land te dienen en de ekonomie der maatschappij alleen te verdedigen, m.a.w. de moreele, de verstande lijke en de stoffelijke belangen der bevolking dcor dik en dun beschermen en verdedigen. De Regeering van Zeeland steekt van wal met storm aan de branding. Waarheen RaadselIs het zulke regeering door iedereen gewenscht Het is te hopen, doch te vreezen Zal ze lukken Het is te hopen. Zoo niet dan mogen we ons op nog meer onverkwikkelijke toestanden berei den. God verhoede het. M. HETT. In den loop dezer laatste dagen, tengevolge der ongewone aankoopen die gedaan werden, hebben alle handelaars uitstekende zaken ge maakt. In 't vooruitzicht der stijging, die te vree zen is, hebben sommigen gemeend van nu reeds de aanstaande verhoogde prijzen te mogen toe passen, om alzoo hunne winsten op buitenge wone wijze te vergrooten. Dat ze echter wel oppassen, want de rijkswacht en de politie heb ben het bevel ontvangen er streng op te waken en de overdreven verhooging der prijzen te be letten. Te dier gelegenheid weze er ook herinnerd aan de handelaars in eetwaren, kleederen, ver- l.ichtings- en verwarmingsartikelen, enz., in een woord aan alle verkoopers van artikelen van eerste noodwendigheid dat zij, ingevolge het nog steeds van kracht zijnde Koninklijk Besluit van 18 October 1923, verplicht zijn op klare en duidelijke wijze, zoo binnen den winkel als in de uitstalramen die op straat uitgeven, de prijslijst te hangen. Op deze verplichting zal eveneens streng gewaakt worden. De Belgen geboren in 1919, die den 15" April 1935 geen bericht mochten ontvangen hebben van hunne inschrijving in de wervingsreserve, moeten zich vóór den 30" April 1935 tot het be stuur der gemeente wenden, waar zij op 1" Maart 1935 in de bevolkingsregisters ingeschreven waren. Er wordt ter kennis gebracht der Burgerlijke oorlogsinvaliden dat op 22 Februari eene Be sluitwet is verschenen die aan de Burgerlijke oorlogsinvaliden en Weduwen het recht toekent eene nieuwe aanvraag in te dienen voor de kin deren, geboren na het schadelijk feit, en voor dewelke men op heden geen kindertoelage trekt. Alwie in het geval verkeert mag zich, koste loos en zonder eenige verplichting, wenden tot den zetel van het Verbond, gevestigd ter herberg De Drie KoningenGroote Markt, eiken 2° Zondag der maand van 10 tot 12 uur. Het College van Burgemeester en Schepenen der Stad YPER maakt kenbaar dat er op Vrijdag 26 April aanstaande, te 14 u. 30, ten Stadhuize van Yper, zal overgegaan worden tot de open bare verpachting der standplaatsen ter foor van 3 Oogst tot 15 Oogst 1935, genaamd TUINDAG». De betaling moet geschieden den dag der aan besteding. De Secretaris, De Burgemeester en Schepenen, G. Versailles. J. Vanderghote. Le Collége des Bourgmestre et Echevins de la Ville d'YPRES fait connaitre qu'il sera procédé, le Vendredi 26 Avril prochain, a 14 h. 30, en l'Hótel de Ville d'YPRES, a l'adjudication pu- blique des emplacements a la foire du 3 Aoüt au 15 Aoüt 1935, dite TUINDAG Le droit d'emplacement devra être payé le jour de l'adjudication. Le Secrétaire, Les Bourgmestre et Echevins, G. Versailles. J. Vanderghote. Het voorloopig Bestuur der Vuurkruisen van Yper en omliggende heeft het genoegen aan de makkers kenbaar te maken, dat de Heer Van Thorenburg, Prokureur des Konings, van Yper, vuurkruiser en invalied, hun de groote eer aan gedaan heeft, het Eere-Voorzitterschap te aan vaarden. In name van al de Vuurkruisers sturen wij hem onzen besten dank toe. Wij herinneren dat de inschrijvingen opge nomen en de lidkaarten afgeleverd worden 1° lederen Zondag, van 10 tot 11 ure 1/2, door het bestuur, in het voorloopig lokaal, bij Evariste Baete, Hotel Continental, Statieplaats, Yper. 2° Alle dagen bij den vuurkruiser Théo De- keersmaeker, Café Théo, Meenenstraat, 6, Yper. Alle inlichtingen zullen er te bekomen zijn. Onze afdeeling gaat immers goed vooruit en telt reeds een honderdtal leden. Eene vergadering zal binnen kort aangekon digd worden. Het Voorloopig Bestuur. ingericht in de gebouwen der Lakenhalle en der Staats Middelbare School, Mondstraat met de ondersteuning der Stad Yper en de medewerking der Ypersche Nijverheidsschool der Regie van Telegraaf en Telefoon en der Ypersche Fotoclub. n i v a m n a i a kosteloos aan de bezoe» Op Zondag en Maandag van Paschen CONCERTEN op de Groote Markt en de R. Colaert Plaats. organiséa dans les Fa iments de la Halle aux Draps et de l'Ecole Moyenne de l'Etat, Rue de la -touche avec l'appui de la Ville d'Ypres et le concours de l'Ecole Industriello d'Ypres de la Régie des Télégraphes et Telephones et du Photoclub d'Ypres Le Dimanche et le Lundi de Paques CONCERTS iur la Graid'Plsce et la Place René Colaert.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2