Maison Marguerite1 Een Zegedag voor 't Willemsfonds te leper Vereenigde Hofbouwliefhebbers Midden de grootste belangstelling van een uit gelezen publiek van muziekkenners en overtuig de voormannen in de letterkunde, ontvouwde zich Zondag laatst, te 3 uur, met brio en gezag, het prachtig programma van ons feest. Vooraanstaande personen van onze stad had den er aan gehouden deze merkwaardige presta tie bij te wonen. Daar de groote pers een foto wilde van onze groep werd het feest ingezet met 't Willems- Fondslied. Zuiver klonken de strophen ais solo voor meisjesstem. Het machtig refrein bonsde als een zegekreet over de verrukte toehoorders. Profi ciat aan heer De Cadt voor zijn zeer flinke or kestratie Onze leider speelde vervolgens, met zijn ge kende maitrise, uit het repertorium van De Bussy, de Fransche baanbreker der nieuwe mu ziek. Bij elk optreden van dezen jeugdigen kun stenaar vinden we nieuwe oorzaak tot bewonde ring. Onze afdeeling heeft de hulp mogen genieten van een sterke persoonlijkheid, baryton A. De Grijze, van Kortrijk. Hij zong Mijn hart is vol verlangen van BenoitSeptemberdag van De Boeck Ewig is so lang van K. Mest dag beiden leerlingen van onzen Benoit. Zijn prachtstem moduleert klanken en zinnen met een rondheid en een volheid die doordringen in 't diepste der gemoederen. Heeren Oreel en Liefooghe speelden een duo voor fluit en saxophone. Hun zeer ontwikkelde handigheid is aan te stippen. De toondichter van 't stuk, Heer Van Elslande, in de zaal aanwezig, werd warm toegejuicht. Heer Leclercq vertolkte met brio Carnaval de Venise 'n Jonge kracht die belooft. Een speciale melding verdient Mej. Battheu, ""n zeer bekwame begeleidster op klavier. Heer Victor Legley is 'n jonge artist, bezield met een beheerschte geestdrift. Hij heeft het aangedurfd de meest moderne gewrochten Stan Galestan en Apassionato van J. Jongen uit te voeren. Zijn prestatie was een gedurige wor steling tegen de meest mogelijke technische moeilijkheden. Zijn spel bleef zuiver, klassiek, edel en geschraagd door warm gevoel. Mej. Sauvage heeft zich met groote bezieling van hare taak gekweten. Haar geoefende handen gleden met technische zekerheid over den vleu gel. Verrassende en veel belovende optrede. Geestdriftig werd Mej. Sauvage toegejuicht toen ze met bloemen werd bedacht. Al de opgetreden musici werden eveneens warm toegejuicht. De Heer Voorzitter had een woord van dank voor ieder der gewaardeerde kunstenaren, waar van het meerendeel het voetlicht trotseerden onder de gemoedelijke bescherming van onze afdeeling. Hij begroette in hen een schaar kun stenaars die in broederlijk verkeer leven en aan 't kunstminnend leper nog veel genoegen zullen geven. Hij wees op den schitterenden invloed van onze stedelijke muziekschool. Spreker gaf daarna een levensbeschrijving van Benoit en schetste zijn werkzaamheid in Duitsch- land, Frankrijk en Vlaanderen. Hij ontleedde de Rubenscantate. Benoit heeft recht op onze -erkentelijke gevoelens om de heropbeuring van 't Vlaamsche lied, als hernieuwer der muziek kunst in Europa. Hij leerde ons volk zingen en kleurde het onderbewust leven van onze naar lichthalzende massa. Benoit beziele onze jeugd tot heil van de menschheid en de natie En nu de uitvoering van 't koor. Met ongewone belangstelling volgden de toe hoorders de eerste maatslagen van onzen uiterst sympathieken en zeer bekwamen leider, J. De -Cadt. Op hem immers rustte de grootste verant woordelijkheid van dezen dag. Verschillende ma len hebben we zijn directie nagegaan. In schijn ijskoud, animeert hij de verschillende groepen en houdt ze in de hand. De ontzaglijke golven van Benoit's muziek, meesterlijk vertolkt door de geschoolde afdeelingen, dreunen of weerklin ken door de zaal. De snaar- en koperinstrumen ten, met jachthoorn en schetterende trompetten, doen wonderen. Grootsch, harmonisch ontrollen de motieven, gedragen door overtuigd gevoel en meesterlijk spel, in massale klankzuilen over de menigte. Overtuigde Vlamingen, beproefde letterkun digen zijn als verstomd, pinken een traan van ontroering weg of kijken elkander beteekenisvol in de oogen. M. Braekman zit als verplet. De toehoorders volgen hijgend de steeds opeenvol gende zangen en wederzangen, de schetterende tusschenvallen van een puike orkestratie, be- heerscht en toch breed en architectonisch ge spierd. Wie heeft een dusdanig korps van uitge lezen zangers, van bewuste kunstenaren kunnen vereenigen Gehoor, wetenschappelijke techniek alles is hier bevredigd en gestreeld. Dat is een gebeurtenis die we nog maar enkele malen in ons leven mochten genieten. Al onze gewaarwor dingen ontleden is onmogelijk. Er ligt iets won derbaar zoets in deze genietingen, omdat het geldt een ontwakende meesterschap waarvan onze stad nog genieten zal en moet. De aanhef der zustersteden, van Antwerpen, Europa en Amerika dreunt op de gevleugelde golven, zacht streelend of statig plechtig, door 't ruim. In Den lof der Oudheid kampen zware man nenstemmen met de soprani van verrukkelijke PETER BENOIT meisjesstemmen. Kalm en trotsch als een mach tige stroom bruisend door breede velden, doet hij aan. De ontroering wordt ieder te machtig wanneer de Lofzang aan Vlaanderen en het bewonde renswaardig Beiaardlied aangeheven worden. Hierin zijn wonderen van technische vaardigheid en zijn de reinste bronnen van inspiratie en melodie voorhanden. Uitgevoerd door dit uitge lezen koor en wonderbaar orkest groeit de ver tolking, naar 't advies van verscheidene meesters in 't publiek aanwezig, tot 'n prestatie van aller grootst belang en tot een ware muzikale betee- kenis. Als verslagen en innig ontroerd dreunt hand geklap oneindig door de zaal. Uitgeput door in gehouden emotie stapt de leider van de trede. Is hij bewust van 't grootsche dat door zijn be zieling is gebeurd Omtrent een halve uur hield hij de bomvolle zaal in de meest volle spanning en verrukking. De Heer Voorzitter, ontroerd, bracht hem de erkentelijke hulde van de toehoorders. Hij sloeg hem, in een gloed van geestdrift, tot ridder in het edel korps der Vlaamsche muziekleiders en werd volstemmig beaamd door de zaal. In hem stelt het W. F. zijn hoogste hoop en groot ste verwachting. Hij dankte de talrijke kunstenaren die hun gewaardeerde hulp hadden verleend aan den zegedag, de talrijke ontwikkelde zangers en zan geressen die gedurende maanden met een vol ledige opoffering hun vrijen tijd voor deze pres tatie veil hadden. 't Willems-Fonds, nederige maatschappij, die op 't oog heeft de verspreiding van kuituur waarden, smaakt heden de meest edele genoe gens haar voorzitter is totaal onbekwaam zijn erkentelijkheid naar behooren uit te drukken. Met zulk een keurkorps zou hij de meest weer barstige tegenstrevers van onzen kuituurkamp tot goede gevoelens kunnen plooien, de meest harteloozen tot vermurwen. De heer Voorzitter had nog een woord van warmen dank voor Mej. Verkack Irène, die met zooveel talent als bescheidenheid de leiding der Damesafdeelingen op zich heeft genomen. Deze zeer edele gevoelens strekken deze zorgvuldige en bekwame leerares tot eer. De heer Braekman der afdeeling van Brugge sprak zijn bewondering uit en verklaarde bont- weg dat een dergelijke prestatie te Brugge vol komen onmogelijk is. Deze eenige kunstprestatie gebeurde op 31 Maart 1935. Zij zal bij de Willems-Fonders en in onze stad een onuitwischbare herinnering nalaten. Wij mochten verscheidene geestdriftige brie ven met gelukwenschen ontvangen. Met dit feest komt onze afdeeling te staan in 't middelpunt van de belangstelling der kunstminnende ge meenschap. Heil haar Een schoone toekomst gaat ze te gemoet. Ze zal haar zege zonder overschatting doch waardig weten te dragen. Ons volgende feest, dat we gratis aanbieden MAATSCHAPPIJ Landbouw, Bijen, Neerhof van het Arrondissement Yper. Gesticht in 1894 Lokaal Drie Koningen Groote Markt. Verslag der Algemeene Vergadering van 10 Maart 1935. De algemeene vergadering wordt te 15 uur, onder het Voorzitterschap van Mijnheer Vanbe- selaere, Voorzitter, geopend. De schrijver geeft lezing van het verslag van 3 Februari 1. 1. Dit verslag wordt met algemeene stemmen aange nomen. De heer voorzitter meldt aan de leden dat er, na de voordracht, zal overgegaan worden tot de stemming voor de vernieuwing van de helft der bestuursleden, en geeft dan ook kennis van eenige briefwisselingen, aangaande de werking der maatschappij. Mijnheer Jules Sinaeve, ondervoorzitter, geeft ons een voordracht nopens het kweeken der framboos, der stekelbeziën, der trosbeziën. Spre ker duidt de manier van planten aan, de manier van ze te leiden, alsook de beste soorten waar van de vruchten in den handel en de keuken goed te pas komen. Verder wordt er overgegaan tot de stemming, die den volgenden uitslag leverdeworden ge kozen Heer Sinaeve, ondervoorzitter heer Ver- savel André, secretarisheer Lamps, heer Van- acker, heer Verwarde Camiel, heer Cardoen, bestuursleden. De heer Voorzitter bedankt, namens de geko zene bestuursleden, de leden voor het vertrou wen dat zij in hem stellen, en drukt den wensch uit dat elk lid het mogelijke zal willen doen voor den vooruitgang onzer maatschappij, tot welzijn van eenieder. Zeven nieuwe leden worden voorgesteld M. Georges Garein, Yper, vg. door Théo Dekeersch- maker M. Jules Vandeputte, Zillebeke, vg. door M. LampsM. Jéróme Soenen, vg. door M. Van- beselaere; M. F. Braem, Yper, vg. door M. Beyens; M. Jules Woussen, vg. door M. Buseyne F.M. Vandenbroucke August, Wytschaete, vg. door M. Debois Charles, en M. Verstraete Jules, Yper, vg. door M. Dekeerschmaker. Deze zeven nieuwe leden worden met alge meene stemmen aanvaard. Worden aangeduid als juryleden: Heer Sinaeve Jules, Heer Maurice Dejonghe, Heer Théo De keerschmaker en M. Lamps, secretaris. Deze heeren overhandigen vervolgens den uitslag hun ner werkingM. Pieters behaalt 3 p.M. Van- beselaere 3 p.M. Buseyne 2 p.M. Lecluse 2 p. M. Verwarde C. 2 p. en M. Verwarde Henri 2 p. De tombola, geschonken door M. Vanbeselaere en M. Sinaeve J., wordt vervolgens onder de tegenwoordige leden verloot. Ten slotte geeft de heer voorzitter kennis aan de leden dat toekomende maand een Staatsvoor- dracht door den heer Demuynck zal gegeven worden, en hij wakkert de leden aan hun vrien den en kennissen uit te noodigen om deze belang rijke voordracht bij te wonen. Deze voordracht zal handelen over de fruitboomteelt. Mijnheer Vanbeselaere bedankt de leden voor hunne tegenwoordigheid en de algemeene ver gadering wordt te 17 uur gesloten. Op Zondag 7 April 1935, om 15 uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1. Verslag der algemeene vergadering van 10 Maart 1. 1. 2. Mededeelingen. 3. Voordracht gegeven door Mijnheer De muynck, Staatsvoordrachtgever, over fruitboom teelt. 4. Aanvaarden van nieuwe leden. 5. Beoordeeling der aanbrengsten. 6. Prijsloterij. De Schrijver, De Voorzitter, Versavel André. Vanbeselaere Victor. M O D E N, zal overgebracht worden naar de Dixmudestraat, 14, te Yper, waar met Witten Donderdag zal tentoongesteld worden. aan onze getrouwe bevolking, zal plaats hebben 28 April, te 3 uur, in Concordia Het begrijpt een tooneelstuk en een zeer belangrijke voor dracht van Dr Deruelle, met lichtbeelden over Rubens. Zeer aanbevolen. Wordt Lid van 't W. F., deze cultureele maat schappij bij uitstek.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5