-MET YPERSCHE- L,A RÉQIOIN D'YPF Zondagrnst - Repos dominical Wekelijksch Overzicht ZIELMISSEN 16' Jaargang, Nr 2 13 April i935 16e Anné9, N° 2 - 13 Avril *985 Bijvoegsel Supplement Palmplechtigheid te Yper De Goede Week in de Kathedraal, Yper L'alleluia de Haendel Kerk der Patera Ongeschoeide Karmelieten Bedankingsn Mejuffer Stephanie PtNTE Jufvrouw Fidelia PETIT De opschudding in ons land verwekt door de onverwachte besluitselen en omwentelende ver anderingen door het nieuw ministerie, onder leiding van den heer Van Zeeland ingevoerd is tot bedaren gekomen. Het dalen van den frank van 14 op 10 centiemen heeft nog al wat inkt doen vloeien, niet alleen in 't binnenland, maar ook in 't buitenland. Men heeft daar veel goeds en ook veel kwaads van verwachten voor- en tegenstanders gingen er al even hevig op los. Maar de omstandigheden waren het land en de politiekers meester. Onze franksterkte was reeds gebroken in 't buitenland als wij nog altijd dachten dat niets hem kon doen wankelen. Welke nu de gevolgen daarvan zullen zijn, is moeilijk te bepalen vooraleer eenige proeven doorstaan zijn. In alle geval heeft de durfkracht, benevens de behendigheid en de kennis van onzen jongen Eersten minister overal diepen indruk gemaakt. Thans moet een verder verloop uitwijzen in hoe verre zijn plan deugdelijk zal zijn. En niet zoodra wijken wij van onze inlandsche gebeurtenissen af of wij moeten de oogen wen den naar belangrijke veranderingen op het in ternationaal plan. Na de reis van den engelschen minister naar Duitschland, waar eigenlijk nie mand het fijne van te weten kwam, en waar er eigenlijk slechts polsingen plaats hadden, komt de beurt aan de vergadering van Stresa. In deze stad krijgen wij de bijeenkomst van de engel- sche ministers Mac Donald en J. Simon, van de fransche ministers Flandin en Laval en van M. MussoliniDaar moet er besproken worden wat er Europa thans te doen staathoe men zal handelen om tot ontwapening te komenof Duitschland weer tot den Volkerenbond terug komt en zoo meer andere hoofdpunten van de internationale onrust die thans heerscht, vooral na de openbare bekentenis der duitsche her wapening en der instelling van zijn legers op den voet van vóór den oorlog. Er zou vanwege Duitschland nog al veel tegenstand zijn op ver- schillige punten het zou ook zijne koloniën te- rugeischen en het Reich wil in geen geval met eene vernederende houding plaats nemen tus- schen de andere natiën. Intusschen heeft men in princiep een akkoord gesloten met Rusland om het verdrag van den Volkerenbond te doen eerbiedigen tegen een gebeurlijken aanvaller. Bij deze overeenkomst zijn er strafmaatregelen voorzien tegen het land dat zulken aanval zou doen of uitlokken. De juiste inhoud van deze nieuwe overeenkomst is niet gekend, maar hij moet niet geheim blijven, want alle natiën worden ter toetreding uitge- noodigd. Men weet echter dat de heer Laval slechts den 23 April naar Rusland gaat. Nochtans heeft Duitschland reeds laten weten dat het wel genegen is bij te treden tot eene algemeene ze kerheidsovereenkomst, als men een uitweg laat tot herziening der na-oorlogsche verdragen, die het Reich nog omknellen. Terwijl Frankrijk handelt met Rusland op politiek gebied, is Duitschland met de Sovjetten tot een handelsovereenkomst overgegaan. En het arme Duitschland dat nooit geld had om zijne schuldeischers te betalen, zal aan Sovjetrusland eene belangrijke leening doen. Met dit geld mag Rusland dan groote bestellingen doen in Duitsch land. Dit zal een nieuwen uitweg geven aan den uitvoer van het Reich en ten goede komen aan zijne nijverheid. En nu zijn aller oogen gericht op de Confe rentie van Stresa. Hoe zal men daar klaarte brengen in al die verwikkelingen, waar de poli tieke belangen soms heel anders handelen dan de handels- of nijverheidsbelangen waar twee of meer landen vrienden zijn op 't eene gebied en vijanden op 't ander. Dit alles heeft Lord Baldwin, de Engelsche Kabinetsvoorzitter, in een ophefmakende rede doen zeggen dat Europa mag vergeleken worden aan een gekkenhuis. RIK. De Apotheek van I La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station IS ALLEEN OPEN Op Zondag 14 Aptil reste seule ouverte le Dimanche 14 Avril VRAGEN EN AANBIEDINGEN VAN PER SONEEL plaatst men met succes in onze rubriek «KLEINE AANKONDIGINGEN». Zondag aanstaande wordt de verjaring her dacht van den zegevierenden intocht van Jezus in Jerusalem. Onze palmplechtigheid te leper, wordt dan ook opgevat en gevierd als een machtige betooging Christus-Koning ter eere. Voor de palmplech tigheid komen de vier parochies der stad samen. 1. De wijding der palmtakken zal plaats heb ben in St Jacobskerk, om 9 u. Zooals verleden jaar worden de geloovigen vriendelijk verzocht, zooveel mogelijk, een paliptak (buksboom) mee te brengen, zij die er geen hebben, zullen aan de kerkdeur een palmtak krijgen die dan ook, onder de ceremonie gewijd wordt. Op die wijze wordt de uitdeeling der palmen vergemakkelijkt, en alle overrompeling vermeden: alleen de priesters, kerkheeren en misdienaars zullen hun palmtak gaan ontvangen, in het koor, uit de hand van Z. E. H. Deken. 2. Daarop volgt de Palmprocessie, die gaat langs de St Jacobskerk, Groote Markt en Leet. Allen dragen den groenen palmtak en zingen mee o. a. het zegelied Christus vinciten het ge kende lied Hosanna filio David Aan St Maartenskerk gekomen, houden wij voor de gesloten kerkdeur de indrukwekkende statieterwijl het zangkoor Gloria laus zal zingenglorie, lof en eere aan U Christus- Koning. 3. Daarna wordt, om 10 u. de plechtige Hoog mis gezongen in de Kathedraal, met deelname van gansch de geestelijkheid. Onder het zingen van het lang Evangelie, (t. t. z. het verhaal van de Passie van O. Godde- lijken Zaligmaker) houdt iedereen den gewijden palmtak in de hand. We durven rekenen op uw aller tegenwoordig heid, om van onze Palmplechtigheid te maken: een waar volksfeest, een geweldige hulde aan Christus-Koning. Op Palmenzondag Te 10 u. plechtige Hoogmis. 's Namiddags, te 3 u., Sol. Vespers en Lof. Te 4 u. meditatie over het Bitter Lijden van Onzen Heer Jezus-Christus, door Eerw. Heer Socquet, bestuurder der vakschool. Op Witten Donderdag wordt de gedachtenis gevierd van de instelling van het aanbiddelijk H. Sacrament. Te 7 uur plechtige Hoogmis, waaronder al de aanwezigen verzocht worden ter H. Tafel te nadqren. Na de H. Mis, vergezellen de mannen het H. Sacrament met licht, tot aan het Rust- altaar. Te 3 u. ceremonie der voetwassching aan der tien arme lieden. Te 8 u. plechtige avonddienst met Heilig uur. Op Goeden Vrijdag wordt de gedachtenis ge vierd van het Bitter Lijden en de dood van O. L. H. Jezus-Christus. De morgendienst begint te 7 uur. Al de aanwe zigen gelieven het H. Kruis te komen vereeren. 's Namidags te 3 uur, gezamenlijke oefening van den Kruisweg. Op Goeden Zaterdag, (Paaschavond), te 6 J u. Plechtige wijding der Paaschkeers en der Doop- vonte. De H. Mis waaronder algemeene H. Com munie begint rond 8 uur. Van af 8 i u. kan men gewijd water bekomen. Op den Hoogdag van Paschen, HH. Missen te 6 u., 7 u., 8 i u. en 11 i u. Onder de plechtige Hoogmis van 10 u., zal de prachtige Stc Ceciliamis van Ch. Gounod uitge voerd worden, alsook het wereldberoemd Alleluia van Haendel, door het gemengd koor van St-Maartens, onder leiding van den Heer Maurice Baert, kapelmeester. 's Namiddags, te 3 u. Sol. Vespers en Lof, waaronder feestpredikatie over de Verrijzenis des Heeren. On sait que le Messie de Haendel est un des sommets de l'art musical, une oeuvre oil la force d'une foi intense se manifeste en des pages tour a tour profondément émues et hautement écla- tantes, mais toujours inspirées et d'une solidité de facture qui défie le temps». CNest par l'exécution du Messie que le Conser vatoire Royal de Bruges a couronné, il y a un mois, sa 35'' année de grands concerts. L'exécu tion fut de haute qualité, sous la direction de M. Jos. Ryelandt. Un excellent compte-rendu, paru dans la Flan- dre Maritime célèbre en particulier eet hymne prodigieux qu'est l'AUeluia, un éclatement de joie, un élan d'allégresse exaltante qui n'a d'égal, dans la musique, que le Resurrexitde la Hohe Messede Bach. Ici je me rappelle un mot de Gevaert disant, après avoir dirigé cette page-la L'humanité a perdu le sens de la jubilation Rien ne vaut cette page subljme pour traduire l'allégresse pascale. Cet incomparable Alleluia de Haendel, nous aurons le bonheur de l'enten- dre, ici même, a la Cathédrale d'Ypres le jour de Paques, grace a l'excellente maitrise de St- Martin, sous la direction du maitre de chapelle, M. Maurice Baert. A la grand'messe célébrée a 10 h., la maitrise exécutera la célèbre «Messe en l'bonneur de St' Cécile de Gounod a l'offer- toire, l'Alleluia de Haendel. Les fervents de musique religieuse ne manque- ront pas d'y assister. Broederschap van 't Heilig Kind Jezus van Praag Tombola voor de binders op 29 April De kinders zijn dringeid verzocht hu ne Comrr.uniebor s zoohaast mogelijk,met hunnen naam, in 't klooster in te dienen. De familie Pinte bedankt viiendenen ken nissen voor de blijken van genegenheid haar betoond tijdens het afsterven van haar fami lielid en voor hunne tegenwoordigheid op de begra fenis. De kinders en kleinkinders van wijlen Heer en Vrouw Henri Petit D'Heere De kinders en kleinkinders van wijlen Heer en Vrouw Désiré Devos-Petit De kinders en kleinkinders van wijlen Heer en Vrouw Honorê Petit-Decruywenaere De kinders en kleinkinders van wijlen Heer en Vrouw Edouard Verkinder-Petit De familiën Vermeulen, Donck en Cardinael, danken, langs dezen weg, de vrienden en kennissen voor de blijken van genegenheid hen betuigd tijdens het afsterven van en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 14 April, om 8 u., in St- Pieterskerk, tot zielelafenis van Vrouw Louise LOUF Weduwe van Heer Nestor Glissoux Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 14 April, om 8 y. u in de Kapel van het O. L. Vrouw Hospitaal (Gasihuis), tot zielelafenis van Mejuffer Stephanie PINTE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de SOLEMNEELE MIS bti te wonen die zal gelezen worden op Zondag 14 April, om it y« u in St-Maartenskathedraal, tot ziele lafenis van Heer Albert ROMMENS. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 21 April (Paschen), orh 8 V» u in St Jacoiskerk, tot zielelafenis vah Vrouw Pelagie RONDELEZ huisvrouw van Henri Victoor. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMISSEN bij te wonen die zullen gezongen worden op Zondag 21 April (Paschen) in St Niklaaskerken op Maandag 22 April (2e Paaschdag), in de Kerk der EE. Paters Karmelieten, telkens om g u., tot ziele lafenis van Jufvrouw Leontine MOREAU. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Maandag 22 April (2' Paasch dag), om 8 Yi u in St-Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Charles LAMS echtgeroot van Vrouw Jusuaa Fasseel. gi, Dixmudestraat.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 13