Cinema FLORA ,HI DAMES liet Liefdadigheidsfeest der Rijksmiddelbare School Begrafenis ran een Lulling der SladsjorgensschOBl ran Ypsr Vlaamsche Toeristenbond - leper BLOEMENTENTOONSTELLING Er gaat schier geen dag voorbij of we vinden In de dagbladen gansche kolommen met de na men der milde gevers die den oproep van H. M. Koningin Astrid, in een warm gevoel van sociale plichtsvervulling, hebben beantwoord. Het was dan ook maar natuurlijk dat de Heer Minister van Onderwijs voor dit werk van leni ging van een schrijnenden nood, de medewerking en de offervaardigheid van het onderwijzend personeel heeft ingeroepen. De Rijksmiddelbare School heeft in deze aan gelegenheid vele andere onderwijsinrichtingen een voorbeeld gegeven dat haar tot eere strekt, om door het geven van een liefdadigheidsfeest, het Fonds der jonge Vorstin met een gouden steentjete verrijken. Ze heeft meteen bewezen dat in een school waar onder bestuur en personeel de beste ver standhouding heerscht het mogelijk is om in een minimum van tijd een kinderfeest op touw te zetten dat een oprechte kunstprestatie is. Het doet ons dan ook genoegen te melden dat zooveel ofïerwilligheid bij bestuur, personeel en leerlingen door de Iepersche bevolking ten volle naar waarde geschat werdin den stadsschouw burg bleef geen plaatsje onbezet, zoowel op het parterre als op het balkon. Ook het gemeentebestuur (dat aan de inrichters de kosteloosheid der zaal had toegestaan) was vertegenwoordigd. We bemerkten er de Heeren burgemeester Vanderghote, schepen Van der Mersch naast tal van andere autoriteiten die door hun aanwezigheid hun waardeering voor dit gelukkig initiatief kwamen-betuigen, waaron der Heer Arrondissementscommissaris en Me vrouw Clinckemaille, Heer Heyvaert, Heer Ver meulen, Heer en Mevrouw Donck, Heer Inspec teur en Mevrouw Tordeur. Het feest ving aan met een meesterwerkje uit den ouden Vlaamschen liederenschat: Boeren kermis, zoo opgewekt, zoo meeslepend dat hét ons verwondert dat dit lied niet in ruimeren kring verspreid is. Daarop volgde Het lied der Vlaamsche Wan delknapen, tekst van Siska Van Daelen en mu ziek van Karei Candael ook een zang om te ont houden en waarmede onze kereltjes de lucht zul len doen zinderen bij hun zomerwandelingen door onzen heerlijken buiten. De tweede klassertjes brachten een blijde stemming met het liedje Wij Kikkertjes van R. Ghesquière, dat ze door passende gebaren onder lijnden. Het machtig talent van den Heer Gobron is te leper te wel bekend om het hier nogmaals met nadruk te vermelden. De Heer Gobron, die als schilder en musicus een dubbele koord op zijn boog heeft, heeft eens te meer zijn faam beves tigd het Allegro Maestoso, Adagio en Rondo Finale Allegretto van Ch. de Bériot behaalden het geestdriftige applaus dat ze verdienden. Met genoegen zagen we de leerlingen der Mid delbare Afdeeling op het tooneel verschijnen met de thans zoo aan de dagorde komende spreekkoren. De romantische weemoed van Al fred de Vigny komt zoo goed tot zijn recht wan neer het meesterlijke gedicht Le Cor door een groep van 25 leerlingen voorgedragen wordt en daarbij begeleid wordt door de aangepaste mu ziek van Flégier. Het was voor de zaal een-ge noegen voor zinnen en geest. Ook de zoo gevierde Peter Benoit kwam aan de beurt en Mej. Milleville die op den vleugel de 3° Fantasie speelde werd warm en hartelijk toe gejuicht. De leerlingen der 4° Voorbereidende zongen De Smid van A. De Boeck hamerslag en aam beeld zorgden voor kleur en ondersteunden krachtig het rhythme De Heer Hanoulle had ervoor gezorgd dat de folkloristische noot niet ontbrak. Wie kent er de oude Waalsche liederen Bran Liégeois en Le Doudou niet dat de Luikenaars en cTe Mon- tois zoo graag herhalen De Heer Hanoulle die pas sedert enkele maanden als leeraar in de mu ziek gehecht is aan de Rijksmiddelbare School heeft bewezen dat hij met een even vaste hand een koor leidt als hij zelf met meesterlijke hand op het klavier speelt. De derde klasse kwam aan de beurt met Trein tje Spelen, zang en tooneel. En ze deden 't zoo goed dat ze door een enthousiaste zaal werden teruggeroepen. Het was een goede gedachte het roerende ge dicht Ik sluit de Blinden van mijn Hart opnieuw voor te dragen. In dit feest ten voordeele van de zwoegers die rusten omdat ze moeten kwam dit poema toch zoo te gelegener tijdSchrijver ervan is een oud-leerling van de Middelbare School: een nederige jongen die echter een be lofte is voor de toekomst. Het lied van Saïdjah van Multatuli brengt eenzelfden weemoedigen klank. Daar blijft een nagalm van deze Oostersche poëzie in de ziel hangen wanneer het Ik weet niet waar ik ster ven zal... reeds lang verklonken is. Het is niet de eerste maal dat de leerlingen der Rijksmiddelbare School het Iepersch publiek op een spreekkoor vergasten en te oordeelen naar het succes dat ze telkens oogsten, vallen de spreekkoren erg in den smaak der Ieperlingen, iets wat overigens pleit voor hun kunstgevoel. Een ander oud-leerling der Middelbare School is de heer Legley. Deze jonge kunstenaar wijst het goedkoope succes af en zijn voorkeur gaat naar zware, ge- degene brokken. Nocturne van E. Werner en Pa vane pour une Infante Défunte van M. Ravel getuigden weer van die voorliefde. De Rijksmid delbare School en de Stedelijke Muziekschool gaan terecht fier op deze jonge kracht en ook heel de zaal bracht hem en Jufvrouw Milleville die hem op den vleugel begeleidde een hartelijk en welverdiend applaus. Een turnoefening is altijd een welgekomen nummer bijzonder wanneer ze geleid wordt door den heer Tamborijn die zijn turners in de han den heeft en zorgt dat de lichamelijke opvoeding niet ten achter blijft bij de ontwikkeling van den geest. Het publiek voelde instinctmatig dat, onder een snijdig commando, een perfecte uit voering een som geestelijke en lichamelijke in spanning vergt. Na iedere uitvoering knetterde het handgeklap door de zaal De jonge Heer M. Ossieur speelde een viertal stukkea voor hoboLe Berger, Simple Aveu, Sérénade en Les Millions d'Arlequin. Ook in hem vinden we een oud-leerling terug die te Gent, waar hij zijn studiën voortzet, den Ieperschen naam en de faam van zijn eerste school hoog houdt. Als laatste nummer volgde een hulde aan onze Koningin, opgevat als apotheose en waarbij dan tevens een gelegenheidsgedicht door de meisjes werd voorgedragen. Het was het passend slot van een feest dat aan het vorstelijk initiatief te dan ken is. En nu we terugblikken op dat feest dat in alle opzichten zoo goed slaagde mogen onze geluk- wenschen niet ontbreken voor den Heer Bestuur der wien het ineensteken van zulk programma en het beloopen en beredderen van de voorstel ling zeker veel moeite zullen gekost hebben. Ook het onderwijzend personeel dat in zoo'n korten tijd deze prachtnummers voorbereidde, (naar men ons verzekerde meestal in hun vrije uurtjes), dient hartelijk te worden gefeliciteerd. Het is aan hun toewijding en hun eendrachtig samenwerken te danken dat onze officieele on derwijsinstelling een vroeger nooit bereikten bloei kent en een faam verworven heeft die sedert lang de grenzen onzer provincie heeft overschreden. Het feest van Zondag laatst heeft eens te meer een sprekend getuigenis afgelegd van dien bloei en die faam het was de proef op de somEn een beter brevet heeft de Rijksmiddelbare school niet noodig. De zuivere opbrengst van het feest bedraagt omtrent 2.400 fr. Deze som zal door het school- comiteit omgezet worden in kleedingstukken en voedingstoffen, die hier te leper zullen aange kocht worden. SEDERT VRIJDAG 12 APRIL Drie groote kampioenen iri een film MAX BAER, CARNERA, JACK DEMPSEY met MIKNA LOY. UM COEUR DEUX POItïCS) MYRNAIOY RtAUSé PAK: W.8.VAH DYKE 'SSSÈ Deze film, die beleefd werd, is waarlijk eenig in zijn aard en geeft u een overzicht van het pri vaat leven der groote wereldkampioenen. Max Baer treedt er in op als een buitengewone speler. Kinderen niet toegelaten Dinsdag morgen hebben de leerlingen der Stadsjongensschool een hunner schoolmakkertjes, den jeugdigen Omer De Muyt, die, te Yper ge boren den 9 September 1922, er, na een pijnlijke en slepende ziekte, den 6J dezer maand aan de liefde zijner ouders onthikt werd, ten grave ge leid. Zelden zag men hier treuriger rouwplechtig- heid, doch zelden ook zag men zulke innige, zulke diepgevoelde deelneming. Mochten deze zoo talrijke en oprechte blijken van genegen heid voor de zwaar beproefde ouders, Heer en Vrouw Alexander De Muyt-Gekiere, een balsem wezen voor hun diepe smart en een vertroosting in den wreeden slag die hen zoo pijnlijk komt te treffen. Benevens de leerlingen der Stadsjongensschool,» vergezeld van de Heeren Bestuurder en Leeraars, en de leerlingen eener klas der St Jozefs school van de Kalfvaart, verdrong zich een overgroots menigte vrienden en kennissen in de St Jacobs- kerk, waar de plechtige lijkdienst om 8 u. 30, 's morgens plaats had. De lange rij geloovigerv en schoolkinderen, die ter offerande gingen, was, waarlijk indrukwekkend. In den lijkstoet stapten de leerlingen der Stads jongensschool bezijdens de lijkkoets, die doör de familie en een groote menigte gevolgd werd: Voorop werden talrijke kronen gedregen, waar onder deze aangeboden door de schoolmakkertjes en de geburen bijzonder opgemerkt werden. Op het kerkhof werd, na den laatsten zegen met het Kruis, bij het te vroeg geopende graf, door een leerling der Stadsjongensschool, met klare en duidelijke stem, de volgende lijkrede gelezen, die velen der omstaanders tot tranen toe bewoog. Liefste Makker, Achtbare Familie, Waarde Heeren, Verkleefde Schoolmakkers, «In naam van mijn medeleerlingen kom ik: blijk van genegenheid en dankbaarheid geven aan onzen geliefden schoolmakker Omer Dé- Muyt. Ach, we zagen hem allen zoo gaarne. Hoe waren we bedroefd, als we vernamen dat hij ziek werd. We baden veel opdat hij zou genezen. Iflaar zie, God heeft dien lieven jongen tot zich geroepen in zijn schoonen Hemel, om hem dë Eeuwige Rust te verleenen. T In droeven stoet hebben wij hier zijn stof felijk overblijfsel ter rust gebracht. i) We kunnen haast onze zinnen niet'gelooven, en toch, hij is hetHij is afgestorven. Hem zien en hem spreken, dit kunnen wij niet meer, doch hem gedenken, hem beminnen zullen we ons leven lang doen, want zijn beelte nis staat te diep in onze ziel, de liefde voor hem' staat diep in ons hart. ,i Herdenken!... Wij kunnen niet zeggen, wat, er in ons omging bij 't vernemen van het droevig nieuws, en toen we daar, in onze klas, zijn ledige' plaats bezagen ons docht, hem daar nog te zien zitten, die verstandige, begaafde en brave jongen,' Hoe stipt gehoorzaamde hij zijn meesters. Nooit moest hij gestraft worden. Hoe aandachtig luisterde hij naar de lessen. Altijd beleefd, op' straat zoowel als in de school. Hij was openhar-1 tig, gedienstig en verduldig zonder weerga. In de school kende hij niets dan vrienden. Altijd en overal deed hij zijn best, tot groote voldoening' van zijn ouders en zijn meesters. Door dit overtuigd goed gedrag, wist hij met" ons aangenaam om te gaan en ons te stichten. Als hij bij ons was, sprak hij het liefst over zijn teergeliefde ouders en over zijn jong1 zustertje. Ja, Omer geleek een engel. Hij was mis-, schien te goed om hier nog langer te blijven.' Omer is maar gestorven op aarde om te verhui zen naar den Hemel. Denk dikwijls aan ons. Beste Vriend, zie toch op ons neer. Vraag voor ons dat we Uw goede voorbeelden zouden mogen navolgen. En zeker zullen U niet vergeten in hun gebeden Uw diepbedroefde schoolmakkers. De speciale trein naar de bloemententoonstel ling van Rumbeke, op Paaschmaandag 22 April e.k. loopt zeker en daarom verwachten wij zoo vroeg mogelijk de inschrijvingen. De deelnemingsprijs (trein ingang) bedraagt slechts 13 fr. Niet-leden betalen 15 fr. De vele leden zullen zeker van deze gelegenheid gebruik maken om een aangenamen dag door te brengen en hunne vrienden aansporen om met hen mee tg! gaan. De inschrijvingen worden aangenomen eiken dag van 6 tot 7 uur bij den vertegenwoor diger, Cartonstraat, 16.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3