Plechtige Communie Drukkerij Dumortier VELOSPORT •die komen naar dit vermaard oord uit den Oor log, zullen hulde brengen aan Koning Albert, en bij hun terugkeer en in al de deelen van liet Britsche Rijk zullen ze de Natie eri den Vorst verbinden aan het Engelsche Offer. Of het Monument zich bevinde in de vlakte, in een dorp of aan de kust, voor de Belgen zal het gewis een voorwerp van hooge vereering blij ven, maar de komende geslachten en de vreemde pelgrims zullen, door de vergetelheid der tijden, niet langer de grootheid van den Koning en het •offer der Natie begrijpen. Terwijl te leper, het beeld van den Koning .aan de geheele wereld voorgesteld wordt. Een monument moet trouwens met het leven der stad zelf verbonden zijn. leper werd door de bommen met den grond ge lijk gemaakt. leper is de Martelares en de Ver- rezene. Is het niet de ideale omgeving voor het Gedenkteeken aan Koning Albert Het is een naam vol bedied en tevens de bevestiging dat geen enkele tegenspoed den taaien moed der Belgen kan fnuiken. Maar er is meer nog, en wij vragen U een oogenblik bij deze gedachte te wijlenleper is een historische stad. Langsheen het Slagveld is er geen enkele stad die zoo volledig en zoo goed onze Nationale Geschiedenis, en onze volksdeug den Initiatief, Gehechtheid aan de traditie en Vrijheidsgeest weergeeft. Het is een stad met •een eigen zielhet is deze ziel die zal waken bij het Gedenkteeken aan den Vorst, die den eerbied zal onderhouden en de trouwe hoedster zal we zen van zijn Gedachtenis. Daar vindt men de omgeving, de atmosfeer, de traditie, dank zij dewelke de Gedachtenis aan den Koning zal omgeven zijn met de liefde waar- •op zij recht heeft. Te leper zal het Gedenkteeken aan Koning Albert het voorwerp zijn van vereering vanwege de wereld, en zal het Epos van den Oorlog ver bonden zijn met de Geschiedenis van Vlaan deren. Om te eindigen blijft ons een beslissend argu ment. Wij bezitten te leper een eenig oord om €en Gedenkteeken aan den Vorst op te richten De vestingen van Vauban. Zonder dat er iets dient bijgevoegd, zijn de vestingmuren reeds een monument op zich zelf. Vóór den Oorlog trokken de oude verschansingen de vreemdelingen aan en de wandeling rond de wallen was bekend. Maar het is vooral als Qorlogsbezienswaardig- heid dat ze; -al onze aandacht verdienen. Deze muren, waartegen het vijandelijk geschut vier lange jaren hardnekkig te keer gegaan is zonder er iq te slagen ze te vernielen, die getuigen onzer Geschiedenis blijven, deze muren van de Ieper- sche Vestingen zijn van een roerende beteekenis geworden. Ze zijn de mooiste oorlogsherinnering van geheel het Land. Het mooist, wellicht aan het hoekje der verschansing bij de Rijselsche Poort. Langs den eenen kant de Rijselsche steen weg en het zicht op den Kemmelberg, de der de Slag bij leper, en langs den anderen kant het vergezicht op de Meenensche Poort. Wordt hier de weerstand aan den overweldiger niet als het ware verzinnebeeld in het metselwerk zelf Richt op deze wallen een groote kolom, een toren op. Boven op den toren, een standbeeld van •den Koning en aan den voet een orientatietafel •die uitgeeft op het geheele front, van de zee naar den Kemmelberg. Het standbeeld, dat zou weer spiegeld worden in het water der vestingep, zou binst den nacht verlicht worden en zou de ge heele stad beheerschen. Geen enkel oorlogspel grim zou de Meenensche Poort bezoeken zonder de vestingen te doorloopen en hulde te brengen .aan den Koning der Belgen. Dit oord schijnt als door een schikking der Voorzienigheid voorbe stemd om er een Gedenkteeken te plaatsen. Voor de Vestingen is er een weide die behoort aan de Domeinen, en waarop een servituut zou kunnen gelegd worden met verbod van er te bouwen. In deze weide zouden ieder jaar duizenden Oud strijders bijeenkomen om er de vaderlandsche betoogingen als hulde aan Koning Albert bij te wonen. Beken het in alle oprechtheid, is het niet de omgeving die de Koning zelf zou uitgekozen hebben Uitkijkend naar de oneindige vlakte en tegen de stad aanleunend Het monument zou op zulk een wijze opgevat worden dat het platform zou zichtbaar zijn van de geheele vlakte. Maar, en dit is veel waard, onder het Monument zouden de vestingen op prachtige wijze kunnen aangewend worden een groote eerezaal, op gelijke hoogte met de straat. Zouden de mooiste oorlogsherinneringen, oude regimentsvlaggen, niet kunnen opgeborgen worden in deze groote zaal Zou het daar niet zijn, aan den voet van het Grafmonument, dat men de huldeblijken der pelgrims zou kunnen neerleggen, de bronzen platen, de palmen en de bossen bloemen Denk .aan het graf van Napoleon in de Invalieden. In •de grootsche en ontroerende kalmte van deze Koningszaal, zou binsf Eeuwen de Gedachtenis aan het'Groote Epos bewaard blijven. En indien later, divisies of regimenten herin neringsmusea of herdenkingskapellen willen in richten, dan zou het volstaan het Monument te verlengen door gebruik te maken van heel de lèngte der vestingen en der kazematten. Het ware een grootsch werk dat door zijn op vatting zelve in den loop der tijden steeds zou kunnen vergroot worden. En zulk monument zou en door de Geschiedenis, en door het Oord, en door zijn Symbolisme, een eenvoudige en roe rende statigheid verwerven die geen ander ooit zou kunnen evenaren. Het zou het gewenschte en met de figuur van den overleden Vorst gansch overeenstemmend karakter hebben dat Gedenk teeken zou niets conventioneels, niets kunstma tigs hebben. Op de wanden der hooge buitenmuren, langs de zijde der straat, zouden de treffendste woor den en de verhevenste gedachten van den Vorst in het steen kunnen gebeiteld worden. Het ge heel zou een blijk zijn van de liefde van de Oudstrijders en van gansch het Belgisch volk voor hun glorierijken Vorst. En voor de vreem delingen zou het een voorwerp zijn van diepen eerbied voor het volk dat, met zooveel grootheid en waardigheid, de herinnering aan zijnen groo- ten Leider weet te eerbiedigeneen voorwerp tevens van warme bewondering voor ons natio naal bewustzijn. Wij hopen dat alle Oudstrijders op een objec tieve wijze ernstig zullen nadenken over al de schoonheid van het grootsche Werk dat wij voor stellen, om aldus mede te werken opdat België en zijn Koning geëerbiedigd voortleven. In naam der Verminkten en Oudstrijders der stad leper Het Verstandhoudings-Komiteit De Onder-Voorzitter, De Voorzitter, Georges Van Hecke, Isaï Gruwez, Voorz. van de N.S.B. Voorz. van het N.V.I. De Schatbewaarder, De Schrijver, Ernest Iweins d'Eeckhoutte, Charles De Dulle, Voorzitter der O.-V. Afgevaardigde :L der Verbroederingen. De Commissaris, L. Cambier, Voorzitter der' Vuurkruisers. **4 Als gevolg aan bovengtaanden oproep en de stappen door het yerstandhoudingscomiteit der Oudstrijders van Yper aiifgëwend, kwam het Uitvoerend jComiteiS-$sta.Jiie£ Gedenkteeken Al- bert I hier Zaterdag il. liëb plaats. De afvaardiging' bestöhd uit de HeerenMa joor Albert, voorzitter, iftgr De Praetere, L. Leo nard, J. Gewelt, R. Jottrand, Generaal Willems, Vander Heyden en Goossens. Deze Heeren wer den hier ten stadhuize orifvangen en verwelkomd door den Heer Vanderghote, burgemeester. Wa ren bij die ontvangst no&'tegenwoordigde Hee ren Isaï Gruwez; voorzitter van het Verstand- houdingscomiteit der Oödstrijders van Yper en van de plaatselijke afdeeling van het Nationaal Verbond der OorlogsinvalidenGeorges Van- hecke, voorzitter van dèn Nationalen Oudstrij- dersbond van Yper Charles De Dulle, afgevaar digde der Verbroederingen Ernest Iweins d'Eeckhoutte, voorzitter dei1 Oorlogsvrijwilligers; Lucien Cambier, voorzitter der Vuurkruisers Robert Clinckemaille, arrondissementscommissa ris Charles van Renynghe de Voxvrie, advokaat, en G. Gits, stadsbouwkundige. Na een dankwoord van Majoor Albert op de verwelkomingsrede van den Heer Burgemeester, begaf de groep zich langs de buitenwandeling naar de voorgestelde plaats, 't zij de punthoek aan de Rijselpoort. Al de bezoekers, zonder on derscheid, konden hun bewondering niet verber gen en vonden de plaats buitengewoon prach tig op alle gebied. Daarna werd er aan de bezoekers in het gast hof Au Sultaneen keurig noenmaal opge diend, tijdens hetwelk èr nog een lange gedach- tenwisseling plaats had èn gesproken werd over alles wat ten goede van het voorstel kon komen. Het was dan ook met den besten indruk dat de Bestuursleden van het Inrichtingscomiteit en de Afvaardiging der Oudstrijders van hier vertrok ken. Laat ons hopen dat de werking door de Yper- sche Oudstrijders op touw gezet het beoogde doel zal bereiken. GEDACHTENISSEN - PATERNOSTERS - KERKBOEKEN 34, Boterstraat, 34 YPER Zondag 11. dus was het volop koers in 't binnen- ea buitenland en waar, in België, de Haspengouwers en Walen naar Luik-Bastenaken trokken en we enkel Sylvère Maes en Defoort als bijzonderste West-Vlaam- sche vertegenwoordigers aan den start vonden, ge lukte het aan Fons Schepers eenigszins zijne oude eerelijst met een zege te meer herop te kalefateren. Daarbij dient echter gevoegd dat Gardier het, op een 20 km. van Luik, in den bol kreeg te gaan loopen, en in 't zicht van de meet (op 200 met. a. u. b.) werd ingeloopen door het trio Schepers, Bonduel en Har- diquest, die als expresstreinen langs hem stormden en hem van een welverdiende zegepraal beroofden. Uitslag1. Fons Schepers, 240 km. in 6 u. 37 2. Bon duel, op 1 lengte 3. Hardiquest, op 2 lengten 4. Gar dier 5. Kemper Horemans, op 3 min. 156. Geens, op 7 min.7. Vissers8. Leemans9. Alf. Deloor 10. Boeken 11. S. Maes 12. Depauw Maur., op 10 min. In Frankrijk had men het Lentekriterium, waar de in form zijnde Bretoen Le Grevès, Vietto met 5 lengten vloerde in den sprint. De jeugdige krullekop, waarmede de Le Drogo's over 2 jaar zoo hoog opliepen, schijnt dus nu eerst de profetie zijner streekgenooten te be werkstelligen. Uitslag1. René Le Grevès, 220 km. in 6 u. 24, gem. 34 km. 500 per uur 2. Vietto René, op 5 lengten 3. Magne Ant., op 1 lengte 4. Deforge, op 2 min. 30 5. Speicher 6. Buttafocchi7. Level8. Louviot, allen zelfden tijd 9. Pelissier, op 4 min. 40 sec.10. Gabard, op 4 min. 53 sec. Maar wat bijzonder in de belangstelling viel der gewestelijke sportmassa, was het kriterium van het Noorden, waar, benevens de deelname van een 15 tal Franschen en evenveel vreemden, er rond de 70 Bel gen werden aangestipt en deze dus het meerended der vertegenwoordigers hadden. De le rit mag men ge rust de rit der onzen noemen. Terwijl Demuysere, Oplinus, Van Overberghe enz., bij een ontsnapping; samen met Decroix en Frik Vervaecke, moesten achter-, blijven door breuk, vlogen de twee laatstgenoemden naar de meet. Felicien moest nog in de laatste km. van velo veranderen en kon dus zijne kans niet verde digen. Alzoo liet hij aan Mieltje Decroix een welver diende en schoone zege, die aan dezen eenvoudiger», braven streekgenoot niemand zal overjonnen. Uitslag1. Em. Decroix, 190 km. in 5 u. 12 2. FeL Vervaecke, op 1 lengte3. Van Overberghe Cyr., in 5 u. 13 min. 42 sec.4. Lievens, in 5 u. 17.255. G. De smet (Desselghem) 6. L. Ghyssels; 7. G. Vandenberghe; 8. De Caluwé 9. Van Hee10. Adam; 11. Salembier;. 12. De Kee 13. Gurinckx 14. Vermassen15. MerviéL Ghesquière reed er insgelijks in mede, maar moet stellig iets zijn tegengekomen, want hij eindigde met nagenoeg 1 uur achterstal op den leider. Had men reeds gejubeld over de puike zege van De croix, onze vreugde zou echter niet lang duren, en in het begin van den 2" rit reeds, brak Miel zijn kader, en moest dus noodgedwongen opgeven. Voor eenmaal dat hij nu een positie met hart en ziel te verdedigen had, een plaats te veroveren in de rij der kampioenen, komt het noodlot er zich mee moeien en hem aan ban den leggen. Deze rit werd gewonnen door Jan Van denberghe, die het in den sprint zoo druk had met Merviel dat hij bewusteloos ineen zakte na de eind streep en moest verzorgd worden. Uitslag1. Jan Vandenberghe, in 3 u. 512. Merviel 3. Louyet4. De Caluwé5. Keteleer6. De Kee 7. Van Overberghe 8. Gurinckx 9. Catteeuw 10. Van- depitte 11. Declercq 12. Flament. De rit van Valenciennes naar Amiens zag de zege van den Luikenaar Adam, die tijdig een misgreep had vastgesteld in de aankomst, daar de meeste renners van 't hoofdpeloton de autos volgden, welke afgeleid waren in een zijstraat. Vandaar ontstond een heele warboel, waarbij nog het meest Merviel, die tot dan toe de grootste kans had te winnen, werd benadeeld. Uitslag1. Adam Francois, in 4 u. 56.282. Gurinckx, op 2 lengten 3. Jan Vandenberghe, op 1 lengte 4. Van Rysselberghe 5 De Caluwé 6. ex aequoMoerenhout, Merviel. L. Ghyssels, Binst, Moineau, Perickel, Oplinus, Noterman, Noret en Vermassen. 16. Hendrickx 17. Catteeuw18. Denys19. Meu- lenberg20. G. Desmedt21. Valentijn 22. Cyr Van denberghe. Zoodat de Belgen kortom geheel de koek trachtten te verorberen, kwestie van den wisselkoers van het Fransch geld, die hen zeker zal aantrekken. De 4e en laatste rit of de terugkeer naar Boulogne was voor Felicien Vervaecke een gelegenheid om de lc over de meet te stormen. Maar een ander incident gaf aanleiding tot de uitsluiting van den leider van *t klassement, De Caluwé, die bij breuk van rijwiel verwisselde met Van Rysselberghe. De eindzege kwam nu aan Cyr. Van Overberghe, van St Denys-Helkyn. Uitslag1. Vervaecke Felicien, in 6 u. 022. L. Ghyssels, z. t3. Van Overberghe, in 6 u. 03-16 4. Mer viel 5. De Caluwé 6. Declercq Noël, in 6 u. 03.54 7. Keteleer8. Noret9. ex aequo Taverne, Noterman, Hendrickx en Signorini. Algemeen klassement 1. Van Overberghe, in 20.10.13; 2. Merviel, 20.1133; 3. Ghyssels Leander, 20.12.124. Jan Vandenberghe, 20.12.53; 5. Van Hee, 20.19.20; 6. Noterman, 20.22.13; 7. Hendrickx, 20.22.52 8. Keteleer, 20.26.07 9. F. Ver vaecke, 20.28.16 10. Oplinus, 20.29.33. De Onafhankelijken hadden twee proeven te loopen Brussel-Attenhoven en Gosselies. In den ln koers werd het een schoone zege van de veel belovende kracht Marcel Claeys, die Des- camps in den sprint van 't leer gaf en alleszins heel rap moet zijn, want om den Kortrijkzaan te vloeren, moet men heel vroeg opstaan. Uitslag1. Claeys Marcel, 146 km. in 4u. 55; 2. Des- camps, op 1 lengte 3. Paepens, op 40 sec.4. Seghers, op 1 lengte 5. Hamal, op 1 min.6. Willems, op 1 min. 15 7. Tersago, op 1 min. 25; 8. Van Oppen, op 1 min. 30; 9. De Ceulaer 10. De Coster. In Gosselies zegevierde een Waal in eigen gewest, met name Deffet, een kracht waarvan we nog van tijd tot tijd hooren. Uitslag1. Deffet, 150 km. in 5. 15 2. Bourgeois, op 1 min. 153. Smets, op 2 min. 054. Gouverneur 5. Villez6. Joly 7. Tuttenel8. Cachera 9. Willems 10. Desmedt. In Wanfercee Baulet was het een honderdjarige die, ter gelegenheid van haar eeuwfeestviering, het vertrek gaf aan een koers, Maandag aldaar geloopen. Alb. Van Herzele schaafde er den palm, vóór Coppens ea

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5