PAS DE HAUSSE Comparez nos prix et profitez-en Malgré la depreciation monetaire, nous continuons a vendre nos VOITUHES et CHASSIS et ce, jusqufa épuisement du stock a des prix hors concurrenceineen- nus a ce jour. 7 cv Traction avant 5 places 11 cv Traction avant 5 places 11 cv Familiale 8 places Utilltafres Ch&ssis 800 kgr Ch&ssis 1500 kgr Chassis 3000 kgr Chassis 5000 kgr Fr. 25.000 30.000 32.SOO Fr. 18.5ÖO 21.500 27000 57000 Oarage VAN DAMMO, 27, Rue de la Station - VPRBS Pour CONDITIONS et ESSAIS, s'adresser au minderen, zoodat de gewone dienst der begroo ting met een tekort zou sluiten. Stemmen jade Heeren Missiaen, Michiel, Coutelle, Van Alleynnes, Leuridan en Verbeke neende Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Heeren Seys, Biebuyck, Ver gracht en Vanderghote. M. Vanderghote. Thans leg ik het voorstel van het schepencollege in zijn geheel ter stem ming, waardoor de stadsbegrooting met een overschot van 1148 fr. 92 in den gewonen dienst on van 1.050.854 fr. 93 in den buitengewonen xiienst zal sluiten. Stemmen ja de Heeren Lemahieu, Delahaye, Van der Mersch, Pattyn, Jvr. Cornillie, de Hee ren Seys, Biebuyck en Vanderghote neende Heeren Missiaen, Michiel, Coutelle, Vergracht en Van Alleynnesonthouden zich de Heeren Leuridan en Verbeke. IX Ontwerp van lastenkohier van de open bare verpachting der standplaatsen op markten. M. Vanderghote. Die zaak werd reeds meer maals onderzocht en het schepencollege heeft .gedacht dat er een einde moest aan gemaakt worden. De toestand der markt kan veel verbe terd worden. De standplaatsen zijn thans onre gelmatig, de clienteel wisselvallig, de taks per loopenden meter is in tegenstrijd met de be stuurlijke gewoonten en de rechtvaardigheid. Ook onder opzicht van het verkeer laat de markt, zooals zij thans ingericht- is, ook veel te wenschen over. Anderzijds moeten de eerlijke marktkramers en de handelaars van Yper be schermd worden tegen de oregelmatige markt kramers die voor het meerendeel artikelen ver- koopen van verdachten oorsprong en aan prij zen die alle eerlijke handelaars moeten bena- deeligen. Vroeger waren er 216 kramers en in 1934 heeft de markt de som van 108.859 fr. opge bracht. Nu is het wat verbeterd en het getal marktkramers is gestegen. Wij rekenen nu onge veer 247 marktkramers die onze markt bezoeken en ook de in beslag genomen oppervlakte is ge stegen. Er zijn marktkramers die 1 m2 gebrui ken, 1 m2 50, 2 m2, enz. en daar zijn er zelfs kra men die gaan tot op 5 m. diepte. Het is misschien interessant te weten wat in andere steden ge daan wordt. In Oostende worden de standplaat sen op de markt verpacht aan een uitbater, die ze dan op zijn beurt voortverpacht. Dit stelsel heeft zeker voordeel voor de stad, gezien het veel geld opbrengt en dit gemakkelijk ontvan gen wordt Doch het biedt ook eenig nadeel voor de marktkramers die aan den uitbater soms heel hooge prijzen moeten betalen. In Ath geschiedt de verpachting bij openbare aanbesteding aan den hoogsten aanbieder. Dit is dus reeds wat beter dan in Oostende, gezien daar de winst van het opbieden ten voordeele van de stad is, maar het heeft nochtans ook nog zijn nadeel daar het de pachters aanzet malkander op te jagen. In Gent bestaat er tusschen de marktkramers een akkoord en wordt de volgorde der standplaatsen vastgesteld per loting, de anderen mogen dan tusschen de openstaande plaatsen kiezen. Het barema der standplaatsen is er door het sche pencollege vastgesteld. In Rousselare geschiedt de verpachting per vierkanten meter, dus om trent zooals hier te Yper waar het per loopenden meter is. M. Van Alleynnes. Hoeveel brengt de markt op in die andere steden? M. Vanderghote. Te Oostende een half mil- lioen, 400.000 fr. te Ath en 360.000 fr. te Rousse lare. M. Missiaen. Dit is dan met 80.000 fr. ver hoogd geworden te Rousselare. M. Vanderghote. Wij aanvaarden het prin ciep der openbare aanbesteding met een instel- prijs vastgesteld in het lastenkohier, doch als overgangsmaatregel zouden wij de standplaat sen van dezen die sedert eenigen tijd reeds regel matig de markt bezoeken per loting aanduiden en ze tusschen deze standplaatsen laten kiezen. Er zijn thans ongeveer 111 standplaatsen met 2 m. diepte, daar zijn er maar weinig die min hebben, 68 die 3 m. noodig hebben, 61 die meer dan 3 m. diepte hebben en dan nog eenige groo- tere standplaatsen. De verpachting dier stand plaatsen zou geschieden per loting en dan per keus na loting. Alleen de standplaatsen die later openvallen zouden dan door het schepencollege per aanbesteding verpacht worden, zoodat wij alzoo geleidelijk tot de aanbesteding van meest al de standplaatsen zouden komen zonder veel opschudding noch ontreddering in het huidig stelsel te brengen. Dan zouden de standplaatsen alle zes maanden moeten betaald worden met een waarborg van 50 fr. Dit ware een voordeel voor de marktkramers zelf die alzoo geen plat- leggers meer zouden zien opdagen. Ook voor de stad ware het gemakkelijk, daar het geld der standplaatsen niet meer iedere week, doch enkel twee maal per jaar zou moeten ontvangen wor den. En voorzeker zal dit stelsel ook een ver meerdering van inkomsten voor de stad zijn. De Ypersche handelaars die voor him huis den open baren weg gebruiken om hun waren ten toon te stellen zullen nu ook eens een taks per vierkan ten meter en per marktdag moeten betalen. M. Missiaen. Dit reglement is omtrent even veel gewijzigd als de begrooting en er zijn daar zoodanig veel papiertjes opgeplakt en verande ringen gedaan, dat ik den moed heb opgegeven om het te lezen. M. Vanderghote. Wij zullen thans lezing geven van dit reglement en artikel per artikel stemmen. De standplaatsen worden toegekend voor een jaar, en zijn hernieuwbaar op vraag der vergunninghouders. Wanneer er openstaande plaatsen zijn hebben de marktkramers die ge woonlijk komen het recht eerst te kiezen. M. Verbeke. Ik heb een kleine vrees voor de krameniers. Veronderstellen wij eens dat tij dens de aanbesteding eenige groote krameniers gansch de markt veroveren en daarna de eer lijke marktkramers uitschakelen. Daarom zou ik liever de standplaatsen bestendigd zien en de voorkeur geven aan dezen die nu pachten. M. Vanderghote. Al de marktkramers die nu naar onze markt komen zijn beschermd, ge zien hun pacht hernieuwbaar is mits het sche pencollege een maand te voren te verwittigen en de verschuldigde som te betalen. Het is slechts wanneer zij hun pacht niet wenschen te vernieu wen, dat de alzoo opengekomen standplaatsen in. aanbesteding zullen uitgegeven worden. M. Delahaye. Ten andere, dit is de wensch der krameniers zelf. De Heer voorzitter geeft hierop lezing van het voorgesteld lastenkohier. Aan artikel vijf stelt hij voor de bepaling, waarbij de krameniers minstens sedert drie jaar hun verblijf in België moeten hebben, weg te laten. M. Missiaen. Het ware misschien goed alleen te vermelden dat zij in regel moeten zijn met het laatstgenomen besluit. M. Van der Mersch. De inschrijving in het handelsregister eischen, dat ware die menschen verplichten een groote uitgave te doen, gezien dit 125 fr. kost. M. Missiaen. Dit ware iets eischen dat de regeering zelf niet verplichtend maakt. M. Vanderghote. Wij kunnen in artikel twee bepalen dat de marktkramers in regel moeten

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 13