GROOTE SCHIETING KOFFIES en CHICOKEI met PREMIEN Christiaens Devolder - KortrijK Te koop in alle goede winkels, - PremiedepotG. Laroye, 20, Soomgaardstraat, Yper, GLASHANDEL Cyr. Tavernier-Van (Jjcem m::,De Keyn CT5 Hanóboogmaatschappij YPER - HOE I JE EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE DOE NU reeds uwe Stoors en Gordijnen in't nieuw wasschen bij FAITES dès maintenant remeltre k neuf vos Tentures, Stores et Rideaux chez Verven Droogkuischen N ieuw wasschen Luxe - Waschdienst Kilowasch Teintures Nettoyages Blanchissage de luxe et au kilo Glagage Américain de Cols Manchettes Bijhijis l. KNOCKAERT - JOOS Dépot I, Diksmudestraat i Rue de Dixmude, YPER Tel. YP RE S. 29, Vandenpeereboomplaats Y P E R Tel. 357 ZONDAG 28 APRIL 1935 groeid, en soms wel de stiefvader zelf. Zoo va der, zoo zoonOfwel ik ontving brieven, hart roerende brieven van mijne moeder, die zij ech ter meestal schreef onder het dicteeren van Dobs vader, of Dobs zoon. Wel verwonderd was ik, toen de douairière op zekeren avond, en toen het licht nog niet ont stoken was, mij gelastte de deur te sluiten, om alle onverwachte stoornis te beletten, en mij naar het venster geleidende, zegde zij op een toon van gezag, haar zoo eigen en die geen tegen spraak duldde Rafaëlle, ik heb over uwe toekomst nage dacht gij zijt twintig jaar oud ik zal u ten hu welijk geven... Ik verschrikte het eerste gevoel dat in mij opwelde, was dat van oproerigheid tegen een zoo aanmatigend gezagdoch ik beteugelde dat ge voel en sprak geen woord. Ik heb,zoo ging tante voort, ik heb uwe hand beloofd aan een geposeerd man, die u met eene aanzienlijke fortuin, den titel van burggra vin geven zal. «Mag ik weten...» ving ik aarzelend aan, wie de verloofde is Burggraaf Henri d'Engelgrave. Maar ik ken den burggraaf schier niet... Die kennis zal zich spoedig ontwikkelen. De burggraaf beurt den gevallen naam der Duo- let's op, vergeet dit niet. Hij brengt u eenen .stand aan, die in den vollen zin des woords als schitterend kan beschouwd worden. Ik kende de douairière genoeg om te weten dat, wat zij beslist had ook onherroepelijk beslist was. Zij gewaardigde zich echter mij vier-en- twintig uren tot nadenken te laten, ofschoon mijn antwoord, ik wist dit, niets aan het door haar genomen besluit veranderen zou. Ik laat de worsteling, het wikken en wegen der verschillen de toestanden ter zijde ik nam eindelijk met eenHet zij zoo,het voorgeslagen huwelijk FIRMA Fabriek van Kleuren - Vernissen - Lakken Alles V den schilder en den glaswerker aan, en toen de burggraaf mij den volgenden avond, in gezelschap der douairière, op zijne beurt vroeg welke mijne beslissing was, ant woordde ik Ik zal uwen naam met eerbied en ontzag dragen. Het sluiten van een huwelijk was voor hem eene gebeurtenis, die, denk ik, gelijk stond met het sluiten van eene acte voor notaris. Hij sprak er ook niet verder over, tenzij hij mij zegde dat ik al mijne verlangens aan mijne tante zou over brengen, die hij machtigde deze te voldoen. Ik heb de overtuiging dat hij het goed meen de, doch er bestond een al te groote afstand tus- aschen onze karakters: ik kon mij niet met een en kelen sprong tot hem, hij evenmin zich tot mij begeven. Ik was hem echter dankbaar dat hij mij verkoren had om zijnen naam te voeren, en het was mijne fierheid, mijn trots, mijn gelük te herhalenJa, ik zal zijnen naam met eer bied en ontzag dragen. De oude man zwijgt nog altijd voor de twee de maal echter, bij het hooren van deze verkla ring, rimpelt een bittere glimlach zijne lippen. Het huwelijk had plaats in de dorpskerk. Mijne moeder was afwezig; zij had en dit was, zooals ik later vernam, met klinkend goud ge kochthare toestemming tot het huwelijk nota- riëel gezonden. Het was overigens geen gedruisch- makend huwelijk. Slechts een tiental personen woonden het bij. Ook de familie der Engelgra- ve's was er slechts door dezen of genen verren neef vertegenwoordigddat huwelijk viel niet in den smaak, hier om reden dat ik geen bla zoen had, daar, om reden dat men er reeds op had gehoopt, de fortuin van den burggraaf aan nichtjes en neefjes zien ten deel te vallen. Hoe het zij, die miskenning hinderde, kwet ste mij. Ik had immers dit huwelijk niet nage jaagd?... Waarom moest men zich dan op mij wreken?... Ook de burggraaf hinderde 't, ten minste naar het mij toescheen. Mij dacht dat hij toen reeds gevoelde, welke kloof het huwelijk tuschen hem en zijne familie maakte. Toen wij, in bruiloftsgewaad, op het punt waren het salon binnen te treden, waar de offi cier van den burgerlijken stand ons wachtte, naderde ik bedeesd den burggraaf, doch hem vrijmoedig in het oog starende, zegde ik hem fluisterend Uwe familie, Mijnheer, schijnt met uw huwelijk niet zeer ingenomen te zijn. Hindert u dat, Mejufïer antwoordde hij met een stillen glimlach, doch zijne stem trilde en zijn gelaat was bleek. Ik vrees dat het u hinderen zal. In geenen deele. Laten wij ons over de afwezigen niet bekommeren.» Indien... mompelde ik bedeesd doch ik denk zelfs dat hij dit woord niet zal verstaan hebben, want hij ging vastberaden het salon binnen. Hij had nu eens besloten dit huwelijk aan te gaan en 't lag in zijn karakter dat voornemen uit te voeren, er mocht van komen wat wilde. De huwelijksdag was juist niet zeer aantrek kelijk het stofregende gedurigde ruiten van het buitengoed mijner tante waren en bleven bewaasd, en dat maakte de kamers somber de officier van den burgerlijken stand, die ons de verordeningen des huwelijks voorlas, stamelde de pen, waameê ik teekende, gaf te veel inkt en er viel een inktvlek tusschen mijnen naam en dien des burggraafs op den weg naar de kerk was niemand te zien dan een paar arme men- schen, die zich onder een versleten katoenen regenscherm verborgen de koster stiet het wij water om, en de hand van den ouden priester, die de ringen wisselde, beefde zoodanig dat mijn ring tingelend op de grafzerken viel. Dat alles merkte ik op. Kinderachtigheden zult gij zeggendoch alle die nietige voorvallen maakten mij toch zwaarmoedig, en ik beken dat onder de plechtigheid het zweet op mijn voor hoofd perelde. Toen ik zijdelings een oogslag op mijnen bruidegom wierp, dacht ik dat zijn bleek gelaat zich bedroog ik mij een gevoel van verveling afteekende. Toen wij uit de kerk terugkeerden, zegde ik hem andermaal Wat ook gebeure, Mijnheer de burggraaf, ik zal uwen naam met eerbied en ontzag dragen De lezeres houdt een oogenblik op. Ga voortzegt de oude man, zonder van houding te veranderen en nog altijd met geslo ten oogen luisterend. De burggraaf glimlachte welwillend. Hij was nu opgeruimder, misschien omdat alles afgeloo- pen was, want hoewel in den grond van zijn karakter aan zijne caste gehecht, was hij geen vriend van plechtigheden, waarin hij persoonlijk eene rol te vervullen had. Ook bij mij ging de slechte indruk, die verschillende omstandighe den op mij gemaakt hadden, eenigszins voorbij ik vergat daarenboven den angst, die mij geen oogenblik verlaten had, dat hier of daar aan de kerkdeur of achter een der pilaren, het onbe schofte gelaat van een der Dobsen zou versche nen zijn. Wij vertrokken. Hoe verder wij ons van de Belgische grenzen verwijderden, hoe vriend- schappelijker mijn echtgenoot werd. Hij had al de herinneringen en gevoelens, die hem in zijn land kwelden, afgeschud, en herleefde wanneer hij in den vreemde zijne jonge vrouw zag ver eerd en haren rang handhaven. Indien wij in den vreemde hadden kunnen blijven, waren wij misschien gelukkig geweest te Venetië ontmoetten wij een landgenoot uit den hoogen stand, en als de man ons hartelijk ontving, dan toch was dit het geval niet met de vrouw, die zich uiterst stijf hield en den burg graaf gewis wilde te binnen brengen, dat hij een huwelijk beneden zijnen rang had aangegaan. In het laatste van den winter keerden wij in het voorouderlijk hotel der d'Engelgrave's, te Brussel terug. Er was tusschen ons beiden een zekere graad van vertrouwen ontstaan, zelfs in zoo verre dat ik meende de toekomst minder zwart te mogen inzien. ('t Vervolgt). Met toelating der maatschappij Voor God en Volk aan de staande Pers Oppervogel8o fr. 2 Zijdvogels, ieder 40 fr. 80 fr. 2 Kallen, ieder 20 fr. 40 fr. Alle vijf schutters een primé van 5 fr. meer. Inleg 13.50 Terug 10 fr. Zooveel vogels als schutters, oppervogels en primés inbegrepen. Aftrek 10 °'o op de hoogvogels, 5 °/0 op de primés en niets op de kleine. Inschrijving in 't lokaal Yper-Hoekje bij de We Maurice Dumortier, van 1 3/4 u. tot 2 T/4, om ten 2 1/2 uur zeer stipt te begin nen schieten en te eindigen om 6 1/2 uur. Koppels tellen. De Maatschappij is niet verantwoordelijk voor de ongevallen. Bij slecht weder wordt op de liggende pers geschoten. Volgende sc hieling en. Zondag 16 JuniMaan dag 5 Oogst, Zondag i5 September en Maandag I 14 October.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 15