MÉM iriMH bezoekers, kon z» secartatén onafgébroken tot Ju-den toe voortgezet worden door de zorgen van het c Last Post Comiteitdat ondertusschen, <*pder het voorzitterschap van den Heer Vanden- l raambyssche, politiecommissaris, gesticht werd •met het doel de noodige fondsen te verzamelen ■et deze roerende hulde aan de verdedigers van Yper te bestendigen. De giften "welke Engelsche bezoekers aan dit Comiteit soms lieten geworden, werden steeds voorbehouden om een kapitaal te vormen, zoo dat tot op heden die plechtigheid uitsluitend .verzekerd werd met de gelden die de Yperlin- gt n zelf ervoor gestort hebben. Het British Legion van het graafschap Surrey, het zijne willende bijbrengen om de kosten dezer dagelijksche roerende plechtigheid te helpen Sir William Pulteney legt een kroon aan het Ypersch Gedenkteeken. dekken, opende onder zijne leden een inschrij ving die de mooie som van 400 engelsche pon den opbracht. De overhandiging dezer gift, die insgelijks door het Last Post Comiteit zal ge- kapital- rd worden en waarvan alleen de jaar- |l*jksche interest zal gebezigd worden, gaf bier Zondag laatst aanleiding-tot een indrukwekken de plechtigheid en schoone genegenheidsbetoo- «tng- Meer dan 400 leden van het British Legion van het graafschap Surrey, onder het geleide van Luitenant-Generaal Sir William Pulteney. en vergezeld van twee engelsche muzieken, de Guilford British Legion Band en de Dagen ham Girl Piperswaren te dier gelegenheid voor een drietal dagen naar België overgekomen. Den Vrijdag namiddag aan wal gestapt te Oostende, van waaruit zij verschillende uitstap pen deden, kwamen die Engelsche bezoekers hier Zondag voormiddag, te 11 u. 30, per autocar te Ypef toe. Aan den hoek der Elverdinghestraat, nabij het gewezen Waterkasteel, door de Har monie Ypriana en talrijke afvaardigingen, met vaandel der plaatselijke afdeelingen van het Verstandhoudingscomiteit der oudstrijders opgewacht, stelden de Engelsche bezoekers zich dadelijk in rang, achter de indrukwekkende groep hunner zeventigtal vlaggen, al de afdeelin gen van het British Legion van gansch het graaf schap Surrey vertegenwoordigende. Nadat het muziek Guilford British Legion Bandhet. Engelsch nationaal lied had gespeeld, zette de lange stoet zich in beweging te midden een dich te menigte toeschouwers. Onder het spelen van enkele meeslepende engelsche stapmarschen stapte de Harmonie Ypriana voorop, gevolgd door de dichte groep vlaggen van het British Legion, die op rij van vier een eenig mooien aan blik bood. het Engelsch muziek, de lange rij Engelsche oudstrijders waaronder veel groot oorlogsverminkten, en ten slotte de afvaardi gingen der Ypersche oudstrijdersbonden. Langs de Maloulaan, de Stuersstraat en de Boterstraat, bereikte men het Ypersch gedenkteeken, waar een oogenblik werd stilgehouden, een prachtige kroon namens het British Legion van Surrey werd neergelegd en een minuut van eerbiedige stilte onderhouden werd. Daarna l>egaf de stoet zich naar de Groote Markt waar de verschillige groepen, bij dewelke zich nu de Dagenham Girl Pipers en de vrou- wenaftieeLingen van het British Legion van Sur rey met haar twaalftal vaandels waren komen voegen, zich in de volmaakste orde rechtover het stadhuis op de haar voorbehouden plaatsen opstelden Onder de talrijke overheden, die zich op het voorlan' vóór het stadhuis bevonden, bemerkten wij op de eersté £la4te den Heer Vanderghote, burgemeester, omringd' "vanLieut.-Gen. Sir Wil liam Pulteney, G. C. V! O., K. C. B„ K. C. M. G, D. S. O., lid van het H'óogërhüis óf Eersté Kamer van Engeland, voorzitter ltfan de ;t 'Ypres League» en lid van het Last Póst ComitéitBaron Jacques de Dixmude, vertegenwoordiger van Z. M. den KoningZijne Excellentie Sir Esmond Ovey, Britsche gezant te BrudsèlMajoor Paris, krijgs- geattacheerde Rev: Spencér'Watkins, C. M. G., C. B. E., rustend hoofdaalmoezenier van 't leger Colonel F. Higginson, van de Imperial War Graves Commission Majoor Paul SlesSor. se cretaris van het Talbot House te Poperinghe en lid van het Last Post ComiteitColonel A. P. Drayson, C. B. E„ T. D., D. L., en Colonel F. W. Watling, C. B. E., D. S. O., ondervoorzitters van het British Legion wan SurreyMajoor G. E. Cohen, voorzitter. Kapitein Henry Shepherd, provinciaal ondervoorzitter, Kapitein A. E. Dut ton, ondervoorzitter, Mr. V. G. Rogers, lid, en Kapitein H. J. Johnson, secretaris van de Sur rey Councilvan JÉF British Legion. Verders bevonden zich dade Heeren Lemahieu, De- lahaye en Van d™ ftrsch, schepenen Seys en Van Alleynnes, gemeenteraadsleden Versailles, secretarisVandenbraambussche, politiecommis saris en voorzitter van het Last Post Comiteit, Vandevoorde Flor., secretaris - schatbewaarder, advokaat Butaye A., Vergracht M., Vermeulen H., Leclercq R. en Donck.Armv leden van ge noemd Comiteitadvokaat Sobry, oud-burge meester van Yper. Na de voorstelling der overheden, trad Majoor G. E. Cohen, voorzitter van de Surrey Council» naar voren en hield volgende aanspraak Heer Burgemeester, Vooreerst danken wij U om uwe welwillend heid vandaag de Surrey Legionarissen te ont vangen, voor een gelegenheid, welke voor hen een epische beteekenis heeft. Op handelsgebied was uwe geschiedenis in vroeger tijden nauw verbonden met deze van Engeland, en de schoonheid van Yper was be faamd doorheen de beschaafde wereld. Wij, oude wapenbroeders, herinneren ons de droevigste dagen der oude stad, wanneer ze in puin was gelegd door een onmeqdoogenden oor log. Heden, met een wondervolle^ moed, hebt ge Yper herbouwd als een grootsch monument van hoop in de toekomst, en een symbool van blij- venden vrede voor dénwelken onze. makkers gaarne hun leven lieten. Wij, menschen van Surrey, overhandigen dit fonds opdat de Last Post voor. altijd moge geblazen worden. Wij hopen dat Gij uw kinderen en de bezoekers aan de Poort zult herinneren aan de symbolische beteekenis van dit trompetge-' schal. Vandaag reiken we opnieuw de hand aan de geallieerden, hopende dat het, voor de mannen van het Britsche Rijk, nooit meer zal noodig zijn hun oevers te verlaten tenzij om hun oude vriendschap te komen vernieuwen. Deze standaarden zijn de heraldieke sym bolen der' Britsche ridderschap, en in hen is de geschiedenis van ons rijk beschreven. De lieden die deze standaarden dragen zijn de rust van den avond, wanneer uw trompetters den «Last Postzullen blazen, uw volk zich de lieden van Surrey en deze van ons makkers die vdor altijd In uw lieflijke velden slapen, zal' her inneren. Om te sluiten is ónze grootste wensch, dat het werk dat we vandaag volbrengen, onze vriendschap zal verstevigen en misschien een steen bijbrengen aan den vredestempel. Hierop antwoordde de Hebr Vanderghote, bur gemeester, als volgt Mijne Heeren, Het is een groote eer voor mij, als burge meester der stad Yper, en een waar genoegen om, als oud-gediende, den Raad en de Leden van het «Surrey British Legion» hiér te ont vangen. Ik dank U zeer voor de sympathie én vriendschap door uw voorzitter uitgedrukt en welke een diepen indruk op onze bevolking zal nalaten. Ik moét deze gelegenheid te baat nemen om aan al de leden van het Surrey Legioen de over tuiging te geven dat we ten volle de hooge be teekenis van hun pelgrimstocht hoogschatten. Door in zulk groot getal van alle kanten ge komen te zijn om het kanaal over te steken met uw glorierijke standaarden, om het Last Post Comiteit uw vrijwillige bijdrage te overhandi gen, dragen de oorlogsveteranen niet alleen mild bij tot het werk van Herdenking der helden van de verdediging van den Yperschen Uitsprong, maar ze betuigen daarbij hun volledige goed keuring van het werk door het Last Post Comi teit in het verleden geleverd. Voor enkele jaren, eiken dag bij valavond, herinnerde het eenzame trompetgeschal van den rouwvollen Last Post onze bevolking aan de rid derlijke mannen van Brittanje, die voor recht en vrijheid kwamen strijden. Het doet in onze harten een gevoel van de votie, van mededoogen ontstaan om hun lijden en dood in de modder van onze velden en de asschen van onze vernielde stad. Yper deelde de smarten en de opofferingen met de strijdende machten tot in zijn uiterste verwoesting. Dit gemeene lot bond uw volk aan het onze, met banden van kameraadschap en vriendschap, welke ons voor immer in den geest van vrede zullen vereenigen. Vanuit dit stadhuis van Yper, heropgebouwd in het midden van den geheiligden grond, ge drenkt met het bloed van Engeland's dappere zonen, geefik aan de leden van het Surrey British Legion die dezelfde gevaren doorston den als deze van Uwe strijdmakkers die het grootste offer brachten, mijn stelligste verzeke ring dat onze bevolking hun nagedachtenis met devotie, medelijden en trouw heeft weggebor gen, in de overtuiging dat de herdenking van deze Helden onze vriendschap zal verstevigen en zal bijdragen om de wereldvrede te vrij waren.» ,v, Vervolgens overhandigde Majoor Cohen aan den Heer Burgemeester, die ervoor hartelijk be dankte, een ecrin, bevattende de lijst der milde schenkers. Deze plechtigheid eindigde met het God save the King en de Brabangonne, door het Engelsch muziek Guilford British Legion De klaroenen blazen de «Last Post onder de Meenensche Poort. oorlogsveteranen samengestroomd uit de steden, dorpen en gehuchten van Surrey, en zijn ver tegenwoordigers van alle rangen van onze ge vechtkorpsen. Binnen weinige oogen,blikken zullen we naar de wereldberoemde Gedènkpoort gaan ,het prach tige monument gewijd aan de nagedachtenis van de bloem der Engelsche Jeugd welke zonder graf ligten daar zullen onze groetende stan daarden neergevleid worden in het geheiligde stof. Dit oogenblik zal immer frisch in ons ge heugen blijven en wij vertrouwen er.op dat, in Band gespeeld. Dadelijk daarna werd de stoet opnieuw ge vormd, en de Harmonie Ypriana voorop, gevolgd van het Engelsch muziek, de groep vaandels, de burgerlijke en stadsoverheden, het vaandel van het British Legion van het graafschap Sur rey, de bestuursleden van genoemd British Le gion, de Dagenham Girl Pipers de vrouwen- afdeelingen van het British Legion met haar vlaggen, de leden der afdeelingen van het British Legion van Yper, Arras, Rijsel, Oostende, en de afvaardigingen der plaatselijke oudstrijders- bonden, trok men tusschen een dubbele haag

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2