Komt er Oorlog Keu ken proeven met Elektriciteit 5 Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werk van den Akker, Yper Op Woensdag 24 April, te 15 u. 30, hadden in de Rijksmiddelbare School keukenproeven met electriciteit plaats, ingericht door den Electri- citeitsdienst der stad. Te dien einde waren uitnoodigingen uitge zonden. Voor eene goed bezette zaal werden eerstens de electrische keukenkachels voorgesteld. Deze bestaan uit twee hoofddeelen. 1°) De oven. 2°) De kookplaten. De oven kan afzonderlijk verwarmd worden langs de boven- en onderzijde. Het boven- en onderdeel kunnen ook samen in werking gesteld worden. De kookplaten zijn in gietijzer. Zij zijn be- heerscht door stroom wisselaars die toelaten den warmtegraad der plaat te regelen. Deze stroom- wisselaars hebben vier standen0, 1, 2, 3. 0 Afsluiting van toevoer van stroom (dus geene verwarming. 1 Geringe verwarming. 2 Middelmatige verwarming. 3 Hevige'verwarming'. Na deze voorstelling werd overgegaan tot de ^uiteenzetting der menigvuldige voordeelen der -electrische keukenkachels, waarvan hieronder «de voornaamste. 1°) Eenvoudige behandeling. 2°) Uitzonderlijke reinheid. 3°) Reuk en stoflooze bediening. 4") Ongeëvenaarde snelle werking. 5°) Allerzuinigst verbruik. Om bij woorden niet te blijven werd overge daan tot het bewijzen van de aangehaalde voor deelen. Een volledig eetmaal beantwoordende aan de Jiieronder staande spijskaart werd om 15 u. 45 m. .aan de goede zorgen van een kachel van gewone .afmetingen en uitrusting toevertrouwd. SPIJSKAART Lentesoep Zalm Aardappelen natuur Roastbeef met paddestoelen Abrikozentaartjes Een stroommeter derwijze geplaatst, dat zijne -werking kon gade geslegen worden, werd door -de aanwezigen bij den aanvang der proeven na gezien. De telwijzer gaf volgende aanwijzing 1234,8 Kwu. Het publiek was buitengewoon verwonderd te bemerken dat rundervleesch, visch en gebak samen in den oven geplaatst werden. Men vroeg zich reeds af wat daar van wel in huis zou ko men. Het vleesch zou een vischsmaak of het ge bak een vleeschsmaak hebben. Niets van heele- xnaal nietsNa 45 minuten, slechts drie kwart uurs, waren volgende hoeveelheden spijzen etens- Irlaar 5 L Soep. 2 Kg. Aardappelen. 1 Kg. Roastbeef. Paddestoelen met saus. 3/4 Kg. Zalm. 24 Abrikozentaartjes. Aller oogen werden gericht op het prachtig re sultaat der gansche bereiding. Alles was opper best gelukt in eene tijdspanne welke door geen enkel ander verwarmtoestel kan verwezenlijkt worden. Bleef de kostprijs zou die niet dezen prach- -tigen uitslag in een ongunstig daglicht stellen Neen heelemaal nietDe telwijzer werd nog maals door de aanwezigen nagezien en bevonden •op volgende aanduiding 1236,6 Kwu. 1234,8 Kwu. het verbruik was dus 1,8 Kwu. De betaalprijs van het Kwu. voor keukenver- bruik in ons gewest toegepast, 0,57 Fr. zijnde, zoo kost het gansch bovenvermeld eetmaal aan elek triciteit 1,8 Kwu. X 0,57 Fr. 1,02 Fr. Iedereen was het ook eens om te verklaren dat geen enkele andere manier van spijsbereiding goedkooper zijn kan dan de elektrische. Na allerhande gebak geproefd te hebben, ver lieten de aanwezigen de zaal in eene allergun stigste stemming, overtuigd over de werkelijke voordeelen welke de elektrische keuken hen voorbehoudt en vast besloten bij vrienden en kennissen den goeden indruk welke zij opgedaan hebben mede te deelen. Het was eene mooie brokke propaganda voor de elektrische keuken en een grooten stap voor uit in de richting welke onze huismoeders eer- langs zullen bewandelen. Een aanwezige. De menschen berijden nu weer hun stokpaardje van over enkele weken en weer is de vraag Komt er oorlog het middenpunt aller ge sprekken. Minister Devèze zeide onlangs nogLaat ons zorgen sterk te zijn, dan zal België de gru welen van een nieuwen oorlog niet meer ken nen Lord Baldwin sprak over enkele dagen te Londen Europa lijkt wel een gekkenhuis te zijn. De Regeeringen hebben den mond vol van vrede en zij bewandelen wegen die rechtstreeks naar den oorlog leiden En intusschen loopen de beroemdste Staats lieden van de eene hoofdstad naar de andere om vrede te stichten (leesbondgenooten zoeken), evenals de menschen gaan beêwegen, als het begint te nijpen of als het in den huiskring be gint scheef te draaien. En hebben ze hun heiligdom te Stresa verlaten waar ze verteld hebben van al wat ze aan hun diplomatieke heiligen gevraagd hebben en wat ze er van bekomen hebben. Komt er oorlog Er is in de geschiedenis van het menschdom wellicht hooit meer dan thans van vrede en veiligheid gesproken, en het mag wonder schij nen, men heeft ook nooit meer dan heden het woord oorlog in den mond gehad. Wij zijn geen profeetwij maken geen deel uit van den generalen stafons oordeel over de gestelde vraag is van weinig tel. Maar wij willen onze lezers wel het gedacht van anderen kenbaar maken ons wel wachtende hun verklaringen als echt evangelie te aanzien. Ziehier het oordeel van een hooggeplaatsten Franschman. De wereldcrisis schijnt onoplosbaar te wezen, omdat er te veel voortbrengst en te weinig ver bruik is geldschommelingen en toltarieven ver- hoogen de algemeene verarming, zoodanig dat het bezigen van werkloozen in groote werken, onmogelijk is. De dwaasheden door den idealist Wilson be gaan en de geschillen onder de Bondgenooten zijn te zwaar en te talrijk geweest na den oorlog. Wat de vrede van Versailles niet vermocht, wat de Staatslieden niet-hebben gekunnen, dat kan enkel en alleen, het' moge paradoxaal klin ken, aldus onze" Franschman, een nieuwe oorlog met zijn onmetelijke vernielingen en zijn reus achtige herstellingen. Dat alleen kan de wereld reddenEen nieuwe oorlog, hij is onvermijde lijk, hij komt af tusschen Rusland en Japan. De eenigste zorg voor de Westersche Mogendheden is hem in 't Oosten te houden. Hoe ziet het er ginder uit Langs den eenen kantRusland met zijn aan zienlijk oorlogsmateriaal, China met zijn on- uitputtelijken voorraad mannen en de Vereenig- de Staten die de twee landen zal steunen met hun dollars en hun vloot om Japan te duivelen en met de beste brokken te gaan loopen dus zaken doen lijk in den wereldoorlog. Langs den anderen kantJapan, jong, overbe volkt, strijdlustig dat zoekt zijn ekonomischen en imperialistischen droom te verwezenlijken, oergronden aan te werven voor zijn uitbreiding. De gansche Oostersche markt is de inzet van 't spel. Langs den kant van Rusland zouden zich scha ren Frankrijk, wiens Indo-China bedreigd wordtEngeland, wiens Australië eveneens ge vaar loopt, zonder te spreken van Indië, waar een opstand der Boudhisten altijd te vreezen is Holland om reden zijner koloniën. Maar Japan heeft natuurlijk ook bondgenoo ten gezocht en wel onder de geboren vijanden van de bovengenoemde Staten, en het heeft Duitschland langs zijnen kant weten te winnen. Duitschland dat droomt, door dezen oorlog, Rus land in den rug te treffen en zich in Europeesch Rusland een onmetelijk grondgebied te bezorgen om uit te baten met zijn mijnen, akkerbouw en al wat het noodig heeft voor zijn binnenlandsch bestaan. Duitschland heeft Polen van Frankrijk ver vreemd en overgehaald om zijn partij te kiezen Polen ligt op den weg van Duitschland naar Rusland en het vooruitzicht ook een brok van 't vroeger 't Tsarenrijk te krijgen als loon van zijn medewerking is toch zoo aanlokkend. Maar de andere mogendheden bleven bij die wending der zaken ook niet stil en zoo vormde zich het blok der Kleine Entente deze van het Oostersche Pakt en deze van Frankrijk-Engeland- Italië, Zoo staan dus de zaken en de partijen. Wil men het komend geschil localiseeren dan moet Duitschland in bedwang gehouden worden en dat is het wat men te Stresa heeft pogen te bewerken. Dat is de 129° Conferentie sedert Ver sailles Duitschland kan oorlog voeren tegen Rusland^ dat zijn handen zou vol hebben in 't Verre Oosten, maar een oorlog volhouden tegen gansch Europa neen, dat kan het niet. Eensgezindheid te Stresa leerde Duitschland reeds een toontje lager zingen. Het kan dus tusschenkomen wat weinig waar schijnlijk is of zijn eigen oorlogsmateriaal als een eenvoudige handelszaak verkoopen aan de oorlogvoerenden, in beide gevallen met groot profijt. Verkoopen dat zullen de Europeesche Staten ook doen maar, aangezien er van betalen weinig in huis komt, zullen zij vergunningen eischen met waarborgen en zoo verandert de strijd tus schen Duitschland en de Verbondenen in een handels- en nijverheidsconcurrentie voor het in waarde stellen van Rusland onmetelijk arbeids veld. Niettegenstaande alle holklinkende woorden begrijpt Duitschland dat zijn uitbreiding niet meer in 't Westen ligt, want de prijs zou te hoog oploopen. Zoo Duitschland toch zijn oogen op België en Frankrijk werpt, dan zal het moeten begrij pen dat een mislukte uitslag als in 1918 vooc onmiddellijk gevolg zou hebben het uiteenruk ken van het Reich. Nu blijft nog de oorlog in de lucht waarmee Duitschland zijn tegenstrevers schrik wil aan jagen. Ja Brussel, Parijs, Londen kunnen den eersten dag al vernield worden, maar den tweeden dag kan het Berlijn, Munich en Frankfort zijn. Duitschland is zeer krijgszuchtig op andermans gebied maar niet op 't zijne en er is dus veel te wedden dat het de eerste daad niet zal plegen in 't Westen om de onvermijdelijke weerwraak op eigen steden en burgerbevolking te vermij den. Duitschland's uitbreiding ligt veelal al den Oostkant en 't kan zijn luchtvloot in 't Verre Oosten gaan oefenen of... van de hand doen. Een Europeesche oorlog zou, alles ingezien, geen minste profijt bijbrengen voor den overwin naar noch voor de overwonnenen, hij weze wie hij wil. Ziedaar een Fransch oordeel. Laat ons hopen dat de bijeenkomst van Stresa rechtsmacht stelle tegenover waanzin en moed wil, den gebeurlijken aanvaller of vredesstoorder afschrikke, eerbied voor 't gegeven woord hand- have, het vredesgedacht versterke, den oorlog belette zelfs in 't Verre Oosten en dat door de onderlinge samenhoorigheid der volkeren ook op economisch gebied een einde kome aan de crisis, 't Woord is nu aan GenèveM. HETT. Verslag der Algemeene Vergadering gehouden op 17 Maart 1935. De Heer Hector Casier, Voorzitter, opent de vergadering om 14 uur en de secretaris geeft lezing van het verslag der vorige vergadering. Geen opmerkingen gemaakt zijnde, wordt dit verslag goedgekeurd verklaard. Voordracht. De Heer Voorzitter geeft eenige nuttige wenken over de seizoenwerkzaamheden, die door al de leden met aandacht aanhoord wor den. Ook is zijne rede met algemeen handge klap begroet. Daarna wordt er overgegaan tot het inschrij ven der leden die begeeren deel te nemen aan den prijskamp voor hovingen gedurende 't jaar. Talrijke leden laten zich op het bureel inschrij ven. Vervolgens worden de zaden, geschonken door het Werk van den Akker, uitgedeeld uitsluitelijk aan de leden die in 1934 deelgenomen hebben aan de hofbezoekeft. Aanbrengsten. Verscheidene aanbrengsten overdekken de tafels en worden als volgt be kroond Neels Jules, 4 punten voor zijne Bitterpeen lange palingkop eenjarige Schorseneeren niet- schietersYpersche spruitselderijen welrie kende, gekrulde selderij (geschonken voor de tombola). Depoorter Désiré, 2 puntert voor zijne tafel peren Beurré d'Hardenpont Vanden Briele Cyriel, 2 punten voor zijne planten Delphimir (geschonken voor de tom bola). Nieuwe ledenWorden als nieuwe leden voor gesteld 1) Philips Gérard, door Hebben Henri. 2) Deberdt Nestor en 3) Noppe Jerome, door Duthoo Henri. 4) Ameel Omer, door Lepercq Firmin. 5) Dejonckheere Gérard, door Pauwels Alidore. 6) Dael Florent, door Hebben Henri. Tombola Een prachtige tombola, samengesteld

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5