Een Bezoek aan de Twaalfde Handelsfoor 27-4-1935 Het Ypersche - 2e Bijvoegsel - L.& Heg ion d'Ypres N° 4 Dc afdeeling der Middelbare School binnentre dende, wordt een mooie stand den bezoekers te zien gegeven. Het is deze van het huis Monker- hey-Vanneste die een kunstig opgevat gezicht der oude gevels van de stad tentoonstelt, waar na men alle soorten van bouwmaterialen kan bemerken, zooals oude en moderne vloertegels, ceramo, eternit. De gevlamde ceramotegels, de eternit vloeren zijn iets eenigs in kleurschakee- ringen, de lambriseeringen in eternit, elo en emaillé, de granitoplaten voor tafels en toogen dwingen eenieders bewondering af. Verders zijn «le eternitbuizen voor afleidingen, de Pieritte voor electriciens, de watersteenen, bloembakken, kruisbeelden, enz. enz. zeer merkwaardig. Ook worden deze producten, afkomstig van Kapelle op den Bosch en waarvan de Heer Monkerhey de alleenverkooper is, zeer opgemerkt door het publiek. Deze stand is waarlijk zeer mooi en leerzaam. Den gang binnentredende, ziet men de reklaam van de bieren der welgekende Brouwerij Vermeulen- Meynne, waarvan de smakelijke producten even als vroeger zeer gewaardeerd worden. Den trap der eerste verdieping opgaande, worden onze"blikken het eerst getroffen door de werken tentoongesteld door Emile Bouten en bestaande uit hoftafels en stoe len, alsmede een mooie verzame ling kunstwerken in gesmeed ijzer, namelijk lusters, kaders voor por tretten, kruisbeelden, bloemen, enz. Deze stand wordt druk be zocht en de tentoonsteller heeft, benevens goede zaken, een mach tige reklaam verwezenlijkt. De bibliotheekzaal binnengaan de, ziet men de uitstalling van den Heer O. Dewilde - Desmedt, kunstsmid, die prachtige en eigenhandig ge maakte kunstvoorwerpen tentoonstelt. Deze stand doet denken aan den beroemden Quinten Metsijs, zoodanig mooi zijn de voorwerpen hier tentoongesteld. Daarnevens is een verrukkelijke verzameling van pracht- en salonmeubeltjes tentoongesteld, gemaakt door den Heer Lessens, Hoornwerk, die zijne ledige uren te pas brengt om zulke schoo- ne voorwerpen te vervaardigen. Darna ziet men den stand der Maatschappij Point Bleu Radios, welke ons een voortdurend concert bezorgt dat de melodieuse eigenschappen dezer producten bevestigt. Het is de Heer Joseph Vanderghote, de officieele verdeeler dezer maat schappij, die dezen puiken stand heeft ingericht. Verder is de prachtige stand van den Heer Mas- quelier opgericht, bestaande uit sierlijke meu belen voor slaapkamers, salons, enz. Rustzetels bij de vleet noodigen u uit er eens plaats in te némen en het publiek blijft langen tijd in be wondering voor al het schoone waarvan men hier geniet. Deze zaal wordt verder ingenomen door den stand der firma Vandenbossche, wijn- en likeur handelaar. De liefhebbers van het fijne nat kun nen er de merken Bourgognewijnen Gierget- Büffet, Chateau Macau bewonderen, alsook de Bordeaux wijnen Saransot-Dupré welke het huis rechtstreeks invoert. Ook voor miswijnen is deze firma zeer beroemd. Die stand wordt druk opge merkt en vele zaken worden hier verwezenlijkt. Deze zaal verlatende ziet men, zooals voorgaan de jaar, de Regie van telegraaf en telefoon die met een knappen stand uitpakt. Niet alleen wor den er de verschillende soorten toestellen, nut tig voor zakenlieden, tentoongesteld, maar dit maal was een telefooncentrale ingericht. Bij mid del van dat kleine middenkantoor konnen de tentoonstellers, van uit hunnen stand, de ge- wenschte verbindingen met hun huis, met hun firma of met hunne klanten bekomen. Od deze manier werd veel nutteloos heen en weer geloop 1 vermeden, veel tijd gewonnen, en nogmaals be wezen dat de telefoon voor de handelaars onmis baar en hoogst nuttig geworden is. De propagan- dadienst voor de streek wordt door den Heer Janssens, Dixmudestraat, Yper, waargenomen. Aan den Heer Ontvanger Leclercq en zijne me dewerkers, proficiat In de twee aanpalende zalen stelt de Ypersche Kunstkring, onder de leiding van den Heer Gits, Stand van M. Dewilde-Desmedt, Beluikstraat, Yper IJzerkunstwerk. Stadsbouwmeester, de meesterwerken zijner le den ten toon. Om over deze doeken en beelden te kunnen medepraten moet men kunstkenner zijn, en daar om is het beter aan dezen hunne meening te laten kennen. Zeggen wij enkel dat de bezoekers dezer zalen opgetogen zijn over al het schoone dat zij hier te zien krijgen en dat vooral de Yperlingen eensgezind .zijn om den eisch door den Yperschen Kunstkring dit jaar gesteld, na melijk de herinrichting der Academie van Schoo ne Kunsten, goed te keuren en te ondersteunen. Immers, de schoone kunsten worden hier sedert den oorlog totaal verwaarloosd en, buiten de boetseerkunst, wordt in onze Nijverheidsschool alleen het mekaniek teekenen en handelsschil deren aangeleerd. De jonge krachten, die eenigen aanleg voor de kunst gevoelen, werden nu reeds te lang aan hun zeiven overgelaten en kunnen zich, bij gebrek aan opleiding, in de kunst niet vervolmaken.. Dit verdiep verlatende, ziet men nog de uitstal ling van twee jonge Engelsche scholieren die, met hun electrisch spoorwegnet, een zeer smaak volle vertooning geven van deze moderne speel goederen. Hun initiatief, dat vanwege onze jeugd veel navolging verdient, wordt zeer opgemerkt. Voor inlichtingen nopens deze speelgoederen, is het Huis Versailles, Boterstraat, gansch aange wezen. Een nieuwe uitvinding wordt verder ten toon gesteld, het zijn namelijk de geluiddempende deuren genoemd Vaducel, van het Huis Vandoor- ne, te Lauwe, en vertegenwoordigd door den Heer Hector Caenepeel, Bruggesteenweg. Door de vaklieden wordt deze stand zeer opgemerkt en gewaardeerd. Verder wordt de liefdadigheid in praktijk ge steld door jonge juffers van het Rood Kruis van België, die giften inzamelen voor het edel werk van H. Majesteit de Koningin voor hulpverlee ning aan de noodlijdenden. De twee volgende klassen worden bezet door de Nijverheidsschool van Yper. Daar zijn tie werken ten toon gesteld der leerlingen die, onder het Bestuur van den heer Landtsheere en de leiding der professoren, de heeren Salomé, Ser- ryn, Van Hee, Cornillie en Degroote, de lessen dezer zoo verdienstelijke inrichting volgen. Een bewijs dat de ouders de pogingen dezer leeraars begrijpen, is het feit dat het getal leerlingen fel is gegroeid. Om te bewijzen welke flinke stiel mannen er gevormd worden, weze gezegd dat de heer Cherchye Henri, oud-leerling der schildersklas, den eersten prijs met groote onder scheiding behaald heeft in de Hoo- gere schildersschool, Logelain, te Brussel, waarvoor wij dezen jon gen heer onze beste gelukwen- schen aanbieden. Deze klassen verlatende, ziet men de verrukkelijke incrustatie - kunstwerken tentoongesteld door den Heer Julien Burggraeve, van de Ligywijk. Deze echte kunstju weeltjes en vooral het paneel den* Halletoren voorstellende worden terecht door al de bezoekers be wonderd. Wat schouwspel ziet men hier verder Men zou zich in een koffiehuis wanenHet is de Cen - trale Brouwerij die, om het ver vaardigen harer nieuwe biersoor ten Bock en Export super te vieren, er een'de- gustatiezaal heeft ingericht, waar zij hare vrien den en kennissen uitnoodigt hare lekkere pro ducten te komen proeven. Onnoodig te zeggen hoe het werk de dorst» - gen laven toegepast en gewaardeerd wordt. Voortgaande ziet men den stand van het huis Mattan, Boterstraat, dat, benevens zijne gewaar deerde regenschermen, een gansche verzameling campingtenten en benoodigheden, paraplüies voor zon enz. tentoonstelt. Zijn mooie stand er» de billijke prijzen der voorwerpen zijn oorzaak dat de Heer Mattan er veel bijval mede heeft. Wat gezegd van de Fotoclub, die in de aanpa - lende zaal tentoonstelt. Al de gebeurtenissen waarvan onze stede in het verloopen jaar de getuige is geweest zijn hier in beeld tentoonge steld en vormen, samen met de puike verzameling kunstfotos door enkele leden van deze vereeni- ging vervaardigd, een geheel dat waarlijk ver rukt en dat bij al de bezoekers zooveel herinne ringen opwekt. Ook wordt deze stand druk be zocht en langdurig bewonderd. Deze zaal verlatende, ziet men aan den wand de werken hangen van een liefhebber-schilder, de jonge Heer Coffyn, waaronder een portret van een welgekend Ypersch figuur spoedig de aandacht trekt. Zijn verschillige mooie zichtjes zijn ten zeerste verzorgd en alles wijst erop dat deze jeugdige liefhebber in den laatsten tijd veel vooruitgang heeft gemaakt. Daarnevens kan men de maquette bewonderen van een ontwerp van gedenkteeken aan Koning Stand van M. Vanderghote, de Stuersstraat, 23, Yper Radios Point Bleu. Stand van M. Vanden Bossche-Van Hyfte, Rijselstraat, 57, Yper Wijoen en Likeuren.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 9