-ner YPBRSCHE- LA RÉOÏON D'YPREi Zondagrnsf - Repos dominical Veerbal kroniek 16' Jaargang, Nr 6 11 Mei '935 16e Année. N° 6 - 11 Mai 1935 Bijvoegsel - Supplément "Wekelijksch Overzicht Gevonden en Verloren Voorwerpen Visite d'Officiers Frangais Sterfgeval TENTOONSTELLING EXPOSITION ZIELMISSEN Mee.tietislraat, 3g. Zondag 12 Mei Op 17 Mei moet Hitier een groote redevoering houden en men ziet met de grootste belangstel ling uit om te weten wat Duitschland na de jongste gebeurtenissen in 't schild voert. Er zul len ongetwijfeld nog verrassende besluitselen door het Reich getroffen worden en het zou ons niet verwonderen moest er nogmaals algemeene verbazing ontstaan. Want Hitler die zijn land overal in 't nauw gebracht heeft, zoowel op oeco- nomisch als op politiek gebied, voelt zich in ban den gekneld en zij "moeten springen om een uit weg te vinden. Tr, afwachting dat wij daar meer van weten, moet er op een ander feit gewezen worden, dat onvermoede gevolgen kan na zich slepenWij willen spreken van het Fransch-Russisch ver bond. Deze overeenkomst waarbij voornoemde lan den zich verbinden malkaar hulp te bieden, heeft de wereld en vooral, ons Belgen, tamelijk ver rast. Iedereen heeft nog te goed in 't geheugen wat er gedurende den oorlog 1914-18 is gebeurd. Het Russisch machttoestel, waarvan zooveel ver wacht werd, heeft niets gegeven dan ontgooche lingen. De hulp die erdoor bijgebracht werd, is gedurende het eerste tijdperk van den wereld oorlog zeer gering gebleven en al met eens werd, door de mannen die er het Sovjetrusland van ge maakt hebben, het verbond met Frankrijk ge scheurd en zij teekenden vrede met de grootste vijanden. En men vraagt zich thans angstig af hebben die fransche Staatsmannen dan niets geleerd of alles vergeten Daarop geeft men in Frankrijk ten antwoord dat er niet mocht geaarzeld worden. Rusland zoekt steun en belooft daarbij, in ruiling, zelf steun te verleenen. Welnu, indien Frankrijk zich niet bij Rusland aansluit, dan sluit dit laatste zich aan bij Duitschland. En Frankrijk dat wel verdragen heeft aangegaan met andere machtige landen, weet best dat het meest op eigen krach ten moet vertrouwen. Indien Duitschland hem te keer gaat, bijgestaan door de Russen, dan be vindt het zich in enge schoentjes. Daarom moest dit nieuw verbond absoluut gesloten worden Maar... daar zijn heel veel andere moeilijkhe den aan verbonden. Frankrijk kan thans meêge- sleept worden in talrijke verwikkelingen waar het anders vrij van zou gebleven zijn. Frankrijk heeft langs alle zijden verdragen aangegaan en zijne medewerking en hulp beloofd. Het is ge kend dat men op zijn woord mag rekenen. Wat zal er dan gebeuren indien er van verschilijge zijden onlusten uitbreken In tegenstrijd met Frankrijk gaat Engeland slechts verbintenissen aan met naburige landen en verwerpt alle verplichte tusschenkomst in geschillen van ver afgelegen landen. Dat is heel wat voorzichtiger. Want, als Frankrijk hulp moet bieden aan vijf, zes zijden in eens en dat die punten ver afgelegen zijn, dan is zijne prach tige macht die het thans ontegensprekelijk bezit, gansch verbrokkeld. En Duitschland, dat oogen- schijnlijk door al die verdragen omsingeld wordt, lacht misschien in zijn vuist, omdat het klaar ziet in de zaak en door zijn geheime opstokerij- en wel bekwaam is om overal zoo wat ruzie te verwekken en 't vuur aan de lont te steken op verschillige, uiteenliggende punten te gelijk. Het is immers genoeg bewezen dat het Reich thans alles doet wat in zijne macht is, en dit is meer dan gelijk welk ander land zou kunnen, om bewapend te zijn, om voorraad te hebben zoowel aan grondstoffen, aan voedsel als aan "buskruit en oorlogsmateriaal. Zelfs de neutrale Rijnstreep, die als een afwerende onbezette ruimte moest machteloos blijven tusschen Frank rijk en Duitschland, bezit genoeg manschappen en voorraad onder een onschuldigen dekmantel, om te handelen alsof het Reich volle vrijheid had om die streek evenals de andere te gebrui ken en met legermachten te bezetten. Dit alles is voor België van het grootste belang en het is een strenge plicht voor onze Regeering ervoor te zorgen dat onze onderhandelingen niet achterwege blijven en dat zij uitkomen op vaste grondslagen zekerheid moeten wij hebben dat wij niet alleen zullen staan in geval van eene nieuwe overrompeling, dat er op tijd hulp zij en dat alles gereed zij om de ramp van onzen bodem weg te houden. RIK. Roodkapje lachte blij 'k Heb voor Grootmoe bij, Iets lekkers, iets fijns, ei 'n Pakje PACHAchicorei Om het voetbalseizoen 1934-35 te sluiten moest rood-wit zich nog gaan meten met de ploeg van Jeunesse d'Armentières, die dit jaar het kam pioenschap van tweede afdeeling veroverde en toekomende jaar in bevordering zal spelen. Een match ging deze van tweede afdeeling vooraf, namelijk derde speciaal C die een gelijkaardig elftal moest bekampen. Na een wedstrijd zonder historie, verloren de specialers met 2-1 nadat No- tebaert ons eerst den voorsprong had bezorgd. Vóór de rust stelden de Franschen gelijk om in de tweede speelhelft den winning-goal aan te teekenen. Voegen wij er bij dat, in gewone om standigheden, onze mannen gemakkelijk de zege konnen behalen. De hoofdmatch werd insgelijks verloren en dan nog met 3-1, alhoewel de weer gave van het spel wel een gelijk spel mocht ge weest hebben. De Franschen beproefden een nieuwen centervoor van de Iris Club Rijssel als ook een Italiaanschen speler, die alles in 't werk stelden om zich te doen gelden en soms zoo ge weldig te werk gingen dat de wedstrijd op alles behalve op een vriendenmatch geleek. Ten be wijze, Vanlimburg en Deplancke werden ge kwetst en moesten wederkeeriglijk het spel ver laten. De eerste speelhelft verliep gansch in ons voordeel, alhoewel wij enkel na 20 minuten, door toedoen van Cnockaert, konnen gelijk stellen. Na de rust kwamen de Franschen geweldig op zetten en konnen aan de 15e en 25e minuut den voorsprong aandikken. Verder hield rood-wit stand, niettegenstaande er met tien of beter met negen man moest verder gespeeld worden. Een gezellige bijeenkomst in het lokaal sloot het sei zoen 1934-35 en plannen werden reeds gesmeed voor het toekomende. De algemeene vergadering, die aanstaande is, zal over de toekomstplannen beslissen en dan vooruit voor het welzijn der ge liefde rood-witte kleuren. NEMO. Gevonden.Bij M. Dieryck Gustave, Potyze, is een duitsche schapershond thuis gekomen. De eigenaar mag hem aldaar gaan terughalen. Maandag 6 Mei, dor den bewaker der Meenen- poort, een kerkboek. Denzelfden dag, op het eiland van de Majoor gracht, een huissleutel. Dinsdag 7, door M. Delhom Guillaume, drie kleine sleutels aan een ring vastgehecht. Woensdag 8, door M. Gadeyne Jan. een geld beugel inhoudende een vischverlof. Door M. Woets Maurice, een boekje zichtkaar- ten. Door M. Lannoote Maurice, van Wvtschaete, een netzak verscheidene vrouwskleedingstukken bevattende. Al deze voorwerpen berusten ten politiebu- reele. Verloren.Over een veertiental dagen, door M. Boudry Albert, een spaarboekje van school Zondag 5 Mei, door M. Pannekoucke Raphaël, Boterstraat, een gouden ring. Dinsdag 7, door M. Deroose Ivonne, een gouden oorring. Woensdag 8, door Mevr. Vangeyten, een grijze sjerp. Denzelfden dag, tusschen Kortrijk en Yper, door M. Verstraete Tryphon, van Strombeek- Bever, een autoplaat nr 239.902. Vendredi 10 courant, notre ville a regu la vi site d'un groupe d'une soixantaine d'officiers frangais, parmi lesquels plusieurs officiers supé rieurs, de l'Ecole de guerre, venus en excursion aux anciens champs de bataille. A l'occasion de leur passage a Ypres, ces visi teurs furent regus officiellement a 11 h. a l'hótel de ville par M. Ie bourgmestre Vanderghote, accompagné de M. Versailles, secrétaire com munal. Te leper is godvruchtig overleden, in het kloos ter der Paters Ongeschoeide Karmelieten, de Eerw. Pater Hendrik van het H. Huisgezin, in de wereld Fernand Van Hove, geboren te Brugge den 29 Januari 1872. De afgestorvene oefende opvolgenlijk het H. Ministerie uit te Kortrijk, leper en te Gent. Hij verbleef ook in de Missies van Syrië en van Indië en was altijd blakend van zielenijver. Zijn heengaan zal algemeen betreurd worden. De plechtige lijkdienst zal plaats heb ben Maandag 13 Mei, te 9 uur, in de kerk der Paters Karmelieten te leper. De Tentoonstelling der liturgische voorwerpen bestemd voor de arme kerken en missielanden zal plaats hebben Op Dinsdag 14 en Woensdag 15 Mei telkens van 10 tot 12 u. en van 2 tot 5 u. bij de Zwarte Zusters, Rijselstraat. Ued. wordt uitgenoodigd die interessante Ten toonstelling te gaan bezoeken. De toegang is vrij en kosteloos. L'Exposition des ornements destinés aux Eglises pauvres et aux missions étrangères, sera ouverte les Mardi 14 et Mercredi 15 Mai, au Couvent des Soeurs Noires, rue de Lille. Chaque jour de 10 h. a midi et de 2 a 5 heures. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 12 Mei, om y y« u., in St Jacobskerk, tot zielelafenis van Vrouw Marie CLINCKEMAILLIE echtgenoote van Heer Francois Seeten. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 Mei, om 8 y» uur, in St Jacobskerk, tot zielelatenis van Heer Edouard BEUN gewezen echtg' van Vr Octavie Railleul. We laten weten aan viiender en kennissen dat een MIS zal gezongen worden voor Mevrouw Weduwe Albin DENAEGEL, moeder van den Heer Ktstuurder der Stads- jongensschool, op Zondag 12 Mei, om 9 u., in de Kerk der EE PP. (Jarmeiietcn. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 12 Mei, om 9 u., in St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Daniel DEREZ geboren Albertine Depuydt. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de J\ARMIS bii te wonen zai gelezen worden op Zondag 12 Mei, om n y« u., in St Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Leon JONCKHEERE-BOULANGER. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 Mei, om 8 y» u., in St-Jacobskerk, tot zieleLreois van Heer Georges PAÜWELS echtgenoot van Vrouw Rachel Van Raes. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 Mei, om 9 u., in. St-Niklaaskerk, tot zielelafenis van Vrouw Pierre VERSCHOORE geboren Justine Fever. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gezongen worden op Zondag 19 Mei, om 10 u., in St Pieterskerk, tot zielelafenis van Heer Emiel SANTY echtgenoot van Vrouw Elodia De Croos. Vrienden enkennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bii te wonen die zal gelezen worden op Zondag 19 Mei, om 11 V% u., in St-Maartenskathedraal, tot zielelafenis van Heer Arthur MESSIAEN en overleden echtge Marie DEPUYDT. De Apotheek van La Pharmacie de Mr VAN WALLEGHEM Statiestraat o— Rue de la Station reste seule ouverte le Dimanche 12 Mai IS ALLBEN OPEN op

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 11