Fr. Hof lack, Ypres Vélos - Motos - Autos De Vaart Yper-Komen Bestrijding der Werkloosheid TOMBOLA Handelsfoor 1935 en de Etablissements Werkhuizen Toutes fournitures pour Alle leveringen voor Usine de Fabriek voor Chromage - Nickelage - Emaillage Er wordt dezen laatsten tijd veel gesproken over het te werk stellen der werkloozen, en niet zonder reden. Immers, van al de betere tijden, die men sedert jaren reeds voorspelt en verwacht, is nog maar bitter weinig in huis gekomen. De crisis, die reeds zooveel slachtoffers miek, laat zich nog immer voorts gevoelen en van werkher- neming is er over 't algemeen maar weinig spraak. De lichte toeneming van het zakencijfer en de kleine vermeerdering der bedrijvigheid in handel en nijverheid, gevolg van de muntont- waarding waarvan velen nochtans zooveel goeds hadden verwacht, zijn te onbeduidend om, al thans hier voor onze streek, een vermindering der werkloosheid voor gevolg te hebben. Inte gendeel, de beperkende maatregelen door de fransche regeering genomen, haar streng afwe ren van alle vreemde arbeiders, belgische inbe grepen, en dan de onrechtvaardige houding van sommige fransche nijveraars die, tegen alle recht en reden in, het loon onzer grensarbeiders met 20 verminken, dit alles is er eerder toe ge schikt het aantal onzer werkloozen nog te ver meerderen. Er dient dus iels eedaan le wora ;u want ons land of beter de la^tenbetalers, 't is te zeggen de bezitters en al dezen die nu nog het geluk heö- ben te kunnen werken, zullen niet eeuwig dien zwaren iast der werkloosheid kunnen blijven dragen. Anderzijds staat het ook vast en nie mand zal ons hierin tegenspreken, al wordt er soms wel beweerd en misschien niet altijd ten onrechte dat men in 't begin wat te breed is geweest, dat de onvrijwillige werkloozen, die wel de grootste slachtoffers der crisis zijn, moe ten geholpen en ondersteund worden. En aange zien, om dien nooaigen steun voorts te kunnen verleenen, het meer en meer blijkt dat ons klein land met zijn overbevolking op niets anders dan op zijn eigen steun mag rekenen, is het heel natuurlijk dat men er thans ernstig begint aan te denken van de werkloozen, in ruil van den verleenden steun, een zeker aantal arbeidsuren te eischen, iets wat men van over lang reeds had moeten doen. Dit stelsel, dat de werkloozen aan hun ellendig slenterend leven er> afmattende nietsdoenerij moet onttrekken, zal voor hen zelf de heilzaamste gevolgen hebben en is daarbij een eenige gelegenheid om, zonder dat zulks aan het land schier iets meer zal kosten, onze nationale uitrusting en namelijk de weg- en waterverbin dingen te verbeteren en alzoo de zoo vurig ver hoopte herneming der algemeene bedrijvigheid in de hand te werken. Met dit doel werden de gemeenten er reeds toe gemachtigd en zelfs aangezet de werkloozen voor het verrichten van sommige werken op te eischen, en onlangs nog werd er van het krediet van het Nationaal Crisisfonds een som van 25 millioen frank voorbehouden om een bijzondere toelage van 25 te verleenen aan de gemeenten die zekere openbare werken tegen den 1° Juli a. s. in aanbesteding zullen gegeven hebben, op voorwaarde dat daarvoor minstens 80 werk loozen gebruikt worden. Zoo hebben wij gezien dat men, als gevolg daarvan, zinnens is te Antwerpen en in veel andere plaatsen nog groot- sche werken uit te voeren. Doch om ons hier bij het plaatselijke te hou den, bestatigen wij met voldoening dat ook bij ons het stelsel van het te werk stellen der werk loozen steeds op uitgebreider schaal wordt toege past. Te Yper namelijk, zagen wij de werkloozen onlangs gebezigd voor het vereffenen en ophoo- gen van een gedeelte der buitenwandeling van de Wieltjegracht, voor het snoeien der boomen en dunnen van het tailliehout op de vestingen, en thans nog is een ploeg werkloozen, onder toezicht van stadsbedienden, bezig met een uitstekend verbetsringswerk in de zwemkom te verrichten, namelijk het wegnemen der dikke modderlaag die het water steeds bevuilde en het betonnee- ren van den bodem der kom. Tal van andere kleine werken zooals verbeteren der wegenis, herdelven van grachten, enz. waarover wij hier reeds vroeger spraken, werden insgelijks door de werkloozen gedaan. Daarbij zal het echter nog niet blijven, want naar hetgeen wij uit de be sprekingen van den gemeenteraad hebben mee- nen te verstaan, zullen de aanbestedingen voor de herstelling der Thouroutstraten en van den Komensteenweg, en ook voor het kuischen van Dickebuschvijver weldra uitgeschreven worden onder de vereischte voorwaarden om van de hier bedoelde bijzondere toelage van 25 te kunnen genieten, 't is te zeggen dat de aannemer voor het uitvoeren dier werken zal verplicht zijn min stens 80 werkloozen te gebruiken die op de lijsten van het Crisisfonds zijn ingeschreven. Deze drie werken, die van een niet te onder schatten belang zijn, zullen natuurlijk voor een zekeren tijd eenige werkloozen aan den arbeid zetten. Doch, in verhouding van het aantal werk loozen dat wij hier bezitten, zijn deze werken voldoende Hebben wij hier geen werkloozen genoeg om nog grootere en niet minder nuttige werken uit te voeren Om onze lezers toe te laten zelf het gepast antwoord op die vragen te geven, deelen wij hier enkele cijfers mede die maar al te welsprekend zijn en, helaas, ook van een maar al te treurige werkelijkheid. Op einde Maart 1935 waren er hier te Yper 613 werkloozen. Te Becelaere telde men er op het zelfde tijdstip 101, te Boesinghe 64, te Brielen 13, te Dickebusch 27, te Dranoutre 10, te Gheluvelt 52, te Kemmel 26, te Langemarck 279, te Locre 13, te Meessen 66, te West-Nieuwkerke 49, te Passchendaele 171, te Poelcapelle 69, te Renin- ghelst 53, te St-Jan 39, te Vlamertinghe 180, te Voormezeele 33, te Westouter 26, te Wulverghem 5, te Wytschaete 89, te Zillebeke 86 en te Zonne- beke 231, 't zij voor deze 23 gemeenten een totaal van 2295 werkloozen. Te Wervick, gedurende de tweede week der verloopen maand Maart, schom melde het getal werkloozen van 1032 tot 600 met een gemiddelde van 723 per dag. Te Komen was dit gemiddelde voor die zelfde week 393, te Ghe- luwe 227, te Waasten 65, te Hollebeke 41, te Houthem 40, te Neerwaasten 33 en te Zantvoorde 25. Dit maakt reeds samen 3842 werkloozen en de lijst is nog ver van volledig, gezien er voor het arrondissement Yper nog verschillige belang rijke gemeenten zijn, zooals Poperinghe, Ploeg- steert, Elverdinghe, Woesten, Oostvleteren, Bix- schote, Zuydschote, waarvoor ons de noodige inlichtingen ontbreken. Wij zijn natuurlijk zoo vermetel niet te den ken dat het mogelijk ware dit ontzagbjK leger van meer dan 4000 werkloozen zoo maar in eens aan 't werk te stellen, en wij hebben evenmin de verwaandheid te beweren dat wij in staat zijn hier de reeks noodige werken aan te duiden om al ware het maar aan een deel der werkloozen van ieder der hooger genoemde gemeenten arbeid te verschaffen. Edoch, wij hebben hier vroeger reeds herhaaldelijk gewezen op een Uiterst be langrijk werk, waarvan de noodzakelijkheid zich meer en meer opdringt en dat geroepen is een groot getal werkloozen, voornamelijk van Yper, Voormezeele, Hollebeke, Houthem, Komen en enkele der omliggende gemeenten, gedurende langen tijd aan 't werk te houden. Onze lezers hebben reeds geraden dat wij het hier nogmaals hebben over de herstelling der vaart Yper-Komen. Meermalen reeds hebben wij hier in 't lang en in 't breed al de voordeelen van dit hoogst noo- dig werk opgesomd. De verbinding Leie-Yzer, die aan de gewezen frontstreek, van Wervick- Komen-Yper tot aan Nieuwpoort, den verloren welstand zal terug bezorgen, moet er komen en, wij zijn ervan overtuigd, zal er komen. Wij zijn er reeds in geslaagd meer dan een van onze vroe gere tegenstanders voor onze gedachte te win nen. Een voor een eindigen zij met de billijkheid, de gegrondheid en de rechtvaardigheid van on zen eisch in te zien. Ook in hoogere kringen, en dit is een gelukkig voorteeken, is men onzen strijd ten zeerste genegen. Het hooger Beheer van Bruggen en Wegen spreekt zich zonder het minste voorbehoud uit ten gunste der herstelling van de vaart Yper-Komen en bevestigt in staat te zijn het vroeger schier onoverkomelijk werk van Hollebeke met algeheele zekerheid van vol ledig welslagen te kunnen uitvoeren. Zelfs in het Ministerie is men het werk geenszins vijan dig gezind, alleen de financieele moeilijkheden dwingen het de uitvoering ervan tot betere tij den te verdagen. En onlangs nog, ter gelegenheid der opening onzer 12" Handelsfoor, sprak de Weledele Heer Gouverneur Baels ons de meest opbeurendste en aanmoedigendste woorden toe die ons het beste voor de toekomst doen verho pen. Er bestaat dus geen twijfel meerde vaart Yper-Komen, door onze voorouders gegraven en waarvan de werken sedert den oorlog onaange roerd bleven, zal hersteld worden. De eenige vraag die nog dient beantwoord te worden is Wanneer Vroeger reeds beloofde de toenmalige minister van Openbare Werken ons, weliswaar, dat de studie dier herstellingswerken seffens na de vol tooiing van het Albertkanaal zou aangevangen worden. Wij twijfelen niet aan dit gegeven woord, maar blijven niettemin hardnekkig aan dringen om zoo mogelijk een nog spoediger uit voering van het werk te bekomen. Waarom de handel en nijverheid der gewezen frontstreek, die reeds zooveel benadeeligd en zoolang ver waarloosd werd, nog langer in de onmogelijk heid laten zich opnieuw uit te breiden Aange zien het werk in princiep besloten is, waarom nog jaren en maanden wachten om het uit te voeren Het is al verloren tijd voor de herople ving van gansch onze streek. Daarbij kan er thans, door het bezigen onzer talrijke werk loozen, geen gunstiger noch gewenschter oogen- blik gevonden worden om dit werk ten goed koopste mogelijk uit te voeren. De studie, die het Ministerie van Openbare Werken nog be weert over die zaak te moeten doen, is voorwaar van geen zoo grooten omvang noch belang en allerminst een beletsel om de werken onmid dellijk aan te vangen, gezien het hier bijna uit- sluitelijk herstellingswerken geldt en dat al de noodige onteigeningen reeds sedert lang gedaan zijn. Met wat goeden wil, kan het Ministerie van morgen reeds aan tal van onze werklooze aar dewerkers en metsers toelating geven hand aan 't werk te slaan. Het herstellen der bestaande vaart Yper-Ko men is dus het best geschikte werk om hier op merkbare wijze de thans heerschende werkloos heid te bestrijden. Nog niet afgehaalde prijzen Hieronder volgt de lijst der nog niet afgehaal de prijzen die thans, gezien de termijn aan de eerste prijswinners gegeven verstreken is, aan de met dit doel uitgelote plaatsvervangende nummers toegekend worden. Dat al de personen, die de Handelsfoor bezochten, dus nog eens goed hunne tombolabriefjes bekijken. Het is de laat ste kans die hun geboden wordt. 1. rijwiel 04293 2. borstbeeld 00972 3. doos cigaretten 01561 4. klak 070SS 5. aschbakje en 1 kgr. fleur de gruau 05751 6. bloembak in eternit 05883 7. doos toiletzeep 02498 8. pyjama 04842 9. bon voor 't kuischen van een kostuum 06577 10. kleed 01671 11. pijp Sterna 10953 12. bedsprei 09219 13. aschbakje Turmac 07582 14. electrisch strijkijzer 04908 15. fiesch Champagne 09082 16. regenscherm 08506 17. 1 paar kousen en 1 kgr. fleur de gruau 11249 18. doos schrijfpapier en 100 visietkaarten 07403 19. aschbakje en 3 fleschjes koperkuisch 14425 20. sous-bouteille 04216 21. schort 10029 22. luxe koffertje Laurens 10102 23. kistje wijn 11751 24. cravate 01689 25. aschbakje en por te-mine 03929 26. pels 09838 27. reis Wereldtentoonstelling 00053 28. kapstok 08193 29. paar zokken en doos zeep 00156 30. 1 paar zokken en 1 paar kousen 04195 31. 1 flesch Amer en 1 kgr. gruau 08263 32. flesch Champagne 12380 33. slaapkleed merk De Schaar 14186 34. luxe koffertje Laurens 02836 35. borstbeeld 03007 36. bon voor een koeitong 14343 37. kasje voor toiletvoorwerpen 10505 38. 2 paar zokken 04916 39. korf in gesmeed ijzer 13033 40. klak en 1 kgr. fleur de gruau 00991 41. kistje cigaren en 2 pakken tabak 04221 42. lavabogarnituur 04106 43. cravate en 1 porte-mine 00381 44. doos cigaretten Fresco 01897 45. 3 doozen cigarillos en 1 kgr. fleur de gruau 09063 46. bon voor 2 diners 02093 47. 5 pakken cigaretten, 2 pak. cigarillos 04330 48. 5 pakken Abdullahcigaretten 13827 49. 1 vaas 04957 50. bloembak in eternit 01373 De prijzen mogen door de gelukkige winnaars afgehaald worden den Zondag 12 Mei, van 10 tot 12 ure, ter herberg De TrompetGroote Markt, te Yper. Voor de personen die ver van de stad wonen zal een lid van het Comiteit zich in voornoemde herberg te hunner beschikking houden op Zater dag 11 Mei, van 10 u. 30 tot 12 ure.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4