Willemsfonds VELOSPORT UnHabri der Zwemkom Horaire du Bassin de Halation van 15 Mei tot 15 September du 15 Mai au 15 Septembre Zal er een HULPFONDS voor ARBEIDSBEMIDDELING te Yper opgericht worden TIMBRE DE FAGTURES ONS ONDERDAK - IEPER STAD YPER ZWEMKOM Lundis Dinsdagen Marais Woensdagen Mercredis Donderdagen Jeudis Vrijdagen Vendredis Betalende GEMENGDE 7 4 13 h. 7i 9.30 h. 7 4 18.30 h. MIXTES 10.30 4 13 h. 11.15 4 13 h. Mei en September 15 k Jg h_ Payants 7 4 10.30 h. 7 4 9.38 h. Zaterdagen Samedis 7 4 13 h. Mai et Septembre Juni, Juli, Oogst Juin, Juill., Aoüt VROUWEN ALLEEN DAMES SEULES <-> i Mei en September P Mai et Septembre oo Juni, Juli. Oogst f Juin, Juill., Aoüt SCHOLEN ECOLES MANNEN ALLEEN HOMMES SEULS VROUWEN ALLEEN DAMES SEULES 15 4 20 h. 15 4 20 h. 15 a 19 h. 9 30 4 10.30 h. 18.30 4 C. S. 19 h. 4 C. S 10.304 11.15 b. Kostelooze 15 4 16 b. 11.15 4 13 h. 15 a 18.30 h. 15 4 19 h. 10.30 4 13 b. 15 4 20 h. 9.30 4 10.30 b. Zondagen Dimanche* 10 4 13h. 15 4 20 h. 18.30 4 C. S. 19 h. 4 C. S. 10.304 11.15 h. Gratuits 15 h. 4 C. S. tia laatili lot 20 u. •o olio tard Jutqa'i 20 k. 6 4 10 k. Den 2 April 1.1. hernieuwde de Heer volksver tegenwoordiger Butaye aan den Heer Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg zijne vraag, die hij reeds den 27 November 1934 en den 31 Ja nuari 1935 stelde, om hier te Yper een hulpfonds voor arbeidsbemiddeling in te richten. De eerste maal antwoordde de Minister dat de noodzakelijkheid daarvan in overweging geno men werd, en op de tweede vraag beloofde hij dat er eerlang een beslissing zou getroffen wor den. Zonder echter zeer duidelijk te zijn en zonder -eenige stellige verbintenis te nemen, is het ant woord, dat de Heer Minister thans op de derde vraag van den Heer Butaye komt te geven, toch wat nauwkeuriger en ook meer bevredigend. Hij zegt inderdaad dat het eerste onderzoek, dat werd ingesteld betreffende de wijzigingen .aan het ambtsgebied van de diensten voor ar beidsbemiddeling en werkloosheid toe te bren gen, geëindigd is en dat er hem thans concrete voorstellen ter goedkeuring voorgelegd worden. Daar het koninklijk besluit, zoo voegt de Mi nister er aan toe, betreffende de diensten voor arbeidsbemiddeling en werkloosheid niet toelaat meer dan zes hulpkantoren per provincie op te richten en daar anderzijds het oprichten van een hulpkantoor te Yper aan een dringende nood zakelijkheid beantwoordt, wordt de mogelijkheid -onderzocht dit kantoor op regelmatige wijze op te richten. Dit laat ons dus toe te verhopen dat de alge- meene klachten, waarvan wij ons hier vroeger de tolk mieken, een bevredigende oplossing zul len bekomen en dat Yper, dat een gemakkelijk te bereiken centrum is voor een groot aantal om liggende gemeenten, die nu de eene van Rousse- lare, de andere van Kortrijk en zelfs van Brugge .afhangen, hier ter plaats zelf een hulpkantoor voor arbeidsbemiddeling en werkloosheid zal be zitten. Deze maatregel zal voor velen een groot gewin van tijd zijn en veel verre en kostelijke verplaatsingen vermijden. L'article 8 paragraphe 2° de l'Arr. R. du 28 février 1935 paru au mon. du 3 Mars dernier page 1281, exempte désormais du timbre Sur les factu- res le plus grand nombre des factures que les négociants remettent a leurs clients consomma- teurs. Voici le texte de eet article Art. 8. L'article 69 est remplacé par ce qui suit «Art. 69.Sont exonérées de la taxe établie par le présent titre 1° Les factures ayant pour objet des sommes dues par l'Etat, les provinces, les communes et .les établissements publics, a l'exception de celles <jui se rapportent a des acquisitions effectuées par ces organismes en vue de la revente 2° Les factures relatives a des marchandises -ou ouvrages commandés directement par des par ticuliere pour leur usage privé ou celui de leur ménage, a moins que ces factures ne se rappor tent a un ouvrage immobilier rentrant dans les previsions de l'article 61 H en résulte que seules les factures concernant des ouvrages immobiliers doivent encore être munies de timbres. La loi fiscale entend par ou- vrage immobiliertout ce qui a pour objet la construction, l'aménagement ou la réparat.ion d'un immeuble, ou la fourniture d'un objet a in- corporer dans un immeuble. Done, les factures des tapissiers, menuisiers, peintres, etc., doivent encore être munies de timbres quand ils tapis- sent les murs, réparent les portes, peignent les fenêtres, ou exécutent d'autres travaux aux mai- sons. Toutes les autres factures de marchandises fournies aux consommateurs de ces marchandises tie doivent plus porter de timbre de transmission. •C'est un sérieux dégrèvement. Ajoutons que ce même A. R., art. 12, dit que la taxe de luxe n'est désormais due que pour les livraisons d'un import supérieur a 30 francs. (La limite était jusqu'ici de 10 francs). Maandag 20 Mei 1935, zal te 11 uur, in de bene denzaal van het stadhuis te leper, de openbare aanbesteding plaats hebben van 15 huizen in de Tegelstraat en Kanonweg, voor de Maatschappij van goedkoope woningen Ons Onderdakte leper Bestek 365.068 fr. De inschrijvingen moeten onder aangeteeken- den brief aan den Heer Hector Vermeulen, Dix- mudestraat, 78, leper, tegen 16 Mei gestuurd worden. Inlichtingen zijn te bekomen bij den Heer Lantsheere, Bouwkundige der Maatschap^ pij, Guido GezellepleiH, Nr'16, Leper: "'J Af deeling Yper UITSTAP NAAR NOORD-FRANKRIJK De Kasselberg is gekend als klimatothera- peutische plaats. Het seizoen begint van 1 Mei en van af dezen datum maakt men er uitsteken de luchtkuren. Zijn ijzerhoudende bronnen zijn zeer gewaardeerd. De Kasselberg is het hoogste punt van het Noorderdepartement. Zijn panorama is eenig in Europa. Van 't toppunt ontwaart men 't oude Yzerfront, leper, Diksmuide, Nieuwpoort, Oosten de, den Kemmelberg, Belle, Duinkerke, Rijsel, St-Omer, Aire, en bij klaar weder Engeland. Kassei (stad), de oude hoofdplaats van Mari tiem-Vlaanderen, op 176 m. hoogte gebouwd, telt hedendaags 3000 inwoners, 't Is de oudste stad van het Noorderdepartement. Ze heeft de vestin gen van haar historisch en oudheidkundig ver leden onaangeroerd bewaard, 't Is 't heele middel- eeuwsche Vlaanderen dat hier blijft overleven. Bezoek aan de stad Het Hotel La Noble Cour de Casselof Landshuis (XVIe eeuw) is merkwaardig. De groote zaal bevat prachtig houtwerk, in stijl van Lodewijk XV en van Lodewijk XVI. In het klein salon ontmoet men houtwerk, tijdstip Lodewijk. XV, met zeer schoonen mar meren schoorsteen. Het historisch bureau van Maarschalk Foch (Spaarkaszaal), waaraan de beroemde soldaat werkte van 23 October 1914 tot 2 Juni 1915, een roodmarmeren plaat herin nert in gouden letters aan deze geschiedkundige gebeurtenis, en nog talrijke voorwerpen aan den Maarschalk behoord hebbende zijn er te zien. Het stadhuis (museum), in 1631 afgebrand, werd in 1634 in Renaissancestijl herbouwd. De kampaniel is in barokstijl. In het historisch museum zijn getuigenissen van de geschiedenis van Kassei en van de Kastel- nij voorhanden. Sedert 1919 werd dit museum gansch heringericht door den huidigen conser vator. De voorwerpen zijn met de meeste orde en met smaak gerangschikt. Het is een model museum geworden dat zeer druk wordt bezocht door talrijke toeristen, die Maritiem-Vlaanderen doorkruisen. De zaal Lapidaire bevat 't graf van Robrecht de Fries X" graaf van Vlaanderen. In de gildenzaal zijn talrijke keuren, 't zegel van Kassei, en de Kastelnij voorhanden. De St- Sebastiaan-, de St-Andries-, de St-Joris-, de St- Rochusgilden bewaren er hun bannieren, hun halskettingen, hun zegels, hun reglementen en bescheiden. De zaal der Maarschalken bezit een gaanderij met herinneringen van de merkwaardige per- sonnages die hier verbleven gedurende den groo- ten oorlog. Het vice-consulaat (Maarschalk Fochstraat), bezit een schoone verzameling van oude meube len, van doeken van de Vlaamsche'school, por selein van verschillende tijdstippen. De O. L. Vrouwkerk bevat een doek toegekend aan Rubens. De schat der kerk bevat onder meer een kelk van 1620 en een relikwiekast in gedre ven zilver. Het terras van 't kasteel bestaat uit1° 't plein waar 't standbeeld der drie slagvelden (1071- 1328 en 1677) zich bevindt2° de Engelsche Hof waar, op 7 Juli 1928, door M. Poincaré, Presi- dent der Republiek, het standbeeld van Maar schalk Foch te paard, werd ingehuldigd. Het panorama is hier grootsch, het gansche slagveld rond Kassei ontrolt er zich voor het verrukte oog. Schrijf iïi voor dc^en tocht15 fr. per persoon. Er wordt ter kennis gebracht der Bevolking dat de Stedelijke zwemkom zal heropend wor den op Woensdag 15 Mei 1935. Yper, den 8 Mei 1935. Naar wij vernemen is dit jaar een merkelijke verbetering gebracht geworden aan onze zwem kom. Er werd namelijk een betonnen vloer ge legd in de groote kom, zoodat het water dit jaar heel wat zuiverder zal kunnen gehouden worden. Vroeger werd dikwijls en met reden over den toestand van het water in onze zwemkom ge klaagd en vele liefhebbers van het zwemmen bleven daarom ook achterwege. De verbeterings- werken die dit jaar uitgevoerd werden zullen ongetwijfeld met genoegen door de beoefenaars van de zwemsport vernomen worden en hen aan zetten onze zwemkom meer te bezoeken. Deze week was bijzonder belangrijk door de vele proeven die in elke kategorie werden betwist. Van den eenén kant zag men in 't buitenland Parijs-Tours en de Ronde van Spanje loopen, terwijl in eigen land de Omloop der Vlaamsche Gewesten zoo maar 111 ver trekkers zag. 'k Geloof dat ze in heel Frankrijk zoo veel beroepsrenners niet kunnen t'hoope krijgen, om dan bekwaam te zijn nog twee internationale ploegen met alle kans op overwinning aan 't werk te stellen. Zo zien we, in Parijs-Tours, de Fransche hazewin den belust op een opkomst van Kaers om hem eens ter dege af te rossen, maar jammer genoeg deed Karei in Holland een pijnlijken val, die hem de deelname aan dien koers onmogelijk miek. Toch is dit altijd koren op den molen van de Fransche fanatiekers en zelfs reeds van vele landgenooten, die in Kaers den waardigen kampioen niet willen zien, kwestie dat hij zijn trui zoo weinig op de daartoe bestemde wedstrij den verdedigt en zich regelmatig op de piste houdt. Nu ieder gaat zijn gang, maar 't is toch feitelijk aan de veelzijdige gaven van dien kampioen bij uitstek te wijten, dat wij hem niet meer op de baan aantreffen, en de verlokkelijke voorstellen van de velodroom bestuurders zijn hem te straf, maar des te zekerder. In alle geval Zondag 1.1. in Parijs-Tours moesten de Franschen zich vergenoegen door De Caluwé en Sche pers in den sprint te kloppen, en als men ziet wie er zooal zijn woordje meepraatte in die laatste meters, dan mag men verrast zijn over die schoone prestaties van onze jongens. Immers de 4e en 6e plaatsen zijn voorwaar niet slecht, betwist tegen een Le Grevès, Lapébie, Di Pacco, Speicher, enz. Uitslag1. Le Grevès René, 246 km. in 6 u. 37; 2. Lapébie Roger3. Di Pacco4. Edg. De Caluwé 5. Speicher 6. Schepers 7. Merviel8. Vietto9. Ver- massen10. Lowie 11. Degreef12. Hardiquest. De prestatie der jongeren Lowie, Degreef en Ver- massen valt te onderlijnen. Maar wat gezegd van de Ronde van Spanje. Dat de Belgskens daar wat pesetas zullen rafelen hoeft geen betoog. Immers, iedereen en nog iemand is op de hoogte dat de twee Deloors, Dignef, Adam, Louyet en Gardier daar den schepter zwaaien, en de meesters zijn van het goed beheer over die Ronde. De jongste De loor staat flink aan den kop en Dignef i^oudt op de 2° plaats de wacht om Canardo het opstijgen lastig ie maken. Intusschen doet Adam er een schupke op en palmt zijn rit binnen. Ook zal er weldra mogen ge vlagd worden in België om dubbel en dik die daad fe onderlijnen. Na Frankrijk, Duitschland, is het nu Spanje welke getuige is van de spierkracht onzer Bel gische jongens, en moest het chauvinisme in Italië geen zoo sterk ten gunste staan der Guerra's, Binda's en andere Olmo's, 'k verwed er een Belga op, dat zij ginder weldra eveneens de Belgische zegevlag zouden mogen zwaaien. De Omloop der Vlaamsche Gewesten zag, zooals hoo- ger gezegd, 111 vertrekkers en hier zegevierde, na een mooie prestatie, Camiel Van Iseghem die wel als een allerbeste renner stond aangeschreven, maar aan wien niettemin een zege ontbrak om hem definitief aan de massa voor te stellen. De 2(' is insgelijks een van <tie onbekenden, Pieter Lely, die samen met Van Iseghem het hazenpad had gekomen eri niet meer vervoegd werd. Uitslag: 1. Camiel Van Iseghem, 227 km. in 6 u. 10; 2. P. Lely, op 3 lepgten3. Rpm. Maes, op 23 sec.; 4. Verschueren, op 1 m. 32 5. Vandewyngaerd 6.. F. Vervaecké, fep 2 m. 59"; 7. Mortelmans8. Van Hasselr .9. Van IMock; jdif 'MëeuwS 12. Sardeur. r. In Italië liep men de Ronde van L>iemont, die gewott-'

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5