JVCeRR^ I Oorlogsmuseum KOFFIES en CHICOREI met PREMIEN Christiaens S Devolder - Kortrük Afslag op de PERMANENTEN Te koop in alle goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaaidstraat, Yper. GOUDSMID MAX van 't lepersch Saillant Groot Nieuws Zjucienne Ghys EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 4 Verven Droogkuischen Nieuwwasschen Luxe - Waschdienst Kilowasch Teintures Nettoyages Blanehissage de luxe et au kilo Glafage Américain de Cols Manchettes Bijhuis l. KNOCKAERT - JOOS Dépót Diksmudestraat Rue de Dixmude, S3 Y P E R. Tel. Y P R E S. Inkoop van OUD GOUD, ZILVER en EDELSTEENEN aan HOOGSTE PRIJZEN Ontvangt eiken Zaterdag morgen, vanaf 8 1/2 uur in het Café «DE MAAN», Groote Markt, Y P E R MAX ontvangt ook De Beste Verzameling die er bestaat. De Tentoonstelling bevat o. aAanvals- en Verdedigingswapens, Uitrustingen, bezienswaardigheden van technischen en historischen aard onder dewelke menige stuk ken, door hunne samenstelling, aan de belang rijkste oorlogsfeiten herinnen n De talrijke vakken en bestanddeelen der ver schillende Legers zijn er vertegenwoordigd alsook de foto's in de vuurliniën, door den vijand zoowel als door de bondgenooten ge. nomen en die de Gewichtigste Gebeurtenissen van den Grooten Oorlog duidelijk maken. Ingang Boomgaardstraat. Conservator: Mr L. N. MURPHY, F. I. L., leper Telefoon 195. Madame, U kunt bekomen in twee uren een PERMANENTE met het nieuwste WELLA Apparaat gewaarborgd zonder gevaar, aan den ongelooflijken prijs van 40 f«*., alsook met de ONDULOR, zonder stoom of elec- triek, bij Rijsselstraat, 77, f/S. Ik heb u meer diensten bewezen dan gij denkt of ten minste wilt denken. Ik zou niet weten welke...» Gij weet het weldoch gij weigert daarvan bewust te zijn. In alles wat ik deed, heb ik op uwe ingeving gehandeld, en daar waar duidelijke woorden ontbraken, heeft Dobs u begrepen en in dien zin gehandeld, 't Is niet mijne schuld dat uwe geheime plannen soms mislukten...» Wat wilt ge zeggen en Mevrouw ziet den indringenden man scherp in de oogen. Dat weet ge even goed als ik, en 't is dus on- noodig u dit alles te binnen te brengendoch daar waar het past, zal ik het doen gelden. Ja, gij hebt het talent het vergif van den las ter in elk uwer woorden te leggen doch ik vrees den laster niet meer. Den laster, neenen Dobs krenkt hier op eene venijnige wijze het hart der burggravin, maar wel de waarheid. «Wat gij waarheid durft noemen, is leugen Dat is nog te bewijzen Dobs heeft voorzor gen genomen. Mijn geweten verwijt mij niets, en indien gij mij den voet dwars zet, zal ik u bij de policie aanklagen ik ook heb mijne voorzorgen geno men. Die laatste woorden zijn juist niet welkom aan Dobs en de burggravin gevoelt instinctmatig, dat zij daar eene snaar heeft aangeraakt, die voor het minst onaangenaam in het oor van Dobs klinkt. Indien wij elkander verstonden, zegt Dobs aarzelend. Ge weet, ik heb eene goede tong en een goed geheugen... De burggravin zwijgt op die nieuwe bedrei ging. «Ik word van lieverlede oud... Indien gij ten minste mijne toekomst verzorgdet... Een klein jaargeld... waagt Dobs te zeggen, die allengs al nederiger wordt. Ik heb den last, mij door mijne moeder op haar sterfbed opgedragen, meer dan ruimschoots volbrachtuwe familie die niet de mijne was, heeft duizenden verzwolgen en mij met den zwartsten ondank beloond. Ik heb niet de minste verplichting aan u of aan de uwen. En nu, ga heen. Is dat uw laatste woord Het laatste. «Onherroepelijk het laatste?...» Ja, ik zeg u, het laatste. Gedenk wat ik, een oogenblik geleden, zegde ik heb eene goede tong en een goed geheugen. Ik vrees u niet. Pas op, men zal wel verwonderd zijn te ver nemen, dat de burggravin d'Engelgrave, de halve zuster is van Dobs, den kluchtspeler op de too- neelplankenvan Dobs, den barakspeler op de kermissen van Dobs, die misschien morgen kan gedwongen worden in de kroegen te bedelen, ter wijl hij, voor een klein jaargeld, zich op een afgelegen dorp en zelfs buiten 's lands verwijde ren en zwijgen zou. Ga heen, zeg ik u Maar ik begrijp niet hoe ik zooveel geduld met u aan den dag leggen kan valt Dobs plot seling opgewonden, en eene theatrale houding aannemende, uit. Of denkt ge dat mijne goed heid niet uitgeput wordt Hoe, wij hebben u in mijns vaders huis jaren lang het brood toege- steken, en nu zoudt gij mij nog, tot dankbaar heid, in de hand bijten Ik zal u onder den voet vertrappen, indien ge mij niet weergeeft wat ge mij schuldig zijt Dobs nadert dreigend de burggravin, die ech ter niet ontsteld is, en hem integendeel zegt, ter wijl zij naar de bellekoord grijpt Pas op mijn zoon is daar en die zal niet ge nadig met u zijn hij zal de policie verwittigen en het zal u berouwen hier te zijn gekomen. Dobs houdt niet van de policie. Ik zal gaan, zegt hij gij kunt op mijn voorstel nadenken maar terugkomen zal ik. Dobs gaat heen, niet zooals een tooneelspeler heengaat in dat geval ware Dobs niet te vree zen neen, hij gaat heen, sissend en schuife lend als eene slang en de woorden ik zal mij wrekendie hij tusschen de tanden naar buiten stoot, komen voort uit een gemoed vol haat, vol nijd, vol wraak, 't Geeft hem weinig wat men over hem denkt, maar hij is in zijne hoop bedro gen, in zijne verwachting te leur gesteld hij voelt dat zijn rijk uit, dat de goudmijn ledig of ten minste voor hem gesloten is. Waar put de burggravin zooveel stoutheid, zooveel krachtda digheid jegens hem Voorzeker in de hoop op toenadering, die tusschen haar en haren echtge noot is opgerezen. Die hoop moet gezocht worden in de kinderen want Dobs, al is hij slechts den avond te voren aangekomen is reeds volledig onderricht. Ha, ik zal spreken, denkt de schurk, spreken aan de kinderen, spreken aan den ouden mijne tong zal spelen en mijne pen in het vergift ge dopt, zal niet rusten Dobs heeft zijn besluit genomen onder het drinken van een glas genever en voor een der koffiehuizen aan den zeedijk gezeten, heeft hij een brief geschreven aan Mijnheer den burg graaf d'Engelgrave, alias Thomas Golden, en met dit papier gewapend, en niet voorzien van een koffieboon dat 's overdaad, bij zoo'n volk bk »>^«Tamaaa—BB— door den bekenden Oostendscben Oud goud van 20 tot 30 fr. de gram. 11.25 fr. voor een zilverstuk van 5 fr. 1.90 fr. per fr. vr 2-1-0,50 fr. stukken. Men begeeft zich ten huize op aanvraag Schatting gratis. Eiken Donderdag namiddag, Café du Damier Markt, MEENEN Eiken Zaterdag namiddag. Café Gongolais bij Jan, Statie plaats, ROESELAERE. denkt Dobs richt hij zich naar de villa, waar de ouwe woont, echter niet zonder eenig na denken, want die ouwe heeft aan den tooneel- held altijd veel ontzag, om niet te zeggen schrik, ingeboezemd. De houding, aldaar aan te nemen, is dan ook gansch verschillend van die welke Dobs in tegen woordigheid der burggravin aannam hij zal ne derig, ongelukkig, ingetogen, arm, bereidwillig zijn om dienst te bewijzen. Claudine is benedenzij neemt den brief aan, die reeds met een paar geneverplekken getee- kend is. Ik weet niet,zegt het kind, of gij boven moogt komen maar ik wil het eens gaan vragen, omdat gij er zoo ongelukkig uit ziet. Dobs is niet tevreden over de opmerking, en het hoofd omdraaiend tracht hij zich eens langs achter te inspekteeren, om te weten of hij er dan toch zoo verhakkeld uitziet, als dat vranke ding beweert. Vervallen grootheid mompelt Dobs, als hij de witte naden van zijnen jas en zijn besmeurden vilten hoed ziet. Met toelating der maatschappij Voor God en Volk». ft Vervolgt). II Hllli»Wli|l|i|lllHIIIIIMIIIIH II llllllIII—ilMJIJ Al wie het Oorlogsmuseum van 't lepersch Saillant bezoekt, zal immer een voorstander zijn van den Vrede onder de Volkeren.» (Woorden van den Bisschop van Willesden, in St-Mariin's in-the-Fields, Trafalgar-Square, Londen, 10-11-32). Een Oud-Strijder geeft kosteloos alle inlichtingen Tegenover de Hallen. «■toe™—»—»—» Drukkerij DUMORTIER. 34, Boterstraat, 34, Yper

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 16