Plechtige Communie Drukkerij Du mortier 16e -laar. N° 7 - 18 Mei 1935 16e Année. N° 7 - 18 Mai b«t Arrondbtsscrnent Yper Chambre de Discipline Een bezoek aan de Vaart Yper - Komen La Chambre de Commerce de Ni uport visitera ia Canal Ypres-Comines JournaJ hebd^Ladaire dc l'AiTondissenH|t d'Ypres COMPOSITION DES NOTAIRES de l'Arrondissement d'Yp res pour l'exerciee 1935-1936 Nationaal Hulp Comité Comité National de Secours yg" rr RSCHE - - Weekblad -*• C&Wbt ValMNMMtfSBIng dor ij^arf^aJutHtim* dqi>. <twr VtwrtctM QhIm, LA REGION D'YP Or«*ni do l'Aasoctatli», des Siriistréa^ des Clubs Y prots, etc. Beheer, Opstel en Aankondigingen34, Boterstraat, 34, YPER. Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Tel. 500 35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd li Redaction, Administration et Publicité34, rue au Beurre, Ypres. Abonnement18 fr. 00 par an Etranger 32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie numéro Tél. 500 Les articles non sianés sont refuses Dt LA PrésidentM'' Victor Pieters, notaire a Reninghe. Syndic M'- Arthur De Tavernier, notaire a Lan- gemarck. Rapporteur Me Evariste Van de Lanoitte, notaire a Vlamertinghe. Secrétaire Mc Guillaume De Vos, notaire a Wervicq. Trésorier Me Wilfrid Van Eecke, notaire a Poperinghe. Membres M'' Pierre Cassiers, notaire a Pope ringhe et M' Joseph Dupont, notaire a Gheluwe. Het Bestuur van het Nationaal Hulp Comité der Stad Yper heeft de eer de ingezetenen van Yper, voor de vrijgevigheid welke zij betoond hebben, alsmede de groepen en personen, die het inzamelen der gelden en pakken hebben verze kerd, uit ter hart te bedanken. Aan allen onzen besten dank. Er blijkt nochtans, uit verworven inlichtingen, dat ingezetenen van Stad niet op de hoogte wa ren van de gedane omhaling en zoodus hunne medewerking en steun aan het Nationaal Hulp Comité niet hebben kunnen verleenen. Het Nationaal Hulp Comité doet aan allen een laatsten oproep opdat zij dit liefdadig werk mild zouden steunen en hunne door de crisis geteister de broeders zouden helpen. De giften in geld en in natura zullen met dank ten stadhuize (Secretariaat) ontvangen worden. Le Comité de la Section locale du Comité Na tional de Secours remercie de tout coeur tous ceux qui ont contribué au succès de la journée collecte organisée le 5 Mai en ville, les généreux donateurs et les organ isateurs de cette belle jour née de solidarité. Des renseignements permettent néanmoins d'affirmer que certains de nos concitoyens n'ont pas été touchés par les appels de la presse et se sont trouvés dans l'impossibilité de contribuer a cette belle oeuvre. Le Comité adresse un dernier appel a la popu lation d'Ypres pour qu'elle daigne sans plus de délai soutenir cette belle oeuvre d'assistance de nos frères en détresse. Les dons en nature et en argent peuvent être remis a l'Hötel de Ville (Secrétariat) et v se- ront regus avec reconnaissance. GEDACHTENISSEN - PATERNOSTERS - KERKBOEKEN 34, Boterstraat, 34 Y PEK Op Zondag 16 December 1934 werden een aan tal leden der Handelskamer van Yper, samen met de Heeren advokaat J. Vanderghote, burge meester advokaat A. Butaye, voorzitter van de Federatie der Geteisterden van het Arrondisse ment Yper, en H. Vermeulen, voorzitter onzer Handelskamer, te Nieuwpoort op het stadhuis ontvangen ter gelegenheid van hun bezoek aan de haveninrichtingen dezer stad. Dit was een eerste stap tot toenadering tus- schen Nieuwpoortnaren en Yperlingen om weer om, zooals weleer, beider belangen, die van oudsher samengaan en aan elkander zoo nauw ver bonden zijn, opnieuw met vereende krachten te behartigen. De Ypersche afvaardiging heeft zich tijdens dit bezoek aan Nieuwpoort, van hetwelk zij nog steeds de levendigste herinnering bewaard heeft, van de gegrondheid der klachten van Nieuw poort kunnen overtuigën eri er bestatigd hoe deze haven, die dank hare uitstekende ligging, een der bedrijvigste van 't land zou moeten zijn, er nu nog niet, zooveel jaren na den oorlog, toege komen is zich uit te breiden en haar vroeger be lang te herwinnen. De reden van dezen pijnlijken toestand is uit sluitend te zoeken in het feit dat de haven van Nieuwpoort afgezonderd ligt van haar natuur lijk hinterland de nijverheidstreken van Zuid- België en het bedrijvige Noorden van Frankrijk. Voegt daarbij dat de eenige goede waterwegen die te Nieuwpoort uitmonden, dezes haven ver binden met twee mededingende havens, Oostende en Duinkerke, die er het grootste belang bij heb ben de heropleving van Nieuwpoort te verhinde ren. De geschiedenis leert ons dat weleer, wanneer Yper bloeide, ook Nieuwpoort den voorspoed kende. En nu dat Yper zijn vroegeren welstand verloren heeft, bestatigen wij dat Nieuwpoort op zijn beurt aan 't kwijnen is. Het redmiddel dat Yper moet herop helpen, 't is te zeggen de verbinding Yzer-Leie langs Yper-Komen, zal eveneens de redding zijn voor de haven van Nieuwpoort, en 't is daarom dat beide steden de herstelling der bestaande vaart Yper-Komen als gemeenschappelijk doel moeten hebben en hare pogingen moeten vereenigen om de verwezen lijking daarvan te betrachten. 't Is met dit inzicht dat de Nieuwpoortnaren, op uitnoodiging der Handelskamer van Yper, besloten ons» op hunne beurt een tegenbe zoek te brengen, ten einde hier eens de vaart Yper-Komen in haar huidigen toestand te bezich tigen en aldus met meer kennis van zaken den strijd voor beider gemeenschappelijke belangen te kunnen voortzetten. Dit bezoek der Handelskamer van Nieuwpoort aan Yper en aan de vaart Yper-Komen gaat thans door morgen, Zondag 19 Mei. Het programma ervan werd als volgt vastge steld Om 15 u. stipt, ontvangst ten stadhuize van Yper door den Heer Jan Vanderghote, burge meester. Onmiddellijk daarna, vertrek in autocar naar de vaart Yper-Komen. Onderweg zullen de be zoekers door de gemeenteoverheden van Holle- beke en Houthem ten gemeentehuize begroet worden. Om 18 u., ontvangst ten stadhuize van Komen door den Heer Dujardin, burgemeester. Het bezoek aan de vaart en haar verscheidene kunstwerken geschiedt onder de deskundige lei ding van den Heer Pockelé, conducteur van Bruggen en Wegen, die zich met zijne gekende offervaardigheid ten dienste der Handelskamer stelt om aan de bezoekers alle gewenschte in lichtingen en technische bijzonderheden ter plaats zelf te geven. De Heer Steyaert, voorzitter der Handelskamer van Nieuwpoort, zegde tijdens de ontvangst die aldaar vroeger plaats had, dat moest men aan een kind de landkaart van onze streek toonen, het voorzekef'de vraag zou stellen waarom de Yzer haar arm uitstrekt tot in Yper zonder de Leie te kunnen genaken. Hier zullen wij aan de Nieuwpoortnaren, die naar alle waarschijnlijk heid door enkele burgemeesters uit de Yzer- streek zullen vergezeld zijn, toonen dat de ver binding Yzer-Leie, die zich meer en meer op dringt en waarvan de welvaart van gansch ons gewest tot aan Nieuwpoort afhangt, reeds sedert jaren bestaat en enkel en alleen hoeft hersteld te worden om al de diensten te kunnen bewijzen die men ervan terecht verwacht. Hier zullen onze bezoekërs zich dan ook met eigen oogen kunnen overtuigen van al het rechtmatige van onzen eisch en van al het ongegronde dat sommigen hen vroeger wel zullen voorgehouden hebben wanneer zij hen, zonder misschien wel de vaart te kennen, beweerden dat zij onmogelijk kon hersteld worden. Het bezoek van morgen zal deze onwaarheid eens te meer te niet doen, en de toenadering hier te Yper, de ontvangsten door de gemeenteover heden van Hollebeke, Houthem en Komen zullen er ook niet weinig toe bijdragen om de overtui ging van ons goed recht en de geestdrift, met de welke wij voor het herstel onzer vaart ijveren, aan onze vrienden van Nieuwpoort mede te deelen. Evenals deze aan de Ypersche bezoekers te Nieuwpoort een allergulhartigst onthaal hebben weten voor te behouden, zullen de Yperlingen er thans insgelijks prijs op stellen om hun vrien den van Nieuwpoort hier hartelijk te ontvangen en hun bezoek aan onze stad alleraangenaamst en vooral allernuttigst voor de toekomst onzer streek te maken. De leden der Handelskamer van Yper zullen er zonder twijfel aan houden in groot getal hier met de leden der Handelskamer van Nieuwpoort te komen verbroederen en hen, ter gelegenheid van dit bezoek, hunne genegenheid te betuigen door zooveel mogelijk hunne huizen te bevlag gen. Het Ypêrschewenscht de bezoekers van morgen van harte welkom. Lorsque M. le bourgmestre d'Ypres avec la Chambre de Commerce et la Fédération des Sinistrés d'Ypres furent regus a Nieuport si cor- dialement le 16 décembre dernier par l'autorité communale et la Chambre de Commerce de Nieuport, il avait été entendu que cette dernière viendrait a son tour visiter Ypres et le Canal lorsque la bonne saison serait arrivée. Date a done été prise, dernièrement, pour le Dimanche 19 Mai. Espérons que le temps glacial et plu- vieux, qui nous accable depuis une semaine, sera remplacé dimanche par un soleil radieux, et fera de la visite au canal une excursion qui lais-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 1