Cirque LI BOT FL. VANDEVOORDE Handels» en NijverheidsHamcr Toeristische Artikels Viaamsnhe Toeristenbond - T?k hpsr Nous MAINTIENDRONS nos PRIX jusqu'è. épuisement de nos STOCKS 5 Koninklijke Hofbouwmaatschappij en Werx van den Akker, Yper YPEk Willemsfonds Afdeeling Yper Maitre - Fourreur 31, rue au Beurre, YPRES Verslag der algemeene vergadering gehouden op Zondag 28 April 1935. De Heer Voorzitter, Hector Casier, opent de vergadering om 15 uur en de Secretaris geeft aanstonds lezing van het verslag der vorige ver gadering. Dit verslag wordt zonder opmerkingen goedgekeurd. MededeelingDe Voorzitter deelt een schrij ven mede dat de maatschappij nopens de Flo- raliën van Rumbeke ontvangen heeft. VoordrachtDaar de Staatsvoordrachten dit jaar zeer ingekrompen zijn, geeft de Voorzitter, H. Casier, een nuttige les over de kweek der dahlia's, namelijk over het planten, innijpen, aanbinden en ook over de toe te brengen zorgen in het algemeen. Hij wordt in zijne leerrijke en aangename les aandachtig gevolgd en ten slotte luidruchtig toe gejuicht. De verschillige gegeven wenken zullen zonder twijfel aan menigvuldige aanwezige liefhebbers ten bate komen, want de dahlia is toch een bloem die men in alle hovingen vindt en die in het al gemeen zeer aangenaam en voldoende is. Nieuwe ledenWorden als nieuwe leden voor gesteld'. 1) Deprez Leopold, door Soenen Leonard. 2) Maes Jules, door Bouwen Albert. 3) Defever Ida, door Pauwels Alidore. 4) Roosebeke-Pauwels, door Henri Roosebeke. 5) Roose, door Devreker Jéróme. TombolaEen welvoorziene tombola samenge steld uit allerlei Dahlia kliesters en geschonken door den Voorzitter, wordt vervolgens onder de aanwezige leden uitgeloot en de vergadering sluit om 16 uur. Zondag 19 Mei 1935, om 15 uur ALGEMEENE VERGADERING DAGORDE 1) Lezing van het verslag der vorige vergade ring. 2) Mededeelingen. 3) Voordracht. 4) Beoordeeling der aanbrengsten. 5) Voorstelling van nieuwe leden. 6) Inschrijving voor de hofbezoeken. 7) Tombola geschonken door den Heer Eere- Voorzitter, Remi Bouquet. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, *"erd. DETHOOR. Hector CASIER. Laureaten van den Arbeid Bedienden De Handelskamer van Yper komt, vanwege het Nationaal Verbond der Handels- en Nijver heidskamers van België, een brief te ontvangen waarvan wij hieronder de vertaling geven en waarop zij de aandacht harer leden vestigt. Zij maant ze aan om den tot hen gerichten oproep gebeurlijk te beantwoorden en alzoo de verdien stelijke candidaten in de gelegenheid te stellen in den prijskamp voor den eeretitel van laureaat -van den Arbeid van België mede te dingen. Brussel, den 15 Mei 1935. Mijnheer de Voorzitter, Wij hebben de eer u te berichten dat de Tweede Nationale Arbeids'tentoonstelling, Brus sel 1935, prijskampen inricht voor den titel van laureaat van den arbeid van België. De bedienden, die door hunne werkgevers waardig bevonden worden om voor deze onder scheiding voorgesteld te worden, zijn toegelaten om hunne titels te doen gelden en mogen zich op den prijskamp aanbieden in de bijzondere klas die hen voorbehouden is. Wij bidden u de aandacht der bedrijfshoofden, die bij uwe groepeeri'ng aangesloten zijn en die, onder hun personeel, bedienden, mannen of vrouwen, zouden hebben die mogen aanspraak maken op de eer zich onder de laureaten te be vinden, daarop wel te willen vestigen opdat ze zich zoo spoedig mogelijk tot den Heer Alge meene Regeeringscommissaris bij de Nationale Arbeidstentoonstelling, 29, Brederodestraat, te Brussel, zouden wenden. Een documenteering bevattende, benevens de in te vullen formulieren, al de onmisbare inlich tingen zal hun bij keerende post toegezonden worden. Wij bidden U, Mijnheer de Voorzitter, de uit drukking onzer gevoelens Van hoogachting te aanvaarden. De Algemeene Secretaris, De Voorzitter, (get.) Albert Bourgaux. (get.) Georges Morel. Aan den Heer H. Vermeulen, Voorzitter der Handels- en Nijverheidskamer Yper. Toeristische artikels schrijven is zeer goed, maar toeristische artikels schrijven die daarbij ook juist zijn is nog veel beter. Wij zullen niet lang zijn, maar ons veroorloven om in een ar tikel dat over leper verschenen is, enkele on nauwkeurigheden aan te stippen. Dat men dit kor te stukje dan vooral niet opneme als een critiek, die er slechts op uit is om af te brekenWat wij verlangen is, dat wanneer men over leper en zijn omstreken gaat schrijven, men vooral in de eer ste plaats streve naar juistheid. Er verscheen dus in het bulletijn van de Tou ring Club van België van 1 Maart laatstleden een artikel over leper als Kunststad onder de handteekening van den heer O. Petitjean. De steller van het artikel spreekt er over het belfort en zegt er van dat de steen zoo fijn met loofwerk is versierd als de Iepersche kant zelf Grove dwalingde Iepersche Halle en haar bel fort zijn in den primairen gothischen stijl opge trokken en als dusdanig hebben zij als het ware geen versiering. Ons belfort herinnert nog gansch aan den stijl die gebruikt werd voor de militaire architectuurhet is geen kunststijl op zich zelf, het is een forteres die met haar strenge lijnen de wijde vlakte beheerscht. Verre dus zijn we van de kant die onze Iepersche spellewerksters met hunne fijne werkhanden maken Ontelbare burgershuizen dagteekenen uit dien bloeitijd staat er wat verder te lezen. Dus gothische huizen te leperWij weten nochtans maar al te goed, dat de overheerschende stijl in leper, wat men er ook moge over denken, niet de gothiek is behalve dan voor de bijzonderste gebouwen, als de Halle, de kathedraal, de post, en een paar andere maar wel de Renaissance De Iepersche woningen waren geen gothische huizen maar wel renaissance huizen, specifiek Vlaamsch maar met zeer sterke Spaansche in vloeden, zooals dit trouwens in zeer veel plaat sen in ons land kan worden opgemerkt. Het is dan ook niet te verwonderen dat de schrijver van het artikel van de Renaissance-gevels op de Colaertplaats gothische gevels maakt Een weinig meer juistheid in de vertalingen zou natuurlijk ook beter passen zooals de hal van de Meenensche poort in een drukwerkje van den Belg. Luxemb. Dienst een reusachtige grafkelder wordt geheeten, zoo krijgt hier onze Kasselrij den schoorten naam van het Oude Ambachtenhuis En zoo gaat het dan nog verder, waar men spreekt over de Meenensche poort die opgemaakt werd, naar een plan, dat nieuw schijntWij gelooven toch wel dat gansch de Meenensche poort plan en uitvoering gansch nieuw is, daar er voor den oorlog geen eigenlijke poort meer bestond Neen, het is niet om de critiek zelve dat wij deze regelen schreven, maar wij kunnen het niet goed verdragen dat er telkens onjuistheden ver teld worden over onze stad en dat vooral in tijd schriften welke op duizenden exemplaren ver spreid worden. Het is onze plicht er over te wa ken, dat wanneer men over de stad schrijft het vooral nauwkeurig weze. Oppervlakkigheid in deze zaak is uit den boozeToerist Zondag 2 JuniSpeciale trein uit Poperinge naar de Vallei van de Ourthe, een der schoonste van 't land. Vertrek uit leper rond 6.15 u. Men schrijft reeds heden in aan den prijs van 32 fr. Laatste dag van inschrijving Maandag 27 Mei. Maandag 10 Juni, tweede Sinksendag, autotocht naar Amiens, over Lens, Arras, Óoullens terug over Albert en Bapaume, Arras en N. D. de Lorette, Hazebrouck en Kassei. Een mooie lange rit naar het Fransche Noorden, voor weinig geld (prijs wordt volgende week medegedeeld). In schrijven vóór 5 Juni. Zondag 16 JuniFietstocht naar St-Winoks- bergen en Duinkerke terug over De Panne en Veurne. Uur van vertrek wordt later medege deeld. Douanekaarten voor het overschrijden der Fransche grens worden gratis door den vertegen woordiger afgeleverd. Verbroederingsdag van de West-Vlaamsche Afdeelingen. Onze afdeeling richt, op Zondag 26 Mei, een Verbroederingsdag in te leper. Van af 9 uur zul len de autobussen te leper aankomen met leden van 't Willems-Fonds. Brugge, Knocke, Oostende, Kortrijk, Thourout stuurden reeds hun bijtre ding. Brussel stuurt eveneens een groep. Te 10 uur vertrekken de auto-cars naar Kem- mel. De berg wordt beklommen. De rit gaat ver volgens over den Zwarten-, den Rooden Berg, Godewaersvelde, waar gepiknikt wordt, over Steenvoorde naar Kassei. In ons nummer van Zondag hebben wij breed voerig uitgeweid over de merkwaardigheden van Kassei. Te 7 uur keert de groep terug te leper, waar men, van 8 tot 11 uur, gezellig zal verbroederen in Concordia. De belangstellenden in onze werkzaamheid mogen zich laten inschrijven in Concordia, waar een lijst voor inschrijving ligt. Prijs van den rit 15 fr. per persoon. Al wie de stille pracht en de poëzie van onze Vlaamsche Bergen kent zal van deze gelegen heid gebruik maken, om een genoegelijken dag in de verkwikkende lucht door te brengen. Het Bestuur van 't W. F. Gerechtelijk Arrondissement Gent Parket van den Procureur des Konings BERICHT De ondergeteekende, Procureur des Konings, brengt ter kennis van het publiek, dat de dader van den diefstal der schilderij «HET LAM GODS», polyptiek der gebroeders Van Eyck, gepleegd in St-Baafs Hoofdkerk, in den nacht van 10 op II April 1934, is vereenzelvigd geworden. Hij is onlangs overleden en was van Belgische nationaliteit. Het ontvreemde paneel, dat bestaat uit twee op elkander liggende schilderijen op eiken hout, stelt voor op den voorkant hetgeen men overeen gekomen is de Rechtschapen Rechters te noe men; op den achterkant de beeltenis van den H. Johannes Baptista. Deze laatste schilderij is weergevonden en reeds aan de St-Baafs Hoofdkerke terug gegeven. Ongelukkiglijk is het paneel dat de Rechtscha pen Rechters voorstelt zoek gebleven en de dief heeft zijn geheim in den dood medegesleept. Dit paneel dient teruggevonden te worden op dat het onsterfbaar kunstwerk der Gebroeders Van Eyck volledig zou kunnen hersteld worden. Het gansche land is er bij betrokken en eenieder heeft voor plicht het Gerecht in zijne opzoekin gen te helpen. In name van de Kerkfabriek van St-Baafs Hoofdkerk, is de ondergeteekende gemachtigd te verklaren dat eene premie groot 25.000 fr. is uitgeloofd aan hem, die aan het Gerecht of aan een der Geestelijken gehecht aan voormelde Hoofdkerk inlichtingen zal verschaffen die de ontdekking van het vermiste paneel zullen mede brengen. Het Parket is er van overtuigd dat dit paneel niet werd vernietigd en dat het dient opgespoord te worden in het land en wel voornamelijk te Gent en omliggende. Gedaan in het Parket te Gent, den 9 Mei 1935. Fr. DE HEEM. Groote Markt YPER Na onze succesvolle rondreis door de groote steden van België, komen we heden aan te Yper, Groote Markt, en hebben het genoegen u de prachtige circus-prestaties van 1935 te vertoonen. Zeg niet dat gij den Circus Libot reeds kent, omdat ge hem al gezien hebt, want de Circus Libot is gansch vernieuwd en gereorganiseerd, in één woord gemaakt tot een model circus. Het is de modernste en meest luxueuse circus die ge ooit gezien hebt. Het programma bestaat uit eerste rang nummers welke zonder tusschenpoos afgewerkt worden. Zonder twijfel zullen de vele liefhebbers eens een kijkje gaan nemen in den Circus Libot, die hen met eene bijzondere gast vrijheid zal ontvangen.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 5