Cinéma FLORA Toeristische Kroniek Piovirciale Commissie «oor Toerisme van Wesl - Vlaanderen DE VISCHVERLOVEN Binnenlandsche Premieleening 4. t. h. 1932 EEN HOOFDPREMIE VAN 500,000 FR. Les Dentellières des Flandres LATEN WIJ DE TOERISTEN HELPEN! In het nummer van Mei van Moteurs et Cy cles het orgaan van de Auto - Motoclub du Nord de la France,'verschijnen enkele zeer prij zenswaardige beschouwingen onder den titel Aidons les Touristes. Het loont werkelijk de moeite enkele dier overwegingen voor onze le zers wat nader te onderzoeken. Als eerste puntDe toeristische industrie doet niet alleen de hoteliers, de ondernemers van vervoerdiensten, de spoorwegmaatschappijen le ven, maar zij is in verscheidene plaatsen de schoonste bron van rijkdom. De toerist, die door een streek reist zal altijd kleine gedachtenissen, juweeltjes, geschenken voor zijn vrienden, soms ook wel eetwaren meebrengen en aldus wordt hij, onbewust weliswaar, de eerste handelsver tegenwoordiger van de streek die hij pas heeft bezocht. Dit wordt jammer genoeg nog altijd niet begrepen. En nochtans is het maar al te dikwijls reeds bewezen dat een heropleving van de toe ristische bedrijvigheid van een streek of een land een heropbeuring te weeg brengt van een zeer groot aantal andere bedrijven. Wij zouden nog verder kunnen gaan in de bewijsvoering en zeg gen meer toeristen is meer verkoop van vleesch meer toerisme is meer verkoop van brood meer toerisme is meer verkoop van auto's, is meer ver bruik van essence, enz., enz. Die grootere bedrij vigheid der handelstakken brengt een nieuwe be weging van geld en industrie te weeg zoodat we wel mogen besluiten dat toerisme een rijke bron is van inkomsten. Is het niet ongelukkig te moe ten hooren van sommige ontwikkelde menschen dat toerisme enkel koren op den molen is van de hoteliersWat een grove dwaling. Wanneer zullen onze leiders eindelijk gaan begrijpen dat toerisme een vak is van de nationale economie dat niet tienvoudig maar honderdvoudig op brengt en teruggeeft wat men er voor uitgege ven heeft. En daarom is het juist dat naast den steun van de openbare besturen en de hoteliers in de eerste plaats wij moeten dat erkennen ook alle andere klassen van handelaars het hunne moeten bijdragen om de toeristische actie te steunen. Maar hier komen we op het tweede punt dat wij even willen onderstrepen, en dat luidt «Veel degelijk werk is door de vereenigingen voor toerisme les syndicats d'initiative verwezenlijkt maar deze hebben ongelijk van nog niet méér te doen om ons natuur- en steden schoon bekend te maken, alsmede onze manufac turen en onze produktenEn verder luidt het nog Waarom niet alles in het werk stellen om het verblijf aangenaam te maken, om de vreemdelingen aan te lokken, in plaats van ze docr onze averechtsche werking ver weg te hou den en ze te plagen door verboden doortochten, verbod tot parkeeren of stationneeren, verbod voor dit en verbod voor dat En daar voegt het artikel terecht bij De politiekzou deze kwesties moeten onderzoe ken en trachten op te lossen, maar sedert lang reeds zijn de politieke wetenschappenver vangen door gepraat, door tijdverspillende dis cussies en allerlei andere palabers InderdaadMaar indien de politiek geen tijd heeft om de toeristische zaak te onderzoeken, dan moet het privaat initiatief dit werk op zich ne men en bewijzen dat het er meer van afweet en meer kan bereiken dan het officieele. Maar als ook het privaat initiatief blijken geeft van verregaande bekrompenheid en zich niet de moei te getroost de handen uit de mouwen te steken, daar waar een heele arm uit de mouw zou moe ten komen Ja dan Dan moeten we doen, zoo- als men op vele plaatsen doetden boel laten waaien Toerist En wij lezen ook nog in Paris-Soir volgend berichtje, dat wij zonder commentaar over nemen UN NOUVEAU PARTI »Les habitants de Maisons-Laffitte doivent re- tourner voter demain, car une partie seulement de la liste sortante a été réélue au premier tour. Et le maire de Maisons-Laffitte lui-même a été mis en ballottage par... un nouveau parti. Celui-ci a un programme politique bref et concis Pas de politique Alors Alors, il expose uri programme strictement touristiquedéveloppez les richesses naturelles de notre pays et vous serez heureux. Or, sait-on qui est a la tête de ce nouveau parti qui, a la vér.ité, ne compte que trois membres M. Raymond Marcerou, qui n'est autre que le collaborateur fidéle de M. Roland- Marcel, haut-commissaire au Tourisme. Voila ce qui s'appelle mettre ses principes en action. De Provinciale Commissie voor Toerisme is voor de 2e maal bijeengekomen in het Provin ciaal Hof, te Brugge, den 9 Mei jl., onder het voorzitterschap van den Heer Baels, Gouverneur der Provincie. Gaven de besprekingen van een eerste in-kontakt-treden met elkaar reeds zeke ren vorm aan het voorgestelde werkplan, de werking bloeit thans stilaan uit naar vaster doel einden, want de Commissie wil al wat mogelijk is, in het werk stellen om het toeristenverkeer in West-Vlaanderen uit te breiden, in de hoop evenwel dat zij zal mogen rekenen op de mede werking van openbare besturen eenerzijds, maar anderzijds ook op een intelligent begrijpen van wege partikulieren alsook vanwege toeristische vereenigingen. Reeds nu tracht de Commissie de hand te leg gen op alle mogelijk West-Vlaamsch propaganda materiaal, dat voor het toeristenverkeer wordt verspreid, en hoopt hierin, na nauwkeurige stu die, eenheid en methode in te voeren. Van een anderen kant werd er reeds geijverd bij de N. M. voor Belgische Spoorwegen, ten einde het inleggen van een nachttrein Brussel- Brugge-De Kust te bekomen voor de badgasten en andere toeristen, die, bij eendagreis, de Ten toonstelling zullen bezoeken en zullen wenschen te genieten van de verlichtingen. In samenwerking met het Departement van Buitenlandsche Zaken wordt er naar middelen gezocht om de bestaande toeristische Verdragen met Duitschland door andere te laten vervangen, ten einde alhier weer de Duitsche cliënteele te hebben. Tegen artikelen, in de Engelsche pers versche nen, en welke ten onrechte het duur leven se dert de devaluatie aanklagen, werd er gepro testeerd, en in de toekomst zal er gewaakt wor den, dat dergelijke afbrekende artikelen niet meer zullen verschijnen. Sedert een drietal jaren richt de N. M. voor Spoorwegen rondritten in de Ardennen in. Het organiseeren van dergelijke uitstappen in West- Vlaanderen, vooral voor de toeristen van Kust en Kunststeden, ligt ter studie. Er wordt ook gewerkt opdat binnenlandsche en buitenlandsche schoolgaande kinders, dank zij de schoolreizen, meer naar West-Vlaander en zouden komen. Wat meer is, dank zij de gedurige betrekkin gen met den Belgisch-Luxemburgschen Dienst voor Toerisme, zal naar alle waarschijnlijkheid de Toeristische Federatie voor de Kust en West- Vlaanderen gesticht worden, en aangesloten bij gezegden Dienst, waartoe Provincie, steden, ge meenten, vereenigingen zullen kunnen toetreden, en wat dit voordeel zal medebrengen dat heel West-Vlaander en zal bekend geraken in het bui tenland en het toeristenverkeer zal verhoogen. Het uitgeven en verspreiden van een propagan- dabrochure over West-Vlaanderen zal een eerste gevolg van deze stichting zijn, en in hoofdzaak een samenwerking op heel de lijn ten bate van onze gouw. Er wordt ook naar aanleuning gezocht bij het uitvoerend Comité van de Wereldtentoonstelling te Brussel, ten einde de propaganda voor onze gouw aldaar te laten geschieden. Aangezien alleen een gezonde maar tevens al- gemeene samenwerking in het toeristisch do mein, d. i. een gemakkelijk-uitbloeiende aktie, degelijk gevormd en doorhoudend gericht, een concentreeren van alle krachtinspanningen maar tevens van alle belangen tegelijk, het vreemde lingenverkeer, alsook het reizen van buiten-de- Provincie-wonenden, zal bevorderen, zal er wor den uitgezien, op voorstel van den H. Gouver neur, naar het stichten van een Vereeniging zonder Winstbejag. Hiervan zouden deel uitma ken alwie in eenigermate belang hebben kan in het toerisme, dus niet alleen hoteliers en reis- vereenigingen, zelfs ook handelaars, bouwonder nemers, landbouwvereenigingen, zelfs steden en gemeenten, omdat een werking, gesteund op on derlinge samenwerking en op medezeggenschap of deelhebben, alleen bij macht is gezond te zijn. Uit die beknopte beschouwingen kan er reeds afgeleid worden, dat de Provinciale Commissie voor Toerisme hoopt vruchtbaar werk te ver richten, en op die wijze mede te helpen tot het vinden van nieuwe of het doen herleven van oude afzetgebieden van handel en nijverheid. Volgens inlichtingen door den Heer Minister van Landbouw verstrekt werden er 1^7.891 visch- verlóven in het jaar 1930 afgeleverd 134.326 in 1931 133.624 in 1932, en 122..822 in 1933. De verkoop dezer vischverloven bracht onder scheidenlijk de volgende sommen op 1930 2.449.410 frank 19312.595.670 frank 19322.585.515 frank, en voor het jaar 1933 2.380.218 frank. Zaterdag morgen had de 39' trekking plaats van de Binnenlandsche Premieleening 4 t. h. 1932 (5 t. h. voor de konversie). R. 205849 is uit- keerbaar met fr. 500,000. De volgende reeksen zijn uitkeerbaar met 25,000 frank. 110863 113498 114827 139666 144780 152123 163991 175686 177403 182360 184384 188884 195486 198078 200025 200914 203448 224429 235215 237252 246735 251271 253204 256431 256717 259084 263180 270596 274679 275457 282494 293238 295773 Elk nummer van de uitgetrokken reeksen geeft recht op 1/10 van de onderscheidenlijk toegewe zen premies. Nous apprenons que M. le professeur A. Blyau, de Tirlemont, a été invité a la Villa Belgica (Consulat Beige) a Nice, pour y donner une con férence sur les dentellières des Flandres, comme corollaire a une exposition de dentelles qui y était organisée. Nous extrayons du journal Cóte d'Azur- Belgique le compte-rendu suivant de cette con férence Après les belles conférences consacrées par M Piérard aux Wallons et aux Flamands et a l'Art Beige, par M. Destrée a la glorification d'Albert Ir, M. Blyau vint, a son tour, occuper la tribune de la Villa Belgica. Modeste autant qu'érudit, M. Blyau, qui consacra sa vie a l'en- seignement d'abord, a des recherches historiques et folkloriques ensuite, s'attacha a faire revivre, pour nous, la vie et les vieilles chansons des den tellières. II évoqua d'abord la ville d'Ypres, telle qu'elle existait avant la guerre. II nous en dé- peignit les merveilleux édifices, les somptueuses maisons patriciennes. Puis, il nous conduisit dans ces rues étroites, oü il fit revivre les dentellières de jadis. II nous les montra laborieuses, assidues, au travail, peinant de longues heures sur leurs coussins, agitant, de leurs doigts agiles, les fu- seaux, les épingles. Mais il nous fit ressuscitèr, pour notre plus grande joie, les vieilles chansons folkloriques que les dentellières se transmet- taient de génération en génération et qui, par leur rythme, les aidaient dans leur travail ardu. Ces chants recueillis par feu M. Tasseel, harmo- nisés par deux compositeurs Tirlemontois, MM. Albert et Henri Sarly, traduits en frangais par M. Blyau, de splendide fagon, illustrèrent la con férence et lui donnèrent sa véritable significa tion. MmeB Allex et Giauffer nous les détaillèrent avec goüt, avec art, en mettant tout l'esprit, toute la mélancolie, toute la joie que ces chants re- flètent SEDERT VRIJDAG 31 MEI Indien gij de genoeglijkste der operetten, de twee grootste filmartisten te zamen, de meest wonderbare tooneelschikking wilt zien Indien gij de vervoerendste muziek wilt hoo ren alsook de meest bekende refreinen door de mooiste stem gezongen. Komt zien Daarbij een machtige avonturenfilm LA CHASSE DU COMTE ZAROFF nog schooner dan King Kong en door dezelfde artisten gespeeld. Kinderen niet toegelaten. En weldra komt de Koning der Resquilleurs ons terug onder den vorm van Bouboule V, Roi nègre

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3