1935 Inhuldiging der Gedenkplaat van het 5' Linieregiment Voor hst herstel der Vaart Yper - Komen - 15 Juni 16e Année, N' 11 - 15 Juin - Weekblad - voor het Arrondissement Yper Journal hebdomadaire de 1'Arrondissement d'Ypres TE STEENSTRAETE (Zie vervolg bladzijde 3) g$77 /V XZMVMbMMMBMMténc sv i^aiaiVltnNn :<;VJ HJp HET VPERSCHE I -v:. ORGAAN DER VEREENIGING DER GETEISTERDEN Beheer, Opstel en Aankondigingen34, Uoterstraat, 34, YPER. Abonnement18 fr. 00 per jaar Buitenland32 fr. Men kan inschrijven in alle Belgische postkantoren Tel. 500 i35 ct. het nummer Naamlooze artikels geweigerd LA REGION D'YPRES ORGANE DE L'ASSOCIATION DES SINISTRÉS Rédaction. Administration et Publicité34, rue au Beurre, Ypres. Abonnement18 fr. 00 par an Etranger32 fr. On peut s'abonner dans tous les bureaux de poste Beiges 35 ct. Ie i.uiuero Tél. 500 Les articles non signés sont refusés Begunstigd door een warme zomerzonne, zoo als wij er dit jaar nog geen gezien hadden, heb ben de feestelijkheden, zoowel te Yper als te Steenstraete, Zondag laatst ingericht ter eere van het 3e linieregiment en zijne roemrijke Doo- den, een waardig en uiterst wel geslaagd verloop gehad. De door de stadsover heid gedane oproep om de huizen te bevlaggen werd, zooals het te verwachten was, uitermate goed be antwoord. Van 's morgens vroeg reeds hing de natio nale vlag aan talrijke ge vels in de voornaamste straten vroolijk te wappe ren, ten teeken van ver welkoming voor de bezoe kers, waarvan velen hier vóór den oorlog hun diensttijd deden of er de militaire school gevolgd hadden. Ook was het voor dezen een zeer groote vol doening het hen zoo goed bekende Yper eens terug te zien en er nog menige van hun oude vrienden en kennissen te ontmoeten. De Ontvangst Reeds vanaf 10 u. 's morgens heerschte er een ongewone drukte aan de statie, waar de orde dienst door de rijkswacht van Yper verzekerd werd. Het muziek van het 3' linieregiment, dat de feestelijkheden zou opluisteren, kwam hier toe in autocar en plaatste zich dadelijk bezijdens den ingang der statie. Rechtover het statiege bouw schaarden zich de talrijke afvaardigingen, met vaandel, der plaatselijke afdeelingen van het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden, van het Nationaal Verbond der Oudstrijders, van de Ver broedering van het 3e en 23c linieregiment, van het British Legion en van de Poilus de France, waarbij zich nog de vreemde afvaardigingen, insgelijks van haar vaandel vergezeld, kwamen voegen. Onder deze bevonden zich de Verbroede ringen der Onderofficieren van het 3e linieregi ment, der Genie van het le D. I. en van het 7C D. I., der Vervoerkorpsen, der Grenadiers, enz. Na de aankomst, om 10 u. 20, van de verschil- lige militaire overheden, waaronder wij o. m. bemerkten den reserve luitenant-kolonel Ray mond Spilliaert, thans Bestuurder van het Mi nisterie van Justitie, een gewezen Yperling, en de afvaardiging van het 3e in actieven dienst, bestaande uit een manschap van ieder graad, te weten kolonel Servais, kolonel-geneesheer Ser- vaes, luitenant-kolonel Dewaele, majoor Claes- sens, commandant Vantomme, luitenant-vaandrig Minet, adjudant Cattebeke, lc sergeant-majoor Braem, sergeant-majoor Ragar, kaporaal Degruy- ter en soldaat Kreuger, werd bij het verschijnen van de vlag der Verbroedering van het 3e en 23e linieregiment, van Oostende, de Groet aan de Vlag geblazen door de klaroenen van het mili tair muziek. Nadien speelde het muziek, onder leiding van luitenant Hendryckx, opvolgenlijk de eerste strophen van het Belgisch, Engelsch en Fransch nationaal lied, terwijl de vaandels ten gronde buigden en de talrijke omstaanders zich eerbiedig het hoofd ontblootten. De Hulde aan de Gesneuvelden Dadelijk daarna werd een stoet gevormd en muziek voorop, dat op gansch den doortocht-zijn mooiste stapmarschen liet hooren, begaven de oud-gedienden van het 3", samen met de afvaar digingen van andere regimenten die met hen Het muziek van het 3e Linieregiment voorop, vertrekt de stoet naar het Ypersch Gedenkteeken en de Meenensche Poort. waren komen verbroederen, zich door de Statie-, Tempel- en Boterstraat naar het Gedenkteeken der Ypersche gesneuvelden. Daar was dë stoet opgewacht door de Heeren Clinckemaille, arron dissementscommissaris Vanderghote, burge meester Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Seys, provincie- en gemeen teraadslid Versailles, gemeentesecretaris, en andere plaatselijke overheden. Graaf Philippe de Hemptinne, voorzitter der Verbroedering van het 3e en 23e linieregiment, legde aan den voet van het monument alsook bij de gedenkplaat van het 13th Belgian Field Ar tillery prachtige bloemenkransen neer, terwijl het muziek van het 3' de Brabangonne liet hooren. De stoet,- thans vergezeld door de burgerlijke overheden van Yper, begaf zich vervolgens naar het Britsch Gedenkteeken der Meenenpoort, waar Graaf de Hemptinne eveneens bloemen neerlegde als hulde aan de talrijke Britsche ge sneuvelden, en het muziek het Engelsch natio naal lied uitvoerde. Na deze vrome hulde aan onze roemrijke Doo- den, keerde de stoet terug naar de Groote Markt, waar hij, gezien er nog wat vrijen tijd overbleef, rechtover het stadhuis uiteenging. De Mis Om 11 u. 30 bevonden zich allen terug in St- Maartenskathëdraal, waar de H. Mis werd opge dragen. tot zielerust der gesneuvelden van het 3° linieregiment. Benevens de reeds gemelde mi litaire en burgerlijke overheden, die vooraan in het micTdenkoor op de hen voorbehouden stoelen plaats hadden genomen, bemerkten wij daar eveneens de fransche brigade generaals Somon en Camors gewezen commandanten van het le bataljon jagers te voet, die 's namiddags de in huldiging var. een gedenkteeken te Wytschaete moesten voorzitten en er thans aangehouden hadden, als blijk van genegenheid voor de Bel gische oudstrijders, den Dienst in St-Maartens- kerk nu t hunne tegenwoordigheid te vereeren. if Morgen, Zondag 16 Juni, te 3 uur namiddag, heeft hier, in den Stadsschouwburg, onder het voorzitterschap van den Heer J. Vanderghote, burgemeester van Yper, een groote openbare ver gadering plaats ten voordeele van het onmiddel lijk herstel der vaart Yper-Komen. Al de Heeren burgemeesters en provinciale raadsleden van de streek gelegen tusschen Nieuw- poort en Komen, de Heeren senators en volksver tegenwoordigers der arrondissementen Yper- Kortrijk en Veurne-Dixmude-Oostende, de Hee ren arrondissementscommissarissen van Yper en Veurne, en tal van andere overheden zijn er op uitgenoodigd geworden. Op deze vergadering, die uiterst belangrijk be looft te zijn en waarop allen, die het met de be langen van Yper en van geheel de streek goed meenen, welkom zijn, zal de Heer Minister van Openbare Werken, die eveneens uitgenoodigd werd doch heeft laten weten dat hij dien dag belet was, zich naar alle waarschijnlijkheid door een afgevaardigde doen vertegenwoordigen. De Heer Minister De Man, die vroeger reeds in het Parlement de Heeren volksvertegenwoor digers Butaye en Goetghebeur verzekerde dat hij het herstel der vaart Yper-Komen ten zeerste genegen is, zal, door zich op die bijeenkomst van morgen, hier in ons midden, te doen vertegen woordigen willen bewijzen dat het bij hem er niet om gaat om ons, zooals het tot hiertoe maar al te dikwijls reeds het geval was, met ijdele woorden en beloften te paaien dat hij eraan houdt zich over den toestand hier in te lichten en van de gegrondheid onzer vraag te over tuigen dat onze talrijke werkloozen, "die met het herstel der vaart terug arbeid en broodwinning zullen vinden, en onze moedige handelaars en nijveraars, die van dit herstel met recht en reden de heropbeuring en uitbreiding hunner zaken verwachten, op hem mogen rekenen dat, in een woord, hij het werkelijk goed meent en vast besloten is onzen rechtmatigen eisch in te willi gen. Aan al onze overheden en andere belangstel lenden dan ook, door morgen "talrijk op die ont worpen vergadering aanwezig te zijn., te bewij zen dat zij de op touw gezette werking waardee- ren en willen steunen. Ter gelegenheid dezer vergadering herinneren wij ons een artikel, onlangs in een Brusselsch dagblad verschenen, volgens hetwelk het Albert- kanaal thans het doel van zooveel uitstappen ge worden is. Op sommige dagen staan er bij de sluis van Klein-Ternaaien meer autos dan er hier op onze Groote Markt kunnen geparkeerd worden. De meeste bezoekers echter komen er per boot van Luik naar Visé, om vandaar langs het nieuw kanaal tot aan Lanaeken te varen. De werklieden besteden hun Zondag aan dit bezoek, de inge nieurs en meestergasten brengen er hun familie naar heen, zelfs de gewone toeristen, moe van de reeds overbekende uitstappen mede te maken, en de eenvoudige kijklustigen komen dit kanaal bezichtigen. En allen, zoowel de oningewijden als de vakmannen, staan verbaasd te zien op dien machtigen, eenig mooien waterweg, die hooge bergen doorsnijdt, die door moerasachtige en zelfs zandachtige gronden loopt en die zich door geen enkele moeilijkheid, hoe groot en hoe talrijk ook de natuur ze op zijn weg heeft gelegd, laat tegenhouden. Allen ook, zonder onderscheid,

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 1