S&SSs? Het Albert- en het Yper-Leiekanaal L'ioangaration d'nn jlooumenj fransais i?;jVylscha«t$ CINEMA FLORA beseffen daar hoeveel durfkracht, hoeveel kracht inspanningen en hoeveel talent noodig zijp ge weest om dit reuzenwerk te verwezenlijken. De ingenieurs en de aannemers, die dit kanaal ont worpen en gegraven hebben, mogen er terecht fier over wjn. En hier, telkens wij onze schamele en verlaten titfart Ypèr-Konien bezoekên, dan zijn het niet die gevoelens van bewonderingen van fierheid die bij ons opwellen. Het is integendeel, met ge balde vuisten en verbitterd gemoed dat wij ervan terugkeeren, niet begrijpend waar wij die mis kenning en verlatenheid verdiend hebben en waar wij het geduld putten om het ons gedane onrecht zoolang te verdragen. Ons klein eindje vaart, waarvan het nut zich nu nog even sterk opdringt als ten tijde dat het door onze voorvade- Ten gegraven werd, vormt nog steeds een vlek op de eer van ons nóchtans zoo bekwaam korps van technici, omdat, zoolang men het niet her stelt, sommigen daar een bewijs van hun onmacht zullen in zien, alhoewel de hier te overwinnen moeilijkheden het honderdste deel niet evenaren van de moeilijkheden die men bij het graven van het Albertkanaal met het volledigste wel slagen heeft weten boven te komen. Wanneer zal men te Brussel eens recht laten wedervaren aan de Yzerstreek, die alles verloor voor het heil van het land Wanneer ook zullen onze ministers en parle mentsleden eens voor onze streek dezelfde ge negenheid betoonen als deze die zij onlangs nog aan Gent betuigden De Heeren voorzitters van den Senaat en der Kamer van Volksvertegen woordigers, de Heeren ministers Vandervelde, De Schrijver, Spaak, Delattre en Rubbens alsook een talrijke groep parlementsleden beantwoord den er den tot hen gerichten oproep om de haven van Gent te bezoeken. Hier kunnen wij ons, wel iswaar, de weelde niet veroorloven hen met een ■specialen trein tot aan Yper te brengen, hen hier een uitstap aan boord van een Staatsmaalboot aan te bieden. Alleen machtige en rijke steden als Gent en andere kunnen dat, maar hetgeen wij hier wenschen te bekomen is ook geen gunst noch een verbetering van reeds voldoende instel lingen neen, wij vragen alleen maar hetgeen ons door den oorlog ontnomen werd, hetgeen ons in volle rechtvaardigheid toekomt en moet ge geven worden, wil men dat onze streek haar vroegeren bloei herwinne. Op de vergadering van morgen zal hier nog- .maals, krachtdadiger dan ooit, de verbinding Yzer-Leie langs de vaart Yper-Komen gevraagd en geëischt worden. Onze ministers en parle mentsleden zullen alzoo nogmaals in de gelegen heid gesteld worden te bewijzen dat zij onze streek niet onverschillig noch vijandig zijn, maar ze integendeel, zooniet met weldaden overladen, dan toch willen teruggeven datgene waarop zij recht heeft. Het land is haar dat verschuldigd. ALBERTKANAAL Ik ben het mooi Albertkanaal, een pronkjuweel van kunst en praal, 't produkt van durf, tekniek, verstand, de glorie van het Vaderland 'k Verkondig luid de groote faam van Vorst Albert, en draag zijn naam als blijvend zinbeeld van de trouw, die 't dankbaar volk hem zweren wou. 'k Verbind de Scheld' met 't Luikerland, spijts hinderpalen allerhand spijts drijfzand, dal en kleigeweld, spijts heuvlen op mijn weg gesteld. Mijn schepen, met bevlagden mast en zwaar belaan met rijken last, gaan her- en derwaarts in 't verschiet door 't nieuw geschapen koolgebied. 'k Breng vruchtbaarheid in dorren grond en rijkdom, waar men armoe vond. Ik ben van voorspoed 't onderpand, de schutse van het Vaderland. Wat de Yzer deed in 't jaar veertien, zal nu aan mijnen boord geschiên daar wordt de vijand tot zijn schand verpletterd in het Kempenzand. Voor mij, miljoenen ongeteld, voor mij, het land ten dienst gesteld, voor mij, 't bestuur, den Vorst meteen, voor mij, voor mij, dit al alleen YPER LEIEKANAAL Hier in 't Westen van den lande, lig ik, als een eeuw'ge schande, schamel Yper - Leikanaal. En mijn wild omwoelde boorden, mijn verlating, meer dan woorden, spreken duidelijke taal. Dimanche après-midi a eu, lieu a Wytschaeie, avec une émouvante simplicité, l'ioauguration du monument érigé en souvenir,des Morts du >lr bataillon de chasseurs, apietf. Environ quatre-vingt-dix membres' de 1' Ami cale: Saint-Blaise groupement d'Anciens Chas seurs du -is bataillon, étaient venus de tous les coins de la France rendre hommhge a la rnémoire .de leurs anciens compagnons d'armès, tombés au M. Ie Commr' d'arr' Clinckemaille fleurit le monument. cours de la première bataille d'Ypres, dans les combats de Wytschaete du 3 au 15 Novembre 1914. Plusieurs de leurs chefs d'autrefois étaient présents le général Somon, qui commanda le lr bataillon le général Camors, qui lui succéda le colonel de. Violetle commandant Gaillotle Klein en nietig, pas voltrokken, vlak en bloot, maar onverschrokken, was ik 't bolwerk van he{ land. Spijts vernieling, bloed ge slagen, zoo, lijk de Yzer 't had verdragen, hield ik vier jaar lange stand. 'k Vraag geen gunsten, geen genaden, geen bestek, die 't land zou schaden, kunst noch praal, maar rechtsherstel. Mijn bevolking, ze heeft geleden voor het land en wacht tot heden, wrok in 't harte, weet het wel. Waarom werd ik niet herboren Waarom is me 't lot beschoren van de steê, wier naam ik draag Waarom steeds het werk verhindren van de besten mijner kindren, en verwerpt men hunne vraag Elke reden van mislukken, die herstelling neer kan drukken en beletten, houdt geen stand. Wat ons vadren nooit en konnen heeft tekniek nu overwonnen zie maar naar het Kempenland. Moeten soms de Vlaamsche zonen, meer dan andren, trouwe toonen en gehechtheid aan het land Zoo men twijfelde aan hun liefde, 't ware een steek, die 't hart doorgriefde, 't ware ondankbaarheid en schand Geen twee maten, twee gewichten Ieder streek in recht en plichten moet gelijk zijn in den Staat. Komt de gouw, die 't meeste bloedde en rnen minst van al vergoedde voor haar vaart weerom te laat Neen, 't en zalIk ook wil leven en mijn gouw den voorspoed geven, door den oorlog haar ontroofd. Nijverheid wil ik zien groeien lan gs mijn boord en handel bloeien 'k heb er recht op 't Is beloofd Nieuwpoort, Yper en Diksmuide, 't Noorden, 't Zuiden vragen 't luide W anneer komt de vaart tot stand Wanneer luiden hier de klokken, steken vlaggen in de nokken van de Lei' tot 't Noordzeestrand Kwame nogmaals de oorlogswoede over 't land, wat God verhoede, en bezwijkt 't Albertkanaal, dan red ik, modern ontworpen, Belgies laatste steên en dorpen, 't duurbaar land een tweede maal. Yper, Sinxen, 9 Mei 1935. Jos. R. Van den Driessche. ■r«. i* •j'i 0 wil jr -it'i capitaine Garnier. 4 3 ,heUff ormp yin cortègé.jit# s^e^tjdit a la modeste-stèle, placée au milieu des champs, le long dp. lk/itotitërt$&^oormezaele,;.è l'endroit même qui fut téraoin des exploits héroïques des braves ehasspms,. Notons parmi l'assistancè la presence de M. Gouin, président,'dè M. Mandèreau et le com mandant Schimpff'; vice-présidentS de 1' ir« Ami- j.-i Le général Somon s'entretient avec M. Clinckemaille. cale St-Blaise M. Clinckemaille, commissaire d'arrondissementM. Van Suyt, bourgmestre, et MM. les échevins et conseillers communaux de WytschaeteM. Rondelez, secrétaire commu nal de Wytschaete, M. Verschuere, curéles délégations avec drapeau des Poilus de France d'Ypres de la F. N. I. d'Ypres, des sociétés d'an- ciens combattants de Wytschaete, Voormezeele, Neuve-Eglise, Messines, Houthem, Hollebeke, Comines-ten-Brielen, Warnêton, des Amitiés Frangaises d'Ypres ainsi que de plusieurs socié tés locales. La fanfare communale de Wytschaete exécuta la Marseillaise et la Brabangonne ce pen dant que le fils du général Somon, un jeune Saint-Cyrien, dévoila le monument, qui fut ensuite abondamment fleuri. Après la bénédiction du monument par M. Verschuere, curé de Wytschaete, on fit l'appel des morts et une minute de silence fut observée. M. Gouin, président de l'Amicale prit ensuite la parole il remercia tous ceux qui avaient con- tribué a l'érection du monument, ainsi que ceux qui assistaient a la cérémonie et remit le monu ment a la commune de Wytschaete. M. Van Suyt, bourgmestre, remercia et accepta la garde du monument. M. Clinckemaille rappela les sentiments d'a- mitié qui unissent les deux nations et qui ont été scellés dans le Sacrifice sur les champs de bataille. II rendit hommage a la rnémoire du généralissime Foch et a l'armée frangaise. Le général Somon fit un long historique de la bataille des Flandres et pour terminer le capi taine Garnier évoqua éloquemment quelques souvenirs personnels des combats de Wytschaete, qui émouvèrent profondément l'assistancè. Après la cérémonie une gerbe de fleurs fut déposée au monument aux morts de Wytschaete et les personnalités signèrent le livre d'or de la commune. Ce fut une belle journée du souvenir en même temps qu'une touchante manifestation d'amitié franco-beige. SEDERT VRIJDAG 14 JUNI, IN DE DE GROOTE WEEK DER VEDETTEN Komt zien naar de groote film metClark Gable Helene Hayes Robert Montgomery Mirna Loy John Barrymore en Lionel Barrymore. Een schoon komiek met ARMAND BERNARD, Son Singe et Moi En een bijvoegsel dat u zal doen lachen LE FILS DE TARZAN Kinderen toegelaten.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2