Geweldig Onweer en alles verwoestende hagelvlagen 4 boven Yper en Omliggende Een zicht op de serre van M. Paul Boudein, bloemist, Capucienenstraat, Yper. plaatst wordt, laat het op het slagveld 468 mannen achter, die mat hun bloed de verbintenis bezegeld heb ban die *e genomen hadden van te zegepralen ot te sneuvelen. En het is daarom dat, tusschen vijf glorierijke citaten, de naam van Steenstraete prijkt, in gouden letters op het vaandel van ons regiment. En het is daarom ook dat de oudstrijders van het 3* en het 23' gewild hebben dat in het brons gebeiteld worde de gedachtenis aan het zwaar en pijnlijk offer waarmede het 3' linieregiment zijne tusschenkomst in de overwinning van Steenstraete betaald heeft. Binnen een oogenblik. als de sluiers van het Memo riaal gevallen zijn. dan zullen de oudstrijders met mu ziek en ontrolde vaandels een laatste maal deflleeren ter eere van hunne glorierijke dooden die, gelijk hun posthumus citaat het zoo goed zegt, gevallen zijn als (tapperen in April 1915 ter verdediging van haard en steê en ter eere van het Belgisch volk. Bij het weerklinken der tonen van de regiments- marsch, die hen zoo dikwijls op stap hield, ben ik over tuigd dat ze, zoo ze konden, zouden opstaan uit hun graf en hunne stemmen mengen bij de onze, om de woorden uit te galmen met dewelke ik eindig en die, in een symbolische beknoptheid, zoo klaar hunne on eindige opoffering verklaren Leve de Koning! Leve België!» Na de rede van Majoor Willems werd de fran- Sche gedenkplaat onthuld, terwijl de vlaamsch- tahge plaat, aan den overkant geplaatst en die het volgend opschrift draagtTer glorierijke nagedachtenis aan de 162 officieren, onderoffi- eieren en soldaten van het 3° linieregiment die, om het duitsch offensief met stikgassen losgebroken den 22 April te helpen breken, te m Steenstraat tusschen 24 April en 10 Mei 1915 gesneuveld zijn na de vlaamsche redevoering \an luitenant-kolonel Spilliaert ontbloot werd. Het muziek van het 3e voerde er, bij de ont hulling der franschtalige gedenkplaat, Naar Wijd en Zijd» uit en speelde vervolgens, bij de onthulling van het vlaamsch opschrift De Vlaamsche Leeuw terwijl Graaf de Hemptinne, voorzitter der verbroedering van het 3f en 23°, bloemen bij het gedenkteeken neerlegde. Vervolgens beklom graaf de Hemptinne het verhoog en sprak de volgende rede uil Mijnheer de Burgemeester, Op dit onvergetelijk feest, hebben wij heden het gedenkmaal ingehuldigd, dat de nagedachtenis onzer gesneuvelde makkers vereeuwigt Opgevat met nieuwe ideeën, versiert dit monument uwe gemeente op eene karakteristieke wijzé. Het is opgericht met de medewerking der overlevende officie ren en soldaten van tie 3' en 23e linieregimehter.. Wij stellen het ohdèr uwe bescherming. Heer Bur gemeester, volkomen overtuigd, het in goede handen Over te laten, die immer zullen zorg dragen voor zijne pnschendbaarhejd, evepals het voor de monumenten, Ijier in den omtfek verspreid, gedaan wordt. Wij durven verhopen dat de bevolking begrijpéh zal welke banden ons hechten aan dit tlnonüment, dit de verheerlijking onzer gesneuvelde,snakkers in dit oord vereeuwigt, fiat men nooit vergeté dat zij gesneu veld zijn voor het Vaderland'.1 Na hem kwam de Heer Remi Pecceu, burge meester van Zuydschote, aan de beurt en drukte zich uit als volgt Mijne Heeren, Volgaarne aanvaard ik, in naam der gemeente Zilydschote en ook in naam der gemeente Bixschote, de' opdracht van de bewaring en het behoud van de •mooie gedenkteekens die de Verbroedering der Oud strijders van het 3' en het 23' linieregiment heeft doen oprichten aan de brug. van Steenstraete, ter nagedach tenis aan de 162 militairen v?n het 3*. linieregiment, die alles opgeofferd hebben, opdat België' leve ver- eenigd, fier en onafhankelijk. Wij zullen al onze zorg wijden aan het onderhoud van de gedenkteekens en wij danken de Verbroedering, de gemeenten Zuydschote en Bikschote als oprichtings oord gekozen te hebben. Op mijne beurt roep ik uit volle borst Leve de Koning, en Leve België!» 1 Al deze aanspraken werden langdurig toege juicht. Het muziek van het 3' speelde ten slotte de Brabangonne waarna aan den voet van beide Kolonel Servais, Korpsoverste van het 3*' Linie regiment te Oostende, legt bloemen aan het Gedenkteeken. gedenkplaten overvloedige bloemen werden neer gelegd. De Heer burgemeester van Yper legde er een prachtige kroon van natuurlijke bloemen neer. Kronen en bloemtuilen werden daar onder meer ook nog aangebracht door de Afvaardiging van het 3' linieregimentdoor den Heer Pecceu, burgemeester van Zuydschotenamens het ge meentebestuur van Oostendenamens de Ver broedering der Geniedoor den Heer Hubert; afgevaardigde van het 418" InfaTit^rieregiment'; Maandag namiddag, rond 4 u„ verduisterde de lucht opeens zoo snel,, dat iedereen dacht dat wij, gezien de temperatuur buiten zoo dof en laf was, met een hevige stortvlaag gepaard met donder en bliksem zouden begiftigd worden. Het was echter gansch het tegenovergestelde dat zich voordeed, want. in plaats van regendrup pels waren het overgroote, zware hagelsteenen die, door een geweldigen Westerwind voortgedre ven, bonzend op de straatsteenen, op de dakpan nen en tegen de ruiten kletsten met een ge- druisch dat waarlijk benauwend was. Gedurende meer dan tien minuten lang vielen ze op som mige plaatsen zoo dicht en zoo talrijk dat zij er alles verwoestten en beschadigden. De gebroken ruiten hier in Yper stad alleen zijn niet te tellen, van de serren is, zooals de foto hierbij het aan toont, maar weinig of geen glas gaaf gebleven. Op onze cliché echtèr ziet men slechts de tal rijke gebroken ruiten, waarvan stukken uitge slagen werden, maar hog vele andere zijn gebar sten en eveneens volledig te hernieuwen. In den tuin is het een echte verwoesting de kleine groen- sels, de bloemen en planten, alles werd door de hagelsteenen doöbhakkeld en gèbroken, het fruit werd afgëslagen. Men' moet waarlijk eens een hof bezoeken oni zich rekenschap te geven van de er aangerichte schade, tot zelfs bloempot ten toe werden verbrijzeld. En te lande is de schade niet mindë.r' "bélShërijk, dé stengels der paardeboonën fijh afgekraakt, het vlas is ten gronde verpletterd. Vble landbouwers zullen ver plicht zijn die vruchten uit te rijden en die be schadigde partijen, land' kunnen zij thans, gezien het late seizoen, om zeggens voor niets anders meer gebruiken dan Voor het Zaaien van loof. Voor al die menschen is het on weder van Maan dag namiddag een echte ramp geweest, die hen door den Heer Vanacker, voorzitter der Ver broedering van de Grenadiers door den Heer R. Baeckelandt, schatbewaarder der Verbroede ring van het 3" en 23e van Yper door familie leden van gesneuvelden, en ook nog, wat bijzon der werd opgemerkt en velen bewoog, door de t .vee lieve en gansch in 't wit gekleede kinder tjes van den Heer Charles Dedulle. Daarmee was de plechtigheid aan de brug ten einde. De aanwezige afvaardigingen vormden zich opnieuw in stoet en met muziek en vlaggen voorop defileerden zij vóór de overheden. Daarna trokken zij naar het schoon gedenkteeken der Fransche slachtoffers van den Duitschen aanval met stikgassen. Graaf de Hemptinne legde een mooien bloemenkrans neder aan den voet van het standbeeld, terwijl het muziek van het 3e de «Marseillaise» uitvoerde. Vervolgens werd het monument der Grenadiers, bij hetwelk het mu ziek de Brabangonneliet hooren, eveneens door Graaf de Hemptinne bebloemd. De stoet begaf zich dan naar het gehucht Lu zerne waar hij uiteenging en om 5 u. keerden allen terug naar Yper, waar het muziek van het 3", als opsluit der feestelijkheden, op de René Colaertplaats, een uiterst welgeslaagd concert ten beste gaf, dat een overgroote schaar muziek liefhebbers had aangelokt en dan ook den meest verdienden bijval behaalde. Aan allen, die tot het wellukken van dezen schoonen herdenkingsdag medehielpen, aan luite nant Hendryckx en zijn flinke schaar muzikanten, aan de talrijke overheden en afvaardigingen, aan de overheden, de bevolking en vooral de Oud strijders van Zuydschote, aan de rijkswacht van Yper en Veurne die den ordedienst verzekerden, en laatst maar niet het minst aan den Heer Co- myn, voorzitter, de bestuursleden en leden der Verbroedering van het 3" en 231- linieregiment, van Yper, onzen hartelijksten dank voor deze reeks indrukwekkende plechtigheden waarvan de herinnering ons nog lang zal bijblijven. óe vrucht van een gansch jaar hard zwoegen zal doen verliezen. Langen tijd nadat ze gevallen waren, kon men nog hagelsteenen oprapen ter grootte van een klein hennenei. Daar waren er die toen nog meer dan 50 gram wogen. Zij geleken op echte ijs klompen en weinig menschen herinneren zich ooit zulke groote hagelsteenen gezien te hebben. Naar het schijnt is het sedert het jaar 1390 dat men dergelijk verschijnsel niet meer gezien heeft. Tal van autos, die zich op weg bevonden, wer den de kappen doorboord, de ruiten stukgeslagen, de glazen der lichten gebroken en de slijkweer- aers gebuild. De wandelaars, die ter gelegenheid van tweeden Sinksendag eveneens talrijk op gang waren, zagen zich verplicht de dichtstbij zijnde huizen binnen, te vluchten, zoodanig snel en verrassend was die geweldige hagelvlaag over gekomen. In de bergstreek vooral, namelijk op den Kem- melberg waar het kermis was en zooals telken jare duizende bezoekers waren toegestroomd, en c.p den Zwarten- en Raodenberg was de ha gelvlaag vreeselijk. In minder tijd dan het noo- dig is om het te beschrijven was gansch die me nigte uiteengestoven om zich ten beste mogelijk te schuilen. Een persoon, die met zijn hand het bloote hoofd van zijn kind beschutte, werd door een dier groote hagelsteenen aan de hand ge wond. Hennen en duiven werden gekwetst en moésten door hun eigenaars afgemaakt worden. Tot zelfs dakpannen toe werden door de hagel steenen doorboord. Ook de ruiten en veranda's der hotels en van meest alle huizen werden in geslagen. Een handelsbediende van Belle, die met de auto van zijn patroon naar den Rooden- berg op bezoek was gekomen, stond wanhopig bij het erg gehavend rijtuig en vroeg aan de om- staanders een verklaring te onderteekenen vol gens dewelke de auto alzoo door het orkaan be schadigd werd. In de gemeente Locre, op de Clytte en ook te Westoutre zijn de vruchten te velde op som mige plaatsen gansch vernield. Van enkele hui zen wérden vensterramen ingebeukt. Koeien, die zich buiten in de weide bevonden, werden ge kwetst. M. Plaetevoet, een inwoner der gemeente Locre, werd door een der hagelsteenen aan het hoofd gewond. Verder op, te Dranoutre en West-Nieuw- kerke, kreeg men ook nog wat hagel en veel re gen. Ook daar werden ruiten ingeslagen en vruch ten verwoest. Te Ploegsteert en te Meessen had men een hevigen slagregen, terwijl te Le Bizet, Waasten en in gansch deze strook een ge weldige stormwind woedde, die schouwen en da ken afrukte en boomen neervelde. Te Le Bizet joeg de welvélwind een wolk van rood zand op dat in alle huizen binnendrong. Op de lokale kermis van Chapelle Rompue werden kramen omvergeworpen, speelgoed verbrijzeld. Poppen werden op een halven kilometer van daar in de velden teruggevonden. Een foorkramer stond on machtig toe te zien hoe zijn ontvangst, een paar duizend frank in bankbrieven, de lucht invloog, en niet meer teruggevonden werd. In de Chemin de la Blanche is een huis gedeeltelijk ingestort. Te Reninghelst was het onweder reeds minder hevig, en rond Poperinghe, Elverdinghe zijn de bewoners dier streek er met een groote stortvlaag van afgekomen. Het orkaan is begonnen in den omtrek van Armentières en volgens hetgeen wij in de dagbla den kunnen zien heeft het zoo wat overal, tot zelfs aan de kust toe, van zijn perten gespeeld en in tal van plaatsen zooveel schade berokkend dat zij waarlijk niet te beramen is. Het eenig Chicorei merit in de Tentoonstelling dat zich aan de uitspraak over de hoedanigheid blootstelt is de Chicorei Pacha. Trekt er het be sluit uit dat zich opdringt.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4