IfORTBIJKSCHF ONDERLINGE PARIS- PLAGE 4 Ne rare Commissaris en de Vaart Yper - Komen Waar zijt gij het ZEKERST en VOORDEELIGST verzekerd NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de TE KORTRIÜK Brand - Leven Ongevallen Vscr alle inlichtiagei weaée aei ziek tot ket Bijkantoor t© Yper Algemeen OpzienerOM ER ROBYN. Tisten had op de markt van Pilckem zijn geld- tasch verloren met 15.000 fr. er in. Later, vond iemand het geld terug en bracht het ten politie- bureele. De commissaris van Pilckem is een allerbraafste man. van iedereen geerne gezien, maar hij komt van den vreemde, en hij heeft soms rare gedachten. Hij had welhaast gevonden wie dat geld verloren had en hij riep Tisten op zijn bureel. «Tisten, zegde hij, g'hebt gister uw porte- monnaie verloren Helaas ja, M. de Commissaris, met 15.000 frank er in. 'k Ben bijna geheel mijn fortuintje kwijt. Wat gaat er bekomen met me vrouw en me kinders 'k Heb het hun nog niet durven zeg gen «Hewel, bedaar je, Tisten. Alles is juist. Uw portemonnaie is terug gevonden en ik heb ze met alles er in. Zie, hier ligt ze God zij gedanktschreeuwde Tisten over van blijdschap, en hij stak reeds zijne handen uit om zijn fortuintje, dat hij daar op het bureau zag liggen, weêr te nemen, maar de Commissaris trok het weg. Zoo gauw niet,zegde hij. Die zaak moet eerst serieus onderzocht worden. Gij hebt, welis waar, die 15.000 fr. verloren, maar, nu dat gij ze toch kwijt zijt, is de zaak van te weten indien die 15.000 fr. niet beter aan uwen gebuur zouden overhandigd worden. Ziet ge, hij is een rijke man, hij doet goede zaken en bezit reeds een schoone vaart. Met uwe 15.000 fr. zou hij nog zijn handel kunnen uitbreiden en zelfs zijne vaart wat verlengen. Ten andere, ge zijt toch maar een sukkelaar, en niets waarborgt me dat gij met dat geld zooveel zult winnen als hij. Ge ziet het, Tisten, 't is een zeer ingewikkelde zaak. Ik zal dat grondig onderzoeken, en later, als ik alles wel zal ingestudeerd hebben, dan zal ik u zeggen aan wien dat geld zal gegeven worden. Men moet redelijk zijn en altijd alles doen voor het ge- meenebest.» Tisten stond daar zoodanig verbaasd dat hij eerst niet wist wat antwoorden, maar hij her pakte zich gauw en schoot uit Wat zegt ge mijn schoon geld laten geven aan een anderen Nooit van mijn leven't Is 't mijne, en aan niemand anders hebt ge 't recht van het te geven. Hier zeg'k Wil mijn geld weder, Commissaris. Maar de Commissaris weigerde en wilde eerst de zaak bestudeeren. Eindelijk kreeg Tisten toch zijn geld weder, maar niet zonder moeite, want de burgemeester van Pilckem had zich met die zaak moeten moeien. Tisten verbeeldt ons geteisterd arrondissement Yper, zijn verloren geldtasch is onze verloren vaart. Wil de gebuur zich een nieuwe vaart ma ken, dit alles is wel en goed, maar dat hij daar voor dan het noodige geld elders zoeke. Doch de vaart Yper-Komen is onze vaart, zij moet t'onzent blijven en hier hersteld worden, en niemand heeft het recht ze ons te ontnemen om ze aan een anderen als geschenk te geven. Handelsregister: Kortrijkg52 Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December ig3s, in uitvoering van de wet van 25 Juni ig3o. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoor digers gevraagd. 8, Mondstraat - Tel. 159 Op Zondag 30 Juni a. wordt te Paris-Plage, ter herinnering van de Yperlingen die er tijdens den oorlog zoo talrijk een gastvrij onderkomen vonden, en onder meer het gemeentebestuur, de Middelbare School en andere Ypersche in richtingen, de Square d'Ypres plechtig inge huldigd. Het huidig gemeentebestuur van Yper, de mu- ziekkring Ypriana en andere plaatselijke maat schappijen zullen er officieel ontvangen en ge vierd worden. Yper, wiens naam, sedert den oor log reeds wereldberoemd, van nu voortaan te Paris-Plage door de Square d'Ypresaan de duizende badgasten uit de hooge wereld van Frankrijk en Engeland zal herinnerd worden, zal er dien dag, in die eenig mooie fransche bad- stad, aan de eer zijn. Ongetwijfeld zullen veel Yperlingen, en vooral deze die er tijdens den oorlog verbleven, er aan houden daar op die fees ten, ter eere der stad Yper en ook te hunner eer ingericht, tegenwoordig te zijn en alzoo meteen aan de inwoners van Paris-Plage hunne dank baarheid willen betuigen voor hetgeen zij voor hen binst den oorlog gedaan hebben. Naar aanleiding dier feestelijkheden, vinden wij het niet ongepast enkele woorden geschie denis te geven over het merkwaardig ontstaan dezer badstad, schier nog ongekend over enkele j<utn, thans de eerste van Frankrijk, gelegen op amper vier kilometer afstand der statie van Etaples en beschut door een dennenbosch van 1000 hectaren. De gronden, waar Le Touquet zich thans op uitstrekt, behoorden reeds in de XII0 eeuw aan de abdij van St Josse. Later werden ze nationale eigendom en, de Staat besloten heb bende ze te verkoopen, was de eerste liefhebber die zich aanbood een belg, zekere Doms, die in 1836 dit domein kocht voor de som van 80.000 fr. Deze som werd echter nooit betaald en een jaar nadien had een nieuwe aanbesteding plaats. Dit maal boden en betaalden de Heeren Alphonse Daloz en Alyon ervoor de som van 150.000 fr. Eerst beproefden die stoutmoedige koopers in hun eigendom, een echte wildernis eener uitge strektheid van 1600 hectaren duinen en zand stranden, er de veeteelt die weldra vervangen werd door de teelt van rogge, van de topinam- bour of aardpeer en van aardappelen. Deze laat ste teelt werd alleen door M. Daloz, een Parijsche notaris, ondernomen daar zijn vennoot reeds lang de zaak had laten steken. De Heer Daloz hield moedig vol, niettegen staande deze onderneming niets opbracht maar integendeel veel geld kostte, tot in 1855, jaar dat hij, samen met zijn schoonbroeder, M. Rigaud, besloot het domein in bosch te herschapen. In 1858 werd de verdeeling van het domein gedaan, M. Daloz nam 1250 hectaren ten Noorden en M .Rigaud de overige 350 hectaren ten Zuiden. Tot aller verwondering lukte deze bebossching uitermate wel en, niettegenstaande de vorst en ook de wilde konijnen veel schade aan de beplan tingen veroorzaakten, was er daar reeds in 1875 een bosch dat aller bewondering afdwong. Wat deze verwezenlijking aan opofferingen, moed en volharding heeft gekost, valt licht te begrijpen. M. Daloz, de kasteelheer van Le Touquet, hij had zijn eerste hut door een lusthuisje laten vervangen noodigde op zekeren dag, in Octo ber van 't jaar 1874, M. de Villemessant, de hoofd opsteller van Le Figaroop een jachtpartij in zijn domein uit. De heer de Villemessant voorspelde toen reeds dat het overheerlijk bosch van Le Touquet wel dra de vergaderplaats van de Parijsche baders zou worden, miek reeds een plan op om het toe komstige Paris-Plagete lanceeren en bood zelfs twee millioen aan Daloz voor zijn domein, dat 38 jaar vroeger voor 150.000 fr. gekocht was geweest. M. de Villemessant overleed echter vooraleer zijn plan te kunnen verwezenlijken. Vijf jaar later ondernam M. Daloz zelf de ver wezenlijking van het ontworpen plan en M. Ray mond Lens, hoofd conducteur van Bruggen en Wegen, een kind der streek, werd gelast met het trekken der eerste straten, twee hoofdstraten gelijkloopend met de zee: rue de Paris en rue de Londres, en een tiental smallere dweerschstraten. De duinen werden op die plaats vereffend en, den 22 Maart 1882, waren de werken voleindigd en de straten getrokken. Toen verhief zich daar een enkel steenen huisje, een herberg A la nais- sance de la Plage geheeten. Wat later bouwde een andere notaris, M. Sau- mon, van Aix-en-Issart, er de twee eerste lust huisjes. Wanneer Daloz, de vader van Le Touquet, stierf in 1885, waren er daar, benevens het kasteel en de huizen der bewakers van de vuurtorens, nog maar vijf lusthuizen. Het jaar nadien werden er nog enkele bijge bouwd en in 1887 bezat Paris-Plage reeds drie hotels, een kerk, een overdekte markt, een tele graafkantoor en een vijftigtal lusthuizen. In 1896 waren er daar reeds 241 woningen' en in 1902 was dit getal tot 355 gegroeid. Zoo ontstond stilaan dit mooi badstadje, dat: in 1893 in volle feest was toen de treinwachters voor de eerste maal den naam van Paris-Plage in de statie van Etaples afriepen en de spoorweg maatschappij van het Noorden alzoo den naam dier opkomende stad officieel erkende. In 1894 kwam zich daar een engelscne maat schappij vestigen die in 1902 voor 870.500 fr. het domein van Le Touquet kocht aan de familie Daloz en er machtig toe bijbracht om van de wordende badstad te maken wat zij thans is. Sport- en speelpleinen werden er ingerioltt; ho tels, tot zelfs een Casino werden er gebouwd, en weldra kwamen daar evenveel Engelschen als Franschen benevens de plezieren van de zee ook het genot van dit eenig mooi bosch zoeken. De eerste golfwerd in 1904 ingehuldigd door den toenmaligen eerste minister van Enge land, M. A. J. Balfour en sedértdien hebben de links van Le Touquet, die reeds toi tweemaal toe moesten vergroot worden, spelers van alle werelddeelen aangelokt. In 1906 werd, benevens de Engjslsche maat schappijTouquet Syndicate Limited een fean- sche groep gevormd thans vertegenwoordigd door de Société Générale met het doel een strook van 225 hectaren uit te baten. Nieuwe banen werden aangelegd, de water-, gas- en electriciteitsleidingen werden geplaatst, de verkoop van bouwgronden werd bespoedigd, het bouwen der eerste groote hotels werd verge makkelijkt, een tramlijn werd van de golfbaan naar het centrum van de plaats aangelegd, enz. Dank aan die ihnige en uiterst gelukkige sa menwerking van Engelschen en Franschen ver wierf Le Touquet reeds zekere faam en werd die plaats meer en meer bezocht. Tengevolge hunner gedurige uitbreiding wer den Le Touquet en Paris-Plage in 1903 versmol ten om voortaan maar een en dezelfde stad meer te vormen. De duinen, die het zicht op de zee belemmerden, werden weggenomen, een zeedijk werd gebouwd en eindelijk, den 12 Maart 1912, werd deze nieuwe badplaats officieel als gemeen te opgericht. In twee jaar tijd was Le Touquet-Paris-Plage opnieuw machtig vooruitgegaan en geleek reeds, niet alleen op een goed ingerichte stad, maar aan een badplaats aan dewelke een schoone toekomst was voorbehouden. De oorlog onderbrak alle ver dere uitbreiding, en de hotelkamers, alsook de feest- en speelzalen werden in hospitaalzalen herschapen. Gekwetsten en vluchtelingen werden er gedurende deze gruweljaren liefdevol ver zorgd en gulhartig ontvangen. Na den oorlog hernam Le Touquet-Paris-Plage stilaan nieuw leven. Den 22 Juli 1922 werd de prachtige zeedijk ingehuldigd. Dank aan een leening door het gemeentebestuur uitgegeven, wordt een nieuwe brug over de Canche gebouwd die den 6 Juni 1926 ingehuldigd werd. De sport be gint op ongehoorde wijze te bloeien, de paarden- koers is het land door bekend, polo, jacht, enz. trekken meer en meer liefhebbers aan, onder de welke men niet zelden namen vindt van de meest vooraanstaande personen van vreemde landen en onder meer van den Prins van Wales. In de kreek van de Canche, rivier die men-uit haar bedding heeft moeten drijven en door een dijk van ongeveer 3 kilometer lang moet tegen houden, richtte men in drie jaar tijd een hip podroom in. Een nieuw luxe hotel Westminster» kwam de vroegere houten Casino vervangen, en weinige jaren nadien waren daar reeds een tien tal andere groote hotels opgericht. In Juni 1931 had de inhuldiging plaats van het prachtig stadhuis, een echt meesterwerk van anglo-normandische bouwkunst, ontworpen door de bouwkundigen Debrouwer en Drobecq. In 1932 werd de vijftigste verjaring van het bestaan van Le Touquet-Paris-Plage herdacht. Toen beschikten de hotels reeds over een 3000 kamers en meer dan 1000 gemeubileerde villas, waarvan vele de bewondering der bezoekers af dwingen, konnen dan reeds ter beschikking der families gesteld worden. Ziedaar wat de durfkracht der inwoners, van het gemeentebestuur, van de plaatselijke ver- eenigingen, waaronder de Société des Grands Etablissements Syndicat d'Initiative hotel maatschappijen en andere, vermag in enkele jaren van een ongekende, verlaten streek een der mooiste en meestbezochte badsteden van Frankrijk maken. De Yperlingen, die binst den oorlog te Paris- Plage verbleven, zullen verheugd zijn er thans eens de gedane verbeteringen en verfraaiingen te gaan bewonderen, en ook onze andere stadge- nooten zullen deze eenige gelegenheid waarne men om, aan voordeelige voorwaarden, een prach- tigen uitstap mede te maken, een meer dan be zienswaardige badstad te bezoeken en er een reeks plechtigheden en feestelijkheden bij te wo nen waarvan de herinnering hen zonder twijfel nog heel lang zal bijblijven.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4