ARTHUR VIAENE ZOON ONDERLINGE KOFFES en CHICOREI met PREM1EN Christiaens Devolder KortrijK MarmermozaïektegeIs :;nelc^eklfe:rslVeèn„egn Gepreste Cementdallen 30 x 30 Holle gewelven voor kelders en plat daken Aankoop Munten en Oud Goud KOBTRIJKSCHF Te koop in olie goede winkels. - PremiedepotG. Laroye, 20, Boomgaaidstraat, Yper. Veurnesteenweg, 96, YPER B. Parmentier EISCHT ALTIJD EN OVERAL DE 2 4 Vooraleer Uwe bouwontwerpen uit te voeren, bezichtigt en beoordeelt onze Vloeren naar speciale ontworpen teekeningen. Tegels gewaarborgd De gemakkelijkst te onderhouden bevloeringen. op faktuur. ALLEENVERKOOP voor Yper en omstreken der vermaarde AGMATEGELS. van 3 tot 6 cm. dik (eigen fabrikaat) versch. modellen voor alle diensten. van alle lengten en draagvermogens. Gewaarborgde leveringen. Technisch Studiebureel van gewapend beton 5 fr. 12.50 fr. 2, 1, 0.50 fr. aan 2.00 fr. per frank. 141, Rijsselstraat, Voormezeele. Waar zijt gij het ZEKERST en VOORDEELIGST verzekerd NATUURLIJK bij de Naamlooze Maatschappij, de TE KORTRIÜK Brand - Leven Ongevallen Algemeen Opziener OM ER ROBYN. T I I i ri \/Prc inri n tmn van a"en aard in gekleur d cement. I Uil I VCI OlCI II Igvl I uitvoering naar ontwarpan. - (Waar vroeger het Huls RAËS 2IANB gevestigd was). ik en niet uwe moederIk was, door den haat verblind, een slecht vaderik dacht niettemin dat ik in alios een strenge, maai' rechtvaardige rechter was. Vergeeft mijZij, uwe moeder, heeft begrepen wat ze aan haren naam, aan ha ren rang verschuldigd was zij heeft u gemaakt wat gij zijttwee kinderen die het hart op de rechte plaats dragen Grooter lof kon gewis de vader over zijne mis kende echtgenoote niet uitspreken. Waar is Adriana, waar is Claudine zegt de burggraaf. Ook die kinderen wil ik zien. Daliski is heengegaan om aan Adriana de goe de tijding der verzoening te brengen. En nu,zegt de burggraaf, zich tot Mevrouw wendende, nu laat ik aan uw oordeel over of wij de familie d'Engelgravè nog van die der Da- liski's kunnen scheiden zij, aan wie wij onze verzoening te danken hebben. Uw zoon, Me vrouw, bemint de dochter van den banneling gij hebt vermeend haar niet als uwe dochter te kunnen aanvaarden. Ik begrijp uwe handelwijze ook hier" hebt gij uwen adellijken rang willen handhaven. Zoo was hetzegt Mevrouw. Zoo lang de vader niet in deze familie was teruggekeerd, was ik de rechtmatige beschermster van uwen naam. Ik kon, met het oog op het verledene, in eene dergelijke betrekking niet toestemmen, om wel licht, wie weetdat kind aan dezelfde worstelin gen bloot te stellen, welke ons leven hebben ver bitterd. Sybrand meent de uitspraak van het vonnis te zullen vernemen doch de vader zegt Ik denk dat wij in dit geval de woorden des professors dienen in acht te nemen, en dit vraag punt voor het oogenblik laten rusten. Claudine stormt, met de pop in den arm, bin nen. Helaas, de pop heeft in eèn val het hoofd ge broken, en eene grootere ramp kon voorzeker aan het kind niet ten deel vallen. De burggraaf d'Engelgrave omhelst het kind Mevrouw, zuster en broeder troosten de kleine met de beloften, dat zij de schoonste pop zal heb- Speciale prijs per 1000 fr. ben die er te vinden is, ter verwisseling van de oude, die meer dan voldoende hate rol heeft ge speeld. Doch deze,zegt de burggraaf,wil ik als eene relikwie bewaren, tot aandenken van de plaats, die zij in mijne levensgeschiedenis heeft ingenomen... En Adriana?» Zij is schuchter om te komen, antwoordt de professor. Dan laat de edelman er op volgen, dan zal ik tot haar gaan. En nu de zon in het westen, als een gloeiend roode bol boven de grenzelooze zee hangt, en haar laatste glans het licht bewogen water met al de in elkander smeltende kleuren en tonen verftnu het strand allengs leêg wordt en de visschers pinken in de verte zwarte klompkens met een rietje tot mast uitzeilen nu de sche mering en de droomende rust, welke laatste niet gestoord wordt door het gedruisch der zee, over de duinen dalen gaan Adriana en Sybrand mijmerend langs den voet der blanke duinen. Beider hart is met droevige denkbeelden ver vuld, en die denkbeelden wentelen, rollen, kee- ren en gaan, evenals de golven der zee doch boven dien oceaan van gedachten .dobbert tocli altijd de hoop, gelijk de pink ginds op het water vlak, gelijk de laatste meeuw, die in breede krin gen over de zee scheert, gelijk de avondsterre, die ginds reeds aan den hemel flikkert. Hopen, hopen, altijd hopen!... XV. HET VERLATEN HUIS In eene der oude straten van Brussel, die nog niet onder het breekijzer gevallen zijn, staat een groot en van bouw zeer zwaar huis, met vijf vensters en eene breede poort beneden en zes vensters boven met hooge muren en een hoog schaliëndak een huis, zonder iets opmerkens waardig in den bouwtrant. Onder en boven zijn de vensters sedert jaren door blinden gesloten, en geen ander-daglicht is in de vertrekken gedrongen, dan dat door het ovaal lichtgat, in het oppergedeelte der blinden, valt. De muren zijn vuil geplachtig, met zwarte stre pen beschreven, ten gëvolgie van den regen, den hagel en de sneeuwjacht.; het bezetsel van den voorgevel is op meer dan eene plaats afgebol- sterd de muur beneden is bemorst met slijk, beschreven met houtskool en krijt. Wat de kleur betreft, die de deur en de ven sterblinden vroeger hadden, deze is moeilijk te onderscheiden zij blijkt wit te zijn geweest, doch de slagregen en de felle zonneschijn hebben, op meer dan één punt, de laatste schilfers wegge nomen en het naakte hout vertoont zich op die plaatsen niet zelden in staat van verrotting. De deur zelve moet, te oordeelen naar hetgeen men er op ziet, tot een aantal doeleinden dienen tot schrijfbord voor de straatjeugd, tot mikpunt voor de geworpen steenen en de ijskogels, tot orkest, als men wil hooren wat wonderlijken galm een ferme bons in het verlaten huis heeft. Op het schaliëndak staat een gebroken wind wijzer, en meer dan eene schalie hangt los en kleppert met den wind, terwijl de goot menige verstopping hebben moet, want bij regenachtig weêr valt er soms een waterval op het gaanpad. Dat huis staat daar als te slapen, zoolang de meeste menschen, die de straat bewonen, geheu gen hebben slechts weinigen weten nog dat het bewoond werd. Geen wonder de huurders wonen zelden drie- en-twintig jaren in hetzelfde huis de ouden van dagen zijn reeds lang vergeten en de jongeren zijn uitgevlogen. Men weet dat het groote huis de eigendom is van eene groote familie, die lang in den vreemde woonde de meeste spraken van zware misdaden, die daar vóór langen tijd gepleegd werden, en de kinderen en oude vrouwen beweerden dat het in dat huis, op bepaalde oogenblikken, duchtig spookte. Het verwekt dus ook eene groote verwondering dat öp zekeren September voormiddag een oud heer, zeer zindelijk gekleed en niet een klein leéren zaksken aan de hand, een oogenblik voor het huis stil staat en den bemorsten en afgebol- sterden gevel van het slapende huis in oogen- schouw neemt. Dan stapt hij op de deur aan, steekt een groo- ten sleutel in het slot, wringt met al zijne kracht twee of drie maal en doet, niet zonder moeite, het nachtslot springen. Met toelating; der maatschappij Voor God en Volk ('t Vervolgt). Handelsregister: Kortrijk952 Onderneming gemachtigd bij Koninklijk Besluit van 23 December iq32, in uitvoering van de wet van 25 Juni ig3o. Hare werking uitstrekkende over gansch het land, worden er nog ernstige Vertegenwoor- digers gevraagd. Voor alle inlichtingei wende men zich tot kot Bijkantoor t© Yper 8, Mondstraat - Tel. 189 Drukkerij DUMORTIER, 34, Boterstraat, 34, Yper

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 10