HET YPERSClh E - LA REGION D' Necrologie t Zielmissen Bijvoegsel Wekelijksch Overzicht 16c Jaargang, Nr 13 29 Juni 1935 16e Année, N° 13 39 Juin 1935 Supplément Excursion archéologique a Ypres Onze godsdienstige plechtigheden In den Schouwburg Zondag rust Repos Dominical STERFGEVALLEN BEDANKING Daar er verleden week geen overzicht der po litieke gebeurtenissen gegeven werd, moeten wij even teruggaan om een feit aan te stippen van groot belang. Er werd namelijk tusschen Enge land en Duitschland eene overeenkomst geslo ten, waarbij het Reich de toelating krijgt om eene vloot te bouwen die gelijk is aan 35 per hon derd der engelsche vlootsterkte. Die overeen komst werd tusschen beide landen getroffen buiten de andere mogendheden om. Dat heeft nog al eenige verbazing verwekt, maar het schijnt toch, na de engelsche verklaringen die als uitleg daarover gegeven werden, dat men zich overal bij deze beslissing neerlegt, buiten de gebruike lijke onthouding. Hoe zou men ook anders gedaan hebben als men voor een voldongen feit staat. De heer Eden is dan naar Parijs en naar Rome gereisd om die zaak wat breedvoeriger met Frankrijk en Italië te verklaren. Nochtans, buiten dit onderwerp, had Engeland andere bedoelingende zaak tusschen Italië en Ethiopië kwelt de twee andere groote mogend heden. Wij hebben er hier reeds meermaals op gewezen, dat Italië niettegenstaande de vreemde persuitingen, niettegenstaande het verzoek om den Volkerenbond eene beslissing te laten ne men, altijd maar doorwerktgedurig gaan er troepen, oorlogsmateriaal, vliegtuigen en bus kruit de zee over naar 't Oosten. En hoe Ethiopië ook moge aandringen om door onzijdige onder zoeksrechters te laten uitmaken wie in 't onge lijk is, hoe het ook moge bereid zijn toegevingen te doen, niets kan baten. Italië wil steeds meer en toont duidelijk genoeg dat het dit geschil door de wapens wil doen beslechten. Mijnheer Eden heeft de kwestie te Rome zelf met den heer Mussolini aangevat. Hij heeft de tusschenkomst van Engeland beloofd om Ethiopië te bewerken hij deed groote voorstellen om een oorlog te vermijden en verzekerde dat Engeland dit van Ethiopië zou bekomen. Er zou namelijk bewerkt worden dat de streek van Oeal-Oeal aan Italië zou afgestaan worden, daarbij nog een strook grond om een ijzerweg aan te leggen tusschen Erythrea en Somaliland, en tevens ze kere oeconomische voordeelen. Er zou hem uit weg verleend worden op de zee in engelsch Somaliland. De heer Mussolini heeft echter dit voorstel van de hand gewezen. Hij wil de handen vrij hebben om zelf de zaak te regelen. Hij is wel bereid gezanten naar Geneve te laten gaan om de kwestie te bespreken, maar hij moet zeker zijn dat zijne zienswijze zal aangenomen worden. M. Mussolini wil ten andere ook niet aannemen dat men in den Volkerenbond Ethiopië, dat hij als onbeschaafd aanziet, op denzelfden voet zou zetten als het groote Italië Wat de andere groote aangelegenheid betreft waarover wij voor 14 dagen spraken, namelijk de overweldiging van Noord-China door Japan, is alles uitgevallen zooals wij lieten voorzien. Japan heeft op alle punten de gevraagde toege vingen bekomen en het is thans meester over gansch die Chineesche streek. Of de Japansche Regeering, die tot nu toe in al hare betrachtingen gelukt is, daarmede zal ophouden, valt sterk te betwijfelen. De zaken gaan al te goed om niet steeds gulziger te worden. China is ten andere een al te zeer ontredderd land, en er heerscht te veel oneenigheid om tegenstand te bieden aan een doordrijvende en welgeoefende macht als die van Japan. Sedert de Regeering in Frankrijk een beperkte speciale macht bekomen heeft om den finan- cieelen tostand op de rechte baan te brengen, is er nog heel weinig of zelfs niets noemenswaar dig gedaan geworden. Iedereen ziet belangstel lend uit naar de nieuwe plannen van den heer Laval en zijne medewerkers, doch er komt nog niets van aan het daglicht. Verschillige groote lijnen van nieuwe maatregelen heeft men hier en daar vernoemd, doch ze schijnen alle plaasters op een houten been te zullen zijn. De fransche munt heeft weliswaar tijdelijk hare vastheid weer teruggevonden, maar de verhandelde zaken wijzen uit dat het een heel voorloopige vastheid is. De betalingen die op termijn moeten gedaan worden rekenen den franschen frank aan 6 tot 7 fr. per honderd minder dan hij tegenwoordig doet, dit bewijst genoeg dat het vertrouwen er niet in zit en dat men in de handels- en nijver heidswereld voorziet dat er tegen dien tijd hoogst waarschijnlijk eene inzinking zal plaats hebben. RIK. Burgerlijke Verminkten en Qebrekfaigen Komt allen naar de PROTESTVERGADERING, op Zondag 30 Juni, om 3 uur namiddag, in het Gasthof Het Zweerd Groote Markt, te Yper. De heer Trosch uit Brugge, Voorzitter der Vlaamsche Federatie, komt er het woord voeren. Gebrekkigen en verminkten! komt protestee ren tegen de uitsluitingen die in den laatsten tijd gebeurden, en die u misschien ook te wach ten staan Niemand blijve afwezigUwe belangen staan op het spel Jeudi dernier, la Société d'Études de la Pro vince de Cambrai, présidée par Mgr H. Vandame, Doyen du Chapitre Cathédral de Lille, a visité notre ville, ainsi que nos voisines Warnêton et Messines. Cette société savante s'occupe spécialement de l'Histoire et Archéologie de Flandre, Tour- naisis, Cambrésis, Hainaut et Artois. Les participants a cette intéressante excur sion, dont certains avaient connu notre antique ville d'Art célèbre, ont admiré l'effort accompli pour relever nos monuments anciens anéantis en leur restituant leur caractère archéologique et artistique. Zondag 11. 23 Juni, werd de H. Sacraments processie met de schoonste zomerzon begunstigd. De triomfstoet doortrok de bevlagde straten in de beste orde, met de volgende groepen 1. St Michiels Turners. 2. Weezenjongens. 3. Gesticht der H. Familie. 4. St Jozefsschool. 5. St Vincentscollege. 6. Katholieke Actie Studenten. 7. Jongens Plechtige Communicanten. 8. Meisjes Plechtige Communicanten. 9. Burgersmeisjes. 10. Kajotsters. 11. Engelen aanbidders. 12. Muziekkorps Ypriana 13. De Vlaggen der Gilde van O. L. Vrouw van Tuine, der H. Hartebonden en Derde Orde- lingen. 14. De zangers, de E. Paters Capucienen en de Ypersche Geestelijkheid in feestgewaad. 15. Het Allerheiligste, met als eerewacht eene talrijke rij flambeeuwdragers, het gewa pend stedelijk Pompierskorps en het Ypersch Magistraat. De zegen met het Allerheiligste werd gegeven op de rustaltaren door de Z. E. HH. Deken en Pastoors der stad, te midden de ingetogen me nigte. Donderdag avond, 27 dezer, was onze bevolking aan het hertelij k meêvieren met onze honderden Ypersche lieve kinderen, die, op den vooravond van het hoogfeest van het H. Hart van Jesus, hun geestdriftige en zingende bloemenhulde gin gen aanbieden in de groote St Maartens Kathe draal, in een bloemenperk herschapen. Zielroerende plechtigheid met aandoenlijke aanspraak van Z. E. H. Deken Vermaut, aanroe pingen en kinderhulde aan den Liefde-Koning en plechtige zegen van het Heilig Sacrament. Op het H. Hartefeest van Vrijdag 28 dezer, waren de straten rijkelijk met de nationale kleu ren bevlagd, Christus-Koning ter eere. Op Zondag 7 Juli, te 5 u. stipt, zal het luister rijk Liefdadigheidsfeest doorgaan dat ingericht wordt door de Vrije Meisjesscholen der stad Yper. Het programma behelstliederen en declama tie, spreekkoren en reidansen, viool en cellospel enz. Alles uitgevoerd door de leerlingen onzer Vrije MeisjesscholenH. Familie, Mariaschool (Lamotte) Rousbrugge-Damen, St-Jozefsschool en O. L. Vrouw van Thuyne. Een groot succes te wege. En tevens een milde steun aan de noodlijdenden (werk van Koningin Astrid). Fersoonlijke kaarten tegen 2 en '4 fr. Familiekaarten tegen 5 en 10 fr. De Apotheek van La Pharmacie de iW SNOECK Groote Markt oGrand'Place is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 30 Juni oDimanche 30 Juin On nous prie d'annoncer le décès de Monsieur Charles de NEIGERT né a Paris, le 1 Janvier 1855, et décédé a Ypres, 23, rue de Haerne, le 26 Juin 1935, muni des se- cours de la religion. Les absoutes suivies de l'inhumation au cime- tière de la ville ont eu lieu dans l'intimité. Le présent avis tient lieu de lettre de faire part. Heer en Vrouw Maurice Maerten-Vandeputte Heer en Vrouw Hector Casier-Vandeputte Heer en Vrouw Achille Vandeputte-Boudry Heer en Vrouw Odile Boudry-Vandeputte De familiën Vandeputte, Vermeersch en Acke, melden met droefheid het afsterven van hun teerge liefden vader, schoonvader en bloedverwant, Heer Charles VANDEPUTTE Weduwnaar van Vrouw VICTORIA-MARIA VERMEERSCH geboren te Boesinghe, den 2 Januari 1858, en godvruch tig in den Heer ontslapen te Yper, den 23 Juni 1935, gesterkt door de Heilige Sacramenten der stervenden. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Bruggesteenweg, 60. Heer Jules Vandenberghe De familiën Vandenberghe, Soenen, Dervaux, Bour- gois, Boudin en Claereboudt, melden met droefheid het afsterven van hunnen teergeliefden vader en bloedverwant, Heer Henri-Joseph VANDENBERGHE Weduwnaar van Vrouw LUCIE DERVAUX Gepensionneerde IJzerwegbediende geboren te Zillebeke, den 23 April 1859, en godvruchtig overleden te Yper, den 27 Juni 1935, voorzien van de Gerechten Onzer Moeder de Heilige Kerk. De Lijkdienst, gevolgd van de Teraardbestelling, zal plaats hebben op Maandag 1» Juli 1935, om 9 uur 's morgens, in de parochiale kerk van St Pieters te Yper. Vergadering in de kerk. De vrienden en kennissen die, bij vergetelheid, geen rouwbrief zouden ontvangen hebben, worden verzocht dit bericht als dusdanig te aanzien. Mevrouw Weduwe Hector Schmidt-Baudrez, kinders en familie, danken, langs dezen weg, vrienden en kennissen om de blijken van deel neming hun betuigd bij het afsterven van hun teergeliefden echtgenoot, vader en familielid, Heer HECTOR SCHMIDT en voor hunne tegenwoordigheid op de begrafenis. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 30 Juni, om 8 uur, in Sint Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer en Vrouw Honoré MASURE-BAELEN en Zoon Amedée. Dixmudesteenweg. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 30 Juni, om 11 i uur, in St Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Emile BUYLE. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Juli, om 8 uur, in St Niklaas- kerk, tot zielelafenis van Heer Hector SCHMIDT. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 7 Juli, om 8 u., in St Jacobs- kerk, tot zielelafenis van Mevrouw Joseph MOUCHAMPS geboren Euphrasie WATERBLEY, overleden te Yper, den 4 Juli 1922. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gelezen worden op Zondag 7 Juli, om 11 J uur, in St- Maartenskerk, tot zielelafenis van Heer Alphonse DELVOYE-AMPEN Les amis et connaissances sont priés d'assister a la MESSE DE REQUIEM qui sera célébrée le Dimanche 7 Juillet, a 11 i heures, en l'église St Martin, pour le repos de l'ame de Monsieur Alphonse DELVOYE-AMPEN

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 11