Siijkirses «.Ban» Allerhande Nieuws Mildreda Bras Boterstraat, 58, IE PER 8 Hevig On weder boven Vper Een nieuwe kursus begint op Dinsdag 2 Juli Gevonden en Verloren Voorwerpen Vlaamsche Toeristenbond Tak leper Burgerlijke Stand van Yper a De verbrijzelde steen die door den bliksem Begin van brand. Woensdag 26 dezer, rond 9.30 uur 's avonds, woedde er, gedurende omtrent een uur, een verschrikkelijk onweder boven de stad. De bliksemflitsen, waaronder tal van die vervaarlijke slangen, volgden zich langs alle kanten onophoudend op en de uiterst laag hangende wolken geleken op sommige stonden een echten vuurpoel. Ook de donder ratelde voortdurend en tot drie, vier maal toe waren de slagen zoo hard en geweldig dat iedereen de overtuiging had dat hij niet ver van hier geval len was. Men had zich dan ook niet bedrogen, want weinig nadien hoorde men een klaroen het alarmsignaal blazen. Bij den derden grooten slag was de bliksem ingeslegen in de woning van den Heer Victoor Daniel, wonende op de kleine Markt plaats der Ligywijk. Gelukkiglijk was deze laat ste met zijn familie tijdens het onweder bij een gebuur gevlucht, anders hadden er wellicht per soonlijke ongevallen te betreuren geweest. De bliksem had nevens de schouw een gat in het dak geslagen en was alzoo langs de schouw in de huiskamer gedrongen om wat verder een kleine opening in den muur te boren en alzoo weer buiten te gaan. Op de plaats waar hij in de ka mer kwam is een groot deel der muurbepleiste ring afgerukt en een licht zwartgebrande streep duidt den weg aan door den bliksem gevolgd. Weinige stonden daarna zagen geburen kleine vlammen uit het dak opstijgen. Zij verwittigden dadelijk den bewoner en met behulp van eenige dienstvaardige geburen, die dank aan het kla roengeschal van een daar dichtbij wonenden pompier ter plaats kwamen toegesneld, kon hét YPER. Brand. Zondag morgen, rond 4 u„ is een houten barak, toebehoorende aan den Heer Timmerman Hector, steenhouwer, en gelegen op zijnen eigendom, Maarschalk Frenchlaan, in de volgende omstandigheden de prooi der vlammen geworden. In den nacht van Zaterdag op Zondag rond 1 u. thuis gekomen, ging de Heer Timmer man in die barak gaan slapen, daar zijn werk man, die er gewoonlijk in vernachtte om alzoo te waken over de werf waar zich tal van graf zerken en andere materialen bevinden, zooals iedere week den Zaterdag avond naar huis ver trokken was. De Heer Timmerman, die een kaars ontstoken had, was in slaap gevallen vooraleer het licht uit te dooven en pas een uur later reeds, omstreeks 2 u. 's morgens, werd hij door een geweldige brandreuk gewekt. Enkele voorwer pen, die zich te dicht bij de kaars bevonden, waren in brand geschoten maar konden toch gauw, bij middel van een paar emmers water, gebluscht worden door den Heer Timmerman, die bij het uitdooven der vlammen toch eenige brandwonden aan de vingers opliep. Meenende dat er geen verder gevaar meer bestond, begaf de Heer Timmerman zich vervolgens naar zijne woning om daar het overige van den nacht door te brengen. Rond 4 u. echter werd hij door voor bijgangers opnieuw gewekt, doch toen was het reeds te laatde barak, waar het vuur naar alle waarschijnlijkheid was blijven voort smeulen, stond reeds in lichte laaie. De Heeren Comman dant Vergracht en luitenant Seys van het brand weerkorps alsook de Heer politiecommissaris Vandenbraambussche, die verwittigd werden, snelden dadelijk ter plaats, doch gezien er aan redden niet meer kon gedacht worden en er voor beschadiging der aanpalende eigendommen geen gevaar bestond, oordeelden zij het overbo dig het noodsein te doen werken en bespaarden alzoo aan de brandweermannen een nuttelooze verplaatsing. Met behulp van enkele geburen werd de brandende barak met water overgoten, totdat het vuur volledig overmeesterd was. 's Morgens met den klaren was er van den brand reeds niets meer te zien en velen zijn daar voorbijgegaan zonder ooit te bemerken dat er iets gebeurd was. De barak met alles wat er in van St Maartenstoren afgeslagen werd. begin van brand spoedig uitgedoofd worden. Daar men over de ergheid van den brand niet juist was ingelicht en uit vrees voor de aanpa lende huizen dier dichtbevolkte wijk, deed de politie, van zoodra ze verwittigd werd, het nood sein werken en rond 10 u. 30 spoedden de brand weermannen met hun materiaal naar de plaats van het onheil. Gekomen nabij de Bascule werd hun echter bericht dat hunne tusschenkomst niet meer noodig was en mochten zij onverrich ter zake terugkeeren. Ook de St Maartenstoren beschadigd. Gedu rende hetzelfde onweder is de bliksem eveneens op St Maartenstoren gevallen en heeft er het uitstekende gedeelte van een der zware sluitstee- nen, die boven op de torenspits juist onder het kruis een kroon vormen, afgerukt. Die groote steenbrok, van een hoogte van omtrent 100 m. komend, is op enkele meters afstand van de groote ingangspoort in verscheidene stukken ten gronde geploft, waar hij een put heeft geslagen en verscheidene kasseisteenen in den grond heeft gedrukt. Het zal, jammer genoeg, waarschijn lijk uiterst moeilijk zooniet onmogelijk zijn deze aangerichte schade te herstellen. Ook de electrische leiding der verlichting en van het orgel binnen de kathedraal werd door den bliksem beschadigd. Denzelfden avond is de bliksem ook nog ge vallen op de herberg 't Hof van Commerce, ge hucht het Wieltje, waar hij het dak en een kant der stalling, die met eternit platen gedekt was, afrukte. De dieren bleven ongedeerd. was, beddegoed en eenig alaam, is totaal vernield. De schade, die op 12 a 1500 fr. mag geschat wor den, is niet door verzekering gedekt. Landlooper. Dinsdag werd te Brielen een zekeren Dewez Leon, van fransche nationaliteit, 51 jaar oud, daglooner van beroep en gehuisvest te Marcq en Barceul, door de gendarmen van Yper aangehouden. De dolaard, die gen papieren bij zich had en zonder bestaansmiddelen was, verscheen Woensdag voor de politierechtbank van Yper, die hem, wegens landlooperij, voor twee jaar naar het gesticht van Merxplas ver zond. gegeven door B eroepsleerares (Staatsdiploma) Vraagt aanstonds inlichtingen Patronen op maat. MEESSEN. Plechtige aanstelling van den nieuwen Herder. Zondag laatst, rond 3 uur namiddag, werd de nieuwe Herder, E. H. Pas- schier, vergezeld van Z. E. H. Deken Vermaut, van Yper, en van zijne getuigen, Z. E. H. Deken Bruyneel, van Ghistel, en E. H. Busschaert, pastoor van Ste Anna te Brugge, aan de Vier Koningenstraat opgewacht door een schoonen geschiedkundigen stoet, die niet min dan 22 groepen telde. Nadat de gemeenteoverheden den nieuwen pastoor verwelkomd hadden, trok de stoet, te midden een dichte menigte, naar de kerk waar de sleutels van God's huis plechtiglijk aan den nieuwen herder overhandigd werden. De plechtigheid der liturgische aanstelling was voorgezeten door Z. E. H. Deken van Yper, die eveneens een roerend gelegenheidssermoen hield, en werd met den schoonen lofzang Te Deum besloten. STADEN. Jammerlijk verdronken. De genaamde Anneel André, in dienst bij den land bouwer Mouton Jules, ging 's avonds, na het ver richten van zijn arbeid, een bad nemen in den wal der hofstede. De jongeling, die niet zwem men kon, moet op den slijkkant uitgegleden zijn en viel alzoo met het hoofd voorover in het diepe water. Een bijgeroepen geneesheer beproefde nog de kunstmatige ademhaling, doch alles bleek vruchteloos. PLOEGSTEERT. Nog een slachtoffer vam het baden. De 23 jarige landbouwerszoon Lefevre André, was een bad gaan nemen in den 3 m. 50 diepen wal der hoeve, doch was nog maar weinige oogenblikken in 't water toen hij in de diepte verdween. Een gebuur, die daar wat later voorbijkwam, zag kleederen op den oever liggen en nergens een bader ontwarende, vermoedde hij een ongeluk en verwittigde de hoevebewo ners. Dadelijk werden er peilingen gedaan en na eenigen tijd haalde men het lijk van den ongelukkigen jongeling boven. PASSCHENDAELE. Aanrijding. De 60' jarige Cyrille Puype was Maandag avond aan het laden van een kruiwagen toen hij onverwachts door een wielrijder in volle snelheid werd aan gereden, met het gevolg dat hij over zijn krui wagen stuikte en in zijn val een schedelbreuk opliep. Hij werd naar het hospitaal te Yper over gebracht waar men hoopt hem te kunnen redden. De wielrijder die naar zijn slachtoffer niet om zag is niet gekend. Gevonden. Zondag 23 Juni, door Mevr. Pottel Julia, drie kleine sleutels, die ten politiebureele werden afgegeven. Maandag 24, door Mvr. Deleu Julienne, Linden- dreef, 28, een sacoche in goed, die zij ter beschik king der eigenaarster houdt. Denzelfden dag, door M. Verleure Prosper, een alpenmuts. Op het politiebureel terug te bevra gen. Verloren. Zaterdag 22 Juni, door M. Van- steenkiste Georges, een paar pantoffels. Zondag 23, door Jvr. Heyvaert Lucienne, twee wollen mutsjes. Donderdag 4 JuliAvondfietstocht naar Zon- nebeke (Polygone), Zillebeke, (Bosch, Hoogte 60), Hollebeke-vaart en St-Elooi. Vertrek te 7 uuir stipt aan de Meenenpoort (Hoek Hoornwerk) -T terug rond 9 uur, ongeveer 16 km. Donderdag 11 JuliAvondfietstocht naar Boe- zinge (Bretonsch Kruis), Steenstraat (Monu ment Gasaanval, Monument Gebroeders Van Raemdonck), Zuidschote, leper. Vertrek te 6 uur en terug tegen den aanvang van het concert, om streeks 8.30 u. Afstand19 km. Vertrek aan de vaart. Zondag 21 JuliWie op dezen dag persoonlijk naar Dover en Canterbury wil kan bij den ver tegenwoordiger inschrijven tegen 65 fr. per per soon voor de drie eerst ingeschreven deelnemers^ is er plaats in een privaat-auto naar Oostende (Prijs Ieper-Oostende 13 fr.) Zondag 21 JuliFietstocht naar Malo-Bad, met. bijwonen der feestelijkheden ingericht door het Vlaamsch Verbond van Frankrijk (o. m. eert groote reuzenstoet) terug over De Panne en Veurne. Vertrek te 7.30 u. aan 't KL Stadhuis afstand100 km. Maandag 5 OogstOnze tuindagreis naar Door nik, Beloeil, Bonsecoursbij den terugkeer naar" den Mont St-AubertEen goedkoope reis vraag: inlichtingen bij den vertegenwoordiger, Carton- straat, 16 te leper. van den 22 tot den 28 Juni 1935. GeboortenVerleure Jacqueline, Recollettenpoort.. 5. Callandt Lucienne, Hondstraat, 74. Candeel Jeannine, Klaverstraat, 13. Wackenier Ginette, Car— tonstraat, 21. Vuylsteke Willem, Meenenstèenweg, 163. Louwyck Albert, Recollettenpoort, 5, (Brielen). Huwelijken Versavel Raphael, mekaniekwerker en Scrive Leopoldine, z. b., beiden te Yper. - Slosse Albert,, behanger en Dieryck Maria-Ludovica, z. b., beiden te: Yper. OverlijdensZwaenepoel Maria, 15 j., scholierster, Lange Thouroutstraat, 25. Vandeputte Charles- Louis, 77 j., z. b., wedr Vermeersch Victoria, Brugge- steenweg, 60. Roels Leon, 46 j., spoorwegwerkman, echt. Augustyn Alice, Lange Thouroutstraat, 25. Casteleyn Edouardus, 63 j., z. b., wedr Montagne Sido- nie, wedr Legrand Clementina, Rijsselstraat, 133. Baratto Alphonse, 77 j., z. b., ongehuwd, Rijsselstraat, 133. de Neigert Charles, 80 j., z. b., Wedr Costabel Catherine, de Haernestraat, 23. Vandenberghe Henri, 76 j., Wr Dervaux Lucia, Rijsselstraat, 133. Huwelijksbeloften Pierre Victoor, handelaar, te Yper en Suzanna Malbrancke, naaister, te Poelcapelle. Ferdinand Versavel, wever, en Adonie Monnet, fabriek werkster, beiden te Yper. Henri D'hont, handels reiziger, en Mariette Scherlynck, z. b., beiden te Yper. Mauritius Bruneel, leurder, te Yper en Magdalena Verhack, dienstmeid, te Boesinghe. Gerard Billiau,. meubelmaker, en Andréa Maes, naaister, beiden te Yper..

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 14