Groote Carnavalstoet Allerhande Nieuws 8 Schotsche Bedevaart te Yper Burgerlijke Stand van Yper BRITISH NEWS Scoth Pilgrims at Ypres Huldiging onzer Muzieklaureaten Gemeente Boesinghe ZONDAG 28 JULI 1935 Heilig Hart Feesten te Elverdinghe Gevonden en Verloren Voorwerpen HANDBOOGSCHIETINGEN COMBATSCHIETING Op Zaterdag 3 Augustus (Tuyndag)- HEROPENING Café Aux Armes de France »- Janseniusstraat YPER door Mevrouw J. Wybauw Zoon. Le Samedi 3 Aoüt 1935 (Tuindag) RÉOUVERTURE du Café Aux Armes de FranceJ»- Rue Janseiius, k YPRES par Madame J. Wybauw Fils. Zondag laatst zijn hier een 160 tal leden van het Scottish Legion, komende voor het meerendeel van Edimburg en Glasgow, te Yper toegekomen waar zij gedurende een viertal dagen in verschillige hotels geherbergd waren en van waaruit zij lederen dag in verschillige autocars het omliggende en ook nog Oosten de en Brussel bezochten. Een andere groep, ongeveer 250 leden tellende, was naar Arras vertrokken om er de fransche slagvelden en krijgskerkhoven van de Somme en voornamelijk het Schotsch kerkhof te Lens te bezoeken, doch Don derdag korts vóór den middag kwamen die pelgrims per specialen trein hier eveneens .te Yper de eerste groep vervoegen. Voorafgegaan door een doedelzakspeler begaven zij xich in stoet tot aan het Hotel Splendid Sc Britannique, op de Groote Markt, waar hen het noenmaal opgediend werd. Om 2 u. 's namiddags werd een afvaardiging, ver gezeld van Lady Haig en aangevoerd door Brig. Gen. Dudgeon D. S. Q., M. O.Col. A. S. Blair G. M. G., C. B. E., TL D., D. L., J. P.Col. Robertson V. C.-; Major A. Wilson O. B. E., D. L., J. B.Major Pettigrew M. C., en George Duncan, officieel ten stadhuize ontvangen. De Heer burgemeester, elders weerhouden zijnde, was vervangen door den Heer schepen Van der Mersch die, vergezeld van den Heer secretaris Versailles, de Schotsche bedevaarders verwelkomde. De Heer schepen drukte zich in 't fransch uit en zegde dat het een eer was voor de stad Yper een af vaardiging van het Scottish Legion hier te mogen ont vangen. Het is de eerste maal nietzoo ging de Heer schepen verder, t dat het Scottish Legion een bede vaart naar Yper inricht en het is met genoegen dat ik hier verschillige bekende vriendenfiguren terugzie. Vooreerst groet ik Mevrouw Haig die dikwijls terug komt naar Yper waar de nagedachtenis van haar echt genoot. wijlen Maarschalk Haig, die zoolang de ver dediging van Yper in handen had en onze stad van de duitsche bezetting heeft gevrijwaard, in eere bewaard wordt Het is mij eveneens een groot genoegen u allen hier te mogen groeten in deze stad, waar onze goede Britsche vrienden niet vergeten worden. Het prachtig gedenkteeken, dat gij hier aan de Meenenpoort hebt opgericht, is voor ons en voor de talrijke vreemdelin gen die hier komen, een eeuwigdurende herinnering aan den heldenmoed en den opofferingsgeest der Engel- sche soldaten, die Yper verdedigden vier jaar lang met een hardnekkigheid die aller bewondering afdwingt en waarvan zoovelen hier roemrijk sneuvelden. Het is te hunner nagedachtenis dat de dankbare bevolking van Yper hier eiken avond, gansch het jaar door zoo wel 's zomers als 's winters, de Last Postonder de Meenenpoort doet blazen. Dit is dan ook het schoonste bewijs dat Yper zorgvuldig en vroom de gedachtenis uwer geliefde Dooden bewaart. Weest allen hier wel kom. Voor ons zijt gij geen vreemdelingen maar vrien den en ik verhoop dat gij, zooals de voorgaande jaren, van uw verblijf te Yper een uitstekende herinnering zult bewaren. Ik sluit dan ook met den wensch dat dit de laatste bedevaart niet zal zijn die het Scottish Le gion hier zal inrichten, want het is voor ons steeds een allergrootst genoegen u te mogen ontvangen. Lady Haig vertaalde vervolgens deze rede, die door al de aanwezigen hartelijk werd toegejuicht, en richtte daarna, in 't fransch. nog enkele woorden tot den Heer schepen om hem te bedanken voor de zoo gulle ont vangst die hij aan de Schotsche bedevaarders had voor behouden en ook bijzonderlijk voor de goede woorden die hij over haar echtgenoot had gezegd. Zij drukte den wensch uit dat de wereld nooit meer dergelijken oorlog zou kennen en sloot met den kreet c Leve België De hiervoren vernoemde overheden teekenden dan het gulden boek, waarna de bedevaarders allen samen in groep, en voorafgegaan door den doedelzakspeler, naar het Britsch gedenkteeken der Meenenpoort trok ken. Daar had boven op de vestingen, in aanwezigheid van den Heer telegraafontvariger Leclerqq, dd. voor zitter van het Last Post Comiteit. en van tal van leden der Engelsche kolonie van Yper, een godsdienstige plechtigheid plaats. De Rev. Professor G. S. Duncan O. B. E., D. D., die van 1916 tot 1918 Schotsch aalmoe zenier was in het Hoofdkwartier van Maarschalk Haig, bijgestaan door Rev. Milner, kapelaan der Anglikaan- sche St Joriskerk van Yper. leidde den dienst en hield, na de lofzangen en gebeden door al de bedevaarders gezongen en luidop meêgebeden, een treffende gele genheidsaanspraak. Twee onzer klaroenen bliezen daarna de Last Post die gevolgd werd door een Lamentdoor den Schot- schen doedelzakspeler uitgevoerd. Na de Reveille die onze klaroenen daarop lieten hooren. werd de aangrijpende plechtigheid, tijdens dewelke vele vrou wen weenden, gesloten met het Engelsch nationaal lied door al de bedevaarders gezongen. Het overige van den namiddag werd besteed aan een bezoek aan de kerkhoven en de gewezen slagvelden van het omliggende, uitstap aan de goede zorgen der firma Kosmos Tourisme toevertrouwd, en 's avonds om 9 u. vertrokken de bedevaarders van hier terug per specialen trein. van den 20 tot den 26 Juli 1935 Geboorten; Deroo Agnès, M. Haiglaan, 162. Flerackers Simonne, M. Plumerlaan, 2. Desmit Elianne. Zonnebekesteenweg. 294. Denys Brigitte, Surmont de Volsberghestraat. Depoorter Solange, Hoornwerk. 32. Bardyn Godelieve, Dickebuschsteen- weg, 218. Nevejans Lutgardis, Bruggesteenweg, 69. Boudewyn Gilbert, Rijselstraat, 176. Bouchaert Ge- rard, M. Plumerlaan, 12. Huwelijken Dhont Henri, handelsreiziger en Scher- lynck Mariette, z. b„ beiden te Yper. Odent Arthur, mekaniekwerker en Gressier Lucienne, naaister, bei den te Yper. Overlijdens Maertens Margareta, 29 j., z. b., onge huwd, Veemarkt. 10. Adam Berthe, 30 j., huishoud ster, echt. Breyne Camille, Lange Thouroutstraat, 25. Cnockaert Alphonsus, 57 j., hoefsmid, echt Heughebaert Emilia, M. Plumerlaan, 31. Mejor Alfred, 25 j., z. b., ongehuwd. Lange Thouroutstraat, 25. Huwelijksbeloften Hubert Vandamme, onderwijzer, te Komen en Irena Louwyck, bediende, te Yper. Julius Florissoone. metserdiender en Marguerite Dancot, fabriekwerkster, beiden te Yper. Edgard Devos, haarkapper en Lucienne Ghys, haarkapster, beiden te Yper. Hendrik Vandeputte, wever en Agnès Desma- tfryl, dienstmeid, beiden te Yper. On Thursday last a Party from Dagenham, Essex arrived at the Club and played a local team at Darts. The local team were successful in winning every game. 1st Game Ypres W01 Dagenham 987. 2M Game Ypres 1001 Dagenham 802. Cricket. Ypres won by an innings and 197 runs. A very enjoyable evening was spent. The Teams were Dagenham: F. Phillips, H. Harrison, W. Warwick, J. Harrison, F. Jones, Joe Harrison. Ypres. H. F. Godden, H. Oodden, H. Grasham, A. Castel, C. Cole, H. Lawson. On Monday last, a Ball was held In the Salle Laplere to celebrate the visit of the Scoth Pilgrims. 218 were present and every one spent a happy evening. Thirty Buffaloes visit the town on Sunday August 4tb and a special lodge meeting will be held at the Club the same Night. W. F. On Thursday 25th 250 Scotch pilgrims arrived from France. These were led from the Station by a Sergt. Piper to the Grand Place. At 2 pm. the Depnty Burgomaster M. J. Van der Mersch received the party at the Hotel d'Ville and in a speech which he gave in French, he welcomed the pilgrims to the town of Ypres. Lady Haig translated the speech which was greatly applauded by all present. The party tben formed up on the Grand Place and marched to the Menin Gate with the pipes playing. The Service at the Menin Gate was conducted by the Rev. Pro. O. Duncan, O. B. E. D. D. who from f916 to 1918 was Scotch Chaplain to Earl Haig's Head quarters. At the end of the Service 2 buglers of the town soun ded the Last Post, then the lament was played on the pipes after which Reveille was sounded and the ceremony was terminated by all singing God Save the King Lady Haig laid a wreath on behalf of the Britsh Legion of Scotland (Ladies Section). Lady Haig was accompanied by Col. Robertson V. C., Col. Blair, Major Pettigrew, Major Wilsen O. B. E. Lord Dean of the Guild of the City of Edinburgh The Pilgrims left by special train at 9 p m. W. F. Vroeger reeds hadden wij het genoegen de schitte rende uitslagen mede te deelen die twee oudleerlingen onzer stedelijke Muziekschool aan de Koninklijke Con servatoriums van Gent en Brussel dit jaar behaald hebben. M. Ossieur Maurice bekwam aan het Kon. Conserva torium van Gent. den ln prijs met onderscheiding voor hobo, en M. Legley Victor, aan het Kon., Conservatorium van Brussel, den ln prijs met onderscheiding voor kamermu ziek en den ln prijs met groote onderscheiding voor altviool. Daarbij komt de Heer Legley thans nog aan het zelfde Muziekconservatorium den 1" prijs voor fuga te behalen. Terecht fier over deze mooie uitslagen, die voor onze stad en inzonder voor hare uitstekende Muziekschool een groote eer zijn, zullen, zooals wij het op 't laatste oogenblik komen te vernemen, de Heeren Burgemeester, schepenen en gemeenteraadsleden samen met de leden van den Beheerraad der Muziekschool, Maandag aan staande, 29 Juli, om 8 u. 30 's avonds, beide laureaten ten stadhuize plechtig ontvangen en gelukwenschen. Aan de Heeren Ossieur en Legley, wier talent wij reeds meermalen mochten bewonderen, zeggen wij van harte proficiat om hun vereerende en verdiende eerste prijzen, vrucht van hun leerzucht en vlijt, en wij wen- schen hen een vruchtbare en roemvolle loopbaan toe. om 2 1/2 uur zeer stipt Prachtige groepen en afzonderlijken Talrijke deelneming Voerman COENE hoopt dat de Yperlingen hem niet zullen vergeten, allen worden bij hem verwacht. YPER. Aanrijding. Woensdag avond, rond 19 u.- 15, had er op den hoek der Groote Markt en der Meenenstraat een botsing plaats tusschen twee autos. De eerste, een autocamionnette, gevoerd dor Desodt Cyriel, autogeleider in dienst bij M. Messiaen Marcel, handelaar, wonende alhier in de Boterstraat, reed van de Groote Markt naar de Meenenstraat, terwijl he! ander voertuig, een heerenauto, bestuurd door M. Bacquaert Leon, van Tourcoing, van de Korte Thou routstraat kwam en insgelijks de Meenenstraat wilde inrijden. Deze laatste reed te midden tegen den auto vrachtwagen, waardoor beide voertuigen beschadigd werden. De geleiders kwamen er met den schrik van af. Een vuilhoek is wel het driehoekig plein gelegen tusschen de Stoffelstraat en den Dixmudesteenweg, dat een der ingangen onzer stad ontsiert. Vroeger reeds hebben wij den slechten toestand van dit plein aange klaagd en er zijn daar sedertdien tal van gelukkige verbeteringen aangebracht geworden. Zoo o. m. werd er langs den kant van den Dixmudesteenweg een breed en proper voorland in zinders aangelegd, wat seffens een veel fraaier uitzicht aan dien hoek gaf. Doch thans 1L L J_. l i m. 1 i i mag, bij gebrek aan de noodige onderhoudswerken, aï het vroeger verrichte werk als ongedaan beschouwd worden en is het voorland 'overgroeid met gras en distels ih vollen bloei, waarvan het zaad voor de omliggende hovingen een waar gevaar uitmaakt Indien de stad niet weet wat aanvangen met dit plein, dan is dit toch geen reden om het niet te onderhoudenal ware't maar nu en dan eens het onkruid ervan weg te nemén. BOESINGHE. Verdronken. Vrijdag namiddag, rond 5 u., werd Uit de vaart van Yper naar Boesinghe, nabij het St Pietertje, het lijk opgehaald van zekeren Maur. Vandamme, hoeveknecht te Boesinghe. Men ver- moedt dat de ongelukkige Donderdag avond, bij het naar huis rijden per velo, in de vaart zal gesukkeld zijn. Zondag laatst werd de gemeente plechtig aan het H- Hart toegewijd en te dezer gelegenheid hadden een reeks feestelijkheden plaats zooals er hier nog nooit te zien waren geweest en die nog lang in 't geheugen der Elverdinghenaren zullen geprent blijven. De gemeente was prachtig bevlagd en versierd en alle inwoners hadden hun best gedaan om straten en gevels zoo mooi mogelijk te bebloemen. Na een Alge- meene Communiemis werd 's morgens, om 10 u., de plechtige Hoogmis opgedragen door Zeer Eerw. Heer Kanunnik Mahieu, vicaris-generaal van het bisdom en afgevaardigde van Z. Excellentie Mgr Lamiroy, bis schop van Brugge. 's Namiddags om 3 u. 30 zetten zich drie verschillige stoeten, al de H. Hartebonders van het omliggende bevattende, in gang om van uit verschillige richtingen - samen te komen in de prachtige hovingen van het kasteel van Weledelen Heer Graaf C. de Laubespin, waar het H. Hartebeeld boven op een triomfwagen en te midden een bloemenweelde prijkte. Na de onthulling van het H. Hartebeeld, en de gloed volle rede van Eerw. Pater Vanden Brande, S. J.. werd die aandoenlijke en zoo stichtende plechtigheid gesloten met den zegen van het Allerheiligste en met het Bondslied door honderden mannenstemmen uitge galmd. Vervolgens werd het prachtig beeld naar het gemeen tehuis overgebracht alwaar het voortaan voor altijd in een nis zal prijken en waaronder dag en nacht licht zal branden. Onderaan het H. Hartebeeld zal insgelijks een gedenkplaat aangebracht worden om aan deze heuglijke gebeurtenis der toewijding van de ge meente aan het H. Hart te herinneren. De feestelijkheden eindigden met een wel uitgevoerde- cantate en weldra verdween het H. Hartebeeld onder een berg van bloemen. Nadien gaven de verschillige deelnemende muziekmaatschappijen beurtelings een- concert op de kiosk der dorpplaats. Gevonden. Zaterdag 20 Juli, in de Paterskerk, door M. Moenaert Marie, Doorgangstraat, 4. een portemon- naie eenig geld bevattende. Denzelfden dag, door M. Sampers Emile, Eigen Heerd— straat, 17, een chapeau van een autowiel. Zondag 21, door Jvr. Hallaert Clara, Hondstraat, 37,- een lederen handzakje eenig geld inhoudende. Maandag 22, door Jvr. Verhaeghe Louise, de Haerne- straat, 5, een borstspeld. Qeze voorwerpen worden door de personen, die ze- gevonden hebben, ter beschikking der eigenaars ge houden. Maandag 22, door M. Wullus Albert, een rijwielrem. Denzelfden dag, door M. Castelein Albert, een huis deursleutel. Ook nog denzelfden dag, door M. Koch Emerence, een bcistspeld. Dinsdag 23, op de Groote Markt, een taksbewijs van moto op naam van M. Saelen Marcel, van Dickebusch.- Woensdag 24, door M. Van Issacker René, scholier,, een sleutel. Deze laatste voorwerpen berusten allen op het politiebureel. Verloren. Zondag 21 Juli, is bij M. Van Uxem- Arthur, Basculestraat ,18, een zwart hondje met ros harige pooten weggeloopen. Maandag 22, in stad een gouden ketting. De vin der, wiens signalement men kent daar hij gezien werd-' wanneer hij den ketting opraapte, wordt verzocht de ketting zonder uitstel op het politiebureel af te geven, wil hij zich aan geen verdere moeilijkheden blootstel len. ZONDAG 28 JULI 1935 Om 2 1 uurRENINGHELSTOppervogel 100 fr. Alle vijftal een primé van 15 fr. Kleine vogels 10 fr- Inleg 13 fr. 50. Om 2 uurHARINGHEOppervogel 100 fr. Inleg 14 fr. Kleine vogels 10 fr. Boven de 80 kleine afgescho ten vogels al primés van 14 fr. Om 2 i uur HOLLEBEKE Oppervogel 60 fr. Kleine vogels 10 fr. Inleg 12 fr. Zooveel vogels als schutters min 6. Boven de 50 schutters al vogels van 12 fr. MAANDAG 29 JULI 1935 Om 2 uurBOESINGHE Oppervogel 100 fr. 40 pri més van 21 fr. Kleine vogels 16 fr. Inleg 20 fr. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1935 Om 5 uur YPER-HOEKJE van de

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 12