2 Gemeenteraad van Yper IEPER NIEUWPOORT Het gevaar van aanbevolen brieven te weigeren ton bedragen, toch kunnen bijna geen schippers meer gevonden worden die nog de reis willen of durven ondernemen en moeten de koopwaren, door onze handelaars gekocht, soms drie weken tot een maand, zooals het nu het geval was met de kolen door de Angèlehier aangebracht, in Stock blijven liggen bij gebrek aan schepen. Indien er bij hoogdringendheid geen verande ring in den toestand komt, dan ligt binnen enkele dagen de scheepvaart op Yper volledig stil, dan wordt de weinige moed, die aan onze handelaars na al die tegenslagen nog overblijft, totaal weg genomen. Tengevolge der slepende crisis en der onge hoord scherpe mededinging, ons door meer be- voordeeligde steden aangedaan, hebben onze han delaars het voorwaar reeds lastig genoeg om de twee eindjes aaneen te knoopen en de Staat, die millioenen over heeft voor het uitvoeren van grootsche werken in andere steden van 't land, zou hier wel iets mogen doen om onze water wegen bevaarbaar te maken en te houden, te meer dat zijn agenten, wanneer het geldt belas tingen te betalen, meenen dat het altijd winsten zijn die de handelaars maken en maar geen reke- jjing willen houden met de schadelijke tegensla gen die zij, zooals nu, hier tegenkomen. De toestand voor de scheepvaart op Yper ver ergert nog van dag tot dag, het waterpeil van de Yzcr zakt nog gedurig, deels door verdamping en deels ock door het nemen van water door de landbouwers die het aan hun vee te drinken geven. Alleen een dringend ingrijpen kan daarin ver- helpen. Ook kwamen Zaterdag laatst een groot aantal handelaars hier te Yper bijeen om deze zaak te bespreken en werd door het Comiteit tot verdediging der scheepvaart op de Yzer vol gend telegram aan den Heer Minister De Man verzonden Hendrik De Man Minister Openbare Werken Brussel. Comiteit verdediging scheepvaart Yzerkom vergaderd Yper gezien bijna onmogelijkheid scheepvaart Ïzer-Yper door plotselings zakken •v peil Yzer bidt Heer Minister onmiddellijk maatregelen nemen zooniet handel stilgelegd.» Honoré Vanderghote Georges Vandervelde Ingenieur Yper. Handelaar Yper. Ook het stadsbestuur van Yper heeft zich de zaak. die voor onze handelaars van zoo groot be lang is, aangetrokken en volgenden brief ver zonden Yper, den 24 Juli 193-5. Aan Mr den ftlinister van Openbare Werken Brussel. Mijnheer de ftlinister, Wij hebben de eer U te laten weten dat het gebrek aan water in de Yzer en in het beneden- pand van de vaart Yper-Yzer zich thans zoozeer doet gevoelen dat onlangs verschillige schepen, die op weg naar Yper waren, onderweg een deel hunner lading hebben moeten lichten om tot hier te kunnen geraken. Deze toestand, die nu reeds van zeer groot nadeel is voor den handel en den landbouw, .dreigt nog te verergeren indien geen dringende maatregelen genomen worden om den algeheelen stilstand der vaart te voorkomen. Wij verzoeken U, Mijnheer de Minister, deze zoo belangrijke zaak voor onze streek zonder verwijl aan een grondig onderzoek van uwe bevoegde diensten te willen onderwerpen opdat de maatregelen, die aan dezen nadeeligen toe stand moeten verhelpen, in den kortst mogelijken tijd zouden kunnen genomen worden. Wij twijfelen niet dat gij al zult doen wat in uwe macht is om aan onze billijke vraag een spoedig en gunstig gevolg te geven en bidden U, Mijnheer de Minister, de verzekering te aanveer- den onzer hoogachting. De Secretaris, De Burgemeester, (get.) G. Versailles. (get.) J. Vanderghote. In ons verslag der gemeenteraadszitting van 15 Juli 11., in ons nummer van verleden week verschenen, hebben wij vergeten de aanwezig heid te vermelden van den Heer F. Vergracht, gemeenteraadslid, die korts na de opening der openbare zitting de raadszaal was binnen ge komen. De Heer Ver gracht heeft dan ook aan al de 'stemmingen deelgenomen en de verschillige be handelde punten goed- of afgekeurd zooals de Heer Van Alleynnes zulks deed. Wij verontschuldigen ons over deze onvrijwil lige vergetelheid. Het eenig chicoreimerk in de Tentoonstelling dat zich aan de uitspraak over de hoedanigheid laat onderwerpen is de Chicorei PACHA. Trekt er het besluit uit dat zich opdringt. Zondag 28 Juli wordt dus door de zorgen der Iepersche Handelskamer een bootreis ingericht van leper naar Nieuwpoort. De bijzonderheden over het uur van vertrek en dies meer vindt ge hierboven in dit nummer, zoodat ik mij zal be perken in dit artikel om u een en ander te vertel len wat er zoo al op dien schijnbaar eentonigen waterweg te zien is. Van leper uit gaat de tocht op de Hooge Vaart naar Boezinge toe. In tegenstelling met het ge deelte der vaart ten noorden van Boezinge werd dit pand nooit door de Duitschers ingenomen. Wel blijven er nog aan de linkerzijde enkele reeksen Engelsche onderstanden over, ergens aan het St Pietertje hier en daar een Engelsch kerk hof... Te Boezinge hebben we te versassen even voor de brug van Steenstraat nog eens. Niet al tijd hebben hier twee sassen bestaan het is slechts na den oorlog dat men in de plaats van het sas tusschen Boezinge en Steenstraat de twee voormelde sluizen heeft gemaakt. Vroeger be stond hier een zeer merkwaardig sas het staat volledig beschreven en uitgeteekend in Ver- eecke's Histoire Militaire de la Ville d'Ypres. Daaruit leeren wij dat dit sas werd begonnen in het jaar 1640 en dat het een zeer merkwaardig waterkundig werk was: Deze sluis moest de twee panden van de vaart, de Hoogevaart en de Lage- vaart verbinden de twee panden verschilden 5.50 m. van hoogte men moest daarbij nog zor gen dat er bij de versassing niet te veel water uit het hooge pand verloren liep naar het lage pand, want het was te schaarsch in dit hooge pand. Deze sluis heeft meer dan twee eeuwen gewerkt en volledig voldaan aan de verwachtin gen. De brug van Steenstraat is een van de bekendste oorlogsoorden zij is vooral het terrein geweest van bloedige gevechten tijdens de gasaanvallen van April 1915. Op de brug zelf werd onlangs een- eigenaardig monument ingehuldigd ter na gedachtenis van de dooden van het 3° Linieregi ment dat hier ook aanwezig was tijdens dien be- ruchten aanvalop 100 m. van de brug staat het prachtige Fransche gedenkteeken van den Gas aanval het is het werkivan den architekt Bourin en het beeldhouwwerk van een tragische en aangrijpende schoonheid werd gebeiteld door den Franschen artist Real del Sarte. Ruim een Km. verder staat op een 50 n^. van de vaart het eigen aardige monumentje opgericht voor de Gebroe ders Van Raemdonck uit Temsche die in eikaars armen werden gevonden na een nachtelijken aanval in Maart 1917 op het Stampkot... Elke plaats op deze vaart is als geheiligd door het bloed der dapperen die hier vielen aan de oevers van dezen thans zoo vredigen waterloop was eens de strijd op zijn hevigst. Wij komen algauw aan de plaats die al onze piotten maar al te goed kenden La Maison du Passeur. De Ieperlee vloeit hier op enkele pas sen van de vaart. Drie Grachten is het beruchte gekucht dat ligt op den weg naar Noordschote wij naderen den IJzer en bevinden ons reeds in de vlakke streek die zich aan beide oevers van den IJzer uitstrekt. Aan de samenvloeiing van den IJzer en de vaart naar leper ligt of liever lag het Fort van de Knokke. Daar werd tijdens den oorlog gevochten maar vroeger ook, toen het fort nog bestond het werd gebouwd in 1590 om de aan vallen der vereenigde legers van Pruisen, Hol landers en Engelschen te weerstaan. In 1678 werd het ingenomen door Lodewijk XIV, die orders gaf aan Vauban om het te versterken nadien nog werd het door de Engelschen onder leiding van een van Marlborough's bevelhebbers stormenderhand ingenomen. (1708). Ook nog in 1712 werd het door een zekeren Simon de Rue door een krijgslist, met slechts 180 mannen door de Hollanders op de Franschen veroverd het jaar nadien werd de vrede van Utrecht geteekend die het einde bracht van den Spaanschen erfe nisoorlog, waardoor het fort van de Knokke aan Holland bleef. Op bevel van Jozef II werd het in 1782 gesloopt en buiten gebruik gesteld nu vindt men er geen spoor meer van, tenzij misschien nog wat grondvesten. Op de plaats waar vroeger het Knokke-fort lag, vloeit de Steenen sluisbeek in den IJzer dit is een kleine vaart die het water van den mooien Blanckaart-vijver naar de rivier afvoert. Nu gaat het in rechte lijn bijna naar Diks- muiderechtover St Jakobskapelle maakt de IJzer een bocht en plots verschijnen voor ons de torens van het herbouwde Diksmuide, wij varen de spoorbrug onderdoor en links rijst in machtige schoonheid het grootsche Monument van Heldenhulde op. De toren van 50 m. hoogte beheerscht hier gansch het landschap, van de zee tot aan den Kemmelberg, en wekt in ons die eerbiedige bewondering op voor de daden van moed en zelfverloochening waarvan de stille strijders van den IJzer de uitvoerders waren... Er tegenover liggen de ruïnes van de Bloem- molens, beter gekend onder den naam van Mino- teriedeze werden door de Duitschers in een ware forteres herschapen. Een eindje verder ko men we, pas voorbij de Hoogebrug, aan den Kalvarieberg, een godsdienstig monument aan de dooden van den oorlog en een kilometer of zoowat verder de Doodenloopgracht, le Boyau de la Mort de zoo treurig vermaarde loopgracht van tijdens den oorlog. Hier zijn we in de oorlogsstreek en komen we een na een de roemvolle namen tegen van dat wereldeposReigersvliet, naar den naam van een kanaaltje dat in den IJzer uitlooptTervaete, eeh gehuchtje dat zijn naam geeft aan de be ruchte bocht van den IJzerSchoorbakke, waar de baan Veurne-Brugge over den IJzer loopt, en eindelijk tusschen St Joris en Mannekensveere, de verbindingsbrug, le pont de l'Union allemaal punten die aan de gevechten uit het jaar 1914 aan den IJzer herinneren, en ook wel enkele aan de latere. En zoo komen we dan aan te Nieuwpoort met zijn waaier van zes sluizen, waardoor de ohder- scheidene kanalen en de IJzer met de zee zullen in verbinding komen. Over Nieuwpoort te gaan schrijven, met zijn geschiedenis én van zijn stad, én van zijn haven, én van zijn strijd om te leven, zou te veel plaats vergen en werd hier reeds ge deeltelijk door andere bekwame pennen gedaan. Onze reis van leper naar Nieuwpoort loopt ten einde we kunnen nu verder naar de zee om onzen dag in een aangename verpoozing verder door te brengen. Toerist. Sedert het Koninklijk Besluit van 13 Januari 1935, worden de gedingen voor het vredegerecht niet meer aangevangen door explooten van deur waarders, maar alleenlijk door aanbevolen brie ven. Die wet is nog een van al die nieuwe wetten die hedendaags nooit maar half gebakken meer uit den oven komen. In plaats van de zaken een voudiger te maken en de gerechtskosten te ver minderen, hetgene haar doel was, zal de wet gansch tegenovergestelde en, wat meer is, on rechtvaardige uitwerksels bekemen. Ziehier een van hare menigvuldige gebreken. Het is een algemeen vooroordeel, niet alleen bij al de ongeleerde menschen maar ook bij zeer veel andere en bijzonderlijk op den buiten, dat men, met aanbevolen brieven te aanveerden, zich blootstellen kan aan alle soorten van onaange naamheden, en dat het geraadzamer is ze niet te aanveerden. Daarom zijn zulke brieven door vele menschen geweigerd. Wat zal er dus geschieden indien de aanbevolen brief eene dagvaarding inhoudt, en geweigerd is De bestemmeling zal niettemin wettelijk gedaagd zijn, en zijn geding zal in zijne afwezigheid door den vrederechter gevonnist worden. In zulke omstandigheden, zal, volgens alle waarschijnlijkheid, het vonnis te zijnen nadeele uitgesproken worden. Men zal het hem laten weten, nog eens, door een aanbevolen brief die hij, nog eens ook, zal weigeren. Zoodat de ongelukkige bestemmeling van alles zal onwe tend blijven... tot, op zekeren dag, de deurwaar der in persoon zal komen om zijne meubels in beslag te nemen en te verkoopen. Indien het, op dien dag, niet te laat is om ver zet aan te teekenen of om in beroep te gaan, zal het maar half kwaad zijn met al de gedane kosten te betalen, kan het geding opnieuw voor het gerecht gebracht en daar, tegensprekelijk nu, onderzocht worden. Maar gewoonlijk zullen de tijdstippen reeds verloopen zijn, en er zal niets anders te doen blijven dan te betalen, ware het zelfs ten on rechte. Gelijk de hollander zegde praten mag je, maar betalen moet je Dus, weg met de gevaarlijke vooroordeelen, en dat niemand geen aanbevolen brieven weigere. Dat is de les die wij moeten nemen uit een von nis uitgesproken door den Heer Vrederechter van Meessen den 7 Juni laatstleden. Het luidt als volgt Aangezien de eischer, tot staving van zijn eisch in tegenstel, inbrengt dat de dagvaarding vgn rechtsingang alsook het vonnis bij verstek hem beteekend wierden door aanbevolen brief besteld per post welke hij uit onkunde geweigerd heeft, en dat hij aldus niet wist dat een geding tegen hem werd ingespannen en een vonnis uit gesproken Aangezien verweerster de geldigheid van den tegenstel betwist uit reden dat deze ingevolge artikel 52 van het W. B. R. (K. B. van 13 Januari 1935) moet worden gedaan binnen de zes dagen na den dag van het afgeven op de post van het aangeteekend schrijVen door hetwelke het von nis bij verstek uitgesproken aan de niet ver schijnende partij beteekend wordt, en dat in het huidig geding het aanbevolen schrijven dit von-

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2