Vande Lanoitte's Koff ies zijn de beste Parlementaire Onderzoekskommissie in zake Muntontwaarding Nationale Federatie der Verminkten van Arbeid en Vrede - Afdeeling Yper De Koning bezoekt het Alberteum in de Tentoonstelling en doet zich menigen uitleg geven. De bankier Neidecker, bestuurder der Travellers Bank, te Parijs, die naar Amerika was gevlucht, werd te New-York door de politie aangehouden. nis bevattende den eersten Mei op de post wierd afgegevendat het exploot van tegenstel betee- kend den zeventienden Mèi laattijdig is en niet ontvankelijk Aangezien het blijkt uit de stukken des ge- dings dat de dagvaarding aan den eischer op tegenstel per post wierd neergelegd te Meessen den 13 April 1935, en het vonnis bij verstek den eersten Mei, en dat hij op het postbureel te B... de hem aangeteekende omslagen, deze stukken bevattende, heeft geweigerd te aanveerden, en dat hij slechts den zeventienden Mei, hetzij tien dagen na den datum bepaald door art. 20 van het wetboek van burgerlijke rechtspleging, tegenstel heeft gedaan Aangezien, dusvolgens, de eischer geen gel dige reden kan inroepen om van het verval, in- geloopen door zijn laattijdigen tegenstel, ontheft te worden, daar het zijn schuld is, indien hij van de rechtspleging tegen hem ingespannen geen kennis had des te meer, dat eenige dagen voor het inspannen van het geding, hij in bevrediging op het Vredegerecht verschenen is met de ver weerster wegens hun geschil, en aldaar verwit tigd is geweest dat, gezien de niet overeenkomst, aanstonds tegen hem een rechtsgeding zou wor den ingespannen Aangezien dusvolgens de tegenstel laattijdig voorkomt en niet ontvankelijk is. Om deze redenen. Wij, Vrederechter uitsprekende tegenspre- kelijk en in laatsten aanleg alle verdere besluit- selen verwerpende, verklaren den eischer niet ontvankelijk in zijn tegenstelwijzen dezen af en zeggen dat het vonnis bij verstek tegen hem uitgesproken geldig is en mag worden uitge voerd. Verwijzen den eischer op tegenstel, oorspron- kelijken verweerder tot al de onkosten des ge- dings. Frankrijk zit in finantieële moeilijkheden, wil van geen muntontwaarding hooren, neemt zijn toevlucht tot besparingen. Holland doet in de huidige omstandigheden hetzelfde, België deed aan inkrimpingen en munt ontwaarding. Was die wel noodig Ja zeggen sommige ministers, om het land te redden. Neen zeggen andere, 't was om de banken te redden. De parlementaire kommissie heeft veel onheb belijke en onverkwikkelijke zaken aan 't licht gebrachtzoodanig veel dat men besloten heeft het potje maar gedekt te laten en het onderzoek stop te zetten. Waar gaan we naartoe Ministers die elkaar beschuldigen. Omdat ik als Minister van Finantiën mijn plicht gedaan heb, wil men mij kelderen, zegde Heer Sap over enkele maanden. De heer Sap zegde Staatsminister Burggraaf Van de Vyvere, is een man die geen opvoeding bezit Die brutaliteit aan het adres van iemand, die door den Koning geroepen werd om minister te zijn, heeft de heer Sap niet verdragen. Hij heeft gesproken. Zijn taal heeft het heele land door klonken. Iedereen is verontwaardigd opgespron gen bij zijn onthullingen. Ik heb opvoeding genoeg aldus de heer Sap voor de onderzoekskommissie, om hier zonder de toelating van den heer de Broqueville met het oordeel mede te deelen dat hij over mijn vijanden heeft geveld. Ik wist dat sedert 1933 de Boerenbond reeds een verlies van 400 miljoen boekte Ik wist van geloofwaardige personen dat de heer Van de Vyvere in 't begin van 1934 had ge zegd dat de muntontwaarding in de lucht hing Ik wist dat de heeren Van de Vyvere en Par- rein alles hebben gedaan om mij als minister van Finantiën te weren omdat zij zouden te praten hebben met iemand die vertrouwd was met den toestand, en die, de oorzaak van dien toestand kennend, niet zou toelaten dat het geld van den Staat lichtzinnig zou verpand worden Ik wist dat in de XXC Siècle een hevige kam- pagne tegen mij en voor de muntontwaarding gevoerd werd In eer en geweten en zonder haat, zeg ik dat de heeren Philips en Van de Vyvere de groote verantwoordelijken zijn voor de drukkende at mosfeer welke vanaf de maand September, de krachtinspanning van de Regeering de Broque ville ondermijnd heeft. Indien zij, in plaats van de Regeering tegen te werken, een loyalen en rechtzinnigen steun hadden verleend, zouden we vandaag de muntontwaarding niet gehad heb ben De gewezen minister van Finantiën, de heer Gutt heeft een boek geschreven dat als titel draagtWaarom de Belgische frank viel Daarin lezen we Het failliet verklaren van sommige banken, waaronder de Bank van den Arbeid en de kwestie van den Boerenbond, heeft de waardeverminde ring van de munt verhaast. De zaak van den Boe renbond is een kleine vereenzelviging van de Belgische politiek rivaliteit tusschen partijen, tusschen rassen, tusschen klieken en personen. De banken aldus de heer Gutt zijn de hoofd schuldigen van de waardevermindering der munt. Goed en wel, maar de ministers bankiers, die alles te zeggen hadden in de vorige regeeringen, welke rol hebben ze daarin gespeeld Er zal niet een mensch gevonden worden die het zal aanvaarden dat de banken, vertegen woordigd in de Regeering, hun schaapkens niet op het droog brachten vooraleer het onweder los barstte. De ministers wisten waarheen de mislukte deflatie politiek het land geleid had. De banken wisten het meteen en hoe meer maatregelen ge troffen werden door de banken om zich buiten de vlaag te houden, hoe rapper de muntontwaarding kwam, De politiekers wenschen afleiding te zoeken. Zij vergeten dat een beschuldiging tegen de ban ken een zelfbeschuldiging beteekent. Niet een mensch in België twijfelt nog een oogenblik aan de nauwe betrekking tusschen politiek en finan- ties. Wij begrijpen niet waarom iedereen voor de onderzoekskommissie zijn handen wascht als Pi- latus. Bezit men in België den moed niet om te verantwoorden voor zijn daden Al de voorgaande Regeeringen paaiden ons met prullen en leugens. Minister Jaspar orakelde Onze munt staat vastonze frank blijft onwan kelbaar midden de ekonomische moeilijkheden. Het goudblok is gestichtnu bestaat er geen vrees meer Het goudblok, aldus de heer Gutt verdient enkel spot. Tot aan de grenzen was er overeen komst daar stonden de tolmuren en de contin- gentementen Jaspar en Franck zonden minister Theunis naar Parijs, naar de Nation sceur Men kwam terug met beloften en een zeepbel in de hand. Wij hoorden voor de onderzoekskommissie de voornaamste oud-ministers; wij vernamen slechts ditDe frank is gevallen omdat de meerderheid van de bevolking geen vertrouwen meer had De vraag die zich opdringt luidt Werd er wel ooit bestuurd om het vertrouwen van de bevolking waardig te zijn Neen Wij begrijpen best dat in de politieke wereld de verklaringen van oud-ministers als een bom ingeslagen hebben en er velen op distels zitten. De kommissie heeft nooit gedacht dat de zaken zulke wending zouden nemen. Men heeft de ver antwoording van den Boerenbond vastgesteld, maar die van andere banken is al even groot en die van alle politieke Staatspartijen ook en daarom schuwt men het licht. «Zwijgen» is de leus en amen en uit met de onderzoekskommissie. Die komedie is dus ten einde. Het was een ver foeilijk werktuig tot verdeeldheid onder de bur gers. De heer Carton de Tournay heeft ter Kamer bij zijn tegenstemmen tegen de wet tot instelling van deze kommissie doen uitschijnen dat dezer werkzaamheden niets goeds zouden opleveren en alleen twist en tweedracht zou zaaien. En wat kan dat parlementair onderzoek wel opleveren Regeeringsleiders verklaarden dat het aan te nemen was dat iemand voor devaluatie ijverde en dat zulks niet strafbaar was daar de goede trouw kon aanvaard worden. Waarover moest het parlementair onderzoek dan ioopen Over strafbare manoeuvers Maar dan valt dat niet onder hare bevoegdheid daar zij geen sancties kan treffen. Dit onderzoek hoort het parket. Welnu, het gerecht heeft een onderzoek ingesteld en het hoort het parket alleen te oordeelen waar strafrechterlijke feiten gepleegd zijn. Juist daar om had de Kamer het gerecht zijn normalen loop moeten laten. Dat was de oplossing. De parlemen taire kommissie ging het beter doen. Men ziet dat zij niets anders heeft gedaan dan in het land wantrouwen, verbittering en verdachtmaking ge zaaid hebben. Is het wel nu het oogenblik om dergelijke beroering in het land te verwekken, nu er meer dan ooit eendracht en verstandhou ding zou moeten heerschen Deze parlementaire kommissie over muntortt- waarding heeft dus hetzelfde weinig roeirp'ijk einde als de kommissie over oorlogswoekeraars, de kommissie in zake markenzwendelarij, en tal andere kommissies «veel geblaat en weinig wól Ieder eerlijk man in den lande vraagt dat de bewerkers, 't is eender van welke partij en 'er zijn er in elke partij, die de Belgische kleine spaarders een deel van hun bezit ontnamen door de laatste muntontwaarding, aan den openbaren schandpaal moeten gespijkerd worden. De Regeering heeft voor plicht klaarte te brén gen in deze troebele zaak. Men wordt soms voor veel minder voor moeder Justicia gebracht. M. HETT. Op Zondag 28 Juli, te 3.30 ure, houden wij onze tweede Algemeene Vergadering, in het lokaal Het ZweerdGroote Markt, om samen met onze eerste ingeschreven leden, over te gaan tot het aanstellen van een voorloopig bestuur. Ook doen wij een oproep tot al de gebrekkelijken uit Yper en omliggende, om zoo talrijk mogelijk deze vergadering bij te wonen, en tevens zich lid te maken van onze nieuw gestichte vereen i- ging, want eendracht maakt macht, en wij Ver minkten moeten dit meer doen dan de validen. Onze strijd gaat tot het terugbekomen onzer verlorene rechten en tot verovering van noodge wetten ten voordeele der ongelukkige Vermink ten. Wij verwachten u dus allen. De Voorzitter, G. Neirynck.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 3