4 Fédération des Sinistrés de 1'Arrondissement d'Ypres HET NATIONAAL FEEST TE YPER GEVIERD Het Yzergedenkteeken Koning Albert te Nieuwpocrt Aanstaande Prijsuitdeelingen Leest en verspreidt Het Ypersche Compte-Rendu de la Réunion du 14 Juillet 1935 La réunion est ouverte a 15 h. sous la prési- dence de M. l'avoeat Arth. Butaye. Prennent place au bureau MM. B. Vermeulen, bourg- mestre de St Jean L. Geuten, directeur de la Cooperative pour dommages de guerre La Val- lée de la Lys a Wervicq, et L. Vandevoorde, directeur de la Coopérative pour dommages de guerre Ypres et les environs M. Ie Président annonce aux délégués présents qu'il n'est pas encore intervenu de solution dé- finitive au sujet de la question du remboursement d'intérêts prétendüment indüs. Toutefois, suite a l'intervention de la Fédération, le ministère des Finances a donné ordre, ainsi que M. le Di recteur Général Verhaeghe nous le fit sa voir par sa lettre du 29 Mai dernier, lettre que La Région d'Ypres» publia en temps utile de surseoir provisoirement a toute poursüite engagée contre les sinistrés en recouvrement d'indemnités pour dommages de guerre considé- rèes comme ayant été payees indüment. Les quel- ques affaires, qui ont été portées devant les Tri- bunaux, sont remises de trois en tróis mois en attendant que le Conseil des Ministres ait statué a nouveau sur cétte question et 'ait confirmé, ainsi qué nous l'espérons, sa décision prise a l'unanimité en 1933 et que la Cour des Comptes se refuse encore toujours a admettre. La Fédération insistera a nouveau auprès du Ministère pour qu'il veuille bien traiicher cette question au plus vite, afin de ne pas inquiéter plus longtemps les sinistrés. M. Geuten expose ie deuxième point porté a l'ordre du jour et ayant trait a 1'Association Na tionale des Industriels et Commergants/ Cette association fut fondée dans le but de venir en aide aux industriels sinistrés dont les dommages de guerre dépassaient 100.000 fr. Or, voici que nous apprenons maintenant par les journaux que cette association a prêté de l'argent a cer- taipes banques qui se trouvaient en difficultés. Aussi, M. Geuten se demande a bon droit si, en agissant ainsi, l'A. N. I. C. n'est pas sorti de son róle. Les industriels, qui ont eu recours a l'A. N. I. C., ont regu en échange de leurs titres de dommages de guerre, des obligations 6 mais doivent par contre payer a I'association une contribution annuelle de 6 p. mille pendant un terme de 30 ans, soit jusqu'en 1954. En vertu de l'article 8 des statuts de I'association, les socié- taires peuvent acquitter anticipativement cette redevance, qui est calculée alors au prorata des années qui restent encore a courir, mais ils de- meurent néanmoins responsables de la gestion de la société jusqu'a l'expiration du terme de 30 ans. II y a bien un moyen de se libérer entière- ment ou plutót de se couvrir cóntre tout risque éventuel, hotamment en s'assurant contre cette responsabilité auprès d'une compagnie d'assuran- ces quelconque, mais ceci est un moyen détourné et il faudrait que l'Association qui permet au sinistré de payer sa contribution annuelle en une fois, le dégage aussi de toute responsabilité vis-a-vis de la Société. Une troisième objection de M. Geuten concerne les intéréts. L'association s'est engagée a payer un intérêt de 6%, mais vöici que par suite de la conversion, qui eu égard aux désavantages dont on frappait les titres non convertis était plutót forcée que volontaire, eet intérêt est ramené maintenant a 4 alors que la contribution a payer par les sinistrés se monte encore toujours a 6 p. mille. M. Geuten propose d'écrire a un administra teur de l'A. N. I. C. afin de lui exposer les vceux des sinistrés au sujet de ces trois points. Cette proposition est acceptée a l'unanimité. Le troisième point de l'ordre du jour a trait a la réclamation par les bureaux ministériels de factures remontant a 1922. II arrive fréquemment que des factures remontant a dix, quinze ans sont réclamées a des sinistrés qui ont encore droit a des dommages de guerre et qui la plupart du temps l'ignoren* eux-mêmes. Mais bien sou vent aussi, les sinistrés ne sont plus en possession de ces pièces justificatives ou bien ils ont déja introduit leurs factures auprès du service du remploi qui a négligé d'en délivrer un récépissé et oü par la suite elles ont été égarées. M. le Président fait remarquer qu'il serait beaucoup plus simple, dans ces cas, de ne plus réclamer de factures, mais d'envoyer un controleur sur place pour constater de visu le remploi. Ce voeu sera transmis au ministère. Certains receveurs de l'enregistrement con- tinuent a mettre les sinistrés en demeure de rembourser endéans les 48 heures des indèmnités regues comme dommages de guerre et poussent même leur zèle jusqu'a prétendre qu'il est faux que la Fédération des Sinistrés ait obtenu du ministère la promesse que toutes poursuite3 sont provisoirement arrêtées. U sera demandé au Mi- nistre des Finances d'envoyer a tous ses agent3 des instructions précises a ce sujet afin que de pareils faits ne se renouvellent plus. Sur la proposition de M. le Président, les dé légués décident de se réunir a nouveau le deuxième dimanche de Septembre ou, a défaut de nouvelles du ministère, le deuxième dimanche du mois d'Octobre. La séance est ensuite levée a 16 h. 30. Zondag laatst. 21 Juli, werd het belgisch natio naal feest hier te Yper met het gebruikelijk ceremonieel gevierd. Daar het feest dit jaar op een Zondag paste, was er 's morgens en 's avonds vooral een ongewone beweging van vreemde be zoekers en doorreizende autos, en op sommige oogenblikken van den dag krioelde het van volk op de Groote Markt en in meest alle straten, waar overal aan zeer vele gevels de nationale driekleur te wapperen hing. Körts vóór 11 u. werd de stedelijke overheid door het brandweerkorps, Onder hét bevel van den Heer Commandant Vergracht, samen met de Harmonie Ypriana en talrijke afvaardigingen met vaandel van verschillige plaatselijke maat schappijen, waaronder het Nationaal Verbond der Oorlogsinvaliden, het Nationaal Verbond der Cudstrijders, de Verbroedering van het 3° en 23e, de Poilus de France het British Legion de Vereenigde Hofbóuwliefhebbers, enz. ten stad- huize afgehaald en in stoet naar St Maartens hoofdkerk geleid waar, zooals in alle andere ste den, een plechtig Te Deum gezongen werd. Ontelbare geloovigen, die eraan gehouden had den deze plechtigheid bij te wonen, alsmede af vaardigingen van verschillige scholen vervulden onze ruime kathedraal» Op de eereplaatsen, Voor aan 'het middenkoor bemerkten wij de Heeren .Matton, voorzitter der Rechtbank van eersten aanleg, Van Thorenburg, Procureur des KoningS, Clinckemaille. arrondissementscommissaris, Van- derghote, burgemeester Lemahieu, Delahaye en Van der Mersch, schepenen Jvr. Cornillie, de Heeren Biebuyck, Seys en'Vergracht, gemeente raadsleden M. Versailles, stadssecretaris *,'ï)evos, onderzoeksrechter, Opdébèéck, substituut van den Procureur des Konings; Pien, hoofdgriffier, Dethoor en Dehem, griffiers bij de Rechtbank van 1" Aanleg-;iDe Rape.eh Roegièrs, daurwasïr- ders Logié,- voorste», en Beirnaert, lid van den werkrechtersra^é 'Vapdenbraambussche, politie- commissarisf Bouquet; yoorzitter. Ommeslagh, lid, en Vanraes, secretaris dér Commissie van Openbaren Onderstand; M. Vermeulen, voorzitter der Handelskamer M. Gruwez, voorzitter, en A. Weckesser, ondervoorzitter der Harmonie Ypriana, en nog tal van andere vooraanstaande personen, afvaardigingen met vaandel der oud- strijdersbonden en andere maatschappijen van stad. De Zeer Eerw. Heer Deken Vermaut, omringd eener talrijke geestelijkheid, hief den heerlijken lofzang aan. In plaats van den gewonen grego- riaanschen zang was'het ditmaal het Te Deum van Edgar Tinei dat het machtig zangkoor van St Maartens, onder leiding van den kapelmeester M. Baert en met begeleiding van orgel en orkest, uitvoerde op een wijze die de bewondering van al de aanwezigen afdwong. Voor een eerste uit voering van dit mooi gewrocht van den meester Tinei was het waarlijk een kunstuitvoering die diepen indruk heeft gemaakt. Na het Salvum fac Regem nostrum insge lijks door het koor gezongen, en de liturgische gebeden door den Z. E. H. Deken opgezegd, nam de kerkelijke plechtigheid een einde met de Brabangonnedoor den Heer Hanoulle op meesterlijke wijze op het groot orgel gespeeld en door alle geloovigen in de eerbiedigste stilte aanhoord. Vervolgens werdén de stadsoverheden terug in stoet tot voor het stadhuis geleid waar, in tegen woordigheid eener groote menigte, de school kinderen, onder geleide van den Heer Fr. De Ridder en met begeleiding der Harmonie Ypriana, de eerste stroof van Naar Wijd en Zijd en der Brabangonne zongen. Na den groet aan de Vlag van het stedelijk Brandweerkorps, gevolgd eener dreunende Bra bangonne door de Harmonie Ypriana gespeeld, werden de overheden ontvangen op het stadhuis, waar de Heer burgemeester in gloedvolle woor den hulde bracht aan ons geliefd Vorstenhuis. 's Avonds, om de feestelijkheden te sluiten, gaf de Harmonie Ypriana op de Groote Markt een puik concert dat den uitbundigsten en meest verdienden bijval behaalde. Niettegenstaande het late uur en den zeer killigen avond, zijn meest al de toehoorders tot het einde toe geble ven om dan ook nog te genieten van het prachtig vuurwerk dat uitermate wel lukte en ten zeerste in ieders smaak is gevallen. Wanneer, na den tragischen dood van onzen geliefden Koning Albert, besloten werd alle ini tiatieven, die gansch het land door oprezen om de gedachtenis van onzen Vorst in het steen te vereeuwigen, samen te brengen om een enkel, grootsch en waardig monument, de nationale bibliotheek Albertina, op te richten, dan werd er nochtans een enkele uitzondering gemaakt voor de belgische oudstrijders die machtiging kregen een monument aan Koning Albert aan de Yzer op te richten. Niet alleen Dixmude, Veurne, De Panne, Oost- duinkerke, Nieuwpoort-Bad en Nieuwpöort-stad eischten het voorrecht op dit gedenkteeken te mogen bezitten, doch ook Yper beweerde dat het recht had op deze eer te mogen aanspraak maken. Onze lezers zullen zich nog herinneren dat wij hier vroeger al de beweegredenen hebben aan gehaald die door het Verstandhoudingscomiteit der Oudstrijders van Yper werden vooruitgezet om hun voorstel te verdedigen. Het Uitvoerend Comiteit en het Algemeen Comiteit hebben nu beslist dat het monument zal opgericht worden te Nieuwpoort-Stad. De Comiteiten, vooraleer over te gaan tot het inrichten van een wedstrijd tusschen kunstbeeld- houwers en bouwkundigen, hebben deze keuze aan Z. M. deii Koning onderwérpen en Z. M. heeft deze goedgekeurd. Het Comiteit wettigt de keus van Nieuwpoort- Stad om de volgende redenen De plaats waar het denkmaal zal oprijzen be hoort den Staat en is gelegen op den rechter oever van de Yzer, op de hoogte van den Redan. Zij heeft een breedte van ongeveer 200 m. op 125 m. diepte, is gelegen weerszijden op den weg van Oostende en Nieuwpoort, rechtover de ontwor pen nieuwe brug. Het monument zou alzoo oprijzen, met den Redan ten Westen en de Sluizen ten Oosten, voor de nieuwe brug in de richting van Oostende. De werken voor het bouwen der nieuwe brug zouden kortelings aangevat worden. De brug zou een breedte van 18 tot 20 m. hebben en haar architecturaal karakter móet overeenstemmen met dat van het monument. Geplaatst op het uiterste punt van den grond, die nooit door den vijand overweldigd is geweest, naast de sluizen die de reddende overs trqomingen veroorzaakten, zal het oprijzen als een schild wacht op de eerste vuurlijn een weinig vóór de Yzer waarvan het den overtocht schijnt te ver sperren en als herinnering aan den wil van Koning Albert die in 1914 zegde Verder niet De brug Koning Alberten het monument zouden één uitmaken. Deze plaats beantwoordt aan de moreele voorwaarden welke door het ver slag vastgesteld werden. Zij is op de vuurlijn gelegen, op den oever zelf van de Yzer, en in de meest bezochtste streek van de Zuid-Wester kust, verbonden door vele wegen, door spoorwegen en trams. Het Comiteit zal kortelings het programma van den wedstrijd voor het ontwerp van -het monument afkondigen. Alle oudstrijders kunst beeldhouwers en bouwkundigen moeten aan dezen wedstrijd deel nemen. De inschrijvingen worden van nu af aan, Oude Graanmarktstraat, 17, Brüssel, aangenomen. Stadsjongensschool (Looye), St Niklaasstraat Maandag 29 Juli, te 9 J uur, in den Schouwburg. Stadsmeisjesschool (Fricadellen), Rijsselstraat Maandag 29 Juli, te 14 uur, in den Schouwburg. Stadsmeisjesschool (Justice) St Niklaasstraat Maandag 29 Juli, te 17 uur, in den Schouwburg. St Aloysiusschool, Hondstraat Maandag 29 Juli, te 2 u., in de feestzaal van het Christen Volkshuis, St-Jacobsstraat. St Michielsschoel, Elverdinghestraat Dinsdag 30 Juli, te 2 u., in de feestzaal van het Christen Volkshuis, St-Jacobsstraat. Bij de Zusters Lamotte Dinsdag 30 Juli., te 9 u., voor de bewaarklassen der Mariaschool in de feestzaal der Wenninckstraat. Woensdag 31 Juli, te 2 u., voor de Mariaschool, de Beroepschool en Huishoudklas in den Schouwburg. Donderdag 1 Aug., te 2 u., voor de leerlingen der H. Harteschool (Capucienestr.,) in 't lokaal Familie kring Bij de Zusters van St Jozef Dinsdag 30 Juli, te.9 u., voor de bewaarklassen en Ist8 en 2* studiejaar van den Meenensteenweg, Potijze en Kalfvaart in de zaal van den Meenensteenweg. Donderdag 1 Aug., te 9 u., voor de andere lagere en vierde graadklassen der St-Jozefscholen in de zaal van den Meenensteenweg. In O. L. Vrouw van Tuine, Beluikstraat: Donderdag 1 Aug., te 10 u„ voor de bewaarklassen en lagere school.

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4