RALLYE - BALLON WEDSTRIJD De Boottocht' naar Nieuwpoort eiseh verzette, en de een na den anderen trokken rij met de edelste gevoelens bezield, naar de grenzen om het gebeurde onrecht te wreken, om ■haard en stede, vorst en land met hunne borsten te beschutten. Ook de Yperlingen zagen hun soldaten vol geestdrift vertrekken en juichten ze hartelijk toe, met de hoop ze weldra met roem en lauweren beladen terug te zien. Echtgenoot en vader na- taen afscheid van vrouw en kinderen, vader en moeder zagen met een begrijpelijk hartzeer hun •geliefde zonen optrekken, belaadden ze nog met allerlei lekkernijen die men misschien voor het Tuindagvieren had gereed gemaakt, 't Was oor log. gedaan met kermis vieren. Het land was in gevaar, ieder moest zijn offer brengen en 't mag gezegd, het werd met liefde gedaan. Doch niemand vermoedde toen dat de oorlog zoo lang zou aanslepen, zoo wreed, onmeedoogend en onmenschelijk zou worden, dat wij allen hier als bannelingen op den vreemde zouden moeten dolen, dat onze stad. zoo ver van de Duitsche grenzen verwijderd, ten gronde toe vernield, ver woest en afgebrand, en vier jaren lang het too- neel van de moorddadigste beschietingen en gevechten zou worden. Niemand kon zich toen inbeelden dat de oorlog zooveel slachtoffers zou maken, dat honderd duizenden soldaten van alle landen op het slagveld zouden blijven liggen, en dat zelfs zooveel vreedzame burgers, zooals hier te Yper, hunne gehechtheid aan den geboorte grond met het leven zouden fcekooper. 4" 'Oogst! Treurige verjaringsdag van den grootsten en wreedsten der oorlogen met zijn akeligen nasleep van jammer en wee, kommer en ellende. Treurige verjaringsdag vooral voor ons, Yper lingen. Immers, wanneer wij eindelijk, op 11 No vember 1918, jubelend het einde van den oorlog, van ons lijden en ons ballingschap mochten be groeten, wanneer wij betrpuwend en vol ver wachting naar onze stad terugkeerderi om ons 'moedig en hoopvol weer aan 't werk te zetten en onze haardsteden uit haar puinen te doen her- .cprijzen, dan evenmin had niemand er zich aan •.verwacht zooveel ondankbaarheid en onverschil ligheid te ontmoeten. Zondag 4 Oogst 1985 't Is nu juist dag op dag •éen en twintig jaar geleden dat Duitschiand den oorlog aan België verklaarde. Juist zooals toen viert Yper zijn jaaxlijksch Tuindagfeest. De Groote Markt zal. evenals vroeger, weer met allerhande kramen en foorinrichtingen be zet zijn, doch het feest wordt met denzelfden luister en met dezelfde geestdrift niet meer ge vierd. Er heerscht overal werkloosheid, wij 'ödormaken een crisis waarvan men het einde niet ontwaart, ër is armoede en ellende, er heerscht onzekerheid en wantrouwen. Ook de Tuindagprocessie zal, zooals vóór den oorlog, haar gewonen ommegang door de bevlag- •de straten doen, doch zij is merkelijk vermm- •derd, de rijke bannieren en kostumen, de.kost bare sieraden van vroeger zijn reddeloos ver loren. i- Voor de vreemdelingen misschien,heeft Yper ki den schijn niets verloren van zijn,pracht en rijkdom van weleer, waarvan zij hebben, hooren spreken maar nooit gekend hebben. Daar zijn er zelfs die beweren durven dat Yper thans veel mooier is dan voorheen. Doch schijn bedriegt. En de Yperlingen van vroeger weten dit best. Ja, de stad werd opnieuw opgetrokken. De huizen werden nieuw herbouwd, de heerlijke St- Maartenskathedraal met haar slanken 100 m. 'hoogen toren prijkt.weer midden de stad. Wij hebben zelfs de vreugde gehad onzen herbouw den Belforttoren verleden jaar plechtig door Z. M. Koning Leopold III te zien inhuldigen. Doch daartegenover, benevens dit uiterlijke, blijven nog talrijke diepe wonden, door den oorlog aan Yper toegebracht, ongenadig voort bloeden. In plaats van onze stad alles terug te geven wat zij vóór den oorlog bezat en haar nog, zooals het behoord had, als belooning om haar heldhaf tig gedrag en haar onmetelijk lijden, met nieuwe weldaden te overladen, gelijk dit gedaan werd voor Rousselare. Brugge, Oostende, Veurne, enz., werd van haar vier jaar lange beschieting, van haar vernieling en marteling, van haar dood strijd schandelijk misbruik gemaakt om ze ge deeltelijk van haar bezit te berooven, om andere steden met Yper's vroegere sieraden te tooien en te begunstigen. Voe VictisYper, de martelaar- stad, het glorierijk symbool van België's held- haftigen weerstand, heeft maar al te wel de mee- doogenlooze toepassing van dit vermaard geble ven woord van Brennus gevoeld. Geen enkele harer voorname inkomstbronnen van vroeger werd aan onze stad teruggeschonken. Het is waarlijk pijnlijk om aanschouwen hoe wij nu nog. zooveel jaren na den oorlog, het her stel onzer Hallen slechts stukje voor stukje kunnen bekomen. De herbouwde en verlaten voetvolkkazeme zien wij thans ten gronde toe afbreken, 2oodat ons alle hoop van hier ooit nog troepen terug te zien, ontnomen \vordt. De rui te- rijschool werd naar Brasschaet overgebracht, het Weldadigheidsgesticht werd hier niet meer her opgericht het gevang blijft ongebruikt, de ge redde kunstschatten van het Merghelynck mu seum berusten nog steeds te Brussel, het Konink lijk Gesticht van Meessen werd naar Lede ver plaatst, enz. Daarbij zijn tal van onze vooroorlogsche rijke families naar Yper niet meer teruggekeerd, onze weinige nijverheden gingen zich, met de mede plichtigheid van den Staat, die de verplaatsing der oorlogsschade toeliet, elders vestigen. Nieuwe Yperlingen zijn hier weliswaar na den oorlog onze merkelijk gedunde bevolking komen aanvullen. De algemeenheid ervan heeft zich zelfs zeer verdienstelijk weten te maken en velen hebben in den strijd voor de herleving een voor aanstaande plaats ingenomen. Doch men vindt er ongelukkiglijk onder hen een die tegen de belangen van Yper werkt en de loffelijke pogin gen van verdienstelijke, vooruitstrevende man nen door alle middelen poogt te dwarsboomen. Onze vaart Yper-Yzer werd tien jaar te laat hersteld, wanneer de heropbouw om zeggens reeds voltrokken was en de handelaars van mede dingende steden, die niet beschadigd werden, hunne waterwegen te allen tijde behielden en zelfs zagen verbeteren, hier reeds overal, inge drongen waren. Nu nog ligt de vaart Yper- Komen in denzelfden verwaarloosden toestand, waarin de oorlog ze gelaten heeft, en zien wij cns nog steeds, verplicht om haar herstel, waarop \wj nochtans op onbetwistbare wijze recht heb ben, te bedelen. Onze stad heeft hare parlementaire macht en daardoor te Brussel, in het ministerie en in andere hooge kringen, allen steun en invloed verloren. Zij is de «enigste stad van België die het weinig te benijden voordeel heeft een volks vertegenwoordiger te bezitten die, het mandaat vergetend dat hem gegeven werd. tegen de be langen zijner aangenomene stad werkt. Ziedaar de treurige en weinig aanmoedigende bilan 4 Oogst 1914 - 4 Oogst 1935. Ziedaar waarom deze pijnlijke verjaringsdag ons, Yper lingen, ook nog droeviger stemt. Wij durven niettemin nog hopen dat de Regee ring het herstellingswerk dat zij na den oorlog plechtig beloofde, in' zijn geheel en dus ook op economisch gebied zal weten te voltrekken en ons opnieuw de middelen zal verschaffen om door werken onze stad te verheffen. Daarvoor echter moeten wij in de eerste plaats op ons zelf rekenen en met verdubbelden moed den strijd, hoe lang en hoe lastig hij ook moge wezen, vcc-tzetten. Bewust van ons goede recht, moeten wij eendrachtig en hardnekkig blijven oandrirgen tot den laatsten tegenstand overwon- ren en de zegepraal behaald is. Ten strijde dus voor het herwinnen van hetgeen men ons on rechtvaardig ontnam, ten strijde en met dezelfde de geestdrift als op 4 Oogst 1914 voor het herstel der vaart Yper-Komen, die ons met het binnen land en met de nijverheidscentra van Noord- Frankrijk moet verbinden, die dg bevaarbaarheid op de vaart Yper-Yzer moet verzekeren, die de haven van Nieuwpoort haar hinterland moet geven en die voor onze stad en gansch de streek een deel en niet het kleinste van den verloren welstand en voorspoed moet bezorgen. De aanhouder wint. Aan ons deze spreuk te bewaarheden. Dit weze de les, het besluit die iedereen bij het overwegen van dezen droevigen verjaringsdag, 4 Oogst, moet nemen. OP ZONDAG 11 OOGST 1935 De Rallye Ballon wedstrijd belooft een succesvol feest te zijn. De deelneming van verscheidene clubs is reeds ver zekerd. Ook wordt er verwacht dat geen enkel moto- noch veloclub zal ten achteren blijven. Voor dien wedstrijd is er eene reeks zeer aantrekke lijke prijzen uitgeschreven, waaronde prachtige velos, clubzetels, meubelstukken en allerhande rookersarti- kelen. Een beker wordt geschonken door Het Nieuwsblad voor de best geklasseerde motoclub. Een tweede beker voor de best geklasseerde veloclub. N.B. Gelegenheidsveloclubs mogen gesticht worden. Bijkomende premiën in geld zullen door de stad Yper aan de deelnemende inwoners van Yper geschonken worden volgens de rangschikking die ze zullen bekomen in het algemeen klassement van elke categorie Auto- Moto-Velo Alle auto- moto- en fietsrijders mogen aan den wed strijd deelnemen. De rangschikking eindigt waar de ballon daalt. De deelnemers volgen den ballon en spitten hunne deel- nemingskaart op aan den haak vastgemaakt aan den ballon. Wie eerst zijn kaart opspit is eerste. De liefhebbers mogen zich laten inschrijven op het bureel van het Nieuwsblad Em. Jacqmainlaan, 127, Brussel. De velorijders betalen een inschrijvingsrecht van 3 fr. De motorijders 5 fr. De autorijders 10 fr. De deelnemers mogen hun inschrijvingsgeld onmid dellijk betalen of bij het afhalen der deelnemingskaart. De inwoners van Yper mogen, mits naleving van zelf de voorwaarden, zich laten inschrijven ten stadhuize vóór 9 Oogst, 's avonds te 6 uur. Op initiatief van de Ypersche Handelskamer werd yerleaen Zondag een bootreis naar Nieuw- pport ingericht. Niettegenstaande het vroege ver trekuur waren een 25 a 30 tal personen opge komen om de reis mede te maken. Onder hen be vonden zich M. Vermeulen, voorzitter, Tahon, ondervoorzitter, Toussaert, secretaris, Vande- voorde L. en Gantois C„ leden van het bestuur der Handelskamer. De wee ergesteltenis was dien morgen nu juist niet bijzonder aanlokkend en zal voorzeker ver scheidene personen, die zich voorgenomen had den aan den uitstap deel te nemen, van besluit hebben doen veranderen. De deelnemers hebben zich in alle geval geen oogenblik verveeld, want mocht deze zesuren lange bootreis bij een eerste opzicht wat een- toonig schijnen, in werkelijkheid is ze vol af wisseling, zco verscheiden zijn de dingen die uwe aandacht treffen hier zijn het de kunst werken langsheen dén waterweg, verder het land schap, vervolgens de talrijke gedenkteekens en- In het Sas te Boesinghe. oorlogsoorden die hier links en rechts liggen en zóóveel droeve herinneringen opwekken. Het is 6 u. 20 wanneer we met de Aridré van wal steken en langzaam vooruitschuiven op het breede watervlak onzer bovenvaarf. De vlag wappert in top en de boot is rijk met wim pels versierd. M. De Bceuf, de booteigenaa'r, heeft tafels, stoelen en banken op het dek laten aan brengen, zoodat de meevarenden zich op comfor tabele wijze kunnen installeeren. Op een tafel wordt een kaart vastgehecht, waarop al de be zienswaardigheden. staan aangeduid en die 'zal toelaten de reis tot in haar minste bijzonderhe den te volgen. Links varen we voorbij de monding van de vaart Komen-Yper en daar tegenover rechts ligt de uitmonding der Bellewaerdebeek, die in de waterspijzing van de bovenvaart voorziet. Even verder rechts ligt de betonnen aanlegplaats van de steenbakkerijen Briqueteries Yproises Het varen op dit breed kanaal is een echt genot, vooral daar het water van dit pand zoo 'zuiver wordt gehouden van alle onkruid. Achter ons verdwijnen de Ypersche torens allengs in den morgennevel. Vóór ons, aan den linkeroever, teekent zich de Engelsche gedenk zuil van Sint Pietërtje tegén den horizont af. Een 500 meter verder, langs de linkerzijde, ligt een afleidingsgeul van de Yperlee, die de overtollige waters dezer rivier, welke van Yper tot Boesinghe links en omtrent evenwijdig met de vaart, achter het barmland vloeit, in de vaart uitstort. Omtrent een km. verder, rechts, op de plaats van de vroegere monding van de «Zwaenhof- beek is thans een verlaat gebouwd met auto matisch sluisdeurtje, waardoor de Zwaenhofbeek in verbinding staat met de hooge vaart en in droge perioden tot de waterspijzing dezer laat ste kan bijdragen. In normale perioden echter is het waterpeil in de hooge vaart hooger dan in de Zwaenhofbeek en alsdan wordt het water dezer beek langs een afleiding, over het sas van Boe- singhe-dorp, in het middenpand der vaart uit gestort. Weldra hebben we het sas van Boesinghe-dorp in 't zicht en de schipper laat een schel getoet hooren, dat den sasmeester van onze aantocht moet verwittigen. De verschillende verrichtingen van het ver sassen worden door de meevarenden met de meeste aandacht gevolgd langzaam varen we de sluisgeul binnen, de deuren worden achter ons dicht gesloten en de schuifdeuren der voren- ste poort, die het water in de sluis ophouden, worden opgetrokken. Bruisend en kolkend

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 2