- HET YPERSCh E LA REGION D'YPRES Vande Lanoitte's Koffses zijn de beste M°"! Vandendriessche t Zielmissen Bijvoegsel Supplément Groote keus Vulpennen 16' Jaargang, Nr 21 24 Oogst 1935 16e Année, N° 21 - 24 Aoüt *935 Suppression des Tribunaux des Dommages de Cuerre Een nieuwe haven waarvan men niet wil De Handels- en Nijverheidskamer van Roeselaere en Omliggende GASDIENST BELANGRIJK BERICHT Priesterlijke Benoemingen Burgerlijke Stand van Yper Dixmudestraat, 49. Yper Telefoon: 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. Zondagrust Repos Dominical Zie Notarieële Aankondigingen op volgende blauzijden. Nous reproduisons ci-dessous un Arrêté Royal, paru au Moniteur du 15 aoüt supprimant les juri- dictions des dommages de guerre et créant des commissions civiles d'invalidité. RAPPORT AU R OI Sire, Le projet d'arrêté royal que le gouvernement a l'honreur de présenter a Votre Majesté a pour but de réaliser, avec des modalités spéciales, le transfert a des magistrats des juridictions ordi- naires des attributions des juridictions des dom mages de guerre. Ces juridictions avaient été créées par arrêté- loi du 23 octobre 1918 dans chaque chef-lieu d'ar- rondissement judiciaire et dans chaque siège de Cour d'appel. II fallait, a ce moment, faire face a une situation anormale et temporaire, pour la- quelle des juridictions d'exception se justifiaient. Celles-ci ont répondu a un besoin réel, mais il convient, actuellement, surtout en ce qui con- cerne les pensions et allocations au profit des victimes civiles de la guerre, de simplifier la procédure, de fagon a hater la révision prescrite par l'arrêté royal du 22 février 1935, n. 103. C'est pourquoi le gouvernement a jugé oppor- tun de confier l'examen de ces dossiers a des com missions civiles d'invalidité, semblables a celles qui fonctionnent au Département de la Défense Nationale pour les victimes militaires de la guerre. Les victimes civiles auront auprès de ces com missions un représentant de leurs associations et pourront faire entendre a l'audience leur médecin traitant. Cec commissions seront présidées par un ma- gistrat effectif ou honoraire et des mesures seront prises par arrêté royal pour mettre a profit l'ex- périence des pratiques en usage devant les com missions militaires d'invalidité fonctionnant au Département de la Défense Nationale. Ces réformes seront mises en vigueur un mois après la publication de l'arrêté royal au Moni teur TEXTE DE L'ARRÊTÉ Article premier. Les attributions des cours et tribunaux des dommages de guerre sont trans- férés respectivement a un conseiller effectif ou honoraire de la Cour d'appel et a un juge effectif ou honoraire du tribunal de première instance, désigné par arrêté royal qui siègent assistés d'un commissaire principal ou d'un commissaire de l'Etat, expert rapporteur et d'un greffier. Art. 2. Un arrêté royal détermine le nombre et le ressort des magistrats chargés de statuer sur les dommages aux biens, ainsi que les régies de procédure a suivre devant leur juridiction. Art. 3. Les demandes en réparation ou en aggravation des dommages physiques introduites par les victimes civiles de la guerre ou par leurs ayants droit, et qui ne peuvent être terminées par transaction sont examinées par des commis sions civiles d'invalidité, dont la formation, le fonctionnement et le mode de procédure sont dé- terminés par arrêté royal. Art. 4. Ces commissions comprennent, outre un magistrat effectif ou honoraire a désigner par le Ministre de la Justice, un rapporteur délégué par le Ministre des Finances, un greffier, un représentant des associations des déportés, des prisonniers politiques ou des invalides civils de la guerre, agréé par le Ministre des Finances, et deux médecins désignés, l'un par le Ministre des Finances, l'autre par le président. Tous ces membres, sauf le greffier, ont voix délibérative. Art. 5. Un arrêté royal fixe le montant des indemnités a allouer aux magistrats appelés a siéger en matière de dommages de guerre, ainsi qu'aux membres des commissions civiles d'inva lidité. Art. 6. Le présent arrêté entrera en vigueur un mois après sa publication au Moniteur Art. 7. Notre Ministre des Finances est chargé de l'exécution du présent arrêté. Donné a Lucerne, le 13 aoüt 1935. TE KOOP TER DRUKKERIJ DUMCRTIER 34, BOTERSTRAAT, 34 YPER Zulks gebeurde niet in Amerika, van waaruit wij gewoon zijn dergelijke ophefmakende berich ten te ontvangen, maar wel hier bij ons in België en namelijk te Luik. Het bestuur der haven van Renory heeft aan den burgemeester van Luik een brief geschreven om verzet aan te teekenen tegen de opening der nieuwe haven van Monsin, en betwist het prin ciep zelf dezer haven, zeggende dat zij van geen nut is gezien de N. M. der Belgische Spoorwegen aan de scheepvaart zoo een groote mededinging doet die door de bestaande havens reeds gevoeld wordt. De Handelskamer van Luik, aan wie dit protest werd medegedeeld, heeft dan ook moeten tus- schenkomen en in haar antwoord doet zij opmer ken dat, zoo tal van haar leden de inrichtingen der haven van Renory hebben kunnen waardee- ren, de nieuwe haven van Monsin de echte aan vulling is van het Albertkanaal en eveneens een werk van algemeen nut uitmaakt. Het antwoord voegt er nog aan toe dat de opening der haven van Monsin er mogelijks nog zal toe bijdragen om het scheepvaartverkeer te vergrooten, wat dan ook aan al de havens van het Luiksche ten goede zal komen. Deze geschiedenis bewijst ons dat wanneer men te veel geschenken krijgt, zij ten slotte niet meer aangenaam ?j- En zeggen dat, terwijl men elders in 't land niet gevraagde en zelfs niet gewenschte nieuwe werken uitvoert, wij hier nog niet kunnen terug bekomen wat ons rechtmatig toekomt. Wij ontvingen op ons bureel het verslag dezer nieuwe vereeniging. Pas zes maanden gesticht, heeft zij reeds langs alle kanten bewijzen van groote werkzaamheid gegeven. Wij bemerken in dit verslag dat het bestuur zich bezig hield met de loonwijzigingen, het af schaffen van zekere stadsbelastingen, het kadas traal inkomen dér niet gebruikte lokalen, het treinverkeer, de onbewaakte overwegen, het va ren met motorbooten op de Leie gedurende het rooten, de herkomstbewijzen (certificats d'ori- gine), het gedenkteeken van Koning Albert, prijs der kolen en der electriciteit, bediendensteun, de arbeidsbemiddeling en werkeloosheid enz. enz. En wanneer men, na lezing van dit leerzaam verslag, de namen ziet der bestuursleden die het onderteekenen, dan is men onmiddellijk overtuigd dat er te Roeselaere een machtig organisme werd gesticht, dat in samenwerking met de andere handelskamers van het land ieverig zal mede werken tot het bestrijden en doen verdwijnen van den tegenwoordigen crisis geesel. Wij meenen onze abonnenten te moeten waar schuwen tegen zekere personen die van huis tot huis toestelletjes trachten te verkoopen die, vol gens hun bewering, bestemd zijn om het gasver bruik te verminderen als zij in het verbindings stuk van gasvuren, keukenkachels en andere gasapparaten gebracht worden. Dit is loutere fopperij. De zoogezegde bespaarder vermindert de grootte der vlammen dit is een schijn van bespa ring welke door den verkooper als wezenlijke besparing voorspiegeld wordt. Maar opzettelijk vergeet de verkooper te zeggen dat indien de vlam klein is, ze ook langer moet branden en dat het verbruik ten slotte nog hooger zal zijn. Dit is ten andere genoeg bewezen geweest door ai de proefnemingen welke de gasdiensten met dit toestel gedaan hebben. Indien U voor de een of andere reden, de vlam wilt verminderen, sluit dan een weinig de kraan van den brander dit is eenvoudiger en voordee- liger dan de aankoop van een zoogezegden gas- bespaarder. Vele dezer verkoopers bieden zich aan als ge zonden door den Gasdienst. Wij drukken erop dat wij met hen niets gemeens hebben al onze agen ten dragen een kenmerkend hoofddeksel of bezit ten een bijzondere eenzelvigheidskaart die van hun hoedanigheid getuigt en welke zij op iedere vraag moeten vertoonen. Werden benoemd, door Mgr Lamiroy, bisschop van Brugge, tot onderpastoor te Moorslede, E. H. Melis, onderpastoor te Breedene, die aldaar vervangen wordt door E. H. Gheyselen, coadjutor te Reckem. te Merckem, E. H. Degroote, leeraar aan 't col lege te Poperinghe, in vervanging van E. H. Dooms, die in dezelfde hoedanigheid naar Maria- kerke (Oostende) verplaatst wordt. te Handzaeme, E. H. Lietaar, leeraar aan het college te Dixmude. Kerk der E.E. Paters Karmelieten 9 Donderdagen ter eere der Heilige Kleine Theresia 's Morgens, te 7 u„ Mis met zang, oefeningen en zegen, 's Avonds, te 7 J u„ lof door 't volk gezongen, aanbe velingen, oefeningen, lofzang en zegen. van den 17 tot den 23 Augustus 1935 GeboortenVanlimburg Henriette, Dickebuschsteen- weg, 115. Bostyn Marie-Thérèse, Statiestraat, 21. HuwelijkenOssieur Albertus, fabriekwerker, en Baratto Albertine, fabriekwerkster, beiden te Yper. Decrock Daniel, paswerker, en Moerman Joanna, dienstmeid, beiden te Yper. Lefevere Roger, bakker, en Coppens Sarah, z. b., beiden te Yper. Bouche Jules, z. b., te Voormezeele, en Verbrugghe Leonie, huishoudster, te Yper. OverlijdensLegon Helena, 78 j., z. b., ongehuwd, Meenensteenweg, 25. Opsomer Camille, 75 j., z. b., wedr Mestdagh Helena, Zonnebekesteenweg, 202. Van Thournout Maria-Theresia, 76 j., weduwe Rommelaere Felix, Poperinghesteenweg, 8. Turpin Henri, 67 j., schoenmaker, echtg. Meurisse Hortense. Wenninckstraat, (van Ploegsteert). Noseda Celina, 69 j., z. b., echtg. Speybrouck Julius, Mondstraat, 16. Rommens Daniel, 65 j., kostganger, ongehuwd, Rijselstraat, 133. HuwelijksbeloftenRoger Ossieur, bankbediende, en Maria Durieu, z. b., beiden te Yper. Romain Depi- nois, onderwijzer, te Westvleteren, en Godelieve Ber- ten, z. b.. te Yper. Edouard Henrion, ingenieur, te Brussel, en Gerrnaine Nolf, z. b., te Yper. Mauritius Volckaert, brouwersgast, te St Jan, en Julia Kesteloot, huishoudster, te Yper. Max Wattelet, technisch be diende van het kadaster, te Wanfercee-Baulet, en Joanna Dumortier. z. b., te Yper. Roland Bossue, rekenplichtige, te Meessen, en Ghislena Wenes. z. b., te Yper. DENTISTE Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 25 Augustus, om 9 uur, in Sint Niklaaskerk, tot zielelafenis van Heer Arth. DEDEURWAARDER-MOTE Les amis et connaissances sont priés de bien vouloir assister au SERVICE ANNIVERSAIRE qui sera célébré en la Cathédrale de St-Martin, le Jeudi 29 Aoüt, a 11 heures, pour le repos de l'ame de Monsieur André VERGRACHT décédé le 31 Aoüt 1927. De vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de JAARMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Donderdag 29 Oogst, om 11 uur, in St- Maartens Kathedraal, tot zielelafenis van Mijnheer André VERGRACHT overleden den 31 Oogst 1927. Vrienden en kennissen worden uitgenoodigd de ZIELMIS bij te wonen die zal gezongen worden op Zondag 1 September, om 9 uur, in de Kerk der Eerw. Paters Carmelieten, tot zielelafe nis van Heer en Vrouw Frangois DE GRYZE-DUPREZ en kinders Marie-Louise en Camille. De Apotheek van La Pharmacie de Mr SNOECK Groote Markt oGrand'Place is alleen open op reste seule ouverte le Zondag 25 Oogst Dimanche 25 Aoüt

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 11