M"" Vandend riessche 4 De Waterspijzing van de Yzer ONZE SCHEEPVAART DENTISTE Dixmudestraat, 49, Tper Telefoon 311. Raadplegingen alle dage. Specialiteit van geperfectionneerde gebitten met waarborg. Een bezoek aan de jpoRipinrichtingen te Bousbecque Naar aanleiding der scheepvaartmoeilijkhe den die zich om zeggens telken jare tijdens het droog seizoen op de Yzer en op de vaart Yper- Yzer voordoen, hebben wij hier in ons blad reeds meermaals de kwestie der waterbevoorrading van de Yzer behandeld Onlangs nog, in ons num mer van 13 Juli 11. haalden wij het voorbeeld aan van de Moeren, waar men, door het water te pom pen, van een uitgestrekt en ongezond moeras een uiterst vruchtbare streek gemaakt heeft. Ons artikel over het droogtrekken der Moeren, waarvan de historische feiten en de data aan het Tijdschrift van het Willemsfonds, le jaargang, le deel (1896) ontleend waren, werd overgenomen in de kolommen van De Wekkerliberaal weekblad voor de kantons Veurne, Nieuwpoort en Dixmude, en namelijk in zijn nummer 30 van 4 Oogst 1935. In zijn nummer 34, van ln September 1935, komt De Wekker andermaal op die kwestie terug. In een artikel, betiteld De Yzer-bevoor- rading en de Broekenen geteekend Vidi doet dit weekblad thans een ander voorstel om de scheepvaart op de Yzer onafgebroken te verzekeren. Daartoe zou het, volgens den schrij ver van dit artikel, volstaan de Blanckaertvijver te verciepen of de oevers ervan te verhoogen om hem als voorraadskom te kunnen doen dienen. Het overxollig water van de Broeklanden zou, in plaats van in de Yzer gelost te worden en ver loren weg te loopen, in den Blanckaertvijver ge pompt en aaar bewaard worden om in het droge seizoen de Yzer ermede te kunnen spijzen. Daar de kwestie der bevoorrading van de Yzer juist op de dagorde gesteld is der vergadering van de Federatie der Geteisterden, die morgen 8 September gehouden wordt, en dit gedacht evenals de andere die wij vroeger reeds hebben vooruitgezet er nuttig kan besproken worden, zijn wij zoo vrij hier op onze beurt dit artikel van De Wekker over te nemen. Voor enkele weken verscheen in De Wek ker» een handig artikel, betrekkelijk de water bevoorrading van de Yzer. Dit interessant betoog heeft ons aangezet een bezoek te brengen aan de Belgische en Fran- sche Moeren en van dit bezoek aan de merkwaar dige installaties, welke die lage strook van door drenkt moeras tot een uiterst vruchtbare streek getooverd hebben, is ons een gedachte gekomen, welke wij, om wat ze waard is, aan het oordeel van onze lezers onderwerpen, alsmede aan dit van de Openbare Diensten en Besturen, als Wate ringen, Bruggen en Wegen, Gemeenten, Staat en Provincie, welke niet alleen met het belangrijk problema van de Yzer-bevoorrading, van wier oplossing onzer scheepvaart 's zomers afhangt, uitstaans hebben, maar, daarenboven, een goede gelegenheid hebben om de gezochte oplossing te stellen in het teeken van de gezondmaking onzer uitgebreide Yzerbroeken en, wat ook niet van belang ontblooot is, in het teeken van de redding van de hier zoo belangrijke vischvangst. We hebben hier namelijk midden in de broe ken te Woumen, op juist 2,5 km. van de Yzer, op dezes rechteroever, het berucht Blanckaert- ven, ongeveer 50 Ha. groot, dat als in een put ligt en het water onderschept van een uitge strekte hemelsche oppervlakte, aangevoerd over talrijke en breede beken en vlieten (Kerkebeek, Steenen Molenbeek, Velkelokerbeek, Roonebeek, Steenbeek, Schaavinckbeek, Kwaebeek, enz.) en rechtstreeks in verbinding staat met den beruch- ten Yzerstroom, bij middel van breede en diepe waterloopen, als de Steenen Sluis, Houten Sluis en de Kerkevaart. Waarom zou de Blanckaert-vijver niet als reserve (ven) kunnen aangewend worden als de Barrage de la Gileppe naar de noodwen dig- en omstandigheden verdiept of verhoogd bij middel van dijken, waaruit men het noodige reservewater, bij natuurlijke aanstrooming of bij middel van motor-pompen samengebracht, zou kunnen opdoen 's winters en in het voorjaar, om ten eerste, het overtollige water, dat perio- disch de Broeken tot schadelijke overstrooming noopt, af te trekken en, ten tweede, de Yzer van water te voorzien 's zomers en tijdens de droge najaarsmaanden, alswanneer 't waterpeil met 60, 70, 80 cm. onder het gewone zakt en de scheepvaart schier onmogelijk wordt De Blanckaert is 50 Ha. groot. Twee meter meerdere diepte beteekent een reserve in meer, boven den huidigen inhoud, van500.000 x 2 1.000.000 of 1 miljoen kubieke meter water De verdamping en de gewone, onvermijde lijke doorzijpeling in acht genomen, ware dat voldoende om ettelijke malen per jaar de Yzer met een lage water te spijzen, ruim genoeg om een diepgang in leven te houden, welke de be vaarbaarheid immer en te allen tijde van 't jaar met volle lading zou verzekeren. En dat bij middel van zoet, onbezoedeld water, zonder behulp van de besmette wateren der Leie-rivier of van het doodende zoutwater der NoordzeeAldus ware de Yzer-spijzing met eigen middelen verzekerd en met gezond water, de uitgestrekte broeken tot goede weiden gemaakt de openbare gezondheid ten bate en de vischteelt welke hier zooveel liefhebbers uit den lande lokt definitief, zonder voortaan eenige hindernis, verzekerd. Een resul taat dus, dat volkomen den kommer en de belang stelling van de openbare besturen kan wettigen. Maar het middel om den Blanckaert tot zulk doel aan te wenden 't Is doodeenvoudigzoo het niet kan gevonden worden, bij onderhande lingen in der minne met den eigenaar, om den vijver aan voordeelige voorwaarden tot het open baar domein aan te werven, dan wordt hij heel eenvoudig onteigend tot openbaar nut't Natio naal patrimonium wordt er des te rijker om Met goede dijken voorzien, desnoods verdiept, en toegankelijk voor het publiek, wordt de Blan ckaert een ideaal lustoord, niet enkel voor de visschers, maar voor iedereen We kennen im mers vennen, welke aldus zijn aangewend gewor den en tot villegiature-plaatsen zijn gegroeid, welke zich van dag tot dag in den immer stijgen den smaak van het publiek mogen verheugen en een heele streek hebben omwenteld. De middelen tot het aanschaffen van de noo dige kapitalen, liggen trouwens bij de hand. Dat men niet vergete dat het hier om gezondheids- werken gaat en er dus toelagen (gewone) van Staat en Provincie kunnen ingeroepen worden, om maar niet te reppen wat hier nu juist van bijzonder belang is van de uitzonderlijke toe lage, welke de Regeering, naar een huidige be slissing, toekent" aan dergelijke werken uitge voerd tot het bestrijden der nijpende werkloos heid. De aangewende kapitalen kunnen, ten ande re, heel rendeerend zijn. Men hoeft maar een oogenblikje te denken aan de kolossale waarde- verhoogingen van al die zure meerschen en beem den, welke tot goede weiden zouden groeien, zonder maar de verbetering aan de scheepvaart in aanmerking te nemenTrouwens, met een gewone jaarlijksche watering-taks, als in de Moeren waar men hoogstens 15 fr. 's jaars per Ha. betaalt, zou ook hier ongetwijfeld het middel kunnen gevonden worden om het aangewende kapitaal, tot uitvoering van de inrichtingswerken, een gewenschte rentabiliteit te verzekeren, en tevens de jaarlijksche kosten van uitbating en onderhoud te dekken. Wie neemt hier het gepaste initiatief Waar een wil is, is een wegEn de gedane moeite wordt hier, zonder twijfel met een grootschen uitslag beloond Wij zijn er overigens van overtuigd, dat de Provincie aan het ontwerp niet onverschillig zou blijven en wellicht ware de Heer Gouverneur BAELS, die het weze gezegd zich om alle nuttige waterwerken bijzonder bekommert, de geschikte Overheidspersoon om er de gewenschte stuwkracht bij te zetten, tot het welgelukken van een onderneming, wier slagen de gezond making en een ruime verbetering van een heele streek zou beteekenen. Binnengevaren Maandag 26 Oogst 1935, de Louise (schipper La Haye) met 60 ton hout voor M. Vergracht, leper de St Antoine (schipper Matthys) met 75 ton maïs voor M. Vandeputte, leper. Donderdag 29, de Stikkelstad (schipper Keischieter) met 90 ton dallen voor aannemer Titeca, leper. Vrijdag 30, de Antoin (schipper De Bondt) met 145 ton maïs voor MM. Blootacker en Ver- meersch, leper de André (schipper De Boeuf) met 10 ton beurtgoed voor verscheidenen. Dinsdag 3 September 1935, de Leonard (schipper De Bondt) met 85 ton graan voor M. Hollebeke, leper. Woensdag 4, de Stikkelstad (schipper Keischieter) met 97 ton dallen voor aannemer Titeca, leper. Weggevaren Vrijdag 23 Oogst 1935, de Leona (schipper Deloz) met 43 ton oud ijzer, verzonden door We Vandamme, leper. Woensdag 4 September, de Antoin (schipper De Bondt) met 88 ton erwten verzonden door MM. Blootacker en Vermeersch, leper. Waterhoogte benedenpand 1 m. 53, toegelaten diepgang te varen 1 m. 23 bovenpand 2 m. 55. Een afvaardiging der Handelskamer van Yper, geleid door den Heer Hector Vermeulen, voorzit ter, heeft zich op Donderdag 22 Oogst naar Bousbecque (Fransch Noorden) begeven, ten einde eens de pompstatie te bezoeken welke de Gemeentelijke Waterdienst van Tourcoing-Rou- baix er in 1863 oprichtte. De Heer burgemeester van Tourcoing en het Bestuur van den betrokken Waterdienst hadden met de grootste welwillendheid, waarvoor wij hen zeer dankbaar zijn, dit bezoek toegestaan. In vorige bijdragen, hier in dit blad verschenen ten voordeele van het herstel der vaart Yper- Komen, werd reeds meermaals gesproken over deze pompinrichting van Bousbecque, die het Leiewater, de rijkdom van Tourcoing-Roubaix, aan de nijverheden dezer steden levert, zoodat het ons uiterst belangwekkend scheen eens ter plaats zelf nadere bijzonderheden over dezen dienst in te winnen en zich eens persoonlijk te kunnen overtuigen van de belangrijke rol die het Leiewater ten voordeele van het nijverige Noorden vervult. Bij hunne aankomst in de pompstatie van Bousbecque, te 3 uur 's namiddags, werden de bezoekers er op de meest hartelijke wijze ont vangen door den Heer Mocq, opzichter van den Gemeentelijken Waterdienst van Tourcoing-Rou baix, die hen den Heer Bourgade, bestuurder der inrichting van Bousbecque, voorstelde en de Hee- ren burgemeester en eerste schepen van Tour coing, door een zitting van den gemeenteraad weerhouden, verontschuldigde alsook den Heer Nourtier, hoofdbestuurder van den Dienst, die voor het oogenblik afwezig is. Onder het geleide van de Heeren opzichter Mocq en bestuurder Bourgade, die met de meeste bereidwilligheid aan de weetgierige bezoekers allen noodigen uitleg en de gewenschte tech nische inlichtingen verschaften, werd gansch de belangrijke inrichting, wier gebouwen een groote oppervlakte beslaan, tot in haar minste bijzon derheden bezocht. Het uiterlijke ervan doet denken aan een dier groote fabrieken, die men bij onze fransche ge- buren in 't Noorden zoo talrijk vindt, doch bin nen heerscht er geenszins die groote drukte welke men in de nijverheidsinrichtingen ontmoet. De pompstatie immers, die gebouwd werd in een tijdstip waarop men nog over de moderne ma chines niet beschikte, die wij heden ten dage zoo waardeeren, bezigt enkel een personeel van een vijftiental man die dan nog in drie ploegen verdeeld zijn om den onafgebroken dienst der inrichting te verzekeren. Niettegenstaande dit beperkt personeel en de uitgestrektheid der ge bouwen heerscht overal de grootste netheid en orde. Twee machtige pompen met zuiger, bewo gen door twee stoommachines met dubbele uit zetting en van het verouderd type met grooten slinger, en een gasmotor van 180 H.P. die een cen- trifugaalpomp in werking brengt, zijn de eenige machines die daar voorhanden zijn. Slechts een dezer pompen was in werking tijdens het bezoek. Ieder pomp kan een debiet van 800 m3 per uur bereiken, en wanneer zij samen werken is de hoeveelheid gepompt water dan natuurlijk ook grooter. De geutijzeren klep alleen van een dier twee groote pompen weegt reeds bij de 600 kgr., wat een klein gedacht geeft van de afmetingen dezer machines. Een buis, die uitmondt in de Leie, welke juist achter de pompstatie loopt, voert het water in den zinkput op den oever der Leie gemaakt, van waaruit het dan opgepompt wordt. Twee groote ramen in vlechtwerk, op kleinen afstand van elkander geplaatst, houden het lisch en andere onzuiverheden tegen. Het Leiewater te Bousbecque gepompt wordt van daar naar Roncq, een zestal kilometer van daar afgelegen, geleid waar het in een andere inrich ting, van zelfden waterdienst afhangende, gezui verd wordt vooraleer aan de verbruikers geleverd te worden. Na verder al de andere lokalen dezer pompsta tie, de stoomketels, de magazijnen, enz. bezocht te hebben, stelde de Heer opzichter Mocq aan de bezoekers voor hen tot aan Roncq te begeleiden om er ook de andere inrichting, die om zeggens de aanvulling van de eerste is, te bezichtigen. Daar mieken de bezoekers kennis met den Heer Duthoit, bestuurder, die den Heer Laforce ver ving. Samen met den Heer Mocq stelde hij zich ter beschikking van de bezoekers om hen deze inrichting, die veel belangrijker en grooter is dan die van Bousbecque, te laten zien. Hier ko men de wateren, welke te Bousbecque uit de Leie gepompt worden, dus toe en worden, na menge ling met een zekere stof ten einde de zuivering van het water te bespoedigen, in vier groote kom men opgevangen, soort filters zooals onze filtreer- staties van Dickebusch en Zillebeke er bezitten. Het water moet er doorheen een laag grint en Rijnzand vloeien. Deze bewerking herhaalt zich

Het Ypersch nieuws (1929-1971) | 1935 | | pagina 4